Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Kasım 2014  Gösterim: 125.292  Cevap: 42

Keloğlan Hakkında Bilgi Veribilir misiniz ?

Ziyaretçi
11 Kasım 2008 15:30       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
BEN KELOĞLANINKİM OLDUĞUNU VE GERÇEKTEYAŞAMIŞMIDIR DİYE MERAK EDİYORUM
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Alıntı

Keloğlan
MsXLabs.org & Temel Britannica

Sponsorlu Bağlantılar
Keloğlan bir masal kahramanıdır. Başlan­gıçta beceriksiz, tembel biri gibi gözükürken olayların gelişmesiyle kurnaz, cesur ve bece­rikli olduğu ortaya çıkar ve sonunda mutlulu­ğa ulaşır. Bu masal kahramanının başından geçen olayları konu edinen masallara da "Keloğlan Masalları" adı verilir.
Keloğlan yalnız Türk masallarında değil Arap ülkeleri, İran, Kafkasya, Orta Asya, Rus ve Batı Avrupa masallarında da karşımı­za çıkar. Adları, kişilikleri, görünüşleri farklı olmakla birlikte bu masal kahramanlarının birbirine benzeyen yanları olduğu görülür. Her ülkenin kendine özgü bir "Keloğlan"ı vardır. Dünya masalları konusunda karşılaş­tırmalı çalışmalar yapan araştırmacılar Keloğ­lan tipinin özellikleri üzerinde de durmuş­lardır.
Türk masallarında Keloğlan, yaşlı annesiy­le birlikte yaşayan öksüz ve yoksul bir deli­kanlıdır. Birçok masalda anlatılan şehzadele­re, üstün nitelikli kimselere benzemez. Yok­sulluğunu ve kimsesizliğini kurnazlığı, yar­dımseverliği ya da cesaretiyle unutturur. Baş­langıçta miskin miskin oturan, annesinin zoruyla istemeye istemeye iş tutan, aptallığı ve unutkanlığı yüzünden yaptığı işi eline yüzüne bulaştıran biridir. Beklenmedik bir anda, güç durumda kalmış bir insan ya da hayvana yardım ettiği için onlardaki olağanüstü güçle­rin desteği ile talihi döner. Keloğlan'ın yazgısı kıyıcı, acımasız, haksızlık yapmayı huy edin­miş kimseler karşısında kurnaz ve akıllıca davranışlarıyla da değişebilir. Her iki durum­da da Keloğlan sonuçta varlıklı, güçlü bir insan olur ve annesiyle birlikte mutlu bir yaşama kavuşur. Bu yönüyle Keloğlan tipi ve Keloğlan masalları halkın yoksulluktan kur­tulma, varlıklı ve güçlü olma, zulmedenlerden öç alma özlemlerini dile getirmektedir.
Türk masallarının kahramanı olan Keloğ­lan iki ayrı görünüşte karşımıza çıkar. Birinci­si masalın başından sonuna kadar* genellikle değişmeden kalır. Varlıklı, güçlü bir insan olduktan sonra da asıl kimliğini korur. Bazı masallarda ise Keloğlan, yardım ettiği iyi kalpli bir insanın desteği ile kellikten kurtu­lur, saçları çıkar. Bazı kahramanlar da başla­rına işkembe ya da tüyleri ütülenmiş deriden bir takke geçirerek Keloğlan kılığına girerler. Bu yapay kellik ve sahte Keloğlanlık masal boyunca sürer ve olumsuz durumun ortadan kalkıp kahramanın kurtulmasıyla sona erer. Bu ikinci türden Keloğlan tipine "Sahte Keloğlan" da denmektedir. Bunlar çeşitli nedenlerden ötürü gizlenme gereği duyan kimselerdir.
Başına gelenler, davranışları ve sevimliliğiyle Keloğlan tipi toplumda herkesçe bilinir ve sevilir. Keloğlan halk hikâyelerinde, Kara­göz ve ortaoyununda da yer alır. Masallardaki kadar olmasa da buralarda da kendini gösterir ve olaylara karışarak etkili olur. Türk halk edebiyatı içinde önemli bir yeri olan Keloğlan masalları birçok araştırmacı tarafından der­lenmiş ve yayımlanmıştır. Bunlardan 18 tane­si Tahir Alangu'nun Keloğlan Masalları (1967) adlı kitabında bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız > Keloğlan


fadedliver
11 Kasım 2008 15:34       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
12 Kasım 2008 21:03       Mesaj #3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bilgi az
Misafir tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Ziyaretçi
16 Kasım 2008 18:26       Mesaj #5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Keloğlan Kimdir?
Ziyaretçi
27 Kasım 2008 19:00       Mesaj #6
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
keloğlankimdir
Ziyaretçi
22 Aralık 2008 18:16       Mesaj #7
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
keloğlan
kaç yılında doğdu
fadedliver
22 Aralık 2008 18:20       Mesaj #8
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
.
Alıntı
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı
Misafir
19 Ekim 2009 18:59       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
keloğlanın gerçek adı nedir bilen varmı
Misafir
22 Ekim 2009 12:37       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Rüştü Asyalı - Vikipedi

kel oğlanın hayatı Yani (RÜŞTÜ ASYALI)Daha fazla sonuç:
keloglan kimdir

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç