Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Şubat 2012  Gösterim: 12.877  Cevap: 6

Diş macunu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ziyaretçi
14 Kasım 2008 10:29       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
diş macunu konusunda bir projem var bunu nasıl değerlendirebilirim
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya ban diş macununun içindeki madeler lazımmm


Diş Macunumun içindekiler nedir?
Pek çok diş macununun üzerindeki açıklamalara baktığınızda, içinde bulunanları anlamak için biyokimyada iyi bir dereceye sahip olmanız gerektiğini düşünürsünüz. Propilen glikol, sodyum bikarbonat, sodyum payrofosfat, anhydrous dikalsiyum, fosfat ve dioctyl sodyum sulfosuccinate, tüm bunları ağzınıza koymak istediğinizden emin misiniz?
Korkmayın. İşte size pek çok diş macununda bulunan maddelerin açıklaması:
* Hidrojen peroksit, dişleri beyazlattığı kanıtlanmış birkaç maddeden biridir. Özünde bir ağartıcıdır; H.P. diş hekimlerinin beyazlatıcı olarak önerdiği pek çok kitin içinde ve eczanelerdeki beyazlatıcı kitlerinin içinde bulunur. Diş hekimleri diş beyazlatmayı sadece diş hekiminiz gözetiminde yapmayı önermektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
* Sodyum bikarbonat ileri teknoloji ürünü bir şeyler çağrıştırsa da aslında bildiğimiz karbonattır. Bazı diş hekimleri bunun dişler üzerindeki kahve ve yemek lekelerini temizlemeye yardımcı olduğunu söylese de macunun içindeki fonksiyonu bilimsel çevrelerce sorgulanmaktadır. Yumuşak bir aşındırıcıdır ve bu nedenle dişinize uygulandığında plağı temizlemeye yardım eder. Ve dişlerinizi temiz ve düz hissetmenizi sağlar. Eğer dişlerinizi düzenli fırçalamanızı sağlayacaksa, iyi bir şeydir.Kaynakwh webhatti.com: smiley
* Diş macunlarında sıkça göreceğiniz diğer aşındırıcılar dikalsiyum fosfat, kaolin, bentonit, silika ve kalsiyum karbonat (tebeşir)tır.
* Sodyum pyrofosfat tartar kontrollü diş macununda bulunan bir maddedir. Düzenli kullanıldığında plak oluşmasını engellediği gösterilmiştir. Ancak tartar dişinizde bir kez sertleştiğinde, bunu evde temizlemek mümkün değildir. Sadece profesyonel bir temizleme ile temizlenebilir.
* Propilen glikol, diş macununu nemli tutan bir humectant’tır ve macun içindeki katı ve sıvı bileşenlerin ayrılmasını engeller. Diş macununun içindeki diğer bilinen humectantlar sorbitol, pentatol ve gliserol’dür.
* Dioktil sodyum sulfosuccinate, deterjan tipi bir bileşen olup macunun ağzınızda köpürmesini sağlamaktadır. Sodyum stearyl fumarate ve sodyum lauryl sulfate gibi bileşenleri de görebilirsiniz ki SLS’in bu bileşene duyarlığı olan kişilerin bu duyarlılığı azalttığına inanılır. Her ürün için geçerli olduğu gibi eğer kullanım sırasında bir rahatsızlık hissederseniz kullanmayı bırakın ve diş hekimi ya da doktorunuza başvurun.Kaynakwh webhatti.com: smiley
* Sodyum sakarin en ucuz tatlandırıcıdır ve pek çok diş macununda görülür. Normal şekerden 600 kat daha tatlı olduğundan diş macununda çok küçük bir miktar kullanılır. Diğer diş macunu tatlandırıcıları aspartame ve ammoniated diglyzzherizin’lerdir.
* Duyarlılığı azaltıcı bileşenler, özellikle hassas dişleri olanlar için formüle edilmiş diş macunlarında bulunur. Strontium klorit ve potasyum nitrat ADA tarafından dişleri sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı duyarlı olan kişilerdeki bu rahatsızlığı giderici olarak tanımlanmıştır. Nasıl çalışırlar? Ağrının dişlerinizdeki sinirlere geçmesini engellerler. Ancak hemen etkili olmazlar; bunların dişlerinizin hassasiyetini alması 4-6 hafta alır.
* Triclosan, anti bakteriyel bir bileşen olup diş macunlarında kullanılmak üzere FDA tarafından yeni onaylanmıştır. Yıllarca anti bakteriyel sabunlar, losyonlar, süngerler ve kesme tahtalarında aktif bileşen olarak kullanılmıştır. Diş macununda kullanılan triclosanın dişeti iltihabı ve hastalıklarına karşı savaştığı ve yetişkinlerde bakteriye neden olan plakların gelişmesini engellediği klinik olarak ispatlanmıştır. Hemen hemen bütün diş macunu üreticilerinin bunu kullanmaları beklenmektedir ancak triclosan bir ilaç olarak kabul edildiğinden, bunu içeren tüm diş macunlarının pazara girmeden önce resmi sağlık otorilerinden onayı alması gerekmektedir.

Anti bakteriyel olsun, tartar kontrollü olsun, hassasiyet giderici olsun, karbonatlı olsun herhangi bir diş macununu seçerken önerimiz, özel bir takım gereksinimleriniz yoksa, dilediğinizi alın ama içinde florid olduğundan emin olun. Diğer “ekstra”ların olması iyidir ama pek çok kişi için gerçekten gerekli değildir.”

Ayrıca “hiçbir diş macunu, iyi bir oral sağlık ve düzenli diş hekimi kontrollerinin yerine geçemez”.

kaynak


14 Kasım 2008 10:43       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
diş macunu değişik içerik ve maddelerden yapılmış olup dişleri güçlendirici mineraller eklenmiş diş temizleme madesidir.
bunun yanında aşağıdaki minik spoilerden yola çıkarak değişik bir proje ortaya çıkarabilirsinizMsn Happy

özellikle beyazlatıcı etkili olanlarının, uzun süre kullanımında diş ve diş etine zaralı olacağı iddia edilen, ağız deterjanı.


----- spoiler -----
süleyman demirel üniversitesi diş hekimliği fakültesi öğretim üyesi doç. dr. banu ermiş, beyazlatıcı diş macunlarının içinde aşındırıcı partiküller barındırdığını ve devamlı kullanımda dişlerde aşınma meydana getirebileceğini kaydetti.

dişlerinde çeşitli nedenlerle sararma olanlar ve sigara tiryakilerinin, dişlerinin beyaz bir görünüme kavuşmasını sağlamak için beyazlatıcı etkili diş macunu kullandıklarını ifade eden ermiş, \"ancak bu tip diş macunlarının muhteviyatında bulunan aşındırıcı maddeler, dişlerde tahribata sebep olabilir. bir süre sonra da diş mineleri zarar görebilir. bu nedenle dişlerinde sararma olanlar uzun süre beyazlatıcı macun kullanmasınlar. kullanmak isteyenler de normal macunlarla dönüşümlü olarak kullansınlar\" dedi.
----- spoiler -----

ispermecet
6 Aralık 2008 01:04       Mesaj #3
ispermecet - avatarı
Ziyaretçi
Bizde diş macunları tatlı. Japonyada ise tuzlu olanlar çok yaygın.
ec'm
4 Ekim 2010 22:03       Mesaj #4
ec'm - avatarı
Ziyaretçi
diş macununun içinde neler var ?
Misafir
15 Ekim 2010 13:32       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ban diş macununun içindeki madeler lazımmm
ener tarafından gönderilmiş olan #6 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
26 Şubat 2012 10:36       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
diş macunları gluten içeriyor mu


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç