Arama

Web sitesi nasıl yapılır? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ocak 2016 Gösterim: 29.887 Cevap: 43
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
22 Ekim 2009       Mesaj #21
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Önemli noktalar!

Sponsorlu Bağlantılar

  • Web sayfaları, HTML olarak adlandırılan bir programlama dili ile oluşturulur. Browserların (tarayıcı) işi, bir HTML sayfasını yorumlamaktan ibarettir.
  • Web sayfalarınızı düzyazı programları ile manual olarak programlayabileceğiniz gibi, FRONTPAGE ve benzeri programları kulanarak da oluşturabilirsiniz.
  • Web sayfalarında kullanacağınız resimleri birçok resim editörü kullanarak oluşturabileceğiniz gibi, bu alanda en yaygın kullanılan program olan PHOTOSHOP'u kullanarak da oluşturabilirsiniz. Ayrıca animasyon ve farklı bir tür olan Flash sayfaları için de FLASH programını kullanabilirsiniz.
  • Bir web sayfasında değişik etkiler yaratmak için, örneğin; sayfanızda bir saat veya takvim kullanmak istiyorsanız, JAVASCRIPT ve DHTML kullanabilirsiniz.
  • Sadece HTML'den oluşan bir web sitesi ile ziratçileriniz ile etkileşim sağlayamazsınız. Ziyaretçileriniz ile etkileşim sağlamak için, örneğin bir ziyaretçi defteri oluşturup ziyaretçilerinizin sayfanız hakkında görüşlerini alabilmek için, web tabanlı programlama dilleri bilmeniz gerekir. Bu konuda en sık kullanılan teknikler; ASP, CGI ve PHP' dir

Web sitesinin çalışma mantığı nedir?

Bir web sayfası, HTML kodlarıyla oluşturulmuş bir dökümandır. Bu dökümanı şekil olarak, içine resimler eklenmiş bir WORD dökümanına da benzetebilirsiniz. HTML sayfaları birbirlerine bağlanarak web sitesi oluşturulur. Bu sayfalar ve içerdikleri tüm nesneler bir FTP (File Transfer Protocol- Dosya Aktarım Protokolü) programı aracılığı ile web siteninizin barındığı bilgisayara yüklenirler. Web sitelerini barındıran bu bilgisayarlara SERVER-SUNUCU adı verilir. Bu bilgisayarlar yapı itibari ile kişisel bilgisayarlardan farklı değildirler, ancak web sunuculuğu için özel olarak yapılandırılmışlardır. Web sitenize bağlanıldığında ana sayfanız ekrana gelecektir. Ana sayfanızın, ismi standart bazı isimlerden oluşur. Bunlar; index.html, index.htm, Default.html, Default.htm, index.asp ve türevleri şeklinde olabilir. Ancak içlerinden bazıları tüm sunucular için ana sayfa ismi olarak belirlenebilirler, diğerleri için web sunucusunun bu isimleri desteklemesi gerekir. Tüm sunucular için kullanabileceğiniz isimler; index.html, index.htm, default.html, default.htm olarak sıralayabiliriz. (Server yöneticileri istedikleri ismi, ana sayfa ismi belirlemek için kullanabilirler.)
Şimdi profosyonel bir web sitesi açmaya karar verdiğinizi ve web sitenizin hazır olduğunu farzedelim, izleyeceğiniz adımlar şöyle olacaktır;

  • Bir Ev Sahibi (Hosting) firmadan sunucu hizmeti satın almak
  • Bir Alan Adı (Domain Name) satın almak.
  • Sunucu adreslerini Alan Adı servisine bildirmek.
Alan Adı (Domain Name) nasıl ve nerden satın alınır?

Alan Adlarını belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Ancak, en çok kullanılan alan adları olan .com, .net, .org gibi sonunda herhangibir ülke tanımı olmayanlar, Network Solutions, Register ve benzeri firmalardan satın alınabilir. Bu isimler önce gelen alır prensibi ile satılırlar. Alan adınız .com.tr, gen.tr, org.tr gibi .tr uzantılı olacaksa, Türkiye için Alan Adı tahsis işlemlerini yürüten OTDÜ'den satın alabilirsiniz. Bu isimleri alabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. Uzantısı, nom.tr olan Alan Adları isim sahiplerine ve gen.tr olan Alan Adları da yine ilk müracat edene satılırlar.Bedava web sitesi açabilir miyim?

Internet üzerinde bedava web sitesi bunundurma hizmeti veren bir çok web sitesi mevcut. Bunlardan başlıcaları;
http://www.xoom.com
Yahoo! GeoCities: Get a free web site with easy-to-use site building tools
Tripod
Free Web Space and Site Hosting -- Freeservers.com
Free Web Space and Site Hosting -- Freeservers.com
HyperMart
http://www.portland.co.uk

şeklinde sıralanabilir. Bedava web alanı veren sitelerin çoğu bu hizmet karşılığında sayfanıza kendi reklamlarını eklerler. Sitenizin adresi de muhtemelen, bedavaservis.com şeklinde olur. Bu isimleri akılda kalıcı isimler ile değiştirebilirsiniz. Bedava Subdomain Name (Alt Alan Adı) hizmeti veren sitelerden en ünlüsü; CJB.NET - Blogs - Domains - Forums - Image Hosting - Web Hosting tir.

Kendi Alan Adınız varsa!
Eğer kendinize ait bir alan adınız varsa ve ev sahibi firmalara ayıracak paranız yoksa, yine bedava alan adı barındırma hizmeti veren servislerden faydalanabilirsiniz. Örneğin; http://www.portland.co.uk bu konuda gayet başarılı...


Web sitesi nasıl yayımlanır? Dosyalar sunucuya nasıl gönderilir?

Web sitenizi oluşturan dosyaları bir FTP programını kullanarak yükleyebileceğiniz gibi, Sunucunuzun tarayıcı ile yükleme seçeneği varsa, tarayıcınızla da yükleme yapabilirsiniz. Bazı bedava web alanı veren siteler sadece tarayıcı ile yükleme kabul ederler. Ancak bu işin aslı FTP'dir ve bir FTP programı edinmenizi tavsiye ederim. Program Rehberi bölümünü kullanarak bir FTP programı edinebilirsiniz. FTP programları içinde en ünlü olan program hiç şüphesiz ki Cute Ftp' dir. Bu programı kullanması hem kolaydır hem de üstün bir FTP programıdır. FTP programına sunucunuzun adresini, kullanıcı adınızı, şifrenizi girdikten sonra, sunucunuz tarafından size ayrılmış dizine bağlanırsınız. Bu aşamadan sonra yerel dosyalarınızı bu klasöre, tıpkı Windows Gezgini'ni (Explorer) kullandığınız gibi, aktarabilirsiniz.

Alıntıdır

mesajın devamı içinBir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Aralık 2009       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bir host kiraladım ama nasıl aktif edcem????
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ark ben bi wep sitesi yapmak istiyorum Adobe Dreamweaver CS4 sablon ciziyorum bundan sonra ne yapmam gerekiyo coklu sayfaları nasıl yapıcam mesela bir menüye tıklandında tıklanılan sayfaya yonlendırmeyı nasıl yaparım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ocak 2010       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Herkese selamlar.Bir web sitesi yapmak istiyorum ama kafama birçok soru takıldı.Aşağıya bu sorulardan bir kaç tanesi yazdım.Zaman ayırıp cevap yazarsanız çok mutlu olurum Herkese teşekkürler.

1-)10 dolara domain 10 tl ye hosting alacağım(.org uzantılı ve GoDaddy'den)%90 yazı ağırlıklı bir site yapacağım(uzay meraklıları için çok ayrıntılı) yeterli olur mu.

2-)Site sosyal ağ,forum,online oyun gibi aynı anda bir çok kişinin ziyaret ettiği bir site olMAyacak.Buna rağmen sunucu donanımı almama gerek var mı?

3-)Eğer gerek varsa kendi bilgisayarımı sunucu niteliğine ulaştırma şansım var mı?

4-)Eğer web sitemi yaptıktan sonra bilgisayarım bozulursa web siteme bir zarar gelir mi.Yoksa tamir ettikten sonra tekrar yönetebilir miyim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2010       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
site nasıl yapılır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ocak 2010       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben wep site kurdum.ve ben bu siteyi internette nasıl tanıtabilirim?
yardım ederseniz çok teşekkür ederim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ocak 2010       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm ben site acmak ıstıyorum ama kı nasıl olcak bılmıorum isim hakkı falan aldım paylasım ustune olcak paylasım sıtelerını uygun fıata yapanlar var face tarzı olabılrı ama kı ben bıraz dha belırgın olan seylerı koycam uzun suredı r delı gıbı ugrasdayım karma olcak kısaca nese kısaca uygun faıtlı sıte yapan varmı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ocak 2010       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
web sitesi açmak için hangi siteye giriliyorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
bs335 - avatarı
bs335
Ziyaretçi
7 Şubat 2010       Mesaj #29
bs335 - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar nasıl site yapılırrr??? aslında biliyodum amaa.....Msn Sarcastic
huseyin752 - avatarı
huseyin752
Ziyaretçi
7 Aralık 2010       Mesaj #30
huseyin752 - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar kaç gündürweb site açmaya çalışıyorum ama nerden açacağımı bilmiyorum bilen varsa benide aydınlatabilirmi?

Benzer Konular

15 Aralık 2015 / virtuecat Bilgisayar
6 Ekim 2013 / hazi Soru-Cevap
10 Mart 2009 / SEDA ÇINARKUYU Soru-Cevap
11 Eylül 2009 / Misafir Soru-Cevap
8 Ocak 2014 / muronoloji Soru-Cevap