Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Mart 2016  Gösterim: 126.375  Cevap: 19

Beynin sağ ve sol yarım küreleri ne ile ilgilidir?

HerHangiBiri
16 Kasım 2008 15:22       Mesaj #1
HerHangiBiri - avatarı
Ziyaretçi
Beynin sağ ve sol yarım kürelerinin fonksiyonları nedir? Beynin hangi yarım küresinin baskın olduğunu anlayabilir miyiz??
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Birçok test sonucunda, beynin sol lobunun, konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda çok üstün olduğu, mantıklı ve doğrusal çalıştığı tespit edildi. Araştırma sonuçları beynin sağ lobunda da, ritim, hayal kurma, renkler, boyut, hacim, müzik gibi fonksiyonların icra edildiğini ortaya koymaktadır. Beynin sol tarafı bilgiyi mantıklı ve doğrusal olarak işlemekte, sağ lob ise artistik tarafı oluşturmakta, detaydan çok resmin bütünüyle ilgilenmekte ve bilgiyi şekil ve hayal gücüyle işlemektedir.

Sağ lobun duygular ve hayallerin etkisinde olduğu ve fotoğrafik, yani bütünsel öğrendiği ortaya çıktı. Bu yüzden bilgiyi sıra ile işleyen sol lobun aksine sağ lobun öğrenmede çok daha hızlı ve etkili olduğu anlaşıldı.. Ayrıca, insanın mucitlik ve üretkenlik kısmı sağ lob fonksiyonları arasında yer almaktadır. Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların üretken düşünebilmesi için sağ loblarını da geliştirmeleri gerekmektedir. Öğrendikleri konular ve formüllerden yeni şeyler üretebilmeleri için beynin sağ lobunu da işin içine katmaları gerekmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Beynin her iki lobu birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir. Her iki lob arasında yoğun sinir lifinden oluşan “korpus kallosum” ağ demeti bulunur. Bu ağ, beynin sağ ve sol lobu arasında sürekli bilgi alışverişinin yapılmasını sağlayan bir köprüdür.

Sağ beyin yaratıcılığı, duygusallığı, seslere ve renklere, hayal gücüne, sezgilere ve soyut algılamalara daha yatkın çalışırken; sol beyin mantıklı, sistematik ve analitik düşünmeye, yazı ve sayılara, ölçme değerlendirme ve eleştirmeye daha yatkın olarak çalışmaktadır.

Beyinlerinin bir yarısını diğerine göre daha iyi kullanan kişiler, işleri ve ilişkileri bu boyutta çalışan yarıküre’nin yeteneklerine ihtiyaç duyduklarında zorlanırlar ve başarısız olurlar. Beyninin sağ lobu ameliyatla alınmış bir insanda neler gözlenir? İşte olacaklardan bazıları: Vücudunun sol tarafını kullanamayacaktır. Konuşmaya, coşku, hayal, heyecan veren sağ loba sahip olmadığından robottan çıkmışçasına düz konuşmaktadır. Matematik hesaplamaları ameliyat öncesinden hiçbir farkı yokmuşçasına aynen yapacak, mantıklı ve doğru cevaplar verecektir. Hayal ve sezgisel gücünü tamamen kaybetmiştir.

Evinden komşuya gezmeye çıktığında, evler arasındaki mekan ilişkisini kuramayacak, evine geri dönemeyecektir. Çünkü boyut, hacim ve yerleşim yeteneğini kaybetmiştir. Basit bir aleti parçalara bölseniz, bir araya getirme–bütünleştirme işini de beceremeyecektir. Küçük parçalara bakarak resmin tanınması beynin sağ lobunun uzmanlığı arasındadır.

Kendisini ziyaret eden ve haline gözyaşı döken yakınlarının bu haline bir anlam veremez. Sağ lobu sağlamken çok sevdiği müzik kasetindeki melodilere hiç ilgi göstermediğini ve hatta hatırlamadığını göreceksiniz. Ameliyat öncesi çok samimi olduğu bir arkadaşının bir resmini gösterseniz hatırlaması mümkün değildir. Çünkü sol lobun, tek başına şekilleri ve resimleri hatırlayabilmesi imkansızdır. ‘Rüya görüyor musunuz, hayal ediyor musunuz?’ sorunuza size hiç ilgisiz cevaplar verecek ya da ‘O da ne demek?’ diyecektir.


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
5 Ekim 2010 23:19       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yazdıklarından bazıları yanlıs dostum, 5 sene önce amerikada 14 yaşında bir kızın sag beyni alındı ve sol beyin iki küreninde gorevini üstleniş durumdaydı. kız cok normal şekilde sagıınıda solunuda oynatıyordu Msn Grin
Misafir
26 Kasım 2010 15:39       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Peki beynin sol tarafını sağ tarafına göre çalıştırmak daha zorsa insanlar neden genelde sol beyinli olmak istiyor
Misafir
21 Aralık 2010 14:04       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sağ beyni iyi çalışanlar hangi mesleği seçerler?Kişilik özellikleri nelerdir?
Sol beyni iyi çalışanler hangi mesleği seçerler? Kişilik özellikleri nelerdir?
sorularına cevap arıyorum LÜTFEN YARDIM EDİN
Misafir
17 Mart 2011 18:53       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sağ beyin tıp eczacılı yani medikal grup sol tarsf sözelcidir edebiyata tariha yatkındır.
Misafir
13 Haziran 2011 15:01       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
genel olarak insanların sağ beyni aktiftir, ama ara sıra gün içerisinde sol beynin de aktifleştiği görülür.
Misafir
19 Ağustos 2011 01:08       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yaptığım bir sürü testten sonra beynimin tamamen sağ tarafının çalıştığını öğrendim... neredeyse %100 e yakın sağ tarafını kullanıorum Msn Sad internette araştırdım, beynin sağ tarafını geliştirmeye yönelik bir çok yazı bulmama karşın beynimin sol tarafını geliştirebilmem için bana yardım edecek bir tek kelime bile bulamadım Msn Sad Bir öneride bulunmanız mümkün mü acaba??? Msn Sad
Misafir
18 Eylül 2011 16:26       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
muhtemelen solaksın eğer öyleyse karışma bırak tadını çıkar farkın. ya da el becerilerini geliştir sağ elinle tenis oyna ostpir çek ne bileyim sağ elini kullanmayı öğren
Misafir
7 Ekim 2011 18:41       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yanlışsın dostum beynin sağ tarafını kullananlar genellikle matematikle ilgilenirlerCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç