Arama

Cumhuriyet döneminde Türk tiyatrosu ile ilgili yapılan çalışmalar nelerdir ? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Aralık 2013 Gösterim: 54.467 Cevap: 25
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2011       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biraz kısaltın
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2011       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya çalışmalar nelerdir ya onu cevaplayın offffffffffff.çalışmaları yazın yazarları değil.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mayıs 2012       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosunun yapı, tema ve dil ve anlatım?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2013       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tiyatro hakkında yapılan çalışmalar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Kasım 2013       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tiyatroyu Türkiye'de çağdaş bir sanat alanına dönüştürme yolunda ilk büyük katkı ünlü tiyatro ve sinema adamı Muhsin Ertuğrul'dan geldi 1927'de, Darülbedayi'nin başına geçen Ertuğrul, yerli yazarları yüreklendirmesiyle, izleyiciye sunduğu çağdaş çeviri oyunlarla, sahneleme, oyunculuk ve dekor kullanımında güncel anlayışı yerleştirmesiyle, yetişmelerine katkıda bulunduğu kadın ve erkek oyuncularla bugünkü Türk tiyatrosunun temellerini attı
Eğitim görmüş tiyatrocuların yetişmesinde büyük hizmet vermiş olan Ankara Devlet Konservatuvarı ise, Musiki ve Temsil Akademisi'nin bir bölümü olarak açıldı Burada, ilk mezunların çıktığı 1941'de Tatbikat sahnesi oluşturuldu Bu hazırlık aşamalarından sonra da 1949'da Devlet Tiyatroları resmen kuruldu
1950'den sonra tiyatro kuramlarının gelişmesi bakımından önemli atılımlar gerçekleştirilmeye başlandı Tiyatronun yaygınlaştırılması yolunda devlet eliyle sürdürülen çabalar sonucunda Devlet Tiyatroları, Ankara,İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon ve Diyarbakır gibi kentlerde perdelerini açarak ve turneler düzenleyerek Türkiye'nin her yanında izleyiciye ulaşır hale geldi Yetmiş yılı aşan tarihi boyunca çeşitli iniş çıkışlar yapan İstanbul Şehir Tiyatroları da çeşitli semtlerde beş sahneye sahip oldu Türk tiyatrosunun gelişmesinde her zaman önemli rol oynamış olan özel tiyatroların sayısında 1960'larda büyük bir artış görüldü Etkinliklerini 1960'lardan bu yana sürdüren özel topluluklar arasında Kent Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Dostlar Tiyatrosu sayılabilir Oyunculuk ve sahneleme açısından Batı modelini izleyen ödenekli ve özel tiyatrolar yanında, ortaoyunu ve tuluat tiyatrosunun oyunculuk tarzını sürdüren özel topluluklar da oldu 1970'lerin ortalarında pek çok özel tiyatro kapandı, yeni açılanların bir bölümü de başarılı olamadı 1980'lerin ortalarından bu yana İstanbul'daki özel tiyatrolar yeniden bir canlanma dönemine girdiler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2013       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bune arkadaşım ben madde madde istiyorum