Arama

Kalp hastalıkları ve tedavisi ile ilgili bilgiler nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Aralık 2012 Gösterim: 19.760 Cevap: 13
betül37 - avatarı
betül37
Ziyaretçi
7 Aralık 2008       Mesaj #1
betül37 - avatarı
Ziyaretçi
kalbe baloncuk açmak ve pil takmak nedir? risk nedir? stemp nedir?yerlisi ile ithali arasındaki fark nedir ?Tedavi süreci nasıldır?65 yaşındaki bir hastanın hipertasyonu var.Tedavi başarısı ne kadardır?İthal stembi devlet ödüyor mu?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
öncelikle kardiyoloğunuz hastanızı en iyi tanıyan doktordur. tansiyonla ilgili kısmı ve hastanızı burada değerlendirmeyeceğim.. ben burada bahsettiğiniz tedavi şekli ve malzemesi (stend) hakkında bilgi vermek istedim.. öncelikle ithal stent maliyeti yüksek olmasına rağmen elbette yüzde 60 gibi yüksek bir oranda daha iyidir.. hatta bunla ilgili bir arkadaşımın paylaşımını aktarmak isterim ''Anayasal hak ihlali: Bir profesörün babasına anjiyo yapılacak. Adamcağız birinci dereceden emekli memur. Diyoruz ki 'Bu stendi takarsak dört-altı ayda yüzde 40'ı tıkanır. Amca paran var mı, paran varsa iyi stend takalım. 2 bin dolar cebinden vermen lazım.' Şimdi anayasal hakkın gaspına bak. Bugüne kadar devlet demiş ki, ben seni sağlık garantisine alıyorum. Birileri kalkmış demiş ki, ben bunların hepsini yok ettim. ''
bunun bir bölümünü devlet karşılıyordu önceden. ama sizin sosyal güvencenizde önemli. eğer bana sosyal güvencenizi söylerseniz o konudada sizi aydınlatırım..
Sponsorlu Bağlantılar

şimdi de balon konması olarak nitelendirdiğiniz işlemi anlatan aşağıdaki yazıy inceleyiniz. hastanıza özel değerlendirme hariicindeki genel edinmekistediğiniz tekrar sorabilirsiniz.. geçmiş olsun,iyi bayramlar..

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
öncelikle kardiyoloğunuz hastanızı en iyi tanıyan doktordur. tansiyonla ilgili kısmı ve hastanızı burada değerlendirmeyeceğim.. ben burada bahsettiğiniz tedavi şekli ve malzemesi (stend) hakkında bilgi vermek istedim.. öncelikle ithal stent maliyeti yüksek olmasına rağmen elbette yüzde 60 gibi yüksek bir oranda daha iyidir.. hatta bunla ilgili bir arkadaşımın paylaşımını aktarmak isterim ''Anayasal hak ihlali: Bir profesörün babasına anjiyo yapılacak. Adamcağız birinci dereceden emekli memur. Diyoruz ki 'Bu stendi takarsak dört-altı ayda yüzde 40'ı tıkanır. Amca paran var mı, paran varsa iyi stend takalım. 2 bin dolar cebinden vermen lazım.' Şimdi anayasal hakkın gaspına bak. Bugüne kadar devlet demiş ki, ben seni sağlık garantisine alıyorum. Birileri kalkmış demiş ki, ben bunların hepsini yok ettim. ''
bunun bir bölümünü devlet karşılıyordu önceden. ama sizin sosyal güvencenizde önemli. eğer bana sosyal güvencenizi söylerseniz o konudada sizi aydınlatırım..
Sponsorlu Bağlantılar

şimdi de balon konması olarak nitelendirdiğiniz işlemi anlatan aşağıdaki yazıy inceleyiniz. hastanıza özel değerlendirme hariicindeki genel edinmekistediğiniz tekrar sorabilirsiniz.. geçmiş olsun,iyi bayramlar..

Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye

anjiyografi ve anjiyoplasti
(siz anjiyo plastiden bahsediyorsunuz..)

topl4
Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine damarların görünür hale gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, özel röntgen cihazları yardımıyla DSA adı verilen filmler elde edilir. Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenerek damar hastalıkları veya bu damarlardan beslenen organlara ait tanı koydurucu bilgiler edinilir. Ayrıca elde edilen bilgiler doğrultusunda anjiografi tedavi amaçlı olarak da kullanılır. Anjiyoplasti (Balonla daralmış damarları açma) bunun klasik bir örneğidir. Bu sayede cerrahi tedavi gerektiren birçok hastalık, cerrahi ve genel anestezinin riskleri olmaksızın tedavi imkanı bulmaktadır.
topl5 topl6

Hazırlık:
Anjiyografi işlemi öncesi gece yarısından sonra sabah alınması zorunlu ilaçlar dışında birşey yenilip içilmemelidir. Eğer kanı sulandırıcı ilaç kullanıyorsa (aspirin, coumadin gibi) işlem öncesi ilgili hekime danışılmalıdır. İşlem öncesi hastanın böbrek fonksiyonlarının bilinmesi de önemlidir. Ayrıca kasık tüy temizliği işlem öncesi yapılmış olmalıdır.
İşlem:
topl7 Anjiyografi öncesi hastaya özel önlük giydirilir ve hasta anjiyografi masasına yatırılır.Tercihen sağ kasıktan cilt temizliğini takiben lokal anestezi sonrası özel kateter yardımıylaamaca göre atar damar veya toplar damar içine girilerek kontrast madde verilip damarlar görüntülenir. Bu sırada lokal anestezi yapıldığı için hasta işlemi hissetmez.
Anjiyografik işlemler:
Tanıya yönelik:
Kol ve bacak damarlarının görüntülenmesi
Karın içi organ damarlarının görüntülenmesi
Beyin damarlarının görüntülenmesi
Akciğer damarlarının görüntülenmesi
Kalp damarlarının görüntülenmesi
Tedaviye yönelik:
Anjiyoplasti: Dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması için yapılır. Bacak damarlarındaki tıkanmalar, tansiyon yükselmesine neden olan böbrek damarı tıkanıklıkları, beyni besleyen damarların tıkanıklıkları bu yolla radyologlar tarafından ameliyatsız tedavi edilebilirler. İşlemlerde genel anestezi uygulanmaması önemli bir avantajdır.
Anjiyo embolizasyonlar: Anormal damar yumaklarının, damarlarda oluşan baloncukların ya da anormal kanlanma gösteren kanser dokularının damarlarının çeşitli şekillerde tıkanması işlemidir.Yoğun olarak beyin kanamalarının en sık nedenleri olan damarlarda oluşan baloncukların ve AVM adı verilen anormal damar yumaklarının tıkanması amacı ile kullanılır. Kanser dokularının, özellikle karaciğer kanserlerinin, anormal damarlarının tıkanması aracılığı ile tedavide kullanılır. Radyologlar tarafından yapılan bu işlemlerle de, sadece cerrahi tedavisi olan hastalıklar lokal anestezi ve anjiografi yöntemiyle tedavi edilmiş olmaktadırlar. Bununla birlikte bu tedavi yöntemlerininde cerrahi tedavilerde olduğu gibi belirli riskleri bulunmaktadır.
TIPS(Transjuguler intrahepatik porto-kaval şant): Son dönem karaciğer hastalığında mide varis kanamasının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Boyun damarından yanlızca bir kateter ile girilerek karaciğerdeki damarlar arasında yapay bir damar yaratarak kan geçişini sağlayan ameliyata alternatif bir yöntemdir.
İnferior vena kava filtresi yerleştirilmesi: Bacak toplar damarlarından alt ana toplar damar (inferior vena kava) yoluyla akciğerlerine sık sık pıhtı taşınan ve bu nedenle akciğer damarlarında tıkanma oluşan hastalarda alt ana toplar damar içine kasıktan kateter yardımıyla girilerek pıhtı geçişini engelleyici filtre yerleştirilmesi işlemidir.
İşlem sonrası:
İşlem sonrası kateter takılan bölgenin temizliği ve pansumanını takiben hastalar ortalama 2-4 saat yatarak takibe alınırlar ve eve gönderilmeden önce bilgilendirilerek kontrollere çağırılırlar. Bununla birlikte komplike vakalarda hastanede birkaç gün yatmak sözkonusu olabilir. Komplikasyonlar:
Başlıcaları kontrast madde allerjisi, lokal anestezik madde allerjisi ve kanamadır. Kullanılan kontrast madde miktarı modern anjiografi cihazlarıyla en aza indirgenmiştir. Allerji olup olmadığı önceden hastayla konuşularak belirlenebilir. Ancak bazı durumlarda ilk kez allerji oluşabilir. Oran oldukça düşüktür. Böyle bir durumda gerekli ekipmanlar anjiografi bölümünde hazır bulundurulur. Kanama için önceden kan testleri yapılır. Anormallik varsa işlem yapılmaz. Mutlaka yapılması gerekliyse gerekli tedbirler alınarak işleme başlanır. işlem sonrasında kanama ihtimaline karşı hastalar belirli süre gözlem altında tut
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

kalp hastalıkları nelerdir

hipoperfüzyon nedir
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #5
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

hipoperfüzyon nedir

Ağır hipotansiyonda kan barsağın yüzeyel mukozası­na ulaşamaz. Mukoza bağırsak duvarının en hassas ve metabolik aktivitesi en fazla olan katmanıdır.
infantlarda, mukozanın hipoperfüzyonunu Nekrotizan Enterokolit (NEC) olarak bilinen ve ölümcül olan infeksiyon izler. Barsak duvarı konjesyondan dolayı kalınlaşmıştır ve yaygın yüzeyel mukozal ülserasyon mevcuttur. Predispozan faktörler; prematürite, ARDS, hirschsprung hastalığı ve mekonyum ileusu, kistik fibrozistir.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar kalp hastalıkları nelerdir?? 14.04.2010 tarihine kadar acil cevaplayın..lütfenn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

kalp batmasi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

iğne batar gibi bıçak saplanması gibi günde 8-10 kez bazen 3 ke3z ard arda oluyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayın Okurlar,

Kalp Hastası olan kişilerin mutlaka bilmesi gereken EECP tedavisi hakkındaki kısa bilgileri, Sayın Site ziyaretçileriniz, mesai arkadaşlarınız ve yakınlarınızla paylaşılması dileği ile gönderiyorum.

EECP Tedavisi Amerika Birleşik Devletleri ve Gelişmiş Ülkelerde eski ancak Ülkemiz için yeni bir Tedavi yöntemidir. EECP Tedavisinin Ülkemizde 10 yıldır başarı ile uygulanmaktadır. Sizinde bildiğiniz gibi Kalp Hastalıklarında ölümleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1. sırayı almakta ve Sağlık Bütçesinden en büyük harcama Kalp hastalıkları Tedavisine yapılmaktadır. Dolayısı ile önemli bir konudur. Ailesinde Kalp Hastalıklarından genç yaşta hayatını kaybeden bireylerin bulunduğu kişiler önlem olarak EECP Tedavisi almaları yararlı olacaktır. Koroner Arter ve Kalp Yetmezliği Hastalarının % 80 le oranında fayda gördüğü EECP Tedavisinden, damar hastalıklarına bağlı olmayan İktidarsızlık Sorunu yaşayan Erkekler de yarar görmektedirler.

EECP ( Enhanced External Counterpulsation ) Güçlendirilmiş Harici Konturpulsasyon Koroner Arter Hastalıklarında ve Kalp Yetmezliği tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tedavi 1995 yılında FDA ( Food & Drug Administration ) Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmasından sonra, Amerikada hızla yayılmaya başlamıştır. Halen, New York City Christ Hospital and Medical Center, Clevland Clinic, Beth Israel Medical Center, John Hopkins, John F. Kenedy Medical Center, Mayo Clinic, Miami Heart Institute, Texas Heart Institute, New Jersey Medical School, Colombia University, State University of New York, University of Pitsburg, San Francisco – University of California, Gainesville - University of Florida ve University of Virginia gibi önde gelen Üniversite, Hastane ve Merkezlerde kullanılmaktadır. Günümüzde Amerikada bini aşkın üniversite veya özel hastanede rutin klinik kullanımdadır.
Amerika dışında 150’ yi aşkın merkezde kullanılan sistem ülkemizde de Ankara',İstanbul, İzmir, Kocaeli Gaziantep’ te yıllardır kullanılmaktadır

EECP Türk Kardiyoloji Derneğini tarafından onaylanmıştır.
Türk Tabipler Birliği tarafından onaylanmış olup birim fiyatlaması TTB Kitapçığında yer almaktadır.
SGK Tarafından onaylanmıştır.
Sağlık Bakanlığı ( UBB ) Ulusal ilgi Bankası Onayı bulunmaktadır.

EECP Sistemi, Çok Merkezli çalışmaları yapılmış ve kendisini ispatlamış bir sistemdir. By – Pass veya PCI / balon tedavisi görmüş ancak tekrar Damar Tıkanması gelişmiş hastalarda, Maksimum Medikal Tedavi altında olduğu ve girişimsel tedaviler yapıldığı halde Angina Semptomu devam eden hastalarda ( Refrakter Angina Pectoris) , Koroner Arter Anatomisi PCI ya da By – Pass yapılmasına uygun olmayan hastalarda, PCI veya By – Pass olmak istemeyen Hastalarda, eşlik eden hastalıklardan dolayı ( Diyabet, Solunum Yetersizliği , Böbrek Yetersizliği gibi ) Cerrahi veya PCI girişimi yapılması uygun olmayan hastalarda başarı ile uygulanmaktadır.

EECP tedavisinden sonra hastaların yaşam kaliteleri artmakta, paket taşıyabilmekte, Anjin Atakları nadiren görülmekte, daha az ilaç gereksinimi duymakta, yeniden işlerine dönebilmekte, kendilerine güven duymakta ve egzersiz yapabilir hale gelmektedirler.

EECP Tedavisi günde 1 saat, haftada 5 veya 6 gün ve 7 hafta süre ile 35 gün, sürmektedir. Hastalar tedaviye ayakta gelip tekrar işlerine devam edebilmektedir.Tedavi esnasında provoke edilen kılcal damar ağa oluşumu Kalp Kasının daha iyi beslenmesi sağlanmaktadır. Başarı oranı % 85’ lerin üstünde olan EECP tedavisi hastalarının 5 yıl içersinde tekrar şikayet etme oranı % 5 seviyelerindedir. Tedavi sonuçlarının kalıcı olması yanında, son derece güvenilir olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. EECP tedavisi hiç bir riski olmayan ameliyatsız bir yöntemdir.

EECP tedavi sistemi hakkında detaylı bilgilere Galen Danışmanlık sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki telefonlardan 9 : 00 – 22 : 00 saatleri arasında haftanın 7 günü sorularınızı bize yöneltebilirsiniz.
Sağlıklı günlerde işlerinizde başarılar dileriz.

Nursel MANTİNİ
Galen Danışmanlık
e - mail : n.mantini@superonline.com
Web : Galen Danışmanlık
Telfn : 0312 427 15 62
Faks : 0312 467 35 67
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Nisan 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb ben bir ay önce sigara bırakayım diye yola cıktım.sigara bırakma ünitesine gittim bazı tahlillerden sonra doktor kalpte sorun var deyip kardiyoloji polikilinigine gitmemi önerdi bende GATA ask. hastanesine gittim orada efor testine girdim anjiyo olmam gerektigini söylediler.mart 29 günü anjiyo oldum.bana koroner arter hastalıgı tanısı koydular.(E78.4-HİPERLİPİDEMİ,diğer;I25.1 -Aterosklerotik KALP HASTALIĞI)Sonuçları doktoruma gösterdim ve bana 3 adet ilaç yazdı 1-ASETİL SALİSİLİK ASİT 100MG 2-ROSUVASTATİN 10 MG 3-İSOSORBİD 5 MONONİTRAT 20MG BU İLAÇLARI ÖMÜR BOYU KULLANACAKSIN dediler.bende eve gelip doktorun önerdigi şekilde kullanmaya başladım. İlk ilaçları kulandıgım gece sabaha kadar çok kötü oldum Ertesi gün hemen doktora geri gittim ve bana İSOSORBİD 5 MONONİTRAT 20 MG İlacı kullanma dedi ve bana senin bu ilaca ihtiyacın yokmuş dedi. neden dedim senin hastalıgın o kadar ileri degil dedi ve gönderdi başka bir ilaç önermedi ve diger iki ilacı kullanıyorum .sizce hocam ben ne yapayım kafamda birsürü soru işaretleri var.anladıgım kadarıyla bu kullanmadıgım ilaç kalp ilacı galiba.hocan ben başka bir doktora daha mı gitsem yada benim rahatsızlıgım nedir bani bilgilendirip,yönlendirirseniz çpok sevinirim şimdiden teşekür ederim.hoşçakalın
prof kandemir - avatarı
prof kandemir
Ziyaretçi
17 Mart 2012       Mesaj #10
prof kandemir - avatarı
Ziyaretçi
daha iyi bir doktora gitmeni öneririm ülkemizde henüz tıp gelişmediği için malesef teşhis konusunda yeterli olmuyolar sadece bir kaç hastalığın tedavisi kalp konusunda imkansızdır büyük ihtimalle sende yaşın ilerlemiş olduğu için kalp ritim bozukluğu başladı sigarayı bıraktıktan sonra