Arama

Türkiye'de ödenen vergiler hangileridir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Aralık 2011 Gösterim: 72.000 Cevap: 66
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
11 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
türkiye de ödenen vergiler nelerdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
VERGİ ÇEŞİTLERİ

Sponsorlu Bağlantılar
1- Gelir üzerinden alınan vergi ; Kişilerin kanunca belirtilen kaynaklardan elde ettikleri vergilerdir. Gelir arttıkça vergi miktarı da artar.
2 – Servet üzerinden alınan vergi ; Menkul ve gayrı menkul serveti oluşturan mallardan alınan vergilerdir. Örnek ; Veraset, intikal, Motorlu taşıt vergisi.
3 – Gider (harcamalar ) üzerinden alınan vergi ; Bir kişinin gelir ve servetinin harcadığı kısımlarından alınan vergidir. Bu verginin amacı kişilerin harcamalarını vergilendirmektir. Örnek ; İstihsal, İşletme, Tekel maddeleri, spor loto – toto vb,vergilerdir.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
VERGİ ÇEŞİTLERİ

Sponsorlu Bağlantılar
1- Gelir üzerinden alınan vergi ; Kişilerin kanunca belirtilen kaynaklardan elde ettikleri vergilerdir. Gelir arttıkça vergi miktarı da artar.
2 – Servet üzerinden alınan vergi ; Menkul ve gayrı menkul serveti oluşturan mallardan alınan vergilerdir. Örnek ; Veraset, intikal, Motorlu taşıt vergisi.
3 – Gider (harcamalar ) üzerinden alınan vergi ; Bir kişinin gelir ve servetinin harcadığı kısımlarından alınan vergidir. Bu verginin amacı kişilerin harcamalarını vergilendirmektir. Örnek ; İstihsal, İşletme, Tekel maddeleri, spor loto – toto vb,vergilerdir.
Quo vadis?
ispermecet - avatarı
ispermecet
Ziyaretçi
11 Aralık 2008       Mesaj #3
ispermecet - avatarı
Ziyaretçi
Kişilerden alınan gelir vergileri ve harcama vergilerinin oranında ülkemiz dünya rekortmenidir. Toplam vergilerin %91 ini bir işyerinde çalışan insanların gelir vergileri, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, telefon görüşmelerinden alınan gider harcamaları oluşturur.
%9 unu ise işyerleri yani, koç, sabancı, carrefourdan bakkala kadar olan dükkanlar, doktorluk gibi özel meslek sahipleri öder.

Diğer ülkelerde bizde %91 i oluşturan bölüm ortalama %30 kadardır.
Bu da bize işyerlerinin muazzam vergi kaçakçısı olduğunu gösterir. Kendilerini bu becerilerinden dolayı tebrik ederim.
Onlar vergi kaçırdıkça hükümetlerimiz de, onların üzerine gideceğine dolaylı vergileri arttıtmaktadır. Bu vergi toplamada kolay yol mudur, vergi kaçakçısının korunması mıdır bilmiyorum.
Yardımmm - avatarı
Yardımmm
Ziyaretçi
26 Aralık 2008       Mesaj #4
Yardımmm - avatarı
Ziyaretçi
ya bana lazım internette sadece vergileri buldum yüzdeleri yok yardım edermisiniz salı gününe yetişmesi lazım ltfn yardım edin
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2008       Mesaj #5
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Yardımmm adlı kullanıcıdan alıntı

ya bana lazım internette sadece vergileri buldum yüzdeleri yok yardım edermisiniz salı gününe yetişmesi lazım ltfn yardım edin

2008 Takvim Yılında Elde Edilecek Gelirlerin 7.8 Bin YTL'ye Kadar Olan Kısmı Yüzde 15 Üzerinden Vergilendirilecek.

Gelir vergisinde, esas alınacak vergi dilimleri 2008 yılı için yeniden belirlendi. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre yüzde 15'lik vergi oranına tabi olan gelir vergisi ilk dilimi 7 bin 800 YTL'ye yükseltildi. 2008 yılında elde edilecek gelirlerin 7 bin 800-19 bin 800 YTL arasındaki bölümüne yüzde 20, 19 bin 800-44 bin 700 YTL arasına yüzde 27, 44 bin 700 YTL'yi aşan kısmına ise yüzde 35 oranında vergi uygulanacak.
Gelir vergisinde esas alınacak dilimler, 2007'ye göre yüzde 4 dolayında artırıldı. 2007 gelirleri için ilk dilim 7 bin 500 YTL, sonraki dilimler de 19 bin ve 43 bin YTL olarak belirlenmişti.(ANKA)
Quo vadis?
yardımm(help) - avatarı
yardımm(help)
Ziyaretçi
29 Aralık 2008       Mesaj #6
yardımm(help) - avatarı
Ziyaretçi
yha lütfen yarına lazım vergilerin yüzdeleri lazım
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
5 Ocak 2009       Mesaj #7
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
türkiyede ödenen vergiler nelerdir
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
8 Ocak 2009       Mesaj #8
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
türkiyede ödenen vergiler ve % oranları acil lasım
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2009       Mesaj #9
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

2008 Takvim Yılında Elde Edilecek Gelirlerin 7.8 Bin YTL'ye Kadar Olan Kısmı Yüzde 15 Üzerinden Vergilendirilecek.

Gelir vergisinde, esas alınacak vergi dilimleri 2008 yılı için yeniden belirlendi. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre yüzde 15'lik vergi oranına tabi olan gelir vergisi ilk dilimi 7 bin 800 YTL'ye yükseltildi. 2008 yılında elde edilecek gelirlerin 7 bin 800-19 bin 800 YTL arasındaki bölümüne yüzde 20, 19 bin 800-44 bin 700 YTL arasına yüzde 27, 44 bin 700 YTL'yi aşan kısmına ise yüzde 35 oranında vergi uygulanacak.
Gelir vergisinde esas alınacak dilimler, 2007'ye göre yüzde 4 dolayında artırıldı. 2007 gelirleri için ilk dilim 7 bin 500 YTL, sonraki dilimler de 19 bin ve 43 bin YTL olarak belirlenmişti.(ANKA)

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

VERGİ ÇEŞİTLERİ

..
Quo vadis?
lann - avatarı
lann
Ziyaretçi
15 Ekim 2009       Mesaj #10
lann - avatarı
Ziyaretçi
ya bu tamö olarak söleyin türkiyedeki vergileri