Arama

Hoşgörülü olmak insana ne kazandırır? - Sayfa 8

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Nisan 2012 Gösterim: 106.852 Cevap: 74
TakımLider - avatarı
TakımLider
Ziyaretçi
1 Nisan 2012       Mesaj #71
TakımLider - avatarı
Ziyaretçi
Daha uzun ve ayrıntılı bişeyler arıyorum performans ödevi soruları teker teker cevaplarsak iyi olur Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
byz_qny - avatarı
byz_qny
Ziyaretçi
1 Nisan 2012       Mesaj #72
byz_qny - avatarı
Ziyaretçi
İNCELEYİNİZ:

Sponsorlu Bağlantılar
Hoşgörü nedir -Hoşgörünün birey ve toplum açısından Önemi – Hoşgörülü olmanın Y
TakımLider - avatarı
TakımLider
Ziyaretçi
1 Nisan 2012       Mesaj #73
TakımLider - avatarı
Ziyaretçi
saolun

---------- Mesaj tarihi 17:36 ---------- Önceki mesaj tarihi 17:34 ----------

ilginizden dolayı çok saolun başka bilgiler bulursanız bu konu altına yazarsanız sevinirim Msn HappyMsn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Nisan 2012       Mesaj #74
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hoşgörü olmazsa, toplumsal ve insani ilişkilerimizi yürütmemiz mümkün değildir. Her nerede olursa olsun insani ilişkiler doğru veya yanlış gibi keskin ve katı değildir. Hoşgörülü olarak çevremizde bizden başka insanların da var olduğunu ve onlarında bizden farklı düşünebileceklerini kabullenmek lazım.

Şunu hiç unutmayalım; herhangi bir olayda hiç kimse yüzde 100 haklı veya haksız değildir. Mutlaka ikisinde de haklılık ve haksızlık payı vardır. Hoşgörülü olmazsak evde, yolda, araçta ve iş yerlerinde ilişkilerimizin doğru bir şekilde yürümesi mümkün olamaz. Toplumumuzda her zaman hoşgörüye ihtiyacımız vardır.

Toplumda ne kadar çok hoşgörü olursa o kadar az şiddet, ne kadar az hoşgörü olursa o kadar çok şiddet çok olur. Bunu hiç bir zaman unutmamalıyız

İnsanlar birbirlerini hoş görmezlerse kavgalar sürüp gider. Her iki tarafın dayatması ile hiç bir çözüm olmaz.

Hoşgörü, tahammül demek değildir. Sürekli olarak hoşgörülü olmayı nasihat etmek yerine niçin hoşgörülü olamadığımızı sorgulayan uzlaşmaya hazır bir topluma ihtiyacımız var

Toplumda Hoşgörülü olmazsa; ne ahlak ne saygı kalır ve bir gün yok olur gider
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Nisan 2012       Mesaj #75
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1.1. Hoşgörü, dünyamızdaki kültürlerin zengin çeşitliliğini, ifade biçimlerini ve insan olmanın yollarını kabul etmek, bunlara saygı göstermek bunların değerini bilmektir. Hoşgörü, bilgiyle, açıklıkla, iletişimle ve düşünce, vicdan ve inanç özgürlüğüyle beslenir. Hoşgörü çeşitlilik içindeki uyumdur. Hoşgörü, yalnızca ahlaki bir görev değil, aynı zamanda siyasi ve hukuki bir gerekliliktir. Barışı olanaklı kılan erdem, yani hoşgörü, barış kültürünün savaş kültürüyle yer değiştirmesine katkıda bulunur.

1.2. Hoşgörü, kabullenme, lütfetme veya göz yumma değildir. Hoşgörü, hepsinin üzerinde, başkalarının evrensel insan haklarının ve temel özgürlüklerinin tanınmasıyla teşvik edilen etken bir tavırdır. Hoşgörü hiçbir koşulda, bu evrensel değerlerin ihlal edilmesini meşrulaştırmak için kullanılamaz. Hoşgörü, bireyler, gruplar ve Devletler tarafından uygulanır.

1.3.Hoşgörü, insan haklarını, çoğulculuğu (kültürel çoğulculuğu da içine alan), demokrasiyi ve hukuk devletini destekleyen sorumluluktur. Hoşgörü, dogmatizmi ve mutlakçılığı reddetmeyi içerir ve uluslararası insan hakları mevzuatına yerleştirilmiş standartları onaylar.

1.4.İnsan haklarına saygıyla tutarlı olarak, hoşgörü uygulaması, toplumsal adaletsizliğin hoş görülmesi veya inançların terk edilmesi veya zayıflatılması anlamına gelmez. Hoşgörü, kişinin kendi inançlarına bağlı olmakta özgür olması ve başkalarının da kendilerine ait inançlara bağlı olduğunu kabul etmesi demektir. Hoşgörü, görünüşü, durumu, konuşması, davranışı ve değerleri doğal olarak farklı olan insanların barış içinde ve oldukları gibi yaşama hakkına sahip oldukları gerçeğini kabul etmek demektir. Hoşgörü, aynı zamanda, birisinin görüşlerinin zorla başkalarına kabul ettirilmemesi demektir."Hoşgörü, en iyi dindir.
Victor Hugo

Hoşgörü, uygarlığın biricik sınavıdır.
Arthur Helps

Hoşgörüsüzlük, insanın kendi davasına inanmasının bir kanıtıdır.
Gandhi

Meyvesi çamura düşüyor diye, ağaca mı lanet edilir?
Hölderlin

Toplumsal hayatta en yararlı erdem hoşgörüdür
Dale Carnegie

Bu çağın gereği ortak bir din değil, çeşitli dinlere bağlı insanlar arasındaki karşılıklı hoşgörü ve saygıdır.
Gandhi

Hoşgörü, yapılan her şeyin kolayca kabul edilip onaylanması değildir. Hoşgörü, başkalarının görüşlerini anlama yeteneği ve acı bir duygu beslemeden, anlayışlı bir tartışma arzusudur
Macintosh

Kaynak: Hoşgörülü olmak insana ne kazandırır?

Benzer Konular

4 Mayıs 2014 / Misafir Soru-Cevap
1 Ekim 2013 / Misafir Soru-Cevap
10 Kasım 2009 / Misafir Soru-Cevap
23 Ekim 2014 / _AERYU_ Genel Mesajlar
24 Kasım 2012 / Misafir Soru-Cevap