Arama

Yeşil ve kırmızı renk domateslerden hangisi suya batar? - Sayfa 12

En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Mart 2014 Gösterim: 39.230 Cevap: 116
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mart 2013       Mesaj #111
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayır kırmızı batr annem turşu yapiyor kırmızı batıyor yeşil ise yüzüyordu
Sponsorlu Bağlantılar
aslanım - avatarı
aslanım
Ziyaretçi
23 Kasım 2013       Mesaj #112
aslanım - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar sanırım kırmızı yüzüyor ve yeşil batıyor deney yapmadım henüz fakat herşey bunu gösteriyor deney yapan arkadaşlarımada sordum hepsi kırmızı yüzüyor yeşil batıyor dedi.Msn GrinMsn Cool
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2013       Mesaj #113
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kırmızı mı batar arkadaslar ???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2013       Mesaj #114
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar nasıl makina yapcağmızı bilen varsa banada söylesin nolur bizim hoca biraz gıcıktırda iyi bişey yapmam lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2013       Mesaj #115
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynenn bencede benn hatta birr leğeninn içerine suyu doldurup içine kırmızı domatesi attım battı tam tersi yeşilde yüzer
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2014       Mesaj #116
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya pazartesiye ödevi yapmam lzm yardım edin :/ İnternette araştırdım yarısı kırmızı domates batar diyor yarısı yüzer diyor. :/ yeşil domateslerde nişasta vardır suda çözünmez ağırdır,dibe çöker kırmızı domateslerde nişasta sindirilip glikoza dönüşür,solunumda ağrlığını kaybederler yüzeye çıkarlar.renk dönüşümünü etilen hormon sağlar.bu hormon meyvelerin tatlanmasınıda sağlar.

turşu yapımında suyun altında kalacağı için hep yeşil domatesler tercih edilirmiş kırmızı su yüzüne çıkarmışyani yeşil daha ağırdır.

kırmızı domates batmaz nedeni isecisimlerin sıvı içerisinde batmaları veya yüzmeleri öz kütlesine(yoğunluğuna) bağlıdır. yazıyor bazı yerlerde ise Kırmızı domates olgunlaşması daha da içerisinde maddelerin artmasıyla oluyor. Yani yoğunluğu zamanla artıyor. Bu artıştan dolayı hamken ne kadar batıyorsa olgunlaştığında daha çok batıyor demek.
Yazıyor hangisi ???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2014       Mesaj #117
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya bnde yeşil domates batar diye biliyorum. banada bu ödev verişdi yarına yetişmesi gerekiyo napacam bilemiyorumMsn Confused kafam karıştı

csnım kardeşim yeşil domates daha olmadığı için içinde hava boşluğu kalmıştır o yüzden yeşil yüzer kırmızı batar