Arama

Hayko Cepkin'in Ermeni soykırımı hakkındaki düşünceleri nedir?

Güncelleme: 14 Mayıs 2012 Gösterim: 29.076 Cevap: 5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
17 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
HayKo CepkiN eRmeNi soyKrıMı hakkınDa ne düŞünüyOr ?
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Türk ve Ermeni meselesi mi?Hayko Cepkin ile söyleşi...

Sponsorlu Bağlantılar

Niye Ermeni ve Rumlar isimlerini değiştiriyor? Yeşilçam’da Kirkor Cezveciyan (Kenan Pars) gibi birçok oyuncu, ismini değiştirmişti.

Ne olursa olsun bugün Ermeni ve Rum toplumu hálá üzerindeki korkuyu atamadı. Sadece sanatçılar değil, birçok Ermeni ve Rum esnaf da Türk ismini kullanıyor. Bugün İstanbul’daki birçok Ermeni kuyumcu, Türk ismini kullanır.

Roll dergisine Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir açıklamanız vardı...

Evet, "İnsanların hayatlarını kaybettiklerini, dedelerimizin anlattığı hikáyelerden biliyoruz" dedim.

Hrant Dink’in ölümünden birkaç gün sonra Samsun’da düzenlenen konserinizin güvenlik gerekçesiyle iptal edilmek istendiği doğru mu?

Evet, doğru... Gitmezsek daha kötü olacağına inanıyordum, belki de "Korktu" diyeceklerdi. Gittik ve tam 4 bin kişiye konser verdik. Oradaki en ilginç olay, bazı ülkücüler tarafından misafir edilmemizdi. Oturup konuştuk. Fikir ayrılıkları tabii vardı ama önemli olan iletişime girmek, konuşmak. Her toplumda hır çıkaran birileri olacak ama tüm toplumu suçlamamalıyız. Bu hem Türkler hem Ermeniler için geçerli.

Bu cinayetten sonra Ermeni cemaatinden insanlar neler düşünüyor? Mesela annen ne diyor, üzülüyor mu?

Üzülüyor tabii... Bir can alınmış, artık o insan aramızda değil. Ermeni toplumu, öldüren kişinin hukuk önünde cezalandırılmasını bekliyor. Bizim de bu ülkenin vatandaşları olduğumuz unutuluyor. Bizlere "Azınlık, gávur, gayrimüslim" diyorlar. Biz o sıfatları kendimize yakıştırmıyoruz. Örneğin ben Türkiye’ye laf edildiği zaman bunu kabullenecek bir insan değilim. Sonuçta burası benim de vatanım. Atalarım da ben de burada doğduk, burada yaşıyoruz. Ortak bir kültürümüz de var. Mesela ben Çarşı grubundandım, yıllarca Beşiktaş tribününde davul çaldım. Hıristiyanım ama oruç tutan arkadaşlarımın yanında yemek yemem, sabah ezanının hangi makamda okunduğunu bilirim... Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni ve Rumların hangi görevlerde yer aldığını, Ermenilerin sanatçı olarak önemini, zanaatkar olarak hangi büyük eserlere imza attıklarını bilen var mı? Yok. Bence önce bunlar öğretilmeli. O zaman kimse "Rum ya da Ermeni tohumu" demez.

Quo vadis?
MeLL - avatarı
MeLL
Ziyaretçi
17 Aralık 2008       Mesaj #3
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Hayko Cepkin'in Ermeni olduğunu,geçen gün bende yeni öğrendim.Şöyle bir söyleşisi var,Bu yazının içinde az çok onun bu konudaki düşüncelerini öğrenebilirsiniz sanırım:

Alıntı

Türkçe rock müziğin son yıllarda çıkardığı en parlak isimlerden Hayko Cepkin ile her şeyi konuştuk. Müziği, siyaseti, Ermeni olmanın getirdiği zorlukları...

Esprili biri olan Hayko, metalciliğin kendisine babadan miras olduğunu söyleyerek gülüyor.

İlk albümünüz çıktığından beri kaç konser verdiniz?
Bilmiyorum desem? Sadece son dört ayda 60 konser verdim. Amatörken verdiğim konserleri de katarsak 1000 konser olmuştur. En kalabalıkları KoçFest sırasında Konya’da 70 bin kişiye (ücretsiz), bir de Rock’n Coke’ta (ücretli) 22 bin 500 kişiye verdiklerimdi. Sadece benim sahneye çıktığım en kalabalık paralı konseri geçen sene Bostancı Gösteri Merkezi’nde verdik, 4 bin kişi katılmıştı. Kendime has bir seyirci kitlesi yarattığımı düşünüyorum. Örneğin şu anda internet siteme üye 50 bin kişi var.

Yaptığınız müzik ve imajınızla marjinal görünüyorsunuz ama Ayşe Özgün’ün kadın programına konuk olmaktan da çekinmiyorsunuz...

Ayşe Özgün’ün programında konuyu bile bilmiyordum. Konu aldatma ve evlilikmiş. Programdaki konukların yüzde 90’ı anneydi. Bana bakıp evlatlarının da benim gibi olmasını istemediklerini düşünürsek, sahaya baştan 5-0 yenik çıkmıştım. Ama yaptığım açıklamalar alkışlarla karşılandı. Programa telefonla bağlanıp "Bu evladımız doğru söylüyor" diyenler oldu. Yolda gördüklerinde benim için "Ne acayip bir çocuk" diyen insanlar, orada benimle aynı fikri paylaştılar. O program önyargıların kırılması açısından önemliydi.

Korku temasının işlendiği şarkılarınızın çocuklara zararlı olabileceğini düşünenler var. Katılıyor musunuz bu görüşe?

Tam tersini düşünüyorum. Şarkıların temasının korku olmasının sebebi, parçaların armonik yapısının yarım aralıklardan oluşması. Bu armonik yapı korku duygusu yaratıyor. İkincisi, şarkı sözlerinde insani korkular var. Ben şarkılarımda bu korkularla başa çıkmamız gerektiğini anlatıyorum. Sahnede kırmızı boyanın yüzüme fışkırması, patlamalar vs... Bunlar hep korkuyla baş etmenin yollarını anlatıyor. En salak aksiyon filminde, en uyduruk dizide bile her taraf kan içinde. Ben seyircilere her şeyi canlı göstererek şiddetten iğrenmelerini sağlıyorum.

Konserlerinizde ilginç olaylar yaşanıyor mu?

Vallahi bir kere yanlışlıkla belediye konserine çıktık. Bizi çağırdılar, gittik afişte "Eskişehir Odunlu Belediyesi Halk Konseri" yazıyor. Arkada lunapark var, çekilişler yapılıyor, millet çarpışan arabalara biniyor falan. Bayağı eğlenceliydi. Sahnede yarı çıplak ben vardım, daha ne olsun. Karısı izlemesin diye yüzünü kapatan ağabeyler oldu. biggrinbiggrin

Zeynep Ç. Yayınoğlu’na verdiğiniz röportajda "Babam bile doğru dürüst müzik yap diyordu. Ben de ona bir gün gelecek, göreceksin, bana 10 yıl ver, diyordum" demişsiniz. Babanız şimdi dinliyor mu şarkılarınızı?

Evet, babam iyi bir dinleyicimdir. 62 yaşında emekli oldu. Metal işiyle uğraşıyordu...

Metal derken...

Demircilik işi falan işte. Bak babadan oğulu geçmiş işte metalcilik olayı!

Fakir bir çocukluk mu geçirdiniz?

Hayır, babamın eskiden çivi fabrikası vardı. Ancak fabrika yanınca her şey bitti. Babamın arkadaşları beni kapı kolu yapan bir fabrikaya sokmuştu.

Hayatınızdaki dönüm noktası neydi?

Müzik yapmak için evden ayrılmam. Ailem müzik yapmamı istemiyordu. Şimdi onlara hak veriyorum. Ben de baba olsam çocuğumun dağıttığı buluğ çağında dizginleri elime almaya çalışırdım. Çocuğum "Baba ben gidiyorum" dese, "Nereye gidiyorsun" derdim.

Niye Ermeni ve Rumlar isimlerini değiştiriyor? Yeşilçam’da Kirkor Cezveciyan (Kenan Pars) gibi birçok oyuncu, ismini değiştirmişti.

Ne olursa olsun bugün Ermeni ve Rum toplumu hálá üzerindeki korkuyu atamadı. Sadece sanatçılar değil, birçok Ermeni ve Rum esnaf da Türk ismini kullanıyor. Bugün İstanbul’daki birçok Ermeni kuyumcu, Türk ismini kullanır.

Roll dergisine Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili bir açıklamanız vardı...

Evet, "İnsanların hayatlarını kaybettiklerini, dedelerimizin anlattığı hikáyelerden biliyoruz" dedim.

Hrant Dink’in ölümünden birkaç gün sonra Samsun’da düzenlenen konserinizin güvenlik gerekçesiyle iptal edilmek istendiği doğru mu?

Evet, doğru... Gitmezsek daha kötü olacağına inanıyordum, belki de "Korktu" diyeceklerdi. Gittik ve tam 4 bin kişiye konser verdik. Oradaki en ilginç olay, bazı ülkücüler tarafından misafir edilmemizdi. Oturup konuştuk. Fikir ayrılıkları tabii vardı ama önemli olan iletişime girmek, konuşmak. Her toplumda hır çıkaran birileri olacak ama tüm toplumu suçlamamalıyız. Bu hem Türkler hem Ermeniler için geçerli.

Bu cinayetten sonra Ermeni cemaatinden insanlar neler düşünüyor? Mesela annen ne diyor, üzülüyor mu?

Üzülüyor tabii... Bir can alınmış, artık o insan aramızda değil. Ermeni toplumu, öldüren kişinin hukuk önünde cezalandırılmasını bekliyor. Bizim de bu ülkenin vatandaşları olduğumuz unutuluyor. Bizlere "Azınlık, gávur, gayrimüslim" diyorlar. Biz o sıfatları kendimize yakıştırmıyoruz. Örneğin ben Türkiye’ye laf edildiği zaman bunu kabullenecek bir insan değilim. Sonuçta burası benim de vatanım. Atalarım da ben de burada doğduk, burada yaşıyoruz. Ortak bir kültürümüz de var. Mesela ben Çarşı grubundandım, yıllarca Beşiktaş tribününde davul çaldım. Hıristiyanım ama oruç tutan arkadaşlarımın yanında yemek yemem, sabah ezanının hangi makamda okunduğunu bilirim... Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni ve Rumların hangi görevlerde yer aldığını, Ermenilerin sanatçı olarak önemini, zanaatkar olarak hangi büyük eserlere imza attıklarını bilen var mı? Yok. Bence önce bunlar öğretilmeli. O zaman kimse "Rum ya da Ermeni tohumu" demez.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
MahirÖztürk - avatarı
MahirÖztürk
Ziyaretçi
11 Temmuz 2010       Mesaj #4
MahirÖztürk - avatarı
Ziyaretçi
Hayko Cepkin Bey'i ben seviyorum.Ermeni ve Rumlar vatandaşlar,muhakkak ki sıkıntı yaşamıştır ve yaşıyordur.Ama oralarda ki Türkler'de sıkıntı çekiyor ve sistematik asimilasyon uygulanıyor.Türk kelimesini kullanılmanın yasak olduğu yerler de var."Ermeni tohumu" diye küfür sözü kullanan birinin evine bir Ermeni konuk olsa,sizler de bilirsiniz ki baş üstünde ağırlar.Gelelim soykırım konusuna.1. Dünya Savaşını biz çıkarmadık.Onca ülke bir olup buraya saldırdı.Ben Afyonlu'yum ve ben de dedelerimden ,nenelerimden hoş olmayan hikayeler dinledim.Üstelik bant kayıtları,resmi tutanaklar ve fotoğraflar da var.Bir tek toplu mezar gösterilememiştir ki,Haikh'e ait olsun.Ama Türk köylülerinin gömüldüğü,resmi kayıtlara da geçmiş onlarcası var.Soykırım,insanlığın en büyük suçu ve bir suç,hukuksal yaptırım gerektirir.Bunun için,eğer biri kendisine karşı suç işlendiğini düşünüyorsa,gider dava açar.Peki 95 yılda tek bir dava açılmış mı?Hayır.Neden peki?Üstelik tüm süper güçler arkalarında.Bir engel mi var?AİHM 'e mi güvenmiyorlar,Lahey'e mi güvenmiyorlar,beyan etsinler bunu da.Eğer birini işlemediği bir suçla yaftalarsanız,gider,size tazminat davası açar.Türkiye böyle bir dava açmak istemeyebilir.Çünki emin olun,Haikh,o zaman bile bunun bir iftira olduğunu anlamayacak ve düşmanlıklarını pekiştirmeyi yeğleyecek.Ama bir noktadan sonra bunun sonuçlarını da biz düşünecek değiliz.Herkes,Ermenistan'ı bize karşı kullanıyor.Haikh halkı,konumunu iyi görmeli.Üstelik Amerikalı,Avrupalı devlet adamları bile,geçmişten beri,Ermenistan Devleti'ni şımarık,Türkiye'ye yönelik kendi hazırladıkları siyasi bir komploya bu denli bel bağlayan,yalaka ve aptal bir devlet olduğunu söylüyorlar.Başlıbaşına bir simulakr sözkonusu.Yahudiye cinsinden bir mazlum edebiyatı bu.Açamadıkları arşivleri,kurulmasını istemedikleri tarih komisyonu da cabası.Eğer Hai Hay'lar burada korku içinde yaşıyorsa,bunun sebebi ve sorumlusu biz değiliz.Kişisel olarak uğradıkları saldırıları da,kişisel olarak yargılamalarında fayda var.Türkiye'de yaşayan Haikh kökenli vatandaşları,dışarının aksine,antiemperyalist bir tutum almaya davet ederim.Bu suçlama yenilir,yutulur birşey değil.Birileri kendini,bizim yerimize koysa iyi olur.Empati sorunu yaşayan varsa,daha çok korkuyla yaşar.Bazı sanatçılardan bahsedilmiş.Gizlemeselerdi adlarını.Ya da,bunu seve isteye yapmadıklarını ne biliyorsunuz?Onları sahneye,beyaz perdeye taşıyan kimdi?Belki de akıllarında fikirlerinde bu ayrımcı düşünce olduğu için,DOĞAL OLARAK bunları düşünmeyi hala sürdürüyorlar ve herkesi de doğal olarak böyle sanıyorlar.Ne de olsa bir imparatorluk deneyimini geçtim,doğru dürüst bir devlet deneyimleri bile yok.Bu,beslenen bir kaygıdır.Son derece de prim yapmıştır.Türkiye'nin devlet olarak ırkçılık gibi bir sorunu yok.Paradigmaların uyarlanması sorunu var.Pragmatik özürlü adeta. 4 karılı,36 çocuklu,aşiret ağası mafyaları,milletvekili yapmak gibi bir sorunu var mesela Türkiye'nin.Gerisi ayrıntı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Aralık 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Suçlama Var,Dava Yok.
Hayko Cepkin Bey'i ben seviyorum.Ermeni ve Rumlar vatandaşlar,muhakkak ki sıkıntı yaşamıştır ve yaşıyordur.Ama oralarda ki Türkler'de sıkıntı çekiyor ve sistematik asimilasyon uygulanıyor.Türk kelimesini kullanılmanın yasak olduğu yerler de var."Ermeni tohumu" diye küfür sözü kullanan birinin evine bir Ermeni konuk olsa,sizler de bilirsiniz ki baş üstünde ağırlar.Gelelim soykırım konusuna.1. Dünya Savaşını biz çıkarmadık.Onca ülke bir olup buraya saldırdı.Ben Afyonlu'yum ve ben de dedelerimden ,nenelerimden hoş olmayan hikayeler dinledim.Üstelik bant kayıtları,resmi tutanaklar ve fotoğraflar da var.Bir tek toplu mezar gösterilememiştir ki,Haikh'e ait olsun.Ama Türk köylülerinin gömüldüğü,resmi kayıtlara da geçmiş onlarcası var.Soykırım,insanlığın en büyük suçu ve bir suç,hukuksal yaptırım gerektirir.Bunun için,eğer biri kendisine karşı suç işlendiğini düşünüyorsa,gider dava açar.Peki 95 yılda tek bir dava açılmış mı?Hayır.Neden peki?Üstelik tüm süper güçler arkalarında.Bir engel mi var?AİHM 'e mi güvenmiyorlar,Lahey'e mi güvenmiyorlar,beyan etsinler bunu da.Eğer birini işlemediği bir suçla yaftalarsanız,gider,size tazminat davası açar.Türkiye böyle bir dava açmak istemeyebilir.Çünki emin olun,Haikh,o zaman bile bunun bir iftira olduğunu anlamayacak ve düşmanlıklarını pekiştirmeyi yeğleyecek.Ama bir noktadan sonra bunun sonuçlarını da biz düşünecek değiliz.Herkes,Ermenistan'ı bize karşı kullanıyor.Haikh halkı,konumunu iyi görmeli.Üstelik Amerikalı,Avrupalı devlet adamları bile,geçmişten beri,Ermenistan Devleti'ni şımarık,Türkiye'ye yönelik kendi hazırladıkları siyasi bir komploya bu denli bel bağlayan,yalaka ve aptal bir devlet olduğunu söylüyorlar.Başlıbaşına bir simulakr sözkonusu.Yahudiye cinsinden bir mazlum edebiyatı bu.Açamadıkları arşivleri,kurulmasını istemedikleri tarih komisyonu da cabası.Eğer Hai Hay'lar burada korku içinde yaşıyorsa,bunun sebebi ve sorumlusu biz değiliz.Kişisel olarak uğradıkları saldırıları da,kişisel olarak yargılamalarında fayda var.Türkiye'de yaşayan Haikh kökenli vatandaşları,dışarının aksine,antiemperyalist bir tutum almaya davet ederim.Bu suçlama yenilir,yutulur birşey değil.Birileri kendini,bizim yerimize koysa iyi olur.Empati sorunu yaşayan varsa,daha çok korkuyla yaşar.Bazı sanatçılardan bahsedilmiş.Gizlemeselerdi adlarını.Ya da,bunu seve isteye yapmadıklarını ne biliyorsunuz?Onları sahneye,beyaz perdeye taşıyan kimdi?Belki de akıllarında fikirlerinde bu ayrımcı düşünce olduğu için,DOĞAL OLARAK bunları düşünmeyi hala sürdürüyorlar ve herkesi de doğal olarak böyle sanıyorlar.Ne de olsa bir imparatorluk deneyimini geçtim,doğru dürüst bir devlet deneyimleri bile yok.Bu,beslenen bir kaygıdır.Son derece de prim yapmıştır.Türkiye'nin devlet olarak ırkçılık gibi bir sorunu yok.Paradigmaların uyarlanması sorunu var.Pragmatik özürlü adeta. 4 karılı,36 çocuklu,aşiret ağası mafyaları,milletvekili yapmak gibi bir sorunu var mesela Türkiye'nin.Gerisi ayrıntı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ermeniler Turkiye soyqirim yapti dedigi zaman, once bi kendilerinin 92 yilinda Azerbaycanin Xocali shehrinde yaptiklari soykirima bir goz atsinlr. Insanlar shehirin tum ahalisini bir gunde oldurmusler, bir gunde. Bilmeyenler bir internetde arasdirib baksin haberdar osun, turk soykirimi sozu gecdigi zaman cevabini versin diye. Hem de turk soykirimi dedikleri kadar gcmiste degil 92 yilinda yani her kesin hatriladigi bir zamanda.