Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 31 Mart 2014  Gösterim: 24.754  Cevap: 21

Sanat ile müzik arasındaki ilişki nedir?

Ziyaretçi
21 Aralık 2008 14:19       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
lütfen eğer bulursanız siteye acil biçimde gönderin
EN İYİ CEVABI MesirKentli verdi
Sanat Sosyolojisi Burayı İnceleyiniz...
Sponsorlu Bağlantılar


MesirKentli tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
26 Aralık 2009 19:52       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sanat sosyolojisi adı verilen dal, sanatçının yaşadığı toplumla sanat kurumu arasındaki bağlantıları inceler. Çünkü, her insan gibi sanatçı da, diğer insanlarla ilişki halindedir, ortak bir yaşantı içindedir. Onun içinden çıktığı toplum, onun hedef aldığı kitleler ve sanat eseri arasındaki sayısız ilişkileri, sosyolojinin bir dalı olan sanat sosyolojisi inceler.
Sanat ve yaratma olayını, birkaç faktörün etkisi ve sonucu olarak düşünebiliriz. Bunlardan birkaçı : sanatçı kişiliği, kullanılan malzeme, teknik ve sanatçının içinde yaşadığı toplumsal ortamdır. İnsanın yarattıkları incelenirken, onun evrensel bir yaratık olması yanında, millî ve toplumsal bir varlık olduğu da göz önüne alındığından, bireyin anlaşılabilmesi için, onun bağlı olduğu toplumsal yapı’nın da anlaşılması gerekmiştir.
Sanat, doğrudan doğruya insanlara seslendiğine göre, sorunun çözümünü bir bakıma insan toplumunda aramak gerçekten yerinde olur. En basit tanımlamaya göre ; sosyoloji, toplumları ve toplum içindeki olayları inceler. Sanat ise, bütün toplumlarda yaygın bir olgudur. Sosyoloji, toplumlarda böylesine yaygın bir olaya ilgisiz kalamazdı. İşte bu düşünceler ışığında, sanatın insan toplumuyla olan ilgisini yorumlayabilme kaygısı, bazı sosyologları ve sanat tarihçilerini yeni bir bilim kurmaya yöneltmiş, böylece sanat sosyolojisi doğmuştur.
Halkın, ya da toplumun büyük çoğunluğunun, sanatı belirlemede payı olduğu düşüncesi, geç devirlerde kabul edilmiştir. Antik çağda, halkı, sanattaki değişme ve gelişmelerin temel etkeni olarak kabul etme eğilimi görülmez.
Sanat sosyolojisi, yüzyılımızın başında sanat tarihinin bir branşı olarak değil; sosyolojinin bir branşı olarak ortaya çıkar. C.Lalo’nun “sosyolojik estetik” dediği şey, sosyal sınıfların sanata olan ilgisini kritik eden bir görüştür. Yazar, kendinden önce benzer düşünceleri ortaya atan Guyau’nun izleyicisi gibidir.
Sanat faaliyeti, kalıcı ve evrensel değerleri bile amaçlasa, her zaman belirli bir topluma sunulur, arz edilir. Bir artistik faaliyete toplumun verdiği değer; eserin kabulü, onun anlaşılması, korunması ve elden ele geçişi bir toplum içinde olmaktadır. Ancak, bütün bunların dışında sanatçının özel bir işlevi de vardır. İşte bu noktadan sonra sosyoloji, teorilerini sanata açıklamakta yetersiz kaldığını görüyoruz. Çünkü, sanatla toplum yapısından başka bağlantılar da vardır.
sen ve
28 Aralık 2009 16:11       Mesaj #4
sen ve - avatarı
Ziyaretçi
müzik sanat dalıdır müzik insana huyzur verır sanatda huzur verır sanat bır ağaç düşünelim sanat bu ağcın köküdür muzik ise bu agacın dalıdır ve birçok dal vardır örnegin resim vb. sanat genel anlam da müziği kaplar müzik santtan oluşur.
Misafir
29 Aralık 2009 16:17       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
müzik bir sanat dalıdır sanat ise bize etkinlik sağlar bu yönden sanat müzikle eşdeğerdir
Misafir
8 Mart 2010 19:14       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
müzik Ve mimaRi aRasındaki ilişkiyi araştırabiliRmisiniz
Misafir
17 Mayıs 2010 23:06       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence müzik bir sanat olduğu için aralarında bir ilişki vardır
Misafir
15 Aralık 2010 18:24       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu cevaplardan hıcbırı tam olarak sorunun cevabı değil
müzik performans ödezi için
Misafir
14 Şubat 2011 18:57       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kardeş benimde ödevim var hemde çok acil yardımcı olursanız çooooooook sevinirim
Misafir
17 Şubat 2011 15:42       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MÜZİK İNSANIN RUHUNU DİNGİNLEŞTİREN BİR HOBİ OLDUĞU İÇİN SANATIN BİR DALIDIRCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç