Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Eylül 2012  Gösterim: 41.661  Cevap: 7

İnsan vücudunda asit-baz dengesinin bozulması ne gibi değişikliklere yol açar?

Ziyaretçi
23 Aralık 2008 20:58       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
insan vücudunda asit-baz dengesinin bozulması ne gibi değişiklikler ortaya çıkarır
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Asit-baz denğesinin bozulmasi bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebeb olabilir. Bu hastalıkların başında hertürlü allerji, hertü iltahaplı (enfeksiyon) rahatsızlıkları, kronik yorğunluk, belfıtığı, kas ve eklem rahatsızlıkları, mide-bağırsak rahatsızlıkları ve yüksek tansiyona sebeb olabilir. Bu nedenle bazik ağırlıklı besinlerle beslenmek gerekir ve bunlarin basında sebze ve kepekli ekmek gelir.

Sponsorlu Bağlantılar


Misafir tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
23 Aralık 2008 21:08       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bedenimizdeki her ayrıntı inanılmaz bir denge ile korunmaktadır. Bunların en hayati olanlarından biri de vücuttaki asit ve baz dengesidir.
Asit ve baz dengesi aslında vücudumuzda son derece az miktarlarda bulunan "hidrojen iyonu yoğunluğu"nun (pH) bir dengesidir. Vücutta çeşitli kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşan hidrojen iyonu hücrelerimiz için son derece zararlı olabilmektedir. Bu nedenle hayatımız boyunca vücuttaki hidrojen iyonu yoğunluğu olağanüstü düşük bir seviyede tutulur ve bu miktar kimyasal olarak pH=7.4 şeklinde ifade edilir. 7.4 öyle bir sayıdır ki hayat boyu hiç değişmez. Çünkü bu sayının 6.8 veya 8 olması bir iki saat içinde ölümle neticelenir.

Vücudumuzda asit-baz dengesi başlıca üç şekilde korunur:
  • Vücut sıvılarında bulunan bazı kimyasal maddeler, hidrojen oranında en ufak bir değişiklik olduğu zaman, çeşitli önlemler alarak hemen bu değişikliklerin önüne geçerler.
  • Solunum sistemimiz pH değişikliklerinde karbondioksit gazını vücudumuzdan uzaklaştırır.
  • Böbreklerimiz idrar üretimi yaparak değişen pH değerini 7.4'e getirirler.
Bu muhteşem sistem üzerindeki bilimsel araştırmalar halen sürmekte ve bilimadamları her geçen gün yeni keşifler yaptıkları halde bu çok karmaşık dengenin ayrıntılarını henüz tümüyle ortaya koyamamaktadırlar.
Muhtemelen birçoğumuzun yeni öğrendiği bir sayı olan pH değerinin ideal nokta olan 7.4'te tutulması gerektiğini acaba böbreklerimiz, akciğerlerimiz veya vücut sıvılarında varolan kimyasal maddeler nereden bilmektedirler? Böbreklerimizi ya da akciğerlerimizi oluşturan hücreler nasıl bu kadar akılalmaz bir dengeyi ömür boyu hiç hata yapmadan korumaktadırlar? Birbirlerinden hiç haberi olmayan hücreler ve bu hücrelerden meydana gelen bağımsız organlar arasında bu kadar hassas ve kesin bir bilgi alışverişini meydana getiren akıl kimin aklıdır?
Şüphesiz bu akıl, tüm bu dengeleri yaratan, en ince detayına kadar hesap edip koruyan Allah'ın sonsuz aklıdır. O'nun dışında hiçbir yaratıcı yoktur. Bu gerçek Kuran'da şöyle bildirilir.
"Bu, Allah'ın yaratmasıdır. Şu halde, O'nun dışında olanların yarattıklarını bana gösterin. Hayır, zulmedenler, açıkca bir sapıklık içindedirler." (Lokman Suresi, 11)
Ziyaretçi
29 Ocak 2009 12:55       Mesaj #4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
İnsan vicudunda asit-baz dengesinin bozulması ne gibi değişiklikler ortaya çıkarır?
Misafir
27 Aralık 2009 19:21       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Et yediğimizde hangi Polisakkariti vücudumuza alırız ??
Misafir
1 Temmuz 2010 07:44       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
glikojen polisakkariti kardesim !Msn Happy
Misafir
1 Ocak 2012 22:14       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
glikojen hayvanlarda bulunur
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç