Arama

Konya'nın iklimi nasıldır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Aralık 2014 Gösterim: 29.728 Cevap: 16
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2010       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KONYA’NIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzölçümü: 38.183 km²

Nüfus: 1.750.303 (1990)

İl Trafik No: 42

İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve tarih akışı içerisinde birçok medeniyetin izlerini bağrında taşıyan Konya, adeta bir müze şehir hüviyetindedir.

Sayısız tarih, kültür ve doğal zenginliklerine sahip olan Konya yetiştirdiği İslam büyükleri ile de tanınmaktadır. Konya tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu'nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden birisi olmuştur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
konyanın nufusunun az olmasının sebepleri nedir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ekim 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben bi konyalı olark cvp veriim
burası yarıkurak bi şehir
yazın sıcak olmasına rağmen nem yok, kışın da soğuk ama artık pek kar yağmıo
yanlz bahar mevsimi harika oluyo...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İklim ve Bitki Örtüsü

İklimi: İç Anadolu bölgesinin güney kısmında yer alan Konya’da kışlar sert, soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11,5°C’dir. Rastlanan en yüksek sıcaklık 40°C, en düşük ise -28,2°C’dir. Yılın ortalama 10 gününde sıcaklık -10°C’den düşüktür. Don olayı görülen gün sayısı 100’dür. Don 14 Eylül ile 15 Mayıs arasında görülebilir. Ortalama nisbî nem 60’tır. Konya’da yaklaşık 23 gün sisli geçer ve Türkiye’de bu konuda başta gelir. Bunda şehrin bir çanak içinde kurulmuş olmasının da büyük rolü vardır.

Konya’da yıllık ortalama yağış 326 mm olup, 45,4 mm ile Mayıs ayı başta gelir. Yıllık yağış 143,7 mm ile 544,9 mm arasında değişir. Yağışlı gün sayısı 82’dir.

Akdeniz’e yakın olan Hadim ve Taşkent’te Akdeniz iklimi görülür.

Bitki örtüsü: Konya il topraklarının % 60’ı ekili ve dikili alanlarla, % 17’si orman ve fundalıklarla ve % 15’i çayır ve mer’alarla kaplıdır. Konya büyük bir bozkırı andırır. İlkbahar yağmurları ile yemyeşil olan arâzi kısa bir müddet sonra kavurucu sıcaklıkla sararır. Orman varlığı azdır.

Kaynak: Konya'nın iklimi nasıldır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2013       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

konyanın iklim özellikleri nedir?BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ???

ben konyLI OLDUĞUM İÇİN ii bilirim arkadaşım ayrııca sana yardımcı olurum
yazlar kesinlikle AŞIRI SICAK VE YAĞMURSUZ , kışlar ise AZ KAR YAĞIŞLI ve kar yağmadığında soğuktur. Özellikle kışın kar yağmayınca gelen rüzgarın da etkisiyle hava çok daha soğuktur. temmuz ayında yanarız... UMARIM BİRAZ YARDIMCI OLMUMŞTUR....
BEN KİMSEM KİMİ - avatarı
BEN KİMSEM KİMİ
Ziyaretçi
30 Aralık 2013       Mesaj #16
BEN KİMSEM KİMİ - avatarı
Ziyaretçi
Konya

İklim ve Bitki Örtüsü

İklimi: İç Anadolu bölgesinin güney kısmında yer alan Konya’da kışlar sert, soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11,5°C’dir. Rastlanan en yüksek sıcaklık 40°C, en düşük ise -28,2°C’dir. Yılın ortalama 10 gününde sıcaklık -10°C’den düşüktür. Don olayı görülen gün sayısı 100’dür. Don 14 Eylül ile 15 Mayıs arasında görülebilir. Ortalama nisbî nem 60’tır. Konya’da yaklaşık 23 gün sisli geçer ve Türkiye’de bu konuda başta gelir. Bunda şehrin bir çanak içinde kurulmuş olmasının da büyük rolü vardır.

Konya’da yıllık ortalama yağış 326 mm olup, 45,4 mm ile Mayıs ayı başta gelir. Yıllık yağış 143,7 mm ile 544,9 mm arasında değişir. Yağışlı gün sayısı 82’dir.

Akdeniz’e yakın olan Hadim ve Taşkent’te Akdeniz iklimi görülür.

Bitki örtüsü: Konya il topraklarının % 60’ı ekili ve dikili alanlarla, % 17’si orman ve fundalıklarla ve % 15’i çayır ve mer’alarla kaplıdır. Konya büyük bir bozkırı andırır. İlkbahar yağmurları ile yemyeşil olan arâzi kısa bir müddet sonra kavurucu sıcaklıkla sararır. Orman varlığı azdır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2014       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence karasal bir iklimi vardır. Msn Grin