Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Aralık 2015  Gösterim: 17.251  Cevap: 19

Yer çekimi kuvvetinin önemi nedir?

Ziyaretçi
29 Aralık 2008 18:04       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Yer çekimi kuvvetinin önemi nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Bu kuvvet algılayabildiğimiz tek kuvvet olmasına rağmen, aynı zamanda da hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz kuvvettir. Yerçekimi olarak bildiğimiz bu kuvvetin gerçek adı "kütle çekim kuvveti"dir. Şiddeti diğer kuvvetlere göre en düşük kuvvet olmasına rağmen, çok büyük kütlelerin birbirini çekmelerini sağlar.

Evrendeki galaksilerin, yıldızların birbirlerinin yörüngelerinde kalmalarının nedeni bu kuvvettir. Dünyanın ve diğer gezegenlerin Güneş'in etrafında belirli bir yörüngede kalabilmelerinin nedeni de yine yerçekimi kuvvetidir. Bizler bu kuvvet sayesinde yeryüzünde yürüyebiliriz. Bu kuvvetin değerlerinde bir azalma olursa yıldızlar yerinden kayar, dünya yörüngesinden kopar, bizler dünya üzerinden uzay boşluğuna dağılırız.
Sponsorlu Bağlantılar

En ufak bir artma olursa da yıldızlar birbirine çarpar, dünya güneşe yapışır ve bizler de yer kabuğunun içine gireriz. Tüm bunlar çok uzak ihtimaller olarak görülebilir, ama bu kuvvetin şu an sahip olduğu şiddetinin dışına çok kısa bir süre dahi çıkması, bu sonlarla karşılaşmak için yeterlidir.

Ünlü moleküler biyolog Michael Denton, Nature's Destiny: How the Laws of Biology Reveal Purpose in the Universe (Doğanın Kaderi: Biyoloji Kanunları Evrendeki Amacı Nasıl Gösteriyor) adlı kitabında bu gerçeği şöyle vurgular: Eğer yerçekimi kuvveti bir trilyon kat daha güçlü olsaydı, o zaman evren çok daha küçük bir yer olurdu ve ömrü de çok daha kısa sürerdi. Ortalama bir yıldızın kütlesi, şu anki Güneşimiz'den bir trilyon kat daha küçük olurdu ve yaşama süresi de bir yıl kadar olabilirdi. Öte yandan, eğer yerçekimi kuvveti birazcık bile daha güçsüz olsaydı, hiçbir yıldız ya da galaksi asla oluşamazdı.

Diğer kuvvetler arasındaki dengeler de son derece hassastır. Eğer güçlü nükleer kuvvet birazcık bile daha zayıf olsaydı, o zaman evrendeki tek kararlı element hidrojen olurdu. Başka hiçbir atom oluşamazdı. Eğer güçlü nükleer kuvvet, elektromanyetik kuvvete göre birazcık bile daha güçlü olsaydı, o zaman da evrendeki tek kararlı element, çekirdeğinde iki proton bulunduran bir atom olurdu.

Bu durumda evrende hiç hidrojen olmayacak, yıldızlar ve galaksiler oluşsalar bile, şu anki yapılarından çok farklı olacaklardı. Açıkçası, eğer bu temel güçler ve değişkenler şu anda sahip oldukları değerlere tamı tamına sahip olmasalar, hiçbir yıldız, süpernova, gezegen ve atom olmayacaktı. Hayat da olmayacaktı.
alinti


Misafir
29 Aralık 2008 18:10       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Aralık 2010 14:26       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar yer çekimi kuvveti nedir??? lütfen bulursanız söyleyin xd
Misafir
21 Aralık 2010 16:42       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuvvet agırlık ve yerçekimi kavramları nedir ?????
Misafir
26 Aralık 2010 09:17       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaaaaaaaa neden çıkmıyor
Misafir
19 Nisan 2011 21:11       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biraz uzun yazın arkadaşlar
Misafir
21 Kasım 2011 13:25       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuvvet bir cismi hareket ettirebilir yününü ve şeklini değiştirebilir

ağırlık kütle demektir

yerçekiminide internetten bulursun arkadaşım
Misafir
19 Aralık 2011 13:46       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yer çekimimi kuvvetinin etkisi
Misafir
20 Aralık 2011 18:24       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yer çekimi kuvveti gezegenlere göre değişir ve gezegenlerin merkez uzaklığına göre de değişir bir de SÖZLÜKTEN BAKMANI ÖNERİYORUMCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç