Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Ocak 2012  Gösterim: 21.355  Cevap: 5

Temel algoritmalar nasıl yapılır?

Ziyaretçi
2 Ocak 2009 15:01       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
temel algoritmalar nasıl yapılır
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Temel Algoritma Bilgileri CEBE PROGRAM TASLAĞI HAZIRLAMA
Bir program taslağı hazırlamak için atılması gereken ilk adım, oluşturacağımız programın çıktısının tam olarak ne olduğunu belirlemek.Programın oluşturulma amacını ve bir bakıma programdan ne elde edilmesi gerektiğine karar vermektir.İkinci adım, elde etmek istediğimiz veri için gereken girdileri tespit etmektir.En son adım, girilen verilerin hangi işlemler vasıtasıyla bizi çıktıya götüreceğini belirlemektir.Bu işlemler genel olarak matematiksel problemleri çözme yöntemine benzer.
Örneğin: “2 saatte 150 km yol alan arabanın hızı nedir?” probleminde;
Sponsorlu Bağlantılar
giriş verileri : 2 saat , 150 km
çıktı(istenen) veri : arabanın hızının ne olduğudur.

genel

Bu problemde yapılacak işlem:
formul
formülüdür.Sonuç olarak çıktı verimiz(output) ‘75’ olacaktır. Bir yemek tarifini düşünelim.Yemeği oluşturan ürünlerin hepsi istenilen yemeğe göre belirlenir.Bu gösteriyor ki istenilen veri, girdileri ve yapılacak işlemleri belirler.Yemek tarifi, yemek yaparken oluşabilecek hata sayısını en aza indirir.
Program yazmanın da en önemli şartı dikkatli hazırlanmış bir taslak (plan) dır.Adım adım hazırlanmış ve test edilmiş bir taslak programcının kısa sürede işini yapmasını sağlar.Program Akış Diyagramı hazırlanarak yapılan program hatasız ve kaliteli çıktı almamızı sağlar.
TASLAK HAZIRLAMA ADIMLARI
1-) ANALİZ: Problem tespiti.
Programın tam olarak ne iş yapacağını iyi anlamak çok önemlidir.Çıktı verileri ile girdiler arasındaki ilişki iyice anlaşılmalıdır.
2-) TASARIM: Problemin çözümünü tasarlama.
Problemi çözecek mantıksal (lojik) adımlar zincirini bulmak. Algoritma bu adımlar zincirine denir.Her detay,her adım algoritmalarda gösterilmelidir.
3-) PROGRAMLAMA DİLİ VE KODLAMA:
Algoritması oluşturulan bir problem bütün programlama dillerinde kodlanabilir.Programlama dilleri arasındaki tek farklılık komutların yazılışıdır.
4-) TEST ve HATA AYIKLAMA: Hataları tespit etme ve ortadan kaldırma.
Test, programın kullanımında oluşabilecek hataları tespit etme işlemidir.Hata Ayıklama (debug) hataların düzeltilmesine denir.Programımızı kodlayıp test edince algoritmamızın kusurlarını tespit etmiş oluruz.
AKIŞ DİYAGRAM SEMBOLLERİ
Akış diyagramı,özel geometrik şekillerin akış çizgileri ile birbirine bağlanmış haline denir.Her sembol, bulunduğu basamakta gerçekleşecek işlemi temsil eder.
Akış diyagramı kullanımındaki en temel avantaj problem çözüm adımlarının takip edilebilmesidir.Akış diyagramlarının uzun olması ise akış diyagramlarının dezavantajlarından sayılabilir.Bazen problemlerin çözümü sayfalarca sürebilir.
Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsünün (ANSI) belirlediği akış diyagramları ve kullanım amacı aşağıdaki gibidir.
Sembol Adı Kullanım Amacı akis cizgisi Akış Çizgisi Akış diyagramında kullanılan sembolleri birbirine bağlamak için kullanılır. kutup Kutup Program akışının başlangıç ve bitiş yerlerini gösterir. girdi cikti Girdi-Çıktı Programa girilen (okutulan) ve çıktısı alınan verilerin yazıldığı yerdir. islem İşlem Programda aritmetik işlemlerin gösterildiği yerdir karar Karar Lojik ve karşılaştırma işlemlerini gösterir.Bir giriş bir çıkış akış çizgisi bulunan Girdi-Çıktı ve İşlem sembollerinden farklı olarak karar sembolünde bir giriş iki çıkış karar çizgisi bulunur. baglac Bağlaç İki farklı akış çizgisinin birleştiği yeri gösterir on tanimli islem Ön Tanımlı İşlemler Önceden hazırlanmış, belli bir işlevi yapan işlem taslağı grubunu temsil eder. alt sayfa baglac Alt Sayfa Bağlacı Uzun akış diyagramlarında kullanılır. aciklama Açıklama Bu sembol açıklamalar için kullanılır.


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
22 Şubat 2010 20:10       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
verilen istenen çözüm nasıl yapılır
Misafir
6 Mayıs 2011 19:44       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
veri yapıları ile program yazmaya hazırlık yapmak
Misafir
27 Eylül 2011 20:21       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Benim bi sorunum var. Öğretmen bir ödev verdi de hiç anlayamadğım için sizden bi yardım alayım dedim.

Programların belirli algoritmaları varmış

"Başla" ile başlayan ve "son" ile biten..

Öğretmenin verdiği ödev şuna benzer birşey olacak;

http://www.korkmazadem.com/sekiller/res5.jpg

Ama bizim ödevimiz şu;

Programın kutucuğuna mesela "15" yazıyoruz. Program onu diğer kutucuğa "onbeş" olarak yazıyor.

Bu sayılar da "000 ile 999" arasında olsun denildi. Bunun algoritması çok uzun sürer. Bunun kısayolu varmış da bulamadım

Bi yardım ederseniz çok sevinirim.
Misafir
25 Ocak 2012 16:50       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayac (x=1 TO 999 STEP 1) Bunu kullanabilirsin


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç