Arama

Kedinin faydaları nelerdir? En çok faydası olan hayvan hangisidir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Nisan 2015 Gösterim: 27.375 Cevap: 19
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Eylül 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bugün sokağa kartonun içinde atılmış yavru kedi buldum.daha yeni doğmuş,gözleri yeni açılmış.yıkadım üzerinden bir sürü pire çıktı.3 yaşında bir kızım var.önce beni endişelendirdi.pire ilaçları zarar verdiği için korkuyorum kullanmaktan.arınmış gibi gözüküyor.ne yapmam gerektiği hakkında bir fikriniz var mı?ayrıca kedi kızıma her hangi bir sağlık sorunu yaratır mı?
Sponsorlu Bağlantılar
nötrino
Yasaklı
13 Eylül 2011       Mesaj #12
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bugün sokağa kartonun içinde atılmış yavru kedi buldum.daha yeni doğmuş,gözleri yeni açılmış.yıkadım üzerinden bir sürü pire çıktı.3 yaşında bir kızım var.önce beni endişelendirdi.pire ilaçları zarar verdiği için korkuyorum kullanmaktan.arınmış gibi gözüküyor.ne yapmam gerektiği hakkında bir fikriniz var mı?ayrıca kedi kızıma her hangi bir sağlık sorunu yaratır mı?

Genelde kedilerde görülen pire türü parazitler için spreyler kullanılıyordur Siz kediciği yıkayıp ona uygun pire spreyi kullandıysanız ve temizlendiğinden eminseniz kızınız için bir sorun olmaz Yinede bebek kediciği bir veterinere gösterip sağlık durumunu,pirelerden arınıp arınmadığını kontrol ettirebilirsiniz Ayrıca kedicik henüz yeni doğmuş olduğundan,dışarı bırakırsanız haliyle yaşayamaz ve ölür Bu aşamadaki bebek kediciklerin bakımları biraz daha zordur ve zorda olsa bu minik kediciğin bakımını üstlenmek zorundasınız.Kediciği sıcak tutup,eczanelerde ve veterinerlerde yavru kediler için özel yapılmış toz halinde anne sütü alarak onu besleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Eğer bu mamayı temin edebilme imkanınız yoksa normal pastörize süte bazı gıdalar ekleyip (yumurta sarısı,kesme şeker...vsvs gibi) besleyici bir özel mama hazırlayabilirsiniz Ama siz yinede toz halinde anne sütü alıp,kediciği onunla beslemeye çalışın Çünkü toz halindeki anne sütü kedicik için gerekli olan bütün mineralleri içeriyordur ve aynı zamanda içeriğinde kedicikleri hastalıklardan koruyan antibiyotik maddelerde bulunuyordur.Bunun yanında hazırladığınız mamayı ya da veterinerden aldığınız toz halindeki anne sütü karışımını bir biberon ya da steril bir şırınga yardımıyla kediciğe verebilirsiniz.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ewet bende almayı düşünüyorum ama tuvalet ihtiyacı benı bıraz korkutuyor nası gıderıyorsunuz alıştırıpmı yoksa vs ??????
nötrino
Yasaklı
9 Kasım 2011       Mesaj #14
Yasaklı
Alıntı

ewet bende almayı düşünüyorum ama tuvalet ihtiyacı benı bıraz korkutuyor nası gıderıyorsunuz alıştırıpmı yoksa vs ??????

Bu o kadar da korkulacak bir durum değildir.Kedilerin bu tür ihtiyaçları için temiz bir kum kabı ve özel hazırlanmış kumlardan almanız yeterli oluyordur.Genelde kediler alışkanlıkları olan canlılardır Kedinize ihtiyacını görmesi için bu eğitimi sizin vermeniz gerekiyordur Onu kum kabına yavaşça korkutmadan alıştırmalısınız Kediniz kum kabına bir defa alıştıktan sonra ihtiyacı için sürekli aynı noktayı kullanır ve oraya alışmış olur.Kum kabının yerini genelde değiştirmemeye dikkat edin çünkü kedilerin bulundukları ortama alışmaları da biraz zaman alır ve yaşadıkları ortamdaki her nesneyi inceleyip, kendi alışkanlıklarına göre kafalarında bir nevi şablon oluştururlar.

Ayrıca kedilerin koku alma duyuları da aşırı gelişmiştir. Eğer kediniz kum kabına alışmakta zorlanıyorsa, (nadir bir durumdur bu) bir defalığına kum kabını kullanan bir kediciğin tekrar sizin yardımınızla değil de kendisinin aynı kum kabını kullanması nedeniyle, kum kabını o an için kısmen temizleyip,kum kabında az bir meblağ kirli kum bırakırsanız kirli kumun kokusunu alan kedicik doğru noktayı kendiliğinden bulacaktır.Bu işlemi yaparken kedinizi gözlemlemeyi sürdürün. Kediniz bu şekilde alıştıktan sonra periyodik olarak kedinizin kum kabını temizlemeyi ihmal etmeyin bu işlem ihmal edilirse,kediler temizlenmemiş bir kum kabı yerine ,kendilerine daha temiz bir yer bulma arayışına girebilirler çünkü kediler temizliği seven ve bu konuda hassas canlılardır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2012       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Daha dün bir kedi aldım.Çok güzel.Msn GrinMsn GrinÇok tatlı Msn Grin Msn Grin Msn Grin Msn Grin Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Haziran 2012       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insanlar kedinin nesinden yararlanır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Haziran 2012       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bir koliye toprak doldurun.kendisi yapip kapatiyor tuvaletini ama kum olmasin kaziyamaz topragi kaziyip kapatabiliyor bende 2kedi var ve çok akililar hiç zarari yoktur ve veteriner ona ilaçlayinça tuyleri dokulmuyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ağustos 2012       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar yapılan son araştırmalara göre kedi severken yüksek tansiyonunuz düşer dinginlik ve huzur verir kaynak mynet...
ben cocukluğumdan beri kedi besliyoruz. 26 yaşındayım inanın hiç bir oyuncak kedi kadar yakın olamaz ne size nede çocuğunuza ayrıca kedi tüyünün insan saglığına hiç bir zararı bulunmadığı da kanıtlanmıştır. kedi o kadar güzel bi yaratık ki en sıkıntılı en üzgün yada sinirli olduğunuz anda bile bunu hissediyorlar Msn Happy size bulaşır şirinlik yapar saklambaç oynar yada kucagınıza oturup başını elinize sürterek onunla ilgilenmenizi ister. bi bakmışsınız demin asık olan suratınız gülüyor farkında bile degilsiniz... ayrıca iyi egitimli kedi evde kumda istemiyor. su an ki kedimiz asla ortalıgı kirletmez evimizde 3 tuvalet var birisini ona tahsis ettik tuvaletini oraya yapar sonrada biri gelip su dökmeyene kadar miyavlıyor Msn Happy biz sadece mamasını suyunu veriyoruz. bütün bakımı bu kadar işte. tşk.ler saygılar
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2012       Mesaj #19
misafir - avatarı
Ziyaretçi
geçen gün kedim öldü ve ben 1.5 aylık kedi aldım arkadaşlar şuan evde 3 kedim var kedilerin bakımı hiç zor değil evinize ve ailenize mutluluk getiren varlıklar Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Nisan 2015       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
30 yıllık kedi babası olarak şunları diyebilirimki kedi bir karakterdir senin arkadaşındır ev kpeği gibi itaat bekleme .kedi sahibini asla tırmalamaz ona hiç vurmazsa.köpek gibi psikolojisi sahibine bağlı değildir. canı dışarda bişeye sıkılır söylenir atar yapar yeri geldiğinde süt kuzu olur şevkat bekler. ev onun sayesinde temiz. kirli yere yatmıyor.kirli oldugunu anlıyorum ozaman. jilet gibi yalanır tertemiz olur.terleyen yerinizi iyice koklar uyarır.dışarıdan gelen her sese uyarı verir. kedi dilini bilmek lazım birazda.kulakları ileri geri yapar oynattığında ortada huzuru kaççıran birşey oldugunu ima eder mesela. ipleri eline alır sizi yönetmeye kalkar büyük abi baba gibi davranmak lazım ama asla dövmemek lazım.her dediğinizi cok iyi anlar.ruh halinizin haritasını cikarır.aklıma gelenler bukadar