Arama

Elektrik devresi nedir, nasıl yapılır? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Nisan 2015 Gösterim: 207.503 Cevap: 224
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa mıh mıh mıh iki pilli elektrik devresi yapmayı bilen varmı??? heryerde aradım bulamadım
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
basit bir elektrik devresi nasıl yapılır
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
pil, 3 adet özdeş ampul, 3 adet duy, pil yatağı, elektirik anahtarı, 5 adet bağlantı kablosu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
devre elemanlarının görevleri nelerdir?????????
ESRA ÖZTÜRK - avatarı
ESRA ÖZTÜRK
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #45
ESRA ÖZTÜRK - avatarı
Ziyaretçi
basit elektrik devresi nedir?
nötrino
Yasaklı
11 Şubat 2010       Mesaj #46
Yasaklı
Alıntı

merhaba arkadaşlar ben yine çorludan efe direnç nedir? açıklayınız

Devredeki,gerilim ve akımın karşılaştığı kuvvete direnç deniyordur.Kısaca elektrik akımının iletilmesine etki eden akımı geciktiren kuvvet de denilebilir. R sembolüyle gösterilir.Birimi ohm dur.

Alıntı

merhaba arkadaşlar ben yine çorludan efe sizlere bir şey danışacaktım reosta nedir? bana açıkalrmısınız

arkadaşlar sizleride baydım ama merhaba bne yine çorludan efe sizlere yine bir iki şey danışacaktım kendim bulamdım sizler anlarsınız bu işlerden bir sorayım dedim yahu bu reosta ve dirençi bir türlü bulamadım

Değişken Direnç
Değeri ayarlanabilen dirence reosta denir.
Reosta:Yüksek (1 amper ve üzeri)akım ayarı amacı ile kullanılan ayarlı dirençler olup, yalıtkan bir gövde üzerinde direnç teli sarılarak iki sabit uç cıkarılır. devreye bağlanırken bir sabit ve bir hareketli uç olmak üzere iki uç kullanılır.Karbon veya telli olarak imal edilir.Reostanın başlıca kullanıldığı alanlar, Laboratuarlarda direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç gerektiren devre deneylerinde kullanılır. örneğin diyot ve transistor karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde reosta kullanılır.

Alıntı

elektrik devresini neyin üstünde yapcam yarrdım edin lütfen

Alıntı

yaa mıh mıh mıh iki pilli elektrik devresi yapmayı bilen varmı??? heryerde aradım bulamadım

Alıntı

basit bir elektrik devresi nasıl yapılır

Alıntı

devre elemanlarının görevleri nelerdir?????????

Alıntı

basit elektrik devresi nedir?

Elektrik Devresi

Basit bir elektrik devresinin amacı;devre düzeneği üzerinde bağlantı noktaları arasındaki(pil potansiyel farkı meydana getirir ve elektron hareketine neden olur(negatif kutuptan-pozitif kutba elektron akışı)) elektrik akımının geçmesine neden olan pilin meydana getireceği elektrik akımını gözlemek ve bu akımı kontrol etmek için devrede bulunan anahtarın işlevini yani ne işe yaradığını belirlemektir.Ayrıca bir elektrik devresinde elektrik akımının yönü,elektronların hareket yönüne terstir.Devrede kullanılacak araçlar;1 pil,pil yatağı, 3 bağlantı kablosu, ampul, duy ve anahtar
Devrenin Yapılışı
-Elektrik devresindeki anahtarlarda bir giriş bir de çıkış olmak üzere iki bağlantı ucu vardır.Giriş ucuna faz iletkeni bağlanır. çıkış ucu ise kumanda edilecek olan lamba ya da lambalara bağlanır.
- Devre kurulduktan sonra,pil yatağına(pil kutusu)pil yerleştirilerek,ampulün yanıp yanmadığı kontrol edilir.Anahtar açıkken devreden akım geçmez ampul yanmaz.Anahtar kapatılınca devreden akım geçmeye başlar ve ampul yanar.
-Anahtarı etkisiz hale getirip, pil ve ampulü iki bağlantı kablosu ile birbirine bağladığımızda ampul sürekli yanacaktır.Burda anahtar devre dışı bırakıldığı için,anahtarın devrede akımı kontrol eden bir araç(açma-kapama ve akım geçisi) olduğu anlaşılmış olur.
-Seri ve Paralel bağlı elektrik devrelerinde de aynı yöntem uygulanır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar abartmayın araç gereçler:pil, pil yatağı küçük bir ampul bağlantı kabloları yapılışı:pil yatağına pil yerleştirin duya ampulu takın bağlantı kablolarını pil yatağında ve ampul deki uygun yerlere takın bu kadar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya evt bende küçük boy ampul, pil, kablo
bide düğme oluyo düğmeye basıon ışık yanıo
nasıl yapıcam ?????
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi