Arama

Elektrik devresi nedir, nasıl yapılır? - Sayfa 8

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Nisan 2015 Gösterim: 207.430 Cevap: 224
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #71
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
elektirik devresi nasıl olur
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #72
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ya heryerde aradım yok bari size sorayım dedim..2 anahtarlı elektrik devresi nasıl yapılır ? kendim yapmaya çalıştım ama ışık vermedi ampul..devrede tek ampul 2 anahtar 1 pil olucak ( kabloları söylememe gerek yok sanırım ) Msn Grin şimdiden teşekkürler...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #73
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

Ya arkadaşlar ben tahtanın üstüne basit elektrik devresi yapıcam ödevim var ama nasıl yapılacağını bilmiyorum hangi aletler gerekiyor neler gerekiyor bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

ya benim bildiğim malzemeler bağlantı kablosu,pil,duy,pil yatağı, anahtar v.s
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Şubat 2010       Mesaj #74
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya arkadaşlar pille yapılan basit elektrik devresinin nasıl yağıldığını söyler misiniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Şubat 2010       Mesaj #75
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ilk olarak ampulu duya geçirin sonra duyun arasından kabloları geçirin anahtarda iki kablo birleşecek anahtara basınca basit elektrik devresi yapmış olursunuz
nötrino
Yasaklı
17 Şubat 2010       Mesaj #76
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ya heryerde aradım yok bari size sorayım dedim..2 anahtarlı elektrik devresi nasıl yapılır ? kendim yapmaya çalıştım ama ışık vermedi ampul..devrede tek ampul 2 anahtar 1 pil olucak ( kabloları söylememe gerek yok sanırım ) Msn Grin şimdiden teşekkürler...

Elektrik devresinde,anahtarın görevi akımı kontrol etmesidir(açma-kapama ve akım geçisi).Basit bir elektrik devresinde anahtar sayısının birden fazla olması ampulün parlaklığını değiştirmiyordur.Ama ampulün yanması için mutlaka anahtarın kabloya temas etmesi gerekir yani devrenin tamamlanması gerekir.
Devrenin Yapılışı
-Elektrik devresindeki anahtarlarda bir giriş bir de çıkış olmak üzere iki bağlantı ucu vardır.Giriş ucuna faz iletkeni bağlanır. çıkış ucu ise kumanda edilecek olan lamba ya da lambalara bağlanır.
- Devre kurulduktan sonra,pil yatağına(pil kutusu)pil yerleştirilerek,ampulün yanıp yanmadığı kontrol edilir.Anahtar açıkken devreden akım geçmez ampul yanmaz.Anahtar kapatılınca devreden akım geçmeye başlar ve ampul yanar.
-Anahtarı etkisiz hale getirip, pil ve ampulü iki bağlantı kablosu ile birbirine bağladığımızda ampul sürekli yanacaktır.Burda anahtar devre dışı bırakıldığı için,anahtarın devrede akımı kontrol eden bir araç(açma-kapama ve akım geçisi) olduğu anlaşılmış olur.
-Seri ve Paralel bağlı elektrik devrelerinde de aynı yöntem uygulanır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Şubat 2010       Mesaj #77
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]elektrik devresi nasil yapilir nolur verin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Şubat 2010       Mesaj #78
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
elektirik devresi için gerekenler sunlar canımiki adet ampul(2,2 v)2 adet duy iki adet pil(1,5 v)2 adet bil yatagı anehtar baglantı kablloları umarım yardımcı olabilmişimdir.Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Şubat 2010       Mesaj #79
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ELEKTRİK DEVRESİ NEDİR demiyom BASİT BİR ELEKTRİK DEVRESİ NASIL YAPILIR diyom performans ödevim nolur yardım edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2010       Mesaj #80
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya elektirik devresi nasıl yapılır