Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Kasım 2013  Gösterim: 35.961  Cevap: 14

Tıptaki teknolojik gelişmeler nelerdir?

Ziyaretçi
6 Ocak 2009 15:02       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Geçmişten günümüze tıpta gerçekleşen teknolojik gelişmeler nelerdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Tıpta son gelişmeler


Sponsorlu Bağlantılar
Tıptaki değişim süreci "koruyucu tıp" ve "erken teşhis"i öne çıkarıyor. Dünya nüfusundaki hızlı artış ve yaşlı nüfusun artması, bu değişimi biraz da zorunlu hale getiriyor. Bunun sebebi, tedavi süreçlerinin son derece pahalı hale gelmesi. Gelişmiş ülke ekonomileri bile sağlık giderlerini karşılamada zorlanıyor. Tıptaki değişim sürecinden önce, iyi haberleri öğrenmek istediğinize eminim. Onun için önceliği iyi haberlere vermekte yarar var.

Önce şeker hastalarını sevindirecek bir haberle başlayalım. Çok değil birkaç ay sonra ünlü bir insülin üreticisi firma, bir hafta süre ile etkili olabilecek bir "kan şekeri ayarlayıcısı" ürünü piyasaya vermeye hazırlanıyor. Eğer diyabetli bir hastaysanız, bu sizin için mükemmel bir haber olmalı! Eğer insülin kullanan bir diyabetliyseniz bu haber, enjeksiyon sayısını azaltacağı için sizi mutlu edecektir.

Kanser düşmanı aşı

Bir başka iyi gelişme de hastalıklara karşı geliştirilen yeni aşılarla ilgili. Son yıllarda "menenjit" aşısının, "rota virüs" aşısının yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. Yaşlıların sağlığını önemli ölçüde tehdit eden "Zona" virüsü ve "Pnömökok zatürreesi"ne karşı aşı geliştirilmesi de mükemmel başarılar oldu. Hepatit A ve B aşıları da önemli hizmetlerdir. Kanser önleyici aşı konusundaki başarılı imzalardan biri zaten atıldı. "Rahim ağzı kanseri"ne karşı geliştirilen (ve neredeyse yüzde 100’e yakın koruma sağlayan) aşı, önemli bir gelişme ve güçlü bir umut oldu.

Teşhis teknolojisi

Görüntüleme teknolojilerinde yaşanan değişimler, baş döndürücü durumda. "Anjiyosuz Anjiyo" da denilen, bilgisayarlı tomografi tekniği ile 3-5 dakikalık bir sürede çok güvenli sonuçlar alınabilen teknoloji bunlardan biri. Bu teknoloji koroner kalp hastalıklarının erkenden tanınmasında önemli bir işlev görecek gibi görünüyor. Sanal kolonoskopi de başarılı adımlardan biri olarak gösteriliyor. Öyle görünüyor ki yakın gelecekte üç boyutlu tomografiler hizmete girecek.

Moleküler teşhisi esas alarak kanser tanısını çok erken dönemde koyabilmeyi sağlayan "PET" yöntemini de yazmamak olmaz.

Gen analizleri


Biyokimya alanında da güzel gelişmeler var. Örneğin DNA analizleri ve buna bağlı olarak bazı hastalıkların önceden öğrenilebilir hale gelmesi, yakın geleceğin önemli umutları arasında. Ünlü "HapMap Projesi" işte bu DNA kaynaklı beklentiler üzerine kurulu uluslararası bir çalışma. Bu çalışma arzulandığı gibi giderse gelecekte kimlerin hangi kanserlere, hatta ne tür damar hastalıklarına yakalanacaklarını belirlemek mümkün hale gelecek. Genetik analizler sayesinde pek çok hastalığa neredeyse bebek daha anne karnındayken teşhis koymak mümkün olacak.

Kan analizlerinde de bilgisayar destekli teknolojilerin kullanımına ağırlık veren gelişmeler var. "Çip ağırlıklı analizler"in biyokimyasal teşhisleri daha kullanışlı, ucuz ve güvenilir hale getirebileceği düşünülüyor. Bu teknoloji kullanıma girdiğinde aynı anda yüzlerce tarama testini bir-iki damla kandan hem de çok ucuz maliyetlerle yapmak olanaklı hale gelecek.

ERKEN TEŞHİS NEDEN ÖNEMLİ


Tıpta yeni gelişmelerin yoğun olduğu alanlardan biri de "erken teşhis" konusu. İşte bu nedenle imkánı olan herkes taramalar yaptırarak hastalıkları daha başlangıç dönemlerinde öğrenmeye çalışıyor. Bir akciğer tümörünü henüz bir iki milim yani toplu iğne başı büyüklüğündeyken teşhis etmekle bir düğme iriliğine, bir santim büyüklüğe ulaştığında teşhis etmek arasında dağlar kadar fark var. Mesela toplu iğne büyüklüğündeki bir tümör kitlesinde diyelim ki 1000 kadar hücre varsa bu sayı, düğme büyüklüğünde bir akciğer tümöründe milyonları buluyor. İşte bu nedenle bütün mesele vücudunuzda gelişen patolojik süreçleri mümkün olduğu kadar erken tanımlamaktan geçiyor.
Osman Müftüoğlu-Hürriyet
Yayın Tarihi : 22 Eylül 2008 05:53Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
7 Mart 2011 21:50       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tıp'taki Teknolojik gelişmeleri Madde Madde Yazarsanız Sevinirim
Misafir
30 Mart 2011 18:47       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
artık teknoloji ilerlediği için YÜZ NAKLİde yapılabiliyor
Misafir
9 Mayıs 2011 07:54       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
teknolojiin tıptaki gelişmeleri
Misafir
5 Aralık 2011 20:35       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir hafta sonraya ödevim var yardım ederseniz sevinirim .
Misafir
10 Aralık 2011 16:27       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
verdiğiniz bilgiler çok işime yarıyor çok teşekkür ederim . fakat googledan nasıl kitap indirileceği hakkında bilgi verirseniz hiç de fena olmazMsn Happy
Misafir
21 Aralık 2011 17:20       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen yardım edin allah için Msn Sad
Misafir
1 Ocak 2012 12:28       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu konu hakkında ödevim var lütfen yardım edin Msn Sad
Misafir
12 Ocak 2012 00:30       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Birdahaki sefere örnekte koyarmsınız (Çok güzel Fakat Örnek Eksik) Msn HappyCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç