Arama

Türkiye'de mevcut olmayan bilgisayar teknolojileri nelerdir?

Güncelleme: 9 Ocak 2009 Gösterim: 2.502 Cevap: 2
garbyei - avatarı
garbyei
Ziyaretçi
9 Ocak 2009       Mesaj #1
garbyei - avatarı
Ziyaretçi
ben ülkemizde mevcut olmayan bilgisayar teknolojileri hakkında bilgi istiyorm
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

HD format savaşında sonuç gittikçe belirginleşmeye başladı. Avrupa'da Blu-ray baskın geliyor...

Sponsorlu Bağlantılar

Şu ana kadar Avrupa'da yaklaşık 2.4 Milyon Blu-ray disk satıldı. Bunu bildiren ise Avrupa Blu-ray Disk Birliği (BDA).

GfK pazar araştırmacılarına göre yüksek çözünürlüklü filmlerin %79'u Blu-ray olarak satıldı.

Screen Digest firması ise Blu-ray disklerin Avrupa'da toplam 34.000 Blu-ray oynatıcıda ve 3.2 Milyon PlayStation 3'de oynatıldığını söylüyor.

16.2.2008

..
CHİP
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Toshiba, DVD'ye göre çok daha yüksek kalitede görüntü ve bellek sağlayan HD-DVD diskçaları Avrupa'da satışa sundu. HD-DVD diskleri 30 GB veri depoluyor.

Avrupa’da yaklaşık 1000 dolar fiyatla satılan HD-E1 DVD adlı HD-DVD çalar için diskler de hazır, birçok film şirketi şimdiden yeni formata göre ürünlerini çıkarmaya başladı. Toshiba, Mart 2007’ye dek dünya çapında 500.000’den fazla HD-DVD çalar satmayı planlıyor.


Yeni kuşak DVD standartı elektronik devleri Toshiba ile Sony arasında büyük rekabete sahne oluyor. Toshiba’nın geliştirdiği HD-DVD ve Sony’nin geliştirdiği Blu-Rray henüz yeni piyasaya sürülüyor ve iki format da piyasadan tam anlamıyla kabul görmüş değil. İki rakip formattan biri piyasadan kabul gördüğü oranda yaygınlaşırken, satışı düşük kalan diğer format da pazardan silinecek.

SONY VE TOSHIBA REKABETİ
Sony, Samsung, Panasonic, Sharp, Philips, Hitachi, Pioneer, Apple, Dell, Disney ve 20th Century Fox Blu-Ray formatına destek verirken, Toshiba, NEC, Sanyo, Microsoft, Intel ve Universal HD-DVD’yi destekliyor. Warner Bros ve Viacom her iki formatı da destekleyeceğini açıklamıştı. Her iki format da şimdilik eşit durumda ancak yeni DVD formatının hangisi olacağı film stüdyolarının ve izleyicinin hangi ürünü daha çok satın almasıyla ortaya çıkacak. HD-DVD diskleri 30 gigabyte, Blu-Ray ise 50 GB hafızaya sahip.

HD-DVD ve Blu-Ray arasındaki rekabet 1980’lerde video kaset formatları VHS ile Betamax arasındaki mücadeleyi andırıyor. Pazarda yaygın durumda bulunan Sony Betamax, VHS’in piyasaya girmesiyle birkaç yıl içinde silinmişti.
Quo vadis?

Benzer Konular

9 Ocak 2012 / Ziyaretçi Taslak Konular
19 Aralık 2011 / btegitim Taslak Konular