Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ocak 2009  Gösterim: 12.503  Cevap: 1

A-P bölgesi nedir, ne işe yarar?

Ziyaretçi
14 Ocak 2009 21:21       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
a-p bölgesi nedir ne işe yarar
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Taekwondoda
Ap -Chagi Çalışması ve Temelleri

Bir kişinin tekmelerindeki gücün geliştirilmesi taekwondo çalışmalarında derece derece meydana gelen bir olaydır.Hiç bir kimse bir anda çok kuvvetli tekmelere sahip olamaz.Bu çalışma ve zaman isteyen bir olgudur.
Sponsorlu Bağlantılar
Bazen ilginç bir şekilde göze çarpar ki,ilk başlangıçta zorlanarak güçlü tekme atabilen bir taekwondocu belli bir zaman sonra hiç zorlanmadan ve fazla efor harcamadan eskisinden çok daha güçlü ve etkili tekmeler atar.Bunun sebebi öğrencinin gücün nasıl oluştuğunu ve nerede,yani hareketin hangi aşamasında kullanmaya başlanması gerektiğini öğrenmesinden kaynaklanır.
Taekwondoda tekmenin gücü kesinlikle kas gücü üzerine kurulmuş basit bir kavram değildir.Taekwondoda güçlü tekme atmak için sadece güçlü kaslar gerekmez.Başka bir deyişle güçlü kasları olanlar daha güçlü tekmeler atar anlamı asla çıkarılmaz.
Taekwondoda tekmenin gücü, öğrencinin kas gücüne,odaklanmaya, tekniğin dağılımına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur
Tabiki ilk olarak kas gücü önem taşır.Eğer öğrencinin zayıf bacak yapısı varsa ,o bacakların güç üretme yeteneğide az olacaktır.Kasların etkisini harekete aktaramazsak güçlü tekmelerde atamayız.
Harakete odaklanma ve konsantrasyon kuvvetin oluşumunda çok önemlidir.Kuvveti bir noktada toplamak ,tek noktada ve zamanında vuruş yapmak kuvveti arttıran en büyük etkenlerdendir.Bu işe yabancı çoğu kimse kuvvetli bir tekme atmada tek etkenin güçlü bir kas ve ayak yapısı olduğu yanılgısına düşerler.
Fakat her sporcu ,yaptığı spor dalında güç ve beceri isteyen her hareketin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ,güçlü bir odaklanma ve konsantrasyonun şart olduğunu yaşayarak doğrular ve bilir.Net ve tesirli tekmelerin yapılabilmesi içinde konsantrasyon ve odaklanma şarttır.
Tekmelerin güçlü çıkmasındaki önemli etkenlerden biride tekniğin doğru olarak yapılmasıdır.Bu faktör odaklanma ve kas gücünden daha etkili bir etken olarak karşımıza çıkar.Çünki hatalı teknik atmak ,bırakın etkili tekmeyi ,attığınız tekmede sakatlanma ve incinmelere bile yol açabilir.Diz eklemlerinin biomekanizması tekmelerde kullanılmazsa eklemlerde ve ligamenlerde aşırı zorlamalar ve incinmeler meydana geleceği kaçınılmazdır.İnsanların kas güçleri farklı farklı olabilir .Ancak vucudunu biomekanik kurallara göre yönlendiren ve vucudun gücünü bacaklara ve kaslara aktarabilen zayıf bir sporcu ,sadece bacak kaslarına güvenen ve doğru teknik kullanmıyan iri bir sporcudan çok daha güçlü ve etkili tekmeler atabilir.Önemli olan merkezkaç kuvvetleri, eksen hareketleri oluşturarak gücün iki veya üç katına çıkartılabilmesidir.Taekwondoda her teknik buna uygun dizayn edildiğinden doğru teknik ,güçlü tekmeler ortaya çıkartır.
İşte Ap-chagide güce dayalı ama gücün vucudun biomekanik özelliği kullanılarak arttırıldığı en önemli teknik hareketlerden biridir
apchagi1
Adım1 apchagi2
Adım2 apchagi3
Adım3 apchagi4
Adım4 ayaktabani Çarpma yüzeyi: (Ayak parmaklarının kökü)Ayak tabanında ayak parmaklarının alt kısmına korecede apchuck denir.Bu nedenle bu bölge ile yapılan vuruşlar Ap-Chagi (ayak tabanı tekmeleri) olarak adlandırılır.
Hedef saha: Rakibin Kaburgaları, Karın kısmı, Kasıkları,Yüzü bu tekmenin vuruş noktalarıdır.Müsabakalarda genelde rakibin duruş ve pozisyonunu bozmak için genelde karın seviyesine atılan bu tekme aslında self defansın önemi tekmelerinden biridir.Saldırganın hemen tüm noktalarına bu tekme ile vuruş yapılabilir. apchagi3a Farzedelim ki sağ ayakla ap -chagi atacağız.Sağ ayak geride .Her teknikte oduğu gibi buradada ayaklar tekniğe hazırlandığından karın gölgeniz açıktır bu nedenle bu pozisyonda asla kollar blok yapmalı , karın ve göğüs bölgesini korumalıdır.Ap-Chagide de her tekmede olduğu gibi 3 ana parça vardır.
1-hareketin kuruluş safhası
2-Hareketin açılımı
3-ilk pozisyona dönebilme safhasıdır.
ilk bölüm vucudun duruş pozisyonunu içerir.Her güzel teknik ancak gerekli mükemmel pozisyonu almakla gerçekleşir.Ancak bu şekilde tekniğin gelişimi,gücü ve hızı ortaya çıkar.
Bu safha son derece önem taşır.Zayıf bir duruş, hareketin açılımını sağlamaz ve güçlü bir tekme oluşturulamaz.
İkinci safha rakibe vuruş yapılmasıdır.Vuruş yapmak hareketin amacını taşısa bile bu safha aslında ilk sahfadan daha az önem taşır.Çünki posizyon ve duruş mükemmel değilse iyi bir teknik hiç bir zaman yapılamaz.Mesafe kontrolünüz,rakibin kontratağını önceden seziş yeteneğiniz.,pozisyon için gerekli duruşunuz yoksa istediğiniz kadar mükemmel tekme atın asla başaramaz ve rakibe vuramazsınız.Ama harekete ön hazırlığınız iyi ise herşey kendi kendine gelişir.
Bu safhada ap-chagi atmak için arkada olan sağ ayağınız öne ve ileriye doğru getirilir.Dizi kıvrılarak bel seviyesinin yukarısına kollar arasında olacak şekilde yükseltilir.Dizin bel seviyesinin yukarısına doğru yükseltilmesinde başlıca iki amaç vardır.Birincisi tekmenin dizin biomekanik yapısından faydalanarak güçlü ve hızlı çıkmasını sağlamak.İkincisi vuruştan önce karın kısmı kapatılarak kontra yemekten kurtulmaktır.Dizin kollar arasından yükseltilmesşyle hem göğüs hemde karın seviyesi için mükemmel bir korunma duvarı oluşturulur.Sağ ayak dizi yükseltildiği zaman ayak tabanı yere paralel olmalıdır.Bu paralellik.Diz yukarı kaldırıldığında ayak kaslarında kasılma olmamasını sağlamak içindir.Buna dikkat ediniz.Antrenmanlarda bunu doğru ve yanlış pozisyonlarda deniyerek ayak kaslarında oluşan yüklenmeyi hissediniz.Ayak tabanı bu konumda yere paralel olmazsa kaslarda yüklenme fazla olacak vuruş esnasında güç zayıflayacaktır.Diz tam olarak vucudun orta simetri ekseni hizasında olmalı sağda veya sol içte olmamalıdır.
Bu pozisyonda sol ayak destektir.İleri ve sol-dışa bakar .Bu şekilde vucut dengesini korur.Sok ayak dizden çok hafif kıvrıktır.Bu esneklik, vucut direncini sağlar ve sallanmalarını tolere eder.
Vücudun üst seviyesi dik olmalı öne veya arkaya yatmamalı , vuruş yapılacak sahaya odaklanılmalıdır.
Açılım yapılırken diz ve eklemin doğrulduğu anda eş zamanlı olarak ayak tabanı ile vuruşta yapılmalıdır.Yani diz eklemi ne vuruştan önce tam açılmalı nede tam açılmadan vuruş olmalıdır.Vuruşun olduğu anda diz ekleminin açılması tamamlanmış olmalıdır.Bu durum kıvvetin maksimum olarak hedefe iletilmesini sağlar.
Vuruş anında ayak parmakları geri alınarak aat ayak kasları sertleştirilir.Hem güç arttırılır,hemde parmakların incinmesinin önüne geçilir.
Vuruş yapıldığı anda destek ayak oynatılmadan vucudun üstü hafifçe geriye yatırılır.Bu vucudun dengesini sağlamak içindir.
Vuruştan sonra diz eklemi başlangıç yolunu takip ederek geri alınır.Ve sağ ayak ilk duruş pozisyonuna yani geriye getirilir.
Bu tekmede güş diz ve ayak ekleminin eş zamanlı olarak doğrultulup yükün direkt olarak hedefe aktarılmasından meydana gelir.Dizin karın seviysinden ileri doğru doğrultulması Abdominal (karın bölgesi) kaslarının ayağa aktarılmasını sağlar.Yani vuruşu ayak gücü değil tüm vücudun itişi gerçekleştirir.Oluşturulan gücün düz bir hatta hedefe çarpması kuvvetin azaltılmaması demektir.
Vuruştan sonra pivot ayak olan sol ayak hafif içeri alınarak ilk posizyona dönüş çok rakhat gerçekleştirilebilir.
Ap-Chagide Yapılacaklar
Dizi yukarı kaldırmak
Ayağın altını yere paralel tutmak
Ayak parmaklarını geri kıvırmak
Destek ayağı kıvırmak
Ayak bileğini vuruş esnasında doğrultmak.
____________________
Ap-Chagide yapılmayacaklar
Ayak parmaklarıyla vuruş
Vuruşu kepçelemek
Geri yatmak
Elleri düşürmek
Başı yükseltmek
apchagidoru
Vuruş anında doğru pozisyon
Ayak eklemi düz ve parmaklar geri kıvrık
apchagiyanlis
Vuruş anında yanlış pozisyon
Ayak bileği açılı ,parmaklar ileride
(incinmeler ve kuvvet kaybı oluşur)
Müsabakada kullanılması
Apchagi Müsabakalarda puandan ziyade yapılan bir atağı önlemek veya rakibin pozisyonnu ve konsantrasyonunu bozmak için kullanılır.Bu teknikle puan alınması zordur.Ancak diğer tekniklere geçiş için kullanlabilir.Yani apchagi ile rakibin pozisyonu bozulduktan sonra diğer puan alıcı bir eknik kombine yapılabilir.Apchagi rakibin kolay karşılayacağı ve kombine teknik atacağı basit bir harekettir.
Müsabakada rakiplerin birbirlerini yoklamak ve tekniklerini öğrenmek için başvurdukları tekniklerden biridir.Vuruş başlangıcında diz çekilerek vucut kapatılır bu esnada rakipten gelecek bir atağa karşı karın bölgesi kapatılır.
Bu teknik bir vuruştan ziyada ayak tabanı ile yapılan bir ittirme hareketidir.Vuruş hareketi net olmadığından puan verilmesi zordur.size karşı döner tekme (dwit chagi) hazırlığında olan bir rakibe karşı apchagi ile girerek önce Döner tekme atmış rakibi ittirirsiniz bu esnada tekniği size çarpmaz sizinki ise döner tekme atan rrakibinizin muhtemelen kalçasına gelir ancak bu apchagi ile rakibinizin tekniği ve dengesi bozulur.Dengesini bozduğunuz sporcuya daha sonra başka bir teknikle saldırarak puan alabilirsiniz.Kombine olarak ikinci bir teknik atamazsanız puan alamazsınız.
Sakin taekwondo hizmetleri devam edecektir.Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç