Arama

Cs nasıl oynanır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Haziran 2013 Gösterim: 58.575 Cevap: 19
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
15 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Cs oynarken neler yapmalıyız? Cs de 1 numara olmak ıcın ne yapmalıyız?Formda durmak ıcın ne yapmalıyız
EN İYİ CEVABI BrookLyn verdi
Cs Taktikleri
Counter-Strike gibi, benzerleriyle kıyaslandığında oldukça yavaş oynanan bir oyunda seslerin oyunun önemli parçası olduğunu unutmamak lazım. Yeterli harita bilgisiyle ve sesleri dikkatle dinleyerek herkesin o an nerede olduğunu elinizle koymuş gibi bilebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu kişİ kendilerine bilgisayar sistemi kurarken oyunların yüksek performansta çalışmasını sağlamak İçin özellikle İşlemci ve ekran kartına yatırım yapar, ancak o sırada ses kartı hep ihmal edilir. Oysa ses kartı da oyunun kaderini etkileyen donanım parçalarından biridir. İdeal durum, a3d destekleyen bir ses kartına sahip olmak olsa da; en azından Sound Blaster Live serisi bir ses kartı alarak eax özelliğinden faydalanmanızı öneririm. Creative firmasının piyasaya sürdüğu Sound Blaster Audigy serisi kartlar ile ise mükemmele yakın ses performansı elde edebilirsiniz. Denedikten sonra aradaki farkı siz de göreceksiniz. Ses kartından sonraki konu ise ses sisteminiz. Konu oyunlar olunca, ses sistemlerinde İş tersine dönüyor. Her zaman en pahalı olan en ideal çözüm değildir. 5+1 bir hoparlör sistemi size film izlerken şahane bir ortam hazırlayabilir, fakat oyun oynarken tüm sesleri algılayıp seçebilmeniz İçin en ideal çözüm kulaklık kullanmanızdır. Evindeki pek muhteşem ses sisteminde, benim kulaklıkla duyduğum sesleri duyamayıp da hile yaptığımı iddia edenlerle çok karşılaştım.

Ses dinlemekten konu açılmışken "ce-ee" den söz etmemek olmaz. Bir duvarın bitiş yeri veya köşenin ucunda ve görünmeyecek şekilde ve duvara yüzünüz dönük şekilde beklersiniz. Elinizdeki silaha göre namlunuzu da en uygun pozisyona getirirsiniz. Karşıdan gelen ayak sesleri size yeteri kadar yaklaştığında ateş ederek köşeden çıkıp ce-ee yaparsınız ve hiç beklemedikleri anda karşınızdakileri öldürürsünüz. Bunu yaparken en çok zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Çok erken çıkarsanız aradaki mesafe fazla uzun olacağından ıskalayabilir ve karşınızdakilere sizi vurma şansı verebilirsiniz; geç çıkarsanız da duvarın arkasında biri olması ihtimaliyle o tarafa doğru yönelecek oyuncular tarafından gafil avlanan siz olursunuz. İdeal zamanlama, aradaki mesafenin tam ortasında yakalamaktır.

Hud_Centerid

Centerid, o an crosshairinizin yönelmiş olduğu alandaki herhangi bir oyuncunun hitbox'ına (yani normalde göremediğiniz, fakat sizin karşİ tarafı vurduğunuzu oyunun algılamasını sağlayan kutucuklara) denk geldiğinde ekranın ortasında o oyuncunun nickini görmenizi sağlayan değİşkendir. Bu sayede:
İ-) 14-15 inch monitörünüzle zar zor seçebildiğiniz uzaktaki hedefleri ayırt edebilir ve vurabilirsiniz.
II-) Flash grenade yediğinizde veya smoke grenade dumanının İçinde ekranınız bembeyazken bile bir oyuncu hedef alanınıza girdiğinde, ismini ekranın ortasında görebilir ve vurabilirsiniz.

Sahte şarjör değİştirme (Fake Reload)
Silahınızın şarjörünü değİştirirken ederken bir diğer silaha geçince şarjör değİştirme İşlemi kesilir ve tekrar aynı silaha geçtiğinizde değİştirme İşlemine hiç başlamamış gibi şarjörünüzde aynı miktar mermi kalmış durumda devam edebilirsiniz. Peki bu ne İşe yarar:
Rakip takımın oyuncularıyla yakın mesafede yalnız kaldığınız takdirde uzaktan birkaç mermi sıkıp saklanır ve silahınızın şarjörünü değİştirmeye başlarsınız. Karşınızdakiler yeterince açıkgöz ise, bunun sesini duyup sizi aciz durumda yakalamak üzere üstünüze gelirler. Bu sırada hızlıca tabanca veya bıçağa geçip tekrar aynı silahınıza geçersiniz ve kalan mermilerinizle onları gafil avlarsınız.
Aynı şekilde hızlı silah değİştirmeyi çatışmanın ortasında şarjör değİştirir durumda kaldığınızda yapabilirsiniz. Şarjör değİştirirken yakalanıp glock tabancası şansınızı denemek yerine hızlıca değİşiklik yaparak ak47 tüfeğinizle kalan son 5-6 kurşunla karşınızdakini rahatça öldürebilirsiniz.

Duvar ve kutu arkası taramak

Kuytu köşelerde menzilenmiş ve önünden geçecek dikkatsiz bir oyuncuyu rahatça öldürmeyi planlayan sotecileri gafil avlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu amaçla çok kullanılan kutu arkaları ve kuytu yerlere duvarı delebilen bir silah ile 1-2 el ateş açmaktır. Eğer arkasında birisi varsa, vurulma sesini duyacaksınız ve bu durumda kendinizi hiç riske atmadan rahatça onu etkisiz hale getirebileceksiniz.
Ayrıca, haritaların kuşbakışİ görüntüleri üzerinde çalışarak hangi duvardan sıkarsanız mermilerinizin nereye gideceğini öğrenebilirsiniz. Counter-Strike oyununda var olan tek kat bir duvara karşİ atacağınız mermiler duvarın kalınlığİ her ne olursa olsun diğer tarafa geçebilmektedir. Hal böyle olunca, karşİ karşıya çatışmaktansa, öbür tarafında rakip takım oyuncularının olabileceğİ duvarlara mermi sıkmak, rakiplerinizi öldürmeseniz bile canlarını azaltmanızı ve avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.

Duvarları delebilen silahlar:
 • Desert Eagle .50 AE
 • Avtomat Kalashnikov Model 47 (AK-47)
 • SG-552 Commando
 • M4A1 Carbine
 • Steyr AUG A1
 • Steyr Scout
 • Arctic Warfare Magnum (AWP veya AWM)
 • G3/SG-1 Precision Sniper Rifle
 • SG-550 Sniper Rifle
 • M249 PARA Light Machine Gun
"Negatif zeka" kazanır!
Deneyimli, oyunu düşünerek ve belli bir strateji dahilinde oynayan bir oyuncu iseniz en çok korkmanız gereken, karşıdaki deneyimsiz ve düşünmeden oynayan oyunculardır. Çünkü zaman zaman o kadar mantıksız hareketler yaparlar ki, bunu öngörmediğiniz İçin sonuçta ölen siz olursunuz.
Klan maçlarında takım taktiğİ olarak da aynı durum geçerlidir. Klan olarak en çok korkmanız gereken, maç ve oyunculuk deneyimi fazla olmayan klanlar olmalıdır. Öyle ki, teröristken maç boyu ne olursa olsun sürekli aynı yere ani saldırı (rush) yapmayı deneyebilirler. "Tamam aynı yerde üst üste 3 el kaybettiler, herhalde artık gitmezler" dersiniz ama yine aynı yere giderler. Bu tip karşılaşmalarda karşİ takımın oyun anlayışını veya taktiğini hiçbir mantık dahilince çözemezsiniz, çünkü belirli ve tutarlı bir mantık yoktur. Mantıksızlık ve negatif zeka her zaman İçin zeka ve mantığa ters gelir.
Tabii bunu lehinize kullanmak da elinizdedir. Çoğu zaman en ahmakça taktikler, maçİ çeviren anlar haline gelebilir. Örneğin maçın en önemli anında Counter-Terörist iken yapacağınız bir ani saldırı (rush) ile teröristleri şaşırtıp yenerek para avantajını elinize geçirebilirsiniz.

Prodigy'deki kapı

Prodigy haritasında bulunan güvenlik kapısı use fonksiyonu ile değil, yandaki kutucuğa dokunarak açılır. Ayrıca kapandıktan sonra açılması İçin belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Pek çok oyuncu kapı kapandıktan sonra use tuşuyla açmaya çalışarak ses çıkarmakta ve yerlerini belli etmektedir. Tabii bu durumda kapının arkasında bekleyen rakibinizin kapıya ateş edip sizi vurması da pek zor olmamaktadır.
Standart Hücum Setleri En büyük klanlar dahil, klan maçlarında hücum ederken uygulanan taktikler aslında çok karmaşık olmayıp; belli standart setlerden oluşurlar. Taktiğin başarılı olması, karmaşıklık ile değil, klan İçi uyum ve doğru zamanlama ile gerçekleşir. Bunun İçin de bol bol maç yapmanız gerektiğini özel olarak hatırlatırım. Her an takım arkadaşınızın ne yapıyor olabileceğini tahmin edebilmeniz ve gereken zamanda sizin de görevinizi yapabilmeniz lazım. Her haritaya uygun, standart hücum setlerini kısaca anlatmak gerekirse:

1. Ani saldırı (rush)

Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor olsa gerek. Yalnız karıştırılmaması gerek nokta, rush yapmanın tam olarak ne demek olduğudur. Ani saldırı yapmak demek, haldır huldur ölüme koşmak değildir. Tam tersine, büyük uyum ve hızlı düşünme yeteneğİ gerektiren bir hücum setidir. Counter-Strike 1.3 sürümü zamanında tüm maçİ rush yaparak geçirebilirken, Counter-Strike 1.4 sürümünden sonra artık sadece şaşırtmak İçin kullanmanızı tavsiye ederim. Zıplama sınırlandığından dolayı, artık sabit ve konumunu ayarlamış rakibinize karşİ ani saldırı yapmak oldukça zorlaştı.
5'er kişilik takımlar ile yapılan klan maçlarında, Counter-Terörist yerleşmeleri genellikle; A üssü 2 kişİ, B üssü 2 kişİ ve arada yardım görevini üstlenen bir kişİ şeklinde olur. Yani ani saldırı yaptığınız anda sizin hücum ettiğiniz bölgeyi tutan 2 kişiye karşİ 5 kişİ hücum edip çabuk şekilde oraya C4 patlayıcıyı yerleştirme avantajını elde ediyorsunuz.
Ani saldırılarda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar ise birbirinize olabildiğince yakın olmak ancak aynı noktaya ateş edildiğinde vurulacak şekilde tek sıra oluşturmamaktır. Bomba üslerinelere girerken mutlaka en öndeki adamlar flash grenade attıktan sonra girilmesidir. Arkadan atılınca, flash grenade kendi takım oyuncularınızı etkileyecektir, onun İçin dikkatli kullanılmalıdır. Bu konudaki bir diğer önemli nokta da pusuya yatmış rakiplere dikkat etmek. Counter-Teröristler, muhtemel bir ani saldırıda ölmemek İçin üslerinde kendilerini saklayıp zaman zaman sizin bombayı koyma anınıza kadar kendilerini göstermeyebilirler. Muhtemel pusu yerlerine mutlaka mermi sıkın ve kontrol edin; yarış atı gibi dümdüz koşmayın.

2. 3+2 Taktiği
Özellikle maxrounds kurallarıyla oynanan maçlarda en çok kullanılan ve nerdeyse tüm haritalara uyan bir hücum setidir. 3 kişİ bir taraftan, 2 kişİ diğer taraftan gidip, belirlenen bomba üssünde buluşurlar. C4 patlayıcı, 3 kişilik grupta olur. Bilindiğİ üzere ciddi turnuvalarda oynanan haritaların hepsinde 2 bomba üssü ve izlenecek 3 ayrı yol vardır. Bunlardan ikisi direk olarak birer bomba üssüne giderler. 3. yol ise ya iki üsse de çıkmaktadır ya da üslerden birisi İçin alternatif yoldur. Yani kısacası; bölünürken, belli bir üsse giden 2 ayrı yolda bölünmelisiniz.
Bu sette zamanlama çok önemlidir. Aynı zamanda iki grup da hazır olana kadar diğer grubun ölmemesi lazım. Kendinizi saklayarak flash grenade veya smoke grenade'ler atarak oyalayın. Kutu arkaları ve duvarlardan mermi sıkın ve gelebilecek bombalara dikkat edin.

Standart Hücum Setleri (Devam)


3. 4+1 Taktiğİ (yanıltma)
Bu da oldukça sık kullanılan bir hücum seti. C4 patlayıcı, 4 kişilik grupta bulunur ve bu grup kesinlikle kendini göstermeden ve sessizce ilerler. 1 kişİ ise diğer taraftan kendini gösterip o taraftan geldiğiniz izlenimini verir; veya karşıdakileri bu şekilde yanıltamasa bile, canlı kaldığİ ve orda olduğunu belli ettiğİ sürece, orayı tutan Counter-Teröristler yerlerini bırakıp diğer tarafa yardıma gidemezler.
Bu setin en önemli noktası aldatıcı durumdaki kişinin sağ kalması ve karşıdakileri mümkün olduğunca uzun süre -en azından 4lü grup yerini alıncaya kadar- oyalamasıdır. Bu oyuncunun mümkün olduğunca kendini hedef yapmadan duvarlara kurşun sıkarak; flash veya smoke grenade atarak veya bir an görünüp iki el sıkıp geri giderek orada olduğunu rakip takıma belli etmesi lazımdır.

4. Secure+go
Takım olarak belli bir alana yerleşip beklersiniz ve kendinizi göstermezsiniz. Amaç, üstünüze gelebilecek sabırsız Counter-Teröristleri öldürerek karşİ takımın canlı oyuncu sayısını azaltmak veya en azından bir süre hiç ses çıkarmadan bekleyerek boş bekleyen Counter-Teröristlerin konsantrasyonunu dağıtmaktır. Ardından sessiz ve kontrollü ilerleyerek veya duruma göre müsait olan yerlerden hızlıca giderek bombayı yerleştirmeye çalışırsınız. Yani olayın mantığİ Counter-Teröristlerin açıklarını kollamaktır.

5. 2+2+1 Taktiği
En dikkatli oynanması gereken ve takım İçindeki uyumu en çok ön plana çıkaran hücum setidir. Düzgün oynanabilirse, en etkili taktiklerden biridir. 1 kişİ 4+1 taktiğinde olduğu gibi bomba üslerinden birine yanıltmaya gider. Diğer 4 kişİ ise sessizce ilerler ve diğer bomba üssüne 2 taraftan hücum edecek şekilde ayrılır. Bu iki grup, aynı anda veya mesafeye bağlı olarak belli bir gecikmeyle bomba üssüne iki taraftan girerler ve orayı tutan Counter-Teröristleri etkisiz hale getirirler.
Önemli nokta, yanıltıcı oyuncunun ölmemesidir. Diğer noktalarda kayıp verme olasılığının yüksek olmasından ötürü yanıltıcı oyuncu bomba yerleştirildikten hemen sonra uygun bir yere saklanıp oraya yardıma giden Counter-Teröristleri rahatça vurmayı deneyebilir.
Taktik Hazırlamak Özellikle klan maçlarında kullanmak üzere herhangi bir harita İçin taktik tasarlamak İçin gerekli ve faydalı araçlar şunlardır:

Kuşbakışı Haritalar
Counter-Strike 1.4 sürümünden itibaren öldükten sonra veya KlanTV'den karşılaşmaları seyrederken oyuncuların yerlerini kuşbakışİ bir haritada görebildiğinizi görmüşsünüzdür. taktik hazırlamak İçin haritaların kuşbakışİ görüntülerini de kullanabilirsiniz. Bu görüntülere cstrike\overviews\ klasörünüzden ulaşabilirsiniz.

SatStrat
SatStrat, iki boyutlu harita resimleri üzerinde kolay taktik hazırlayabilmenizi sağlayan bir program. Bu program sayesinde Internet üstünden aynı anda birden fazla kişİ birbirinize bağlanabiliyor ve taktiğinizi hep beraber hazırlayabiliyorsunuz. Daha sonra hazırladığınız taktiğİ .bmp dosyası olarak kaydedip diğer arkadaşlarınıza da yollayabilirsiniz.

Klanınız İçin kalıcı bir taktik hazırlamak biraz da deneyim meselesi. Eğer klan maçlarında yeniyseniz, diğer klanların demolarını izleyerek bazı taktikleri kendinize uyarlamanız daha rahat olacaktır. Hatta, büyük organizasyon ve turnuvalarda kaydedilmiş demolar, deneyimli oyuncu ve takımların bile çok İşine yaramaktadır.

Maç Kuralları
Klan karşılaşmalarında uygulanan ana kurallar 3 çeşittir. Oyun taktiğinizi de şüphesiz buna göre ayarlamalısınız. Çünkü hepsinin kendine özgü oyun biçimleri var.
Maxrounds: Uluslararası turnuvalarda kullanılmaya başlandığından beri gittikçe popülerleşen ve hali hazırda en çok oynanan karşılaşma türü. Genellikle Maxrounds 12 şeklinde oynanır ve teröristken alınan roundlar sayılır. Yani bir devre boyu oynanan roundların sayısı 12'dir.
Bu oyun tarzında teröristken alınan ve verilen her roundun önemi çok büyük olduğu İçin kontrollü ve yavaş bir oyun oynanır. Sessiz ve yavaş bir hücum tasarlayıp karşİ tarafı yoklayıp açıklarını kollayarak saldırmak etkin bir taktik olacaktır.
Winlimit: Takımlardan biri belli bir sayıda round kazanınca devre biter. Genellikle mp_winlimit 15 şeklinde oynanır. Maçın sonucu değerlendirilirken, her iki takımın da aldığİ toplam round sayısı değerlendirilir.
Bu şekilde oynanan maçlarda teröristken yapılacak organize rushlar her zaman çok iyi bir taktik olacaktır. Tabanca roundunu da alabilirseniz rakibinizi toplanmaya ve karşİ taktik geliştirmeye zaman vermeden kısa sürede çökertebilirsiniz. Rush İşe yaramazsa, base secure, fake ve sessiz hücum da denenebilir. Aldığınız toplam roundlar hesaplandığından, Terörist veya Counter-Terörist olarak gösterdiğiniz kötü performansı sonraki devrede telafi edebilirsiniz.

Timelimit: Internet cafe turnuvalarında veya zamanın kısıtlı olduğu durumlarda maçların fazla uzamasını engellemek İçin oynanan karşılaşma türü. Maç 20 veya 30'ar dakikalık 2 devreden oluşur. Maçın sonucu alınan hücum eden takım (terörist) roundlarına bakarak değerlendirilir.
Bu şekilde oynanan maçlarda, süre Counter-Terörist olan takımın lehine geçtiğİ için teröristler oldukça hızlı oynamaya çalışır. Alınan terörist roundları sayıldığından teröristken o süre İçinde alabileceğiniz kadar round'u almaya çalış***ısınız. Örneğin sona kalan Teröristin, 5 Counter-Terörist karşısında şansını denemesi bu tür oyunlarda pek de akıllıca bir taktik değildir. Organize ve etkili rush yapmak çok önemlidir. Para avantajını kaybederseniz eko round (ekonomi round'u: hiçbir şey almadan glock tabanca ile hücum etmek) oynayıp para biriktirmeniz gerekebilir.

INDEX

Temel Savaş Taktikleri
·Takım İletişimi
·Bomba Yerleştirilmesi
·Rehine Kurtarma
·El Bombasının Etkili Kullanılması
İleri Düzey Savaş Teknikleri
·Hedefleme Yöntemleri
·Ekonomi
·Zıplama ve Köşe Dönme
·Benzerlikten Yararlanma
Silah Eğitimi
·Flashbang Eğitimi
·Reload Zamanlaması
·Bıçak Kullanımı
·Pompalı ve Uzun Menzilli Tüfek Kullanımı

Temel Savaş Taktikleri
Temel ve İleri Düzey Savaş Teknikleri gerçek savaşta kullanılmak üzere İşlevsel ve akılda kalan ipuçlarına indirgendi. Öğrenin ve savaşta doğru uygulayın, yenilmez olacakasınız. Ne kadar çok pratik, o kadar çok frag.

Takım
Kenetlenin! Daha çok insan, kazanmak İçin daha çok şans ve çok kazanmak da daha çok para ve daha iyi silahlar demektir. Eğer takımınız büyükse yolları dengeli olarak paylaşın ve parçalar halinde gidin. Eğer çok iyi bilmediğiniz bir haritada oynuyorsanız takımdaki iyi oyuncuları takip edin. Bunun yanında çok insan çok güç demektir aklınızdan çıkmasın.

Bombanın Yerleştirilmesi
Terorist olarak C4'u tam olarak hedefin üstüne koymanıza gerek yok. Ekranda C4 İşareti kırmızı-yeşil yanıp söndüğu sürece bombayı yerleştirebilirsiniz. Bombayı kolay etkisiz hale getirilmeyecek bir yere koymanız yararınıza olacaktır. Ayrıca bombayı kurduktan sonra bir yerde bekleyip korumanız iyi olur. Bu arada sesi dinleyin. Patlamasına az bir süre kala alandan uzaklaşın. Böylece bombanın sizi de havaya uçurmasını önlersiniz.
Peşinizden birisi koşarken bomba kurmaya kalkmayın. Onlar başka bir yerle ilgilenene kadar bekleyin. Takımdan birisini eğerek üstüne çıkın ve bombayı bir kutunun üstüne kurun böylece bombanın etkisiz hale gelebilmesi İçin de iki kişİ gerekecektir.

Rehine Kullanımı

Rehineleri peşinizde yürütmüş olmak bile size bir kaç dolar kazandıracaktır. Çok zalimce de olsa rehineleri tuzak hatta canlı zırh olarak kullanabilirsiniz. Teroristler İçin kullanılabilecek bir diğer yöntem de rehineleri yol ortasına ya da bir köşe sonuna koymaktır. Gaza gelip ateş eden Counter-Teroristler rehine öldürüp para kaybederler (Tabii siz de bu arada saklandığınız yerden fırlayıp şaşkın Counter-Teroristi vurabilirsiniz).
Rehinelerin merdiven ve parmaklıklara tırmanamadıklarını ve bunun gibi, oyuncuların geçebildiğİ engellerden geçemediklerini unutmayın. Yollardan ve tırmanılmayan merdivenlerden gidin. Ayrıca rehine kurtarırken son hızınızla koşmayın, size yetişemeyip kaybolabilirler.

El Bombası

Çok etkili bir yöntem de dikkat dağıtmaktır. Sol tarafa bomba atıp, sağ taraftan koşarsanız oyuncuları arkadan savunmasız bir şekilde vurabilirsiniz. (Özellikle Backalleyde terörler İçin çok güzel bir teknik)

Yandan Vurun
Eğer düşmanın dikkati başka bir yerdeyse (bizim takımdan başka biri gibi) düşmana yüzünün dönük olmadığİ taraftan yaklaşın ve ateş edin.

Kapılara Ateş

Kapılar ve bazı duvarlar güçlü silahların mermilerini geçirir. Böyle yerlere girmeden önce ateş edebilirsiniz. Bazen bu ateş az canı kalmış bir düşman İçin ölümcül olur.

İleri Düzey Savaş Teknikleri

Yüksek Sıçrama

Zıplayarak çıkamadığınız yerlere çıkabilmek İçin zıplamanın ortasındayken eğilin. Böylece Italy gibi bazı haritalarda çok önemli bir üstünlük kazanırsınız.

Köşeleri Kesin

Köşeleri dönerken hedefinizi hep ilk gördüğünüz yerde tutun. Böylece orada birisi bekliyorsa geç kalmadan ateş edersiniz.

Benzerlikten Yararlanın

French GIGN ve Phoenix Connexion modelleri çok benzer. Bunlardan birini kullanın. Böylce düşman sizi tanıyana kadar siz ona ateş eder, zaman kazanmış olursunuz.

Daha İyi Hedef

Hedefinizi iyi ayarlayabilmek İçin bilmediğiniz alanlara eğilerek sinsice girin. Eğilmeniz sizi çok kolay hedef yapacaktır bunu da aklınızdan çıkartmayın, farkedilirseniz dağılmaya hazır olun.

Yaşamak İçin Zıpla

Eğer belirsiz bi alana giriyorsanız -kör noktalı bir köşe gibi- girişİ sıçraya sıçraya yapın. Bu teknik sizi pusmuş sniperlardan bir süreliğine koruyacaktır. Bu arada onları farkedip ateşe başlayabilir ya da kaçabilirsiniz.

-Yasak- Shot Acımaz

Mümkün olduğunca -Yasak- shot yapın. Hedefinizi sürekli üstte tutmak size yardımcı olacaktır. -Yasak- shot düşmanı -canı ve zırhı ne kadar çok olursa olsun- derhal etkisiz hale getirir

Sis Bombaları

Eğer düşmanın nerede beklediğini biliyorsanız ve mutlaka oradan geçmeniz gerekiyorsa sis bombasını kullanın. Ancak unutmayın sis bombası bazı serverlarda lage ve bilgisayarlarda fps nin düşmesine sebep olur. Bu da oyuncuları kızdırabilir. Serverdan atılabilirsiniz.

Para Yoksa

Eğer paranız çok azsa ve güçlü bir silah istiyorsanız birkaç el bir şey almadan oynayarak para biriktirin. Ayrıca bu oyunlarda ölen oyunculardan birinin silahına da konabilirsiniz. Böyle durumlarda sadece zırh almak en mantıklısı olacaktır.

Silah Eğitimi

Reload!

Eğer otomatik bir silah kullanıyorsanız, çok az ateş etmiş olsanız bile her zaman silahı tam dolu tutun. Karşınıza adam çıktığında mermisiz kalmaniz kadar kötü bir şey yoktur.

Daha Hızlı Koşun
Hafif silahlar daha hızlı koşmanızı sağlar. Bu yüzden eğer bir yere hemen gitmeniz gerekiyorsa bıçağınızı çekin ve gitmek istediğiniz yere ulaşınca birincil silahınızı elinize alın.

Bıçaklayın!

Eğer düşmanla yakından savaşırken her ikinizin de reload etmesi gerekirse hemen tabancanızı çekin, tabancadaki mermiler de bitince bıçağİ açın ve düşmanı bıçaklamaya başlayın.

Flashbang

Flashbang çok kullanışlıdır unutmayın. Ölümcül olmamasına rağmen düşmanı kör ettiğinizde vurmanız sorun olmaz. Özellikle köşelerde, kapı aralarında, dar yollarda ve küçük odalarda çok etkili kullanılabilir.

Sniper (Uzun Menzilli) Tüfekler

Düşmanı beklerken orta zoom kullanın. Düşmanı gördüğünüzde de hemen yüksek zoomu açın ve düşmanın göğsüne, mümkünse başına ateş etmeye çalışın. En güçlü sniper tüfek bile tek vuruşta bacaktan ya da koldan öldüremez unutmayın.

Pompalı Tüfekler

Pompalı tüfek otomatik tüfekten daha güçlüdür fakat reload süresi uzun olduğu İçin çok yakındayken ölümcül ateş etmek İçin kullanılabilir.

SMG (MP5)

SMG (MP5Navy) silahı fiyatının karşılığını fazlasıyla veren hızlı ve hafif bir silahtır. Para sıkıntısındayken alınıcak en uygun silahtır.

Çift Tabanca

Çift tabanca riskli bir seçenektir. Bomba taşırken kullanılabilir. Hafif, etkili olması ve mermisinin ucuz olması iyi gibi gözükse de reload süresinin uzunluğu bu silahın doğru zamanda seçilmesini gerektirir.

Tabanca Burst-Fire

Tabancayı (9x19mm/Glock) daha etkili kullanmak İçin silahı uçlü atış (burst-fire) modun seçin.

Tabanca Gücü

İyi bir silah İçin paranız yoksa örneğin oyuna yeni girdinizse -en azından- tabancanızı geliştirin. Desert Eagle en etkili tabancadir. Yakın mesafede tahmin edemeyeceğiniz kadar güçlüdür..
Alinti

BrookLyn - avatarı
BrookLyn
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2009       Mesaj #2
BrookLyn - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Cs Taktikleri
Counter-Strike gibi, benzerleriyle kıyaslandığında oldukça yavaş oynanan bir oyunda seslerin oyunun önemli parçası olduğunu unutmamak lazım. Yeterli harita bilgisiyle ve sesleri dikkatle dinleyerek herkesin o an nerede olduğunu elinizle koymuş gibi bilebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu kişİ kendilerine bilgisayar sistemi kurarken oyunların yüksek performansta çalışmasını sağlamak İçin özellikle İşlemci ve ekran kartına yatırım yapar, ancak o sırada ses kartı hep ihmal edilir. Oysa ses kartı da oyunun kaderini etkileyen donanım parçalarından biridir. İdeal durum, a3d destekleyen bir ses kartına sahip olmak olsa da; en azından Sound Blaster Live serisi bir ses kartı alarak eax özelliğinden faydalanmanızı öneririm. Creative firmasının piyasaya sürdüğu Sound Blaster Audigy serisi kartlar ile ise mükemmele yakın ses performansı elde edebilirsiniz. Denedikten sonra aradaki farkı siz de göreceksiniz. Ses kartından sonraki konu ise ses sisteminiz. Konu oyunlar olunca, ses sistemlerinde İş tersine dönüyor. Her zaman en pahalı olan en ideal çözüm değildir. 5+1 bir hoparlör sistemi size film izlerken şahane bir ortam hazırlayabilir, fakat oyun oynarken tüm sesleri algılayıp seçebilmeniz İçin en ideal çözüm kulaklık kullanmanızdır. Evindeki pek muhteşem ses sisteminde, benim kulaklıkla duyduğum sesleri duyamayıp da hile yaptığımı iddia edenlerle çok karşılaştım.

Ses dinlemekten konu açılmışken "ce-ee" den söz etmemek olmaz. Bir duvarın bitiş yeri veya köşenin ucunda ve görünmeyecek şekilde ve duvara yüzünüz dönük şekilde beklersiniz. Elinizdeki silaha göre namlunuzu da en uygun pozisyona getirirsiniz. Karşıdan gelen ayak sesleri size yeteri kadar yaklaştığında ateş ederek köşeden çıkıp ce-ee yaparsınız ve hiç beklemedikleri anda karşınızdakileri öldürürsünüz. Bunu yaparken en çok zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Çok erken çıkarsanız aradaki mesafe fazla uzun olacağından ıskalayabilir ve karşınızdakilere sizi vurma şansı verebilirsiniz; geç çıkarsanız da duvarın arkasında biri olması ihtimaliyle o tarafa doğru yönelecek oyuncular tarafından gafil avlanan siz olursunuz. İdeal zamanlama, aradaki mesafenin tam ortasında yakalamaktır.

Hud_Centerid

Centerid, o an crosshairinizin yönelmiş olduğu alandaki herhangi bir oyuncunun hitbox'ına (yani normalde göremediğiniz, fakat sizin karşİ tarafı vurduğunuzu oyunun algılamasını sağlayan kutucuklara) denk geldiğinde ekranın ortasında o oyuncunun nickini görmenizi sağlayan değİşkendir. Bu sayede:
İ-) 14-15 inch monitörünüzle zar zor seçebildiğiniz uzaktaki hedefleri ayırt edebilir ve vurabilirsiniz.
II-) Flash grenade yediğinizde veya smoke grenade dumanının İçinde ekranınız bembeyazken bile bir oyuncu hedef alanınıza girdiğinde, ismini ekranın ortasında görebilir ve vurabilirsiniz.

Sahte şarjör değİştirme (Fake Reload)
Silahınızın şarjörünü değİştirirken ederken bir diğer silaha geçince şarjör değİştirme İşlemi kesilir ve tekrar aynı silaha geçtiğinizde değİştirme İşlemine hiç başlamamış gibi şarjörünüzde aynı miktar mermi kalmış durumda devam edebilirsiniz. Peki bu ne İşe yarar:
Rakip takımın oyuncularıyla yakın mesafede yalnız kaldığınız takdirde uzaktan birkaç mermi sıkıp saklanır ve silahınızın şarjörünü değİştirmeye başlarsınız. Karşınızdakiler yeterince açıkgöz ise, bunun sesini duyup sizi aciz durumda yakalamak üzere üstünüze gelirler. Bu sırada hızlıca tabanca veya bıçağa geçip tekrar aynı silahınıza geçersiniz ve kalan mermilerinizle onları gafil avlarsınız.
Aynı şekilde hızlı silah değİştirmeyi çatışmanın ortasında şarjör değİştirir durumda kaldığınızda yapabilirsiniz. Şarjör değİştirirken yakalanıp glock tabancası şansınızı denemek yerine hızlıca değİşiklik yaparak ak47 tüfeğinizle kalan son 5-6 kurşunla karşınızdakini rahatça öldürebilirsiniz.

Duvar ve kutu arkası taramak

Kuytu köşelerde menzilenmiş ve önünden geçecek dikkatsiz bir oyuncuyu rahatça öldürmeyi planlayan sotecileri gafil avlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu amaçla çok kullanılan kutu arkaları ve kuytu yerlere duvarı delebilen bir silah ile 1-2 el ateş açmaktır. Eğer arkasında birisi varsa, vurulma sesini duyacaksınız ve bu durumda kendinizi hiç riske atmadan rahatça onu etkisiz hale getirebileceksiniz.
Ayrıca, haritaların kuşbakışİ görüntüleri üzerinde çalışarak hangi duvardan sıkarsanız mermilerinizin nereye gideceğini öğrenebilirsiniz. Counter-Strike oyununda var olan tek kat bir duvara karşİ atacağınız mermiler duvarın kalınlığİ her ne olursa olsun diğer tarafa geçebilmektedir. Hal böyle olunca, karşİ karşıya çatışmaktansa, öbür tarafında rakip takım oyuncularının olabileceğİ duvarlara mermi sıkmak, rakiplerinizi öldürmeseniz bile canlarını azaltmanızı ve avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.

Duvarları delebilen silahlar:
 • Desert Eagle .50 AE
 • Avtomat Kalashnikov Model 47 (AK-47)
 • SG-552 Commando
 • M4A1 Carbine
 • Steyr AUG A1
 • Steyr Scout
 • Arctic Warfare Magnum (AWP veya AWM)
 • G3/SG-1 Precision Sniper Rifle
 • SG-550 Sniper Rifle
 • M249 PARA Light Machine Gun
"Negatif zeka" kazanır!
Deneyimli, oyunu düşünerek ve belli bir strateji dahilinde oynayan bir oyuncu iseniz en çok korkmanız gereken, karşıdaki deneyimsiz ve düşünmeden oynayan oyunculardır. Çünkü zaman zaman o kadar mantıksız hareketler yaparlar ki, bunu öngörmediğiniz İçin sonuçta ölen siz olursunuz.
Klan maçlarında takım taktiğİ olarak da aynı durum geçerlidir. Klan olarak en çok korkmanız gereken, maç ve oyunculuk deneyimi fazla olmayan klanlar olmalıdır. Öyle ki, teröristken maç boyu ne olursa olsun sürekli aynı yere ani saldırı (rush) yapmayı deneyebilirler. "Tamam aynı yerde üst üste 3 el kaybettiler, herhalde artık gitmezler" dersiniz ama yine aynı yere giderler. Bu tip karşılaşmalarda karşİ takımın oyun anlayışını veya taktiğini hiçbir mantık dahilince çözemezsiniz, çünkü belirli ve tutarlı bir mantık yoktur. Mantıksızlık ve negatif zeka her zaman İçin zeka ve mantığa ters gelir.
Tabii bunu lehinize kullanmak da elinizdedir. Çoğu zaman en ahmakça taktikler, maçİ çeviren anlar haline gelebilir. Örneğin maçın en önemli anında Counter-Terörist iken yapacağınız bir ani saldırı (rush) ile teröristleri şaşırtıp yenerek para avantajını elinize geçirebilirsiniz.

Prodigy'deki kapı

Prodigy haritasında bulunan güvenlik kapısı use fonksiyonu ile değil, yandaki kutucuğa dokunarak açılır. Ayrıca kapandıktan sonra açılması İçin belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Pek çok oyuncu kapı kapandıktan sonra use tuşuyla açmaya çalışarak ses çıkarmakta ve yerlerini belli etmektedir. Tabii bu durumda kapının arkasında bekleyen rakibinizin kapıya ateş edip sizi vurması da pek zor olmamaktadır.
Standart Hücum Setleri En büyük klanlar dahil, klan maçlarında hücum ederken uygulanan taktikler aslında çok karmaşık olmayıp; belli standart setlerden oluşurlar. Taktiğin başarılı olması, karmaşıklık ile değil, klan İçi uyum ve doğru zamanlama ile gerçekleşir. Bunun İçin de bol bol maç yapmanız gerektiğini özel olarak hatırlatırım. Her an takım arkadaşınızın ne yapıyor olabileceğini tahmin edebilmeniz ve gereken zamanda sizin de görevinizi yapabilmeniz lazım. Her haritaya uygun, standart hücum setlerini kısaca anlatmak gerekirse:

1. Ani saldırı (rush)

Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor olsa gerek. Yalnız karıştırılmaması gerek nokta, rush yapmanın tam olarak ne demek olduğudur. Ani saldırı yapmak demek, haldır huldur ölüme koşmak değildir. Tam tersine, büyük uyum ve hızlı düşünme yeteneğİ gerektiren bir hücum setidir. Counter-Strike 1.3 sürümü zamanında tüm maçİ rush yaparak geçirebilirken, Counter-Strike 1.4 sürümünden sonra artık sadece şaşırtmak İçin kullanmanızı tavsiye ederim. Zıplama sınırlandığından dolayı, artık sabit ve konumunu ayarlamış rakibinize karşİ ani saldırı yapmak oldukça zorlaştı.
5'er kişilik takımlar ile yapılan klan maçlarında, Counter-Terörist yerleşmeleri genellikle; A üssü 2 kişİ, B üssü 2 kişİ ve arada yardım görevini üstlenen bir kişİ şeklinde olur. Yani ani saldırı yaptığınız anda sizin hücum ettiğiniz bölgeyi tutan 2 kişiye karşİ 5 kişİ hücum edip çabuk şekilde oraya C4 patlayıcıyı yerleştirme avantajını elde ediyorsunuz.
Ani saldırılarda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar ise birbirinize olabildiğince yakın olmak ancak aynı noktaya ateş edildiğinde vurulacak şekilde tek sıra oluşturmamaktır. Bomba üslerinelere girerken mutlaka en öndeki adamlar flash grenade attıktan sonra girilmesidir. Arkadan atılınca, flash grenade kendi takım oyuncularınızı etkileyecektir, onun İçin dikkatli kullanılmalıdır. Bu konudaki bir diğer önemli nokta da pusuya yatmış rakiplere dikkat etmek. Counter-Teröristler, muhtemel bir ani saldırıda ölmemek İçin üslerinde kendilerini saklayıp zaman zaman sizin bombayı koyma anınıza kadar kendilerini göstermeyebilirler. Muhtemel pusu yerlerine mutlaka mermi sıkın ve kontrol edin; yarış atı gibi dümdüz koşmayın.

2. 3+2 Taktiği
Özellikle maxrounds kurallarıyla oynanan maçlarda en çok kullanılan ve nerdeyse tüm haritalara uyan bir hücum setidir. 3 kişİ bir taraftan, 2 kişİ diğer taraftan gidip, belirlenen bomba üssünde buluşurlar. C4 patlayıcı, 3 kişilik grupta olur. Bilindiğİ üzere ciddi turnuvalarda oynanan haritaların hepsinde 2 bomba üssü ve izlenecek 3 ayrı yol vardır. Bunlardan ikisi direk olarak birer bomba üssüne giderler. 3. yol ise ya iki üsse de çıkmaktadır ya da üslerden birisi İçin alternatif yoldur. Yani kısacası; bölünürken, belli bir üsse giden 2 ayrı yolda bölünmelisiniz.
Bu sette zamanlama çok önemlidir. Aynı zamanda iki grup da hazır olana kadar diğer grubun ölmemesi lazım. Kendinizi saklayarak flash grenade veya smoke grenade'ler atarak oyalayın. Kutu arkaları ve duvarlardan mermi sıkın ve gelebilecek bombalara dikkat edin.

Standart Hücum Setleri (Devam)


3. 4+1 Taktiğİ (yanıltma)
Bu da oldukça sık kullanılan bir hücum seti. C4 patlayıcı, 4 kişilik grupta bulunur ve bu grup kesinlikle kendini göstermeden ve sessizce ilerler. 1 kişİ ise diğer taraftan kendini gösterip o taraftan geldiğiniz izlenimini verir; veya karşıdakileri bu şekilde yanıltamasa bile, canlı kaldığİ ve orda olduğunu belli ettiğİ sürece, orayı tutan Counter-Teröristler yerlerini bırakıp diğer tarafa yardıma gidemezler.
Bu setin en önemli noktası aldatıcı durumdaki kişinin sağ kalması ve karşıdakileri mümkün olduğunca uzun süre -en azından 4lü grup yerini alıncaya kadar- oyalamasıdır. Bu oyuncunun mümkün olduğunca kendini hedef yapmadan duvarlara kurşun sıkarak; flash veya smoke grenade atarak veya bir an görünüp iki el sıkıp geri giderek orada olduğunu rakip takıma belli etmesi lazımdır.

4. Secure+go
Takım olarak belli bir alana yerleşip beklersiniz ve kendinizi göstermezsiniz. Amaç, üstünüze gelebilecek sabırsız Counter-Teröristleri öldürerek karşİ takımın canlı oyuncu sayısını azaltmak veya en azından bir süre hiç ses çıkarmadan bekleyerek boş bekleyen Counter-Teröristlerin konsantrasyonunu dağıtmaktır. Ardından sessiz ve kontrollü ilerleyerek veya duruma göre müsait olan yerlerden hızlıca giderek bombayı yerleştirmeye çalışırsınız. Yani olayın mantığİ Counter-Teröristlerin açıklarını kollamaktır.

5. 2+2+1 Taktiği
En dikkatli oynanması gereken ve takım İçindeki uyumu en çok ön plana çıkaran hücum setidir. Düzgün oynanabilirse, en etkili taktiklerden biridir. 1 kişİ 4+1 taktiğinde olduğu gibi bomba üslerinden birine yanıltmaya gider. Diğer 4 kişİ ise sessizce ilerler ve diğer bomba üssüne 2 taraftan hücum edecek şekilde ayrılır. Bu iki grup, aynı anda veya mesafeye bağlı olarak belli bir gecikmeyle bomba üssüne iki taraftan girerler ve orayı tutan Counter-Teröristleri etkisiz hale getirirler.
Önemli nokta, yanıltıcı oyuncunun ölmemesidir. Diğer noktalarda kayıp verme olasılığının yüksek olmasından ötürü yanıltıcı oyuncu bomba yerleştirildikten hemen sonra uygun bir yere saklanıp oraya yardıma giden Counter-Teröristleri rahatça vurmayı deneyebilir.
Taktik Hazırlamak Özellikle klan maçlarında kullanmak üzere herhangi bir harita İçin taktik tasarlamak İçin gerekli ve faydalı araçlar şunlardır:

Kuşbakışı Haritalar
Counter-Strike 1.4 sürümünden itibaren öldükten sonra veya KlanTV'den karşılaşmaları seyrederken oyuncuların yerlerini kuşbakışİ bir haritada görebildiğinizi görmüşsünüzdür. taktik hazırlamak İçin haritaların kuşbakışİ görüntülerini de kullanabilirsiniz. Bu görüntülere cstrike\overviews\ klasörünüzden ulaşabilirsiniz.

SatStrat
SatStrat, iki boyutlu harita resimleri üzerinde kolay taktik hazırlayabilmenizi sağlayan bir program. Bu program sayesinde Internet üstünden aynı anda birden fazla kişİ birbirinize bağlanabiliyor ve taktiğinizi hep beraber hazırlayabiliyorsunuz. Daha sonra hazırladığınız taktiğİ .bmp dosyası olarak kaydedip diğer arkadaşlarınıza da yollayabilirsiniz.

Klanınız İçin kalıcı bir taktik hazırlamak biraz da deneyim meselesi. Eğer klan maçlarında yeniyseniz, diğer klanların demolarını izleyerek bazı taktikleri kendinize uyarlamanız daha rahat olacaktır. Hatta, büyük organizasyon ve turnuvalarda kaydedilmiş demolar, deneyimli oyuncu ve takımların bile çok İşine yaramaktadır.

Maç Kuralları
Klan karşılaşmalarında uygulanan ana kurallar 3 çeşittir. Oyun taktiğinizi de şüphesiz buna göre ayarlamalısınız. Çünkü hepsinin kendine özgü oyun biçimleri var.
Maxrounds: Uluslararası turnuvalarda kullanılmaya başlandığından beri gittikçe popülerleşen ve hali hazırda en çok oynanan karşılaşma türü. Genellikle Maxrounds 12 şeklinde oynanır ve teröristken alınan roundlar sayılır. Yani bir devre boyu oynanan roundların sayısı 12'dir.
Bu oyun tarzında teröristken alınan ve verilen her roundun önemi çok büyük olduğu İçin kontrollü ve yavaş bir oyun oynanır. Sessiz ve yavaş bir hücum tasarlayıp karşİ tarafı yoklayıp açıklarını kollayarak saldırmak etkin bir taktik olacaktır.
Winlimit: Takımlardan biri belli bir sayıda round kazanınca devre biter. Genellikle mp_winlimit 15 şeklinde oynanır. Maçın sonucu değerlendirilirken, her iki takımın da aldığİ toplam round sayısı değerlendirilir.
Bu şekilde oynanan maçlarda teröristken yapılacak organize rushlar her zaman çok iyi bir taktik olacaktır. Tabanca roundunu da alabilirseniz rakibinizi toplanmaya ve karşİ taktik geliştirmeye zaman vermeden kısa sürede çökertebilirsiniz. Rush İşe yaramazsa, base secure, fake ve sessiz hücum da denenebilir. Aldığınız toplam roundlar hesaplandığından, Terörist veya Counter-Terörist olarak gösterdiğiniz kötü performansı sonraki devrede telafi edebilirsiniz.

Timelimit: Internet cafe turnuvalarında veya zamanın kısıtlı olduğu durumlarda maçların fazla uzamasını engellemek İçin oynanan karşılaşma türü. Maç 20 veya 30'ar dakikalık 2 devreden oluşur. Maçın sonucu alınan hücum eden takım (terörist) roundlarına bakarak değerlendirilir.
Bu şekilde oynanan maçlarda, süre Counter-Terörist olan takımın lehine geçtiğİ için teröristler oldukça hızlı oynamaya çalışır. Alınan terörist roundları sayıldığından teröristken o süre İçinde alabileceğiniz kadar round'u almaya çalış***ısınız. Örneğin sona kalan Teröristin, 5 Counter-Terörist karşısında şansını denemesi bu tür oyunlarda pek de akıllıca bir taktik değildir. Organize ve etkili rush yapmak çok önemlidir. Para avantajını kaybederseniz eko round (ekonomi round'u: hiçbir şey almadan glock tabanca ile hücum etmek) oynayıp para biriktirmeniz gerekebilir.

INDEX

Temel Savaş Taktikleri
·Takım İletişimi
·Bomba Yerleştirilmesi
·Rehine Kurtarma
·El Bombasının Etkili Kullanılması
İleri Düzey Savaş Teknikleri
·Hedefleme Yöntemleri
·Ekonomi
·Zıplama ve Köşe Dönme
·Benzerlikten Yararlanma
Silah Eğitimi
·Flashbang Eğitimi
·Reload Zamanlaması
·Bıçak Kullanımı
·Pompalı ve Uzun Menzilli Tüfek Kullanımı

Temel Savaş Taktikleri
Temel ve İleri Düzey Savaş Teknikleri gerçek savaşta kullanılmak üzere İşlevsel ve akılda kalan ipuçlarına indirgendi. Öğrenin ve savaşta doğru uygulayın, yenilmez olacakasınız. Ne kadar çok pratik, o kadar çok frag.

Takım
Kenetlenin! Daha çok insan, kazanmak İçin daha çok şans ve çok kazanmak da daha çok para ve daha iyi silahlar demektir. Eğer takımınız büyükse yolları dengeli olarak paylaşın ve parçalar halinde gidin. Eğer çok iyi bilmediğiniz bir haritada oynuyorsanız takımdaki iyi oyuncuları takip edin. Bunun yanında çok insan çok güç demektir aklınızdan çıkmasın.

Bombanın Yerleştirilmesi
Terorist olarak C4'u tam olarak hedefin üstüne koymanıza gerek yok. Ekranda C4 İşareti kırmızı-yeşil yanıp söndüğu sürece bombayı yerleştirebilirsiniz. Bombayı kolay etkisiz hale getirilmeyecek bir yere koymanız yararınıza olacaktır. Ayrıca bombayı kurduktan sonra bir yerde bekleyip korumanız iyi olur. Bu arada sesi dinleyin. Patlamasına az bir süre kala alandan uzaklaşın. Böylece bombanın sizi de havaya uçurmasını önlersiniz.
Peşinizden birisi koşarken bomba kurmaya kalkmayın. Onlar başka bir yerle ilgilenene kadar bekleyin. Takımdan birisini eğerek üstüne çıkın ve bombayı bir kutunun üstüne kurun böylece bombanın etkisiz hale gelebilmesi İçin de iki kişİ gerekecektir.

Rehine Kullanımı

Rehineleri peşinizde yürütmüş olmak bile size bir kaç dolar kazandıracaktır. Çok zalimce de olsa rehineleri tuzak hatta canlı zırh olarak kullanabilirsiniz. Teroristler İçin kullanılabilecek bir diğer yöntem de rehineleri yol ortasına ya da bir köşe sonuna koymaktır. Gaza gelip ateş eden Counter-Teroristler rehine öldürüp para kaybederler (Tabii siz de bu arada saklandığınız yerden fırlayıp şaşkın Counter-Teroristi vurabilirsiniz).
Rehinelerin merdiven ve parmaklıklara tırmanamadıklarını ve bunun gibi, oyuncuların geçebildiğİ engellerden geçemediklerini unutmayın. Yollardan ve tırmanılmayan merdivenlerden gidin. Ayrıca rehine kurtarırken son hızınızla koşmayın, size yetişemeyip kaybolabilirler.

El Bombası

Çok etkili bir yöntem de dikkat dağıtmaktır. Sol tarafa bomba atıp, sağ taraftan koşarsanız oyuncuları arkadan savunmasız bir şekilde vurabilirsiniz. (Özellikle Backalleyde terörler İçin çok güzel bir teknik)

Yandan Vurun
Eğer düşmanın dikkati başka bir yerdeyse (bizim takımdan başka biri gibi) düşmana yüzünün dönük olmadığİ taraftan yaklaşın ve ateş edin.

Kapılara Ateş

Kapılar ve bazı duvarlar güçlü silahların mermilerini geçirir. Böyle yerlere girmeden önce ateş edebilirsiniz. Bazen bu ateş az canı kalmış bir düşman İçin ölümcül olur.

İleri Düzey Savaş Teknikleri

Yüksek Sıçrama

Zıplayarak çıkamadığınız yerlere çıkabilmek İçin zıplamanın ortasındayken eğilin. Böylece Italy gibi bazı haritalarda çok önemli bir üstünlük kazanırsınız.

Köşeleri Kesin

Köşeleri dönerken hedefinizi hep ilk gördüğünüz yerde tutun. Böylece orada birisi bekliyorsa geç kalmadan ateş edersiniz.

Benzerlikten Yararlanın

French GIGN ve Phoenix Connexion modelleri çok benzer. Bunlardan birini kullanın. Böylce düşman sizi tanıyana kadar siz ona ateş eder, zaman kazanmış olursunuz.

Daha İyi Hedef

Hedefinizi iyi ayarlayabilmek İçin bilmediğiniz alanlara eğilerek sinsice girin. Eğilmeniz sizi çok kolay hedef yapacaktır bunu da aklınızdan çıkartmayın, farkedilirseniz dağılmaya hazır olun.

Yaşamak İçin Zıpla

Eğer belirsiz bi alana giriyorsanız -kör noktalı bir köşe gibi- girişİ sıçraya sıçraya yapın. Bu teknik sizi pusmuş sniperlardan bir süreliğine koruyacaktır. Bu arada onları farkedip ateşe başlayabilir ya da kaçabilirsiniz.

-Yasak- Shot Acımaz

Mümkün olduğunca -Yasak- shot yapın. Hedefinizi sürekli üstte tutmak size yardımcı olacaktır. -Yasak- shot düşmanı -canı ve zırhı ne kadar çok olursa olsun- derhal etkisiz hale getirir

Sis Bombaları

Eğer düşmanın nerede beklediğini biliyorsanız ve mutlaka oradan geçmeniz gerekiyorsa sis bombasını kullanın. Ancak unutmayın sis bombası bazı serverlarda lage ve bilgisayarlarda fps nin düşmesine sebep olur. Bu da oyuncuları kızdırabilir. Serverdan atılabilirsiniz.

Para Yoksa

Eğer paranız çok azsa ve güçlü bir silah istiyorsanız birkaç el bir şey almadan oynayarak para biriktirin. Ayrıca bu oyunlarda ölen oyunculardan birinin silahına da konabilirsiniz. Böyle durumlarda sadece zırh almak en mantıklısı olacaktır.

Silah Eğitimi

Reload!

Eğer otomatik bir silah kullanıyorsanız, çok az ateş etmiş olsanız bile her zaman silahı tam dolu tutun. Karşınıza adam çıktığında mermisiz kalmaniz kadar kötü bir şey yoktur.

Daha Hızlı Koşun
Hafif silahlar daha hızlı koşmanızı sağlar. Bu yüzden eğer bir yere hemen gitmeniz gerekiyorsa bıçağınızı çekin ve gitmek istediğiniz yere ulaşınca birincil silahınızı elinize alın.

Bıçaklayın!

Eğer düşmanla yakından savaşırken her ikinizin de reload etmesi gerekirse hemen tabancanızı çekin, tabancadaki mermiler de bitince bıçağİ açın ve düşmanı bıçaklamaya başlayın.

Flashbang

Flashbang çok kullanışlıdır unutmayın. Ölümcül olmamasına rağmen düşmanı kör ettiğinizde vurmanız sorun olmaz. Özellikle köşelerde, kapı aralarında, dar yollarda ve küçük odalarda çok etkili kullanılabilir.

Sniper (Uzun Menzilli) Tüfekler

Düşmanı beklerken orta zoom kullanın. Düşmanı gördüğünüzde de hemen yüksek zoomu açın ve düşmanın göğsüne, mümkünse başına ateş etmeye çalışın. En güçlü sniper tüfek bile tek vuruşta bacaktan ya da koldan öldüremez unutmayın.

Pompalı Tüfekler

Pompalı tüfek otomatik tüfekten daha güçlüdür fakat reload süresi uzun olduğu İçin çok yakındayken ölümcül ateş etmek İçin kullanılabilir.

SMG (MP5)

SMG (MP5Navy) silahı fiyatının karşılığını fazlasıyla veren hızlı ve hafif bir silahtır. Para sıkıntısındayken alınıcak en uygun silahtır.

Çift Tabanca

Çift tabanca riskli bir seçenektir. Bomba taşırken kullanılabilir. Hafif, etkili olması ve mermisinin ucuz olması iyi gibi gözükse de reload süresinin uzunluğu bu silahın doğru zamanda seçilmesini gerektirir.

Tabanca Burst-Fire

Tabancayı (9x19mm/Glock) daha etkili kullanmak İçin silahı uçlü atış (burst-fire) modun seçin.

Tabanca Gücü

İyi bir silah İçin paranız yoksa örneğin oyuna yeni girdinizse -en azından- tabancanızı geliştirin. Desert Eagle en etkili tabancadir. Yakın mesafede tahmin edemeyeceğiniz kadar güçlüdür..
Alinti

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ağustos 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki frag nasıl sıfırlanır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
FRAG SIFIRLAMAK SOYLE OLUR O SITENIN PANELİNE GİREBİLİN BİRİSİ (BAŞ ADMİN) İSTEDİĞİ ZAMAN İSTEDİĞİ TAKDİRDE FRAGI SIFIRLAR...SEN KENDİ FIRAGINI SIFIRLAMAN İCİN say(y) bas /reset de FRAG SIFIRLANMIS OLUYOR
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Şubat 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben eğilme tuşunu bimiom hangi tuş kantır 1.6 da
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Haziran 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
eğilme tuşu ctrl (1.6 da)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Haziran 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nasıl mermi alınır unutdum
CS TiRyaKiSi - avatarı
CS TiRyaKiSi
Ziyaretçi
18 Haziran 2011       Mesaj #8
CS TiRyaKiSi - avatarı
Ziyaretçi
cs oynamayı oğrenin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Temmuz 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
csde ne yapılıyo ben adam öldürmek istemiyom ben arabayla gezmek istiyom silah almak günaymış abow Msn Confused
bu arada mermi almana gerek yok kardeş şeytan doldurur zaten bedavaya Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Eylül 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
controller bozuldu nasıl düzeltilir lütfen yardım edin

Benzer Konular

5 Kasım 2014 / Ziyaretçi Soru-Cevap
24 Mart 2014 / SmgBlack Soru-Cevap
4 Aralık 2014 / OGUZHAN14011970 Soru-Cevap
26 Aralık 2011 / Tgame Soru-Cevap
16 Ağustos 2013 / mex Cevaplanmış