Arama

İstanbul efsaneleri nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Aralık 2012 Gösterim: 66.860 Cevap: 22
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istambul efsaneleri ile ilgili önsöz istiyorum
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mart 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha kısaları yok mu?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Nisan 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tüm İstanbuL EfsaneLeriiiiiiiiiiiii .......!!!!!!!!!
Çoooqq AciL .............
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istanbul efsaneleri bilen varmı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Süleymaniye Camii Harcı Efsanesi
Birkaç yıl önce Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş.
Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken kazara gizli bir bölme bulmuş. Bölmede üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş.
Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan kademe kademe kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Heyet Sinan'ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı'nda saklanıyormuş.

Kaynak: İstanbul efsaneleri nelerdir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Kasım 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen istanbul hakkında KISA efsane
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Aralık 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istanbul 'un efsaneleri nelerdir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar bana daha farklı bir ''İstanbul Efsanesi'' bulur musunuz? Bulamıyorum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Efsaneye göre, İstanbul’un altı birbirine bağlı tünellerle kaplıymış. Hatta bu dehlizlere Yerebatan Sarayı’nın gizli bi yerinden de giriliyomuş ve tünel denizin dibinden devam edip taaa Kınalıada’ya kadar gidiyomuş. Tüneller Kapalıçarşının altından da geçiyomuş taabi. Hatta şu an, Çarşı’nın gizli tutulan bi yerinden girilebiliyomuş bu tünellere. Buralarda yemek takımı üzerine çalışan gümüş kaplama atölyeleri varmış. Yerin dibindeki yere ruhsat verir mi belediye? Heepsi kaçakmış bunların. Çalışanlara da işe başladıkları gün, dehlizlerden kimseye bahsetmeyeceğine dair Kur’an’a el bastırılıyomuş.
Tüneller çarşının altından başka yerlere doğru da gidiyomuş ama buraları kullanmak kesinkes yasakmış. Bi keresinde biraz Kolomb ruhlarından, çokça da hazine meraklarından, (çünkü hep, “ilerler hazinelerle dolu o’lum” geyiği yapılırmış bu atölyelerde) üç-dört işçi çocuk denemiş ilerilere gitmeyi.
Dehlizler labirent gibiymiş. Çocuklardan sadece biri geri dönmeyi başarmış, diğerleri yollarını bulamayıp tünellerde kaybolmuş. Dönen çocuk da (Allah muhafaza) aklını oynatmış. Çünkü ileriki kısımlar, iskeletlerle, insan boyunda böceklerle, farelerle filan doluymuş. Bu çocuk bi daha hiç “yeryüzüne” çıkmamış. Büttün gün dehlizlerdeki atölyelerde filan dolaşıyomuş, kim ne verirse onu yiyip, gece de artık ner’de sızarsa or’da uyuyomuş. Arada da yine tünellerin ilerilerine gidip bi’kaç gün kayboluyomuş ortalıktan. Döndükten sonra hiç bi’şey yiyip içmeden ööyle bi noktaya bakıp duruyomuş günlerce.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Şubat 2012       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben ilginç efsaneler arıyorum filimlerdeki gibi falan bana yardım edermisiniz böyle efsaneler varmı