Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ocak 2015  Gösterim: 116.589  Cevap: 93

İngilizce öğretmeni nasıl olunur?

Tarí
25 Ocak 2009 21:25       Mesaj #1
Tarí - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ingilizce öğretmenliği nasıl olunur? İngilizce öğretmenliği okumak için kaç sene üniversiteye gitmek gerekir, ne yapmak gerekir? Lütfen ayrıntılarıyla Msn Grin
EN İYİ CEVABI Hi-LaL verdi
YABANCI DİL ÖĞRETMENİ
_________________
TANIM
Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca dillerinden birinde eğitim veren kişidir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÖREVLER
Yabancı dil ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına, hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir.
Yabancı dil öğretmeni, bu program çerçevesinde, - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı hazırlar, bu planı uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, - Alanı ile ilgili gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri, ders kitapları, okul araç ve gereçleri, ders araç ve gereçleri.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Yabancı dil öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - Sözel yeteneği gelişmiş, inceleme, araştırma merakı olan, - Yabancı dile karşı ilgili ve bu alanda başarılı, belleği güçlü, - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren, - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Yabancı dil öğretmeni, sınıfta görev yapar ve görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve gürültülüdür.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
-
Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca) öğretmeni olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra dershane vb. kuruluşlarda çalışabilirler. İngilizce öğretmenleri, İngilizce'nin çok yaygın olarak kullanılmasından ötürü , diğer yabancı dil öğretmenlerine göre daha geniş iş olanaklarına sahiptirler.
- Yabancı dil öğretmenlerinin çalışma alanları çok geniş olup ticaret ve turizm şirketlerinde tercüman, üniversitelerde okutman olarak çalışabilmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleki eğitim üniversitelere bağlı eğitim fakültelerinin "İngilizce Öğretmenliği", "Almanca Öğretmenliği", "Fransızca Öğretmenliği", "Japonca Öğretmenliği," bölümlerinde verilmektedir. Ayrıca; - İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, - Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, - Mütercim- Tercümanlık Bölümü, - İngiliz Dil Bilimi Bölümü, - Alman Dili Ve Edebiyatı Bölümü, - Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü, - Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü, - talyan Dili ve Edebiyatı Bölümü, - İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü, mezunlarında Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda "Yabancı Dil Öğretmeni" olabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) girmek ve YDS'de yeterli puan almak gerekmektedir. EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Sözlü Anlatım, Fonetik, Gramer, Yazılı Anlatım ve Metin Okuma, Yabancı Dil Grameri, Çeviri (Yabancı Dil/Türkçe), Çeviri (Türkçe/Yabancı Dil), Yabancı Dil Edebiyatı gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yaparlar. BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Bu programı ilk beş tercihinde gösteren ve bu programa yerleştirilen adaylardan belirli sayıda olanlara Milli Eğitim Bakanlığı'nca burs verilmektedir. Ayrıca öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisinden yararlanabilirler. Meslek eğitimini tamamlayan öğrenciler 9. derecenin 1.kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Her yıl öğretim yılı başında eğitim-öğretim tazminatı alırlar.

MESLEKTE İLERLEME
-
Çalıştıkları okullarda veya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde idari kademelere yükselebilirler.
-4 yıllık lisans eğitiminden sonra alanlarında master ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini yükseltebilirler, öğretim üyesi olabilirler. - MEB' ce yapılan müfettişlik sınavında başarılı olurlarsa müfettiş olabilirler. BENZER MESLEKLER:- -Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, - Çevirmenlik, - Yabancı Dil Okutmanlığı - Türkçe Öğretmeni.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
·
İlgili Eğitim Kurumları,
· Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, · Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüklerifadedliver
25 Ocak 2009 21:59       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Üniversitenin yaptığı sınavın barajını geçerseniz hazırlık okumadan 4 yılda bitirirsiniz,ancak geçemezseniz 5 yıl olmuş olur.
Hi-LaL
25 Ocak 2009 22:12       Mesaj #3
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
İngilizce öğretmenliği, İngiliz dili branş öğretmeni yetiştirmek için üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan 4 yıllık lisans eğitimidir. Öğretmenliğe giriş, psikoloji, materyal geliştirme, sınav hazırlama gibi formasyon eğitimi yanı sıra İngilizce dil bilgisi, İngilizce konuşma, yazma, okuma, dinleme becerileri, edebiyata giriş, tiyatro gibi İngiliz dili ve edebiyatı eğitimi ile öğrencileri İngilizce branşında yeterli birer öğretmen olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.Üniversitelerin İngilizce öğretmenliği bölümünde okumak için lisede yabancı dil bölümünden mezun olmak ve ÖSYM nin yaptığı Yabancı Dil Sınavından (YDS) yeterli puan almak gerekmektedir

NOT: Liseden yabancı dil bölümünden mezun olmasanız da OSS sınavında yabancı dil öğretmenliği bölümlerini tercih edebilirsiniz. Ancak bölüm dışı tercih yaptığınız için alacağınız ek-puanlar çok düşük kalacağından puanınız az gelir ve bu da bölümü kazanma ihtimalinizi oldukça düşürür.Örnek vermek gerekirse ben de fen bilimlerinden mezun olduğum halde bir sene denemek için OSS de yabancı dilden sınava girdim. 100 sorudan 90 net çıkarmama rağmen, ek puanım düşük kaldığından, benden çok daha az net yapan yabancı dil mezunlarından da geride kalmıştım. Üstelik hem yabancı dilden giren hem de öğretmen liselerinden mezun olanlar daha da fazla ek puan aldıklarından genelde onların girme ihtimali daha da yükseliyor.Sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır.
Hi-LaL tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
mevsimruzgari
25 Ocak 2009 23:01       Mesaj #5
mevsimruzgari - avatarı
Ziyaretçi
detaylı bilgi isterseniz burdan tekrar yazışabiliriz öğretmen adayı olaraktan yazıorum..
toxic91
26 Ocak 2009 08:45       Mesaj #6
toxic91 - avatarı
Ziyaretçi
Bende 4. sınıfta İngilizce öğretmeni olmayyı düşünüyordum.
Ama ben Biyoloji öğretmeni olacağım.
elifx
4 Mayıs 2009 20:27       Mesaj #7
elifx - avatarı
Ziyaretçi
üniversitede nasıl ingilizce öğretmeni olnur?
fadedliver
4 Mayıs 2009 20:49       Mesaj #8
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
İlk olarak yabancı dil bölümü mezunu olmalısınız.Üniversite de İngilizce Öğretmenlği, Amerikan Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinden herhangi birini seçerek olabilirsiniz.
naze
28 Haziran 2009 11:38       Mesaj #9
naze - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben yeni uye oldum yurtdisinda yasiyorum universite okuyorum, turkiyede ingilizce ogretmeni olmak istiyorum, bunu icin ne yapmam gerekli?
athleticfatih
26 Ağustos 2009 11:56       Mesaj #10
athleticfatih - avatarı
Ziyaretçi
İlkokul 3'ten Orta 3'e kadar Kolejde İngilizce eğitim aldım.Hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamıştım.Lisede yabancı dil bölümünü okuduktan sonra İst. Üni. Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum.Şimdi Arapça, Türkçe veya eğer mümkünse İngilizce öğretmeni olmak istiyorum.
Bu yıl Kpss'ye de girdim, onun dil sınavına da girdim.
İster devlette isterse özel sektörde nasıl bu branşlarda öğretmen olabileceğimi yazabilirseniz minnettar kalırım.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç