Arama

Tırnak neden uzar?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Ağustos 2013 Gösterim: 15.016 Cevap: 9
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
6 Şubat 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben küçük yaşlardan beri araştırma yaparak zihnimdeki acayip ve cevabı zor verilebilecek konular araştırırım fakat bir kaç sorunun cevabını hala çözememişimdir kafamda en çok iz bırakan soru ise tırnaklar nasıl ve neden uzar sorusudur sizde benimle zihnimdeki soruları çözmemde yardımcı olursanız sevinirim.....
EN İYİ CEVABI Valeria verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar bana yardım edin lütfen hemen cevabını bulmama lazım çok önemliiiii:)

Tırnaklarımız keratin yapıda oluşumlardır ve vücudumuzda üretilen fazla keratin sürekli olarak vücuttan uzaklaştırılır. Tıpkı bitkilerin metabolik ürünlerinin fazlasını sararan yapraklarında kristaller halinde biriktirmeleri gibi memelilerin tamamında da keratin çeşitli uzayan oluşumların yapısına katılır ve bu şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Sadece tırnak değil saç kıl tüy boynuz gibi yapıların da ana maddesi keratindir ve bu yapılar da sürekli uzarlar hatta düzenli olarak dökülerek yerlerine yenilerinin çıkması sağlanır.
Reklamlar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
6 Şubat 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Hayvanlar pençelerini toprağı kazmada, savunmada ve saldırıda kullandıkları için bunların sivri oldukları, insanların tırnaklarının ise geçirdikleri evrim sonucunda düzleştiği ileri sürülüyor. Genel anlamda tırnaklarımız saçlarımızla ortak bir özellik gösterir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşmuştur ve kompozisyonlarındaki ana madde keratindir. Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik dış tehlikelere karşı korurlar. Özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok önemlidir. Onlar olmasaydı derimizin yumuşak tabakası ile eşyaları tutup kaldıramazdık.
El ve ayak tırnaklarımız, derimizin altındaki, tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkarlar. Burada tırnak çok inceleşir ve yarım ay şeklinde beyaz bir. renk alır. Bu bölüm baş parmaklarda çok belirgindir, diğer parmaklarda olabilir de, olmayabilir de ama serçe parmağımızda pek görülmez. Kökteki hücreler ölü bir hücre olan keratin üretirler ve yeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarı doğru iterler. Bu nedenle de aynen saçlarımız gibi tırnaklarımızı keserken de acı duymayız.
Sponsorlu Bağlantılar

Tırnaklarımız derimize her iki yandan elastik fiberlerle bağlıdırlar. Bu sayede yanlardan bağlı oldukları halde uzadıkça rahatlıkla ilerlerler. Derideki yatakları ile irtibatı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi beklerler. Halbuki bu kısmın da küçük objeleri tutmak, bir tarafımızı kaşımak, sivilce sıkmak gibi çok ciddi fonksiyonları vardır.
Elimizdeki tırnakların ayaktakilere tek farkı, daha hızlı, yani haftada ortalama 0,5 - 0,6 milimetre hızla uzamalarıdır. Yani ke-silmezlerse yılda 2,5 - 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır.
En hızlı uzayan tırnak orta parmaktakidir. Buradan parmak ne kadar uzunsa, oradaki tırnak da o kadar hızlı uzar sonucunu çıkartabiliriz. Bütün tırnaklar sıcak havada soğuğa nazaran daha hızlı uzarlar. Tırnaklardaki uzama hızı yaş ilerledikçe yavaşlar. Çok ileri yaşlarda neredeyse yarı yarıya düşer. Bebeklerde de tırnak uzama hızı yetişkinlere göre daha yavaştır.
Dışarıdan çok basit bir yapıymış gibi görünen tırnaklarımız aslında çok karışık ve bugün bile tam olarak anlaşılamamış bir yapıya sahiptirler. Tırnak, daha doğrusu onu oluşturan kısım psikolojik değişmelere de duyarlıdır. Stresli zamanlarda, uzun süren yüksek ateşte, zararlı içkiler alındığında çatlarlar, lekeler oluşur, kalınlaşır veya incelirler, yani deforme olurlar. Bu özellikler tırnaklarımızı sağlık durumumuzu ortaya koyan önemli ipuçları haline getirir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YA TIRNAK NASIL UZAR?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tirnak neden duser ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum benim ayak tırnaklarım ansızın kendiyinden komple bembeyaz olup elimle sökmeye başladım bu neden olur vehastakdan dolayımı bu durum ortayacıktı ayrıca ben sac için vitamin hapı kullanıyorum buyüzden olabilirmi yrıntılı bir şekilde ben aydınlatırsanız sevinirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ocak 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tırnaklar suda durdukça uzar messala bulaşık yığka
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bana yardım edin lütfen hemen cevabını bulmama lazım çok önemliiiiiMsn Happy
Valeria - avatarı
Valeria
VIP Çilekli
17 Eylül 2011       Mesaj #7
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

arkadaşlar bana yardım edin lütfen hemen cevabını bulmama lazım çok önemliiiiiMsn Happy

Tırnaklarımız keratin yapıda oluşumlardır ve vücudumuzda üretilen fazla keratin sürekli olarak vücuttan uzaklaştırılır. Tıpkı bitkilerin metabolik ürünlerinin fazlasını sararan yapraklarında kristaller halinde biriktirmeleri gibi memelilerin tamamında da keratin çeşitli uzayan oluşumların yapısına katılır ve bu şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Sadece tırnak değil saç kıl tüy boynuz gibi yapıların da ana maddesi keratindir ve bu yapılar da sürekli uzarlar hatta düzenli olarak dökülerek yerlerine yenilerinin çıkması sağlanır.
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
17 Eylül 2011       Mesaj #8
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
Alıntı
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı

tırnaklarımız saçlarımızla ortak bir özellik gösterir. .

tırnaklar; kemiklerle aynı özellikleri taşır. dişlerimizle de..

tırnakların ana maddesi calcium dur.
calcium eksikliğinde tırnaklar düşebilir.
calcium eksikliğinde tırnaklar güzelce uzamayabilir.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Temmuz 2013       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim tırnaklarım cok cabuk uzuyor.daha dün kestim hafi ciktı.bu durumdan rahatsız oluyorum.bir yolu var mı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ağustos 2013       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Benim tırnaklarım cok cabuk uzuyor.daha dün kestim hafi ciktı.bu durumdan rahatsız oluyorum.bir yolu var mı

Benimde
Hızlı Cevap