Arama

Baş ağrılarım var acaba tümör olabilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Mayıs 2015 Gösterim: 25.292 Cevap: 10
RebelAngel - avatarı
RebelAngel
Ziyaretçi
8 Şubat 2009       Mesaj #1
RebelAngel - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar ben 27 yaşında bi bayanım 5-6 senedir zaman zaman baş ağrılarım oluyor. Ama son zamanlarda şiddeti arttı. Sanki kafamın içinde beynim küçülüp büyüyo.Bu baş ağrısına kusma,mide bulantısı gözlerimde zonklama ve kulaklarımda çınlama eşlik ediyor her zaman.Beyin cerrahına gittim bana neyim olduğunu sordu baş ağrım var sanki beynim patlayacak gibi ağrıyor dedim depresif olduğunu söyledi ve nörolojiye gönderdi.Gittim depresif başağrısı dedi antidepresan verdi.Sadece uyumamı sağladı ama baş ağrılarım arada tekrarlıyodu.Bu zamana kadar hiç röntgen tomografi MR çekmediler.Ağrıdığı zaman uyuyamıyorum ağrı kesicilerde fayda etmiyor acile gidiyorum tansiyonumu ölçüyolar normal çıkıyo dikloron ve metpamid vurup gönderiyolar.1 keresinde acile gittiğimde doktor migren belirtileri bunlar nörolojiye git dedi yine depresif diyecek die gitmedim.Son zamanlarda konuşmakta güçlük çekmeye başladım kelimeleri toparlayamıyorum.Dikkatim dağılıyor bişey yaparken ve sürekli halsiz hissediyorum kendimi.Gece saat 4e 5e kadar uyuyamıyorum.Uyuduğum zaman uyanamıyorum pek.24 saat bile uyuduğum oluyor.Son 1-2 senedir herşeye sinirleniyorum.Hiçbişeye tahammul edemiyorum neredeyse.Bu son 2 senedir kişilik bozukluğu başladı.göz bozukluğum var sol gözüm -1.00 sağ -1.50 uzağı göremiyorum.Öncedende bulanık görüyordum ama son zamanlar daha çok bulanıklaştı ve sağ gözümde seyirme başladı birde kulak çınlamam var zaman zaman.Devlet hastanesine de gittim özele de neyin var diolar muayene etmeden ilaç yazıp gönderiyolar.Ne yapmam lazım yardımcu olursanız sevinirim.Teşekkürler
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

baş ağrısı olmaksızın 2 gundur özelliklede aksamları başımın içinde şiddetli zonklama var.aynı zamanda 2 gundur gripim ve 3 gun once hafıf bır trafık kazası gecirdim.acaba zonklamanın bunlarla bır alakası varmıdır yoksa bır doktara gorunmelımıyım
tesekkur ederim

Alıntı

uykudayken şiddetli zonklamaya başladı.arada bu ağrılar tutuyo.novalginlede geçiyo .novalginle bu kadar şiddetlii zonklama geçermi. çokmu önemsiz bir ağrı yoksa novalginmi çok iyi geliyor.beni uykudan uyandıracak kadar şiddetli.doktora gitmekten korkuyorum.kötü bişey çıkar diye.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden tşkler.

Sponsorlu Bağlantılar
Sağlık ihmale, gecikmeye gelmez. Sahip olduğumuz bedene bakmak, korumak görevimizdir. Başınızdaki ağrı önemsiz olabilir, sinirsel ya da daha önemli olabilir, bilemezsiniz. Aşağıdaki arkadaşımın mesajını da okuyun ve tetkiklerinizi yaptırın ve doktorunuza da güvenin. Geçmiş olsun.

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Öncelikle bir nöroloji polikliniğine gitmenizi öneririm.. vertigo yönünden muayene olabilirsiniz. ancak film mr ve BT tetkikleri için doktorun uygun görmesi gereklidir. acil poliklinik çözümden uzaktır sizin için. bu normal prosedür. acil serviste rutin tetkikten ziyade akut müdahaleler yapılır. bir nöroloğa görünmenizi ve uzun zamandır bu şikayetlerinizin olduğunu söylemenizi öneriyorum. birde sadece baş ağrısı değilde diğer şikayetlerinizide belirtin
sağlıklı günler dilerim

Beyin Tümörü hakkında bilgi almak isterseniz alttaki linke tıklayınız:
Beyin Tümörü

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Öncelikle bir nöroloji polikliniğine gitmenizi öneririm.. vertigo yönünden muayene olabilirsiniz. ancak film mr ve BT tetkikleri için doktorun uygun görmesi gereklidir. acil poliklinik çözümden uzaktır sizin için. bu normal prosedür. acil serviste rutin tetkikten ziyade akut müdahaleler yapılır. bir nöroloğa görünmenizi ve uzun zamandır bu şikayetlerinizin olduğunu söylemenizi öneriyorum. birde sadece baş ağrısı değilde diğer şikayetlerinizide belirtin
sağlıklı günler dilerim
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
RebelAngel - avatarı
RebelAngel
Ziyaretçi
8 Şubat 2009       Mesaj #3
RebelAngel - avatarı
Ziyaretçi
Teşekkür ederim cevabınız için en yakın zamanda tekrar gideceğim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
baş ağrısı olmaksızın 2 gundur özelliklede aksamları başımın içinde şiddetli zonklama var.aynı zamanda 2 gundur gripim ve 3 gun once hafıf bır trafık kazası gecirdim.acaba zonklamanın bunlarla bır alakası varmıdır yoksa bır doktara gorunmelımıyım
tesekkur ederim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uykudayken şiddetli zonklamaya başladı.arada bu ağrılar tutuyo.novalginlede geçiyo .novalginle bu kadar şiddetlii zonklama geçermi. çokmu önemsiz bir ağrı yoksa novalginmi çok iyi geliyor.beni uykudan uyandıracak kadar şiddetli.doktora gitmekten korkuyorum.kötü bişey çıkar diye.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden tşkler.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
28 Ekim 2009       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

tesekkur ederim

Alıntı

Sağlık ihmale, gecikmeye gelmez. Sahip olduğumuz bedene bakmak, korumak görevimizdir. Başınızdaki ağrı önemsiz olabilir, sinirsel ya da daha önemli olabilir, bilemezsiniz. Aşağıdaki arkadaşımın mesajını da okuyun ve tetkiklerinizi yaptırın ve doktorunuza da güvenin. Geçmiş olsun.

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

sağlıklı günler dilerim

Beyin Tümörü hakkında bilgi almak isterseniz alttaki linke tıklayınız:
Beyin Tümörü
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Haziran 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba.ben 17 yaşındayım yaklaşık 5 senedir sağ boynumdan başıma doğru tek taraflı bir ağrı var.bazen kulağım çınlıyo.ve gözümde ışıklanmalar oluyo.ve 5 aydır ara ara çift görme başladım ama bu tv bilgisayar ve aynaya bakınca farkediyorum
LadyöLüm - avatarı
LadyöLüm
Ziyaretçi
9 Ağustos 2011       Mesaj #8
LadyöLüm - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

merhaba.ben 17 yaşındayım yaklaşık 5 senedir sağ boynumdan başıma doğru tek taraflı bir ağrı var.bazen kulağım çınlıyo.ve gözümde ışıklanmalar oluyo.ve 5 aydır ara ara çift görme başladım ama bu tv bilgisayar ve aynaya bakınca farkediyorum

Çift Görme
Gözlerdeki bir sinir veya adale sorunu nedeniyle bir göz diğerine göre sapma gösterebilir. Gözlerin bir arada odaklaması ve beynin gözlerden aldığı imajlar birbirinden farklı olur. Bu duruma çift görme denir.
Eğer göz ve beyin bağlantıları iyi yerleşmişse (ki bu durum genellikle 1-2 yaşına kadar olur) gözlerde bir uyumsuzluk meydana geldiğinde beyin sinyalleri aynen aldığı gibi yorumlar ve iki ayrı grup imaç yaratır. Strabism (şaşılık) sapma yapan gözleri tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Bunun etkisi akıl karıştırabilir ve davranışlarda zorluk yaratabilir çünkü cisimler görüş alanında iki defa belirir.
Bazen çift görmek şeker hastalığı myastenia gravis multiple skleroz ve graves hastalığı gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.
Bu durumlarda buna yol açan hastalık beyinle göz adaleleri arasındaki sinirleri etkiler veya göz adalelerinin kendi sinirlerini etkiler. Çift görme genellikle bu rahatsızlıktan herhangi birinin çeşitli belirtilerinden biridir. Eğer çift görmeye başlarsanız tam bir muayene yapması için doktorunuzla temasa geçin. Bu arada bir gözün üzerini kapatmakla bu duyguyu geçici olarak hafifletebilirsiniz. Buna neden olan rahatsızlığın tedavisi çift görmeyi düzeltebilir. Eğer düzeltmezse durum bazen reçeteli gözlükle düzeltilebilir. Bazen adale uyumsuzluğunu düzeltmek için durum cerrahi yoldan tedavi edilir.

Işık çakmalarının nedeni nedir?
Vitreus retinayı çektiği zaman ışık çakmaları şeklinde ilüzyonlara neden olabilmektedir. Bu gözünüze darbe aldığınızda gördüğünüz yıldızlara benzemektedir. Bu durum bazen haftalarca, aylarca sürebilmektedir. Çoğu zaman yaşa bağlı bu durum gözüksede ışık çakmaları çok sayıda uçuşan cisimlerle birlikte oluşmaya başladıysa, baktığınız alanda belli bölgeleri görmemeye başladıysanız acilen göz doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. Göz doktorunuz retinada herhangibir yerde yırtık yada dekolman gelişip gelişmediğini ekarte etmelidir.
Aynı uçuşmalarda olduğu gibi gözünüzde aniden ışık çakmaları başladıysa göz doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Boyun kaynaklı baş ağrısı nedir?

Sanılanın aksine baş ağrıları her zaman beyinden ya da baştaki diğer yapıların rahatsızlıklarından kaynaklanmaz. Baş ağrısının boyundan da kaynaklanabileceği uzun süre düşünülmüş ve 1983 yılında Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tarafından “Boyun kaynaklı baş ağrısı” tanımı yapılmıştır. Bu ağrı tipinde, boyunda yer alan çeşitli yapılardaki bozukluklar baş ağrısına neden olurlar.
Nedir bu yapılar?

Boyun bölgesindeki kaslar, boyun omurları, omurlar arasında yer alan disk adlı yastıkçıklar, boynun hareketinde önemli rolü olan faset eklemler; kısacası boyunda yer alan tüm yapılar, boyun kaynaklı baş ağrısının kökeninde yer alabiliyor. Kasların aşırı kasılması, omurlarda ve disklerde oluşan bozulmalar, disklerde oluşan fıtıklaşmalar, yani boyun fıtıkları ve eklem kireçlenmeleri bu ağrılara yol açar.
Boyun kaynaklı baş ağrısı genellikle kimlerde görülür?

Vücudumuzun boyun bölümü, başın ağırlığını taşıyan ve aynı zamanda vücudumuzun en çok hareket eden bölümüdür. Bu nedenle dış etkenlerin zararlı etkilerine çok açık olduğundan boyun kaynaklı baş ağrısı, her yaşta ve her iki cinste de görülebilir. Özellikle daha önce trafik kazası geçirmiş olan hastaları, bu açıdan çok dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerekir. Trafik kazasından yıllar sonra bile baş ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu kaza çok büyük boyutta bir trafik kazası olmasa da başın öne ve arkaya doğru kamçı hareketi yapması boyunda mikro travmalar yaratıp zaman içinde ağrı ortaya çıkabilir. Ayrıca yaşlanmayla birlikte boyunda yer alan kemik ve eklemlerde ortaya çıkan kireçlenmeler, boyun kaynaklı baş ağrısına davetiye çıkarır. Bunların yanında çeşitli romatolojik hastalıklara bağlı olarak da boyun eklemlerinde sorunlar ortaya çıkıp baş ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca bu hastalarımızın bir kısmında geçmişte sert spor yapma öyküsüne de rastlanabilir.
Boyun kaynaklı baş ağrısının belirtileri nelerdir?

Ağrı başın arka tarafından ve enseden başlar, yukarı doğru yayılır. Bazen göz çevresine dek yayıldığı olsa da bu durum nadiren görülür. Genellikle tek taraflıdır. Ancak bazen sağ bazen de solda olmak üzere taraf değiştirebilir. Ağrı sıkıştırma veya zonklama karakterinde olmayıp, genellikle enseden başlayıp yukarı çıkan bir kasılma şeklinde tarif edilir. Işığa ve sese hassasiyet genellikle yoktur. Beraberinde bulantı ya da kusma görülebilir. Bulantı veya kusmayla birlikte olduğunda kolaylıkla migrenle karıştırılabilir. Ne yazık ki pek çok baş ağrısı tipinde olduğu gibi, boyun kaynaklı baş ağrısı hastaları da yanlışlıkla migrenli muamelesi görmüş ve kendilerine migren tedavisi uygulanmıştır.
Tanı nasıl konulur?

Boyun kaynaklı baş ağrısının tanısı için tüm baş ağrılarında olduğu gibi, öncelikle hastanın şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde dinlemek gerekir. Ağrının yeri, sıklığı, yayılımı, şiddeti ve diğer özellikleri sorgulanır. Fiziki muayene önemli ipuçları verir. Ayrıca boynun radyolojik görüntüleme yöntemleri ile incelenmesi altta yatan rahatsızlığı ortaya çıkarabilir. Boyun MR incelemesi ile boyun fıtığı, boyun omurlarının tomografik incelemesi ile de faset eklemlerdeki bozulmalar, kireçlenmeler görülebilir.
Tedavi yöntemleri nelerdir?

Boyun kaynaklı baş ağrısı hastaları, ağrı polikliniğine başvurduktan sonra genellikle pek çok ağrı kesici ilacı denerler. Ancak bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlara iyi yanıt vermediğinden sona ermez. Fizyoterapinin boyun hareketlerinin rahatlamasını sağlayarak ve boyundaki kas kasılmalarını gidererek fayda sağladığı bilinmektedir. En etkili tedavi yöntemi ise boyunda yer alan ve ağrıyı ileten sinirlerin radyofrekans termokoagülasyon yöntemiyle bloke edilmesidir. Bunların içinde en belirgin olanı da boyun hareketlerini sağlayan ve omurganın arka bölümünde her iki yanda üst üste dizilmiş halde, boyun omurları arasında yer alan faset eklemler dediğimiz eklemlerin sinirleridir.
Bu işlem genellikle kaç seans olarak uygulanıyor?

Blokaj işlemi seanslar boyunca uygulanmayıp bir kez yapılan bir işlemdir. İşlem, özel bir bilgisayar destekli görüntüleme yöntemi eşliğinde yapılır. Hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık duymaması için hafif uyutulur. Ancak genel anestezi (narkoz) uygulanmasına gerek yoktur. İşlemden sonra hasta birkaç günlük istirahatın ardından normal günlük yaşamına devam edebilir. Ardından verilecek düzenli egzersiz programıyla faset eklemlerdeki kireçlenmeler açılarak ağrıların tekrarlanması önlenir.
Başka ne gibi yöntemler mevcut?

Neden ortaya konulduktan sonra sebebe yönelik çeşitli başka yöntemler de vardır. Örneğin boyun kaslarındaki aşırı kasılmalara bağlı olarak baş ağrısı ortaya çıkıyorsa kasılan bu noktalara tetik nokta enjeksiyonlar yapılarak ağrı ortadan kaldırılabilir. Boyun fıtığına bağlı olarak başa yayılan bir ağrının ortaya çıkması halinde, bu fıtık cerrahi sınırlarda değilse fıtıklaşan disk bölgesine ilaç enjeksiyonları uygulanır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
LadyöLüm - avatarı
LadyöLüm
Ziyaretçi
9 Ağustos 2011       Mesaj #9
LadyöLüm - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
RebelAngel adlı kullanıcıdan alıntı

Merhabalar ben 27 yaşında bi bayanım 5-6 senedir zaman zaman baş ağrılarım oluyor. Ama son zamanlarda şiddeti arttı. Sanki kafamın içinde beynim küçülüp büyüyo.Bu baş ağrısına kusma,mide bulantısı gözlerimde zonklama ve kulaklarımda çınlama eşlik ediyor her zaman.Beyin cerrahına gittim bana neyim olduğunu sordu baş ağrım var sanki beynim patlayacak gibi ağrıyor dedim depresif olduğunu söyledi ve nörolojiye gönderdi.Gittim depresif başağrısı dedi antidepresan verdi.Sadece uyumamı sağladı ama baş ağrılarım arada tekrarlıyodu.Bu zamana kadar hiç röntgen tomografi MR çekmediler.Ağrıdığı zaman uyuyamıyorum ağrı kesicilerde fayda etmiyor acile gidiyorum tansiyonumu ölçüyolar normal çıkıyo dikloron ve metpamid vurup gönderiyolar.1 keresinde acile gittiğimde doktor migren belirtileri bunlar nörolojiye git dedi yine depresif diyecek die gitmedim.Son zamanlarda konuşmakta güçlük çekmeye başladım kelimeleri toparlayamıyorum.Dikkatim dağılıyor bişey yaparken ve sürekli halsiz hissediyorum kendimi.Gece saat 4e 5e kadar uyuyamıyorum.Uyuduğum zaman uyanamıyorum pek.24 saat bile uyuduğum oluyor.Son 1-2 senedir herşeye sinirleniyorum.Hiçbişeye tahammul edemiyorum neredeyse.Bu son 2 senedir kişilik bozukluğu başladı.göz bozukluğum var sol gözüm -1.00 sağ -1.50 uzağı göremiyorum.Öncedende bulanık görüyordum ama son zamanlar daha çok bulanıklaştı ve sağ gözümde seyirme başladı birde kulak çınlamam var zaman zaman.Devlet hastanesine de gittim özele de neyin var diolar muayene etmeden ilaç yazıp gönderiyolar.Ne yapmam lazım yardımcu olursanız sevinirim.Teşekkürler

Beyin Tümörü

Beyin tümörleri, kafatası içerisinde büyüyerek beyin üzerine baskı yaparlar. Bulundukları bölgeye ve baskı altında tuttukları beyin alanına göre belirtiler verirler. Ancak kafa içinde yer kaplayan bütün vakalarda olduğu gibi öncelikle kafa içi basıncın artmasına bağlı belirtileri gösterirler. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder ve genişleme, büyüme imkânı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar.

Belirtileri:

Beyindeki normal hücrelerin anormalleşerek büyümesi sonucunda kötü huylu ve iyi huylu olarak kitleleşen yapılar beyin tümörleri olarak nitelendirilirler. Bu sonradan meydana gelen kitle kafatası içi basıncının artmasına sebep olarak beyin üzerine baskı yapmaya başlar ve birtakım olumsuz belirtiler gösterir.
Beyin baskı altında normal yapısını kaybederek işlevlerini yerine getiremez hale gelir. Ve başlıca olarak aşağıdaki belirtiler söz konusu olur:
1- Baş ağrısı
2- Epilepsi benzeri bayılmalar
3- Vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler
4- Şiddetli kusmalar
5- Bazı fiziksel yeteneklerimizin kaybı
6- Kişilik bozuklukları
Beyin tümörleri genellikle birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılırlar ve bunlar (genellikle) vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar ve beyinde oluşanlardır. 9 yaş altı ve 55 yaş üstü daha sıklıkla görülen beyin kanserlerine, beyaz ırkta ve erkeklerde daha çok rastlanır.
  • Başağrısı
  • Kusma
  • Sara tarzında bayılma nöbetleri
  • İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vücudun bazı bölgelerinde felç belirtileri
  • Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma, yazı yazma gibi) bozulma
Teşhis:

Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde kafa içi basıncın artmasından şüphelenilir. Kesin teşhis için kafa içini ve beyini görüntülemek amacıyla beyin tomografisi veya MRG çekilir.

Çeşitleri:

İyi huylu tümörler:

İyi huylu tümörler: Yavaş üreme hızına sahiptirler. Ayrıca beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilirler ve tümü veya tümüne yakın kısmı çıkarılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. hepsi çıkarılamadığı takdirde ilaç tedavisi uygulanmaya devam edilir. tefor isminde ilaçla geri kalan kısımın büyümesi engellenmeye çalışılır.

Kötü huylu tümörler:

Kötü huylu tümörler: Çok hızlı ürerler. Çamur kıvamındadırlar. Bu nedenle ameliyatla tamamen alınamazlar. Ameliyat sonrası belli bir zaman süresi içinde tekrar büyüyerek beyine baskı yapmaya devam ederler. Kötü huylu tümörleri sınıflara ayırmak mümkündür.

Tedavi:

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir. İster iyi huylu, ister kötü huylu olsun, tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilirler. Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.
Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler; Buna metastas denilmektedir. Özellikle akciğer kanseri beyine yayılabilir ve kötü huylu tümörlerdendir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir. Hatta bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.

Kaynak: Beyin Tümörü
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Nisan 2014       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 14 yaşındayım 1.2 hafta önce şiddetli baş ağrılarım vardı ondan 1 sene önce yazın baş ağrışı durmak bilmiyodu şimdide başladı bazen ayaklarım yerden kesiliyo yada kendimi hisse demiyom konuşurken yanlış kelime konuşuyorum