Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Ocak 2014  Gösterim: 112.009  Cevap: 35

Hayvancılık yapmak için gerekli olan şartlar nelerdir?

MİSAFİR1
19 Şubat 2009 20:19       Mesaj #1
MİSAFİR1 - avatarı
Ziyaretçi
Hayvancılık yapmak için gerekli olan şlartlar nelerdir
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
- Süt hayvancılığı da besi hayvancılığı da karlıdır. Ama süt hayvancılığının ilk yatırım maliyeti ve işletme maliyeti yüksektir.. Aşırı ilgi ve bakım ister. Besi hayvancılığında ilk yatırım maliyeti nispeten düşüktür. Ama günlük 1.1 kg CAA ( Canlı Ağırlık Artışı) ortalaması ile 5-8 aylık hayvanları (200-300 kg) yaklaşık 10 ay içerisinede kesime götürebilirsiniz..

- Hayvancılıkta nasıl kar edilebilir.. Hayvancılkta yem maliyetlerini minimize edebilirseniz kar edersiniz.. Çünkü hayvancılıkta sermaye girdisinin %72'si yemdir. Kendi yeminizi kendiniz üretebiliyorsanız yem maliyetini oldukca düşürürsünüz.. Kaba yem olarak, yanca, fiğ, tritikale, sorgum-sudan, mısır sapı, mercimek sapı, malt samanı, mısır silajı, hububat sapı, portakal kabuğu, malt posası, pancar posası, patates kabuğu uygundur.. Kesif yem için ise, dane mısır, arpa en uygun olanlarıdır. Katkı yem maddelerini dışarıdan almak zorundasınız..
Sponsorlu Bağlantılar

- Türkiye'de maliyetlerin yüksek olmasının bir çok sebebi var. En önemlileri Türkiye tarım ve hayvancılığın son 20 yıl içerisindeki gerlemesi, Tarım arazilerinin uygunsuz kullanımı, Modern sulama sistemlerinin kullanılmayışı, Taım politikalarındaki hata ve eksiklikler, hayvancılık endrüstrisine yönelik makina ve teçhizatların, yedek parçalarının, ilaç ve katkı yem maddelerinin dışa bağımlı olması.. vs.. vs..

- Et fiyatlarının yüksek olduğu söylenemez.. Et fiyatları Türkiye'de arz talep tarafından belirlenir.. Bu fiyatlara yön veren bir kaç büyük çiftlik vardır.. Bu çiftlikler de talebe göre fiyat belirliyorlar.. Bu çiftliklerden en önemlileri Kayseri ve Urfada'dır.. Besi hayvanı mevcutları 10,000 üzerindedir.. ( Net rakamları bilmiyorum şimdi.) Ayda yaklaşık 1000-1100 hayvanı kesime göndermektedirler.. Bu çiftlikler aynı zamanda süt İşletmelerine de sahiptir..

- Ahır hayvancılığı nasıl yapılır.. Bu soru bir kaç cümleyle anlatılamayacak kadar uzun bir konudur.. Ama kısaca söylemem gerekirse, Sütte ve beside, Açık/Yarı Açık, serbest dolaşımlı ahır sistemi ile yapılır.. Bu tip ahırlar hem işletme maliyetlerini azaltıyor hem de hayvan ve sürü sağlığı açısından en uygun sistemdir.. Ayrıca hayvanların gelişimi de kapalı sistemlere göre çok çok yüksektir..

Duyduğunuz doğru değildir.. 6 ay içerisinde %100 kar etmek mümkün değildir.. En iyi şartlarda Yıllık Enflasyon'dan arındırılmış olarak %24-%30 arası kar edebilirsiniz.. Ama bu iş uzun süreli bir iştir.. Karlılığınız ve işletmenizin değeri her geçen yıl artacaktır..

Kısaca örnek bir maliyet hesabı.. Bir hayvan için.. Sadece alım satım arası kar hesabı.. İşletme maliyetleri ve yatırım maliyeti hariç..

Pazardan 200 kg'lık bir hayvanı kg'ı 5 YTL'den aldınız..

Alım maliyeti : 1000 YTL.
Günlük yem maliyeti : 2.5 YTL
300 Gün beslediniz.. Toplam yem maliyeti: 750 YTL..
Günde 1.1 kg CAA elde ettiniz.. 300 gün sonra hayvanınız : 530-550 kg..

Pazarda 1 kg Karkas et fiyatı: 8.80 YTL

550 kg'lık bir hayvandan %52 randıman ile alacağınız karkas miktarı : 286 kg..

286 * 8.80 = 2.516 YTL

Yani.. 10 aylık süre içinde 1750 YTL'nizi 2.516 YTL'ye çıkardınız. (İşletme, bakım ve nakliye giderleri hesaba dahil edilmemiştir..)

Karınızı hesaplayın..

Not: Yukarıdaki hesap en iyi şartlara göre hesaplanmıştır.. En kötü şartlar için rakamları %20 oranında değiştirin.. Yani giderleri %20 arttırın..


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Şubat 2010 13:14       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
besicilik başvurusu nasıl yapılır
Misafir
22 Nisan 2010 20:18       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
IYI GUNLER BEN BU ISI ROMANYADA YAPMAK ISTIYORUM BIR YIL OLDU BURAYA GELELI.BURADA BAKIYORUM ARASTIRIYORUM VE BURASI TURKIYEYE GORE COK KARLI GELIYOR BANA.NEDEN DERSENIZ BURADA HEM HAYVAN HEM YEM HEMDE MAZOT COK UCUZ.AMA SUT VE ET PAHALI.AMA BENIM ONCEDEN YAPTIGIM CIFTCILIK YANI KARA DUZEN BI BESICILIK TI AMA BURADA TESKILATLI YAPMAK ISTIYORUM SUT UZERINE YOGUNNASARAK BIL HASSA .AMA TAM OLARAK BILEMIYORUM BI INEGIN GUNDE KAC KG SUT VERECEGINI VE NASIL BAKIM YAPILACAGINI VETERINER TUTACAGIM KENDIME SIRF BENIM ISCIM OLARAK CALISACAK BELKI BU SEKILDE DUZENE SOKARIZ INSALLAH HAYIRLI GUNLER
yeksait
22 Haziran 2010 20:17       Mesaj #5
yeksait - avatarı
Ziyaretçi
iyi gunler bende bole bır ıs yapmak ıstıyorum ama memleketım ordu dedınız gıbı yem malıyetını dusuruyorum ve cografya geregı hayvanı rahatlatcak bakıcak ortam kolaylıkla hazırlayabılıorum tek endısem devletten ne gıbı kagıtlar ıznler almak gerekıo bana bu konuda yardımcı olurmususnuz bıde her sene devamlı yapmak ıstıyorum ben bu ısı her sene para kazanmayabılrız ama sureklı donermı bıde modern bı hayvancılık fazal asırıya kacmadan 150 200 baslık bı agır yapmak kıstıyorum aam ılkel degıl gayet temız modern sızde nekadara cıkar sadece modern bı ahır bıde bı vetenıren saglık nasıl olcaka ızın bana detaylı gene anlatırmısınız
Misafir
25 Eylül 2010 15:47       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
devlet destekli inek nasıl alırım ve nasıl bir besı yapabılırım açıkmı yoksa kapalımı hangısı daha verımlı olur zarar edermıyım bıde hayvana vereceğim butun yemı paramla alacam kendı üretme şansım yok bu şekılde yaparsam zarar edrmıyım lutfen bılgı verın şimdıden teşekkürler...
ahmet göktürk
3 Ekim 2010 10:56       Mesaj #7
ahmet göktürk - avatarı
Ziyaretçi
devlet destekli süt ve et besiciliğini nasıl yapabilirim şartları nelerdir bu konuda yardımcı olurmusunuz
Misafir
8 Aralık 2010 20:24       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
besi çiftliği kurmak için gerekli şartlar nedir, ne kadara mal olur
Misafir
8 Aralık 2010 20:43       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bese çiftligi acmak için gerekli şartlar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç