Arama

Damar Tıkanıklığı tedavisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Ekim 2014 Gösterim: 13.339 Cevap: 15
Ziyar - avatarı
Ziyar
Ziyaretçi
10 Mart 2009       Mesaj #1
Ziyar - avatarı
Ziyaretçi
Ben damar tıkanıklığının günümüzdeki çözüm yolları hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
kalbinde damar tıkanıklığı olan bi arkadaşım var.
ameliyat olacakmış. ameliyatın adını bilmiyorum (by-pass değil)
Sponsorlu Bağlantılar
ben bu ameliyatın ölüm riskini soracaktım.
Son düzenleyen MeLL; 10 Mart 2009 20:49
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
10 Mart 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Damar tıkanıklığı nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar
KORONER ARTER NEDİR ?

Kalbi saran ve besleyen damar sistemidir.

KORONER ATHEROSKLEROZ NEDİR ?

Damar duvarlarında lipit plakların kısmi veya tam tıkanıklığa neden olmasına denir. Her yıl Amerika’ da 1 milyon insanda atheroskleroz teşhis edilmektedir. Türkiye’ de de koroner arter hastalığından ölüm tüm ölüm nedenleri içinde birinci sırada bulunmaktadır.

EKG NEDİR ?

Kalbin elektriksel aktivitesinin kaydıdır. Cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile grafik olarak kaydedilen dalga formudur. EKG kalp hızı, ritmi ve fonksiyonu, kalp kasına yetersiz kan ve oksijen gidişini gösteren iskemi olarak adlandırılan hasar ve kalp yapısındaki anormallikler hakkında bilgi verir.

KARDIYAK SIKLUS NEDİR ?

Kardiyek siklus bir kalp atışından diğerinin başlangıcına kadar geçen süredir. Siklüs diastol ( kalbin gevşeme fazı ) ve sistolü ( kalbin kasılma fazı ) içerir.

KAN BASINCI NEDİR ?

Kalpten atılan kan miktarı ( kardiyak output ), arter duvarlarının gerginliği ( vasküler rezistans ), kanın volüm ve viskositesi kan basıncını belirliyen parametrelerdir. Kan basıncı tayininde iki sayı vardır. Yüksek olan sistolik kan basıncı ( kalp kasılması sırasında arterlerdeki basınçtır), ikinci veya düşük olan diastolik basınç ( kalp gevşeme fazında arterlerdeki basınç). Normalde sistolik basınç yüksek olan sayıdır. EECP tedavisi sırasında diastolik basınç artar ve sistolik basınç azalır. Diastolik basınç sistolik basıncı geçer.

ANGINA ( Güğüs ağrısı ) NEDİR ?

Kalp damar hastalığının ( koroner damar ) an sık görünen belirtisidir. Genellikle güğüs üstünde olan baskı tarzında ağrı şeklidir. Ağrı çoğu zaman fiziksel, duygusal veya zihinsel atresin ardından ortaya çıkar. Bazen hastalar nefes darlığı, aşırı yorgunluk, baygınlık hissi, kolda , çenede ağrı gibi belirtilerle de başvurabilirler. Bunlarda angina eşiti belirtiler olarak değerlendirmeye alınırlar.

ANGINA’YA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR ?

Angina kalp kasının oksijenlenmesinin ve kanlanmasının yetersiz olduğunun bir göstergesidir.

Kalp gördüğü iş yüküne bağlı olarak zengin kanlanmaya ihtiyaç duyar bunu da koroner damar aracılığı ile sağlar. Eğer koroner damarlarda daralma veya tıkanma olursa kalbe giden oksijen miktarı önemli oranda azalır. Kalbin oksijene olan ihtiyacı egzersiz sırasında, ateşli hastalıklarda, hipoglesemi ( kan şekerinin düşüklüğü ), yemek sonrası, duygusal streslerde artar.

ANGINA GÜNLÜK YAŞAMI NASIL ETKİLER ?

Birçok hastada efor kısıtlaması görülür. Örneğin; düz yolda yürüyebilirken yokuş çıkamazlar, paket taşıyamazlar. Angina günlük aktiviteyi kısıtlar, fonksiyonel kapasiteyi düşürür ve yaşam kalitesini düşürür.

kaynak
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2003 YILINDA BY-PASS AMELİYATI GEÇİRDİM. 2 DAMARIM DEĞİŞTİ.6 AY DA BİR KONTROLE GİDİYORUM.OCAK AYINDA TEKRAR ANJİYO OLDUM. DAMARLAR TEMİZ ÇIKTI. ANCAK BAZI ŞİKAYETLERİM VAR. RAMPA ÇIKARKEN GÖĞÜS AĞRISI, SAĞKOLDA BAZEN HAFİF KARINCALAŞMA VE UYUŞMA OLUYOR. KOL DAMARLARINDA DA TIKANIKLIK OLURMU. ? SON KAN TAHLİLİMDA SADECE LDL 142 ÇIKTI. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM. S.OLCAY YENER
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #5
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

adını hatırlasanız size daha çok yardım ederiz ,bunu doktordan da öğrenebilirsiniz.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

2003 YILINDA BY-PASS AMELİYATI GEÇİRDİM. 2 DAMARIM DEĞİŞTİ.6 AY DA BİR KONTROLE GİDİYORUM.OCAK AYINDA TEKRAR ANJİYO OLDUM. DAMARLAR TEMİZ ÇIKTI. ANCAK BAZI ŞİKAYETLERİM VAR. RAMPA ÇIKARKEN GÖĞÜS AĞRISI, SAĞKOLDA BAZEN HAFİF KARINCALAŞMA VE UYUŞMA OLUYOR. KOL DAMARLARINDA DA TIKANIKLIK OLURMU. ? SON KAN TAHLİLİMDA SADECE LDL 142 ÇIKTI. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM. S.OLCAY YENER

Alıntı

Bu soruları, hastayı tanıyan, raporları ve hastanın sağlık bilgileri elinde olan bir uzman doktor yanıtlayabilir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bi akrabam var kalp damarları tıkanık demiş doktor hap falan vermiş ama vücudu tedaviye yanıt vermiyormuş ne yapılması gerekiyo sizce?
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
14 Kasım 2009       Mesaj #8
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bi akrabam var kalp damarları tıkanık demiş doktor hap falan vermiş ama vücudu tedaviye yanıt vermiyormuş ne yapılması gerekiyo sizce?

Bu sorunun cevabını en iyi şekilde size doktor verecektir.Biz bunların nedenlerini bilemeyiz doktorla irtibata geçiniz.Geçmiş Olsun.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrB kafada damar tıkanıklığı varsa tedavi süreci nasıl işler saygılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kayınvalidemde kalpe giden damar tıkanıktı anjiyo oldu bunun tekrralama riski varmıdır