Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Mayıs 2017  Gösterim: 45.736  Cevap: 8

İntegral günlük hayatta nerelerde kullanılır?

UCET91MJ
5 Nisan 2009 23:07       Mesaj #1
UCET91MJ - avatarı
Ziyaretçi
integral günlük hayata ne işimize yarar
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
integral aslında birçok işe yarar ama artık günümüz çağı öyle bir düzeydedirki teknloji makinaları bize bütün işlemleri yapılmış şekilde ürünü sunar..fakat gerçekten integralin kapsamı oldukça geniştir..adında anlaşılacağı gibi integre etmektir.sen noktaları integre ettiğinde doğruyu, doğruyu integre ettiğinde düzlemi, düzlemi integre ettiğinde de hacmi bulursun..ya da başka bir deyişle bunların integrasyon değişkenine göre fonksiyonlarını bulursun..

yani bütün anlattıklarım ne anlama geliyor..lise boyunca daire çember dışında hep doğru düz ve pürüzsüz şekilleri incelediğimiz için integral ve bu gibi hesaplar aklımızın ucundan bile geçmedi.ama gelgelelim hiçbir geometrik şekile benzemeyen tamamen keyfi kesitelere sahip demir bir nesnenin hacmini öle kolay kolay küpün hacmini bulur gibi bulamazsınız. bunun için nesnedeki en küçük noktanın hacminden başlayıp (noktanın hacmi derken en küçük hacmi taşıyan parçacığın) bu noktaları toplayıp (integre edip) cismin hacmine ulaşıcaksınız...
Sponsorlu Bağlantılarne işe yaradığı belli değil diyen arkadaşlara da bir iki örnekle anlatayım.
mesela işten eve geldin çekyata uzanıp, ayaklarını dinlendirecen, hele dur bakalım...
çekyatın oynar aksamındaki gerilmelerin; o aksamdaki dağılımı hesaplanmasa, binen kuvvetin ne tür burulmalara, çeki veya basılara sebep olacağı önceden hesaplanmasa; ekonomik olsun diye rastgele bir aksam kullanılsa, o çekyatda bir kere uzanabilirsiniz.
bindiğiniz araçlar, dinlediğiniz radya dinletisi, yayın araçları, alıcılar hep integral bilgisi sayesinde hayat bulmuştur.
bir geminin yüzey formu, ağırlığı, hacmi, stabilitesi, dış etkilere olan mukavemeti ve bunun gibi bir çok kuvvetler altındaki farklı tepkileri, integral sayesinde hesaplanır.
bu hesaplamalarda İntegral sadece bir araçtır. amaç değil. integral kullanım mantığı, kullanıcının belirlenmiş hedeflerine ulaşmak için kullanacağı bir doğrulama aracıdır.
bu sebeple, üniversitelerimizde gösterilen integral tabanlı ders içeriklerinde, öğrencilerin alan bilgisi dahilinde, integralle ilgili hangi yaklaşımları kullanması gerektiği öğretilirse; mühendislik veya diğer alan formasyonları daha iyi kazandırılmış olacaktır.

aklıma gelen bir taş ocağı, koca dağ...
ortalama yoğunluğu belli diyelim sıfır hattına kadar ki, kullanılabilir miktar hesaplanacak, işte integral; burada işinize yarayacak.
artık simson metodu kullanır mısınız, gaus metodu mu yardımcı olur, yoksa başka yardımcı alan bilgileri mi, o size kalmış.
bundan sonra saate bakarken, veya televizyon izlerken, olmadı çatal kullanırken; integrale teşekkür etmeyi unutmayalım.

kaynak


SEDEPH
5 Nisan 2009 23:16       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Şekilsiz yüzeylerin alanlarını, standart olmayan cisimlerin hacimleri, eğrisel çisgilerin uzunluğu... eğer mühendislik alanında çalışacaksanız integral sizin için oldukça önemli olacaktır.. Mimarlar için de önemli hesaplamaların integral ile yapıldığını eklemeyi unutmuşum Msn Tongue
Aklıma gelenler şimdilik bunlar..
Son düzenleyen SEDEPH; 6 Nisan 2009 00:15 Sebep: mimarları unutmuşummm..:)
Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
angelus_alev
24 Aralık 2009 20:03       Mesaj #4
angelus_alev - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

integral nerelerde kullanilir

integral günlük hayatta nerelerde kullanılır ve nasıl modelleyebilirim?
Misafir
26 Ocak 2011 00:07       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
valla bukadar güzel oldugunu bilseydim okul yıllarımda araştırma yapardım şimdide araştırmak istiyorum ama biraz yaştan dolayı kafa almıyor ama cok merak ediyorum ve seviyorum
Misafir
21 Aralık 2011 15:45       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

matrislerin kullanim alanlari ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

integralin kullanım alanları
Misafir
3 Ocak 2012 20:31       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlarım .. bilgin insanlarım 4x^2 nin türevini alına 8x^1 yani 8x yapar .. demek istediğim bu formül yada kural yada işlem neyin hesabında kullanılır ... örneğin toplama işlemi .. 3 elme 5 elme daha 8 elma yapar ... bunu dışarı çıkıp görebiliyoruz .. bunun gibi somut bir örnek verebilirmisiniz ?? .. sağolun
Misafir
14 Ekim 2012 14:59       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki doğru doğru parçası ışın falan nerelerde kullanılırrr?
Misafir
14 Mayıs 2017 14:01       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
integral edebiyatın bir dalıdır


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç