Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Aralık 2012  Gösterim: 14.689  Cevap: 18

Dünya'nın şekli ve yapısı ile ilgili soruları cevaplar mısınız?

merve-melis
12 Nisan 2009 20:24       Mesaj #1
merve-melis - avatarı
Ziyaretçi
1.DÜNYANIN ŞEKLİNİ KANITLAYACAK 3 TANE OLAY NEDİR?
2.DÜNYAMIZIN GÖZLENEBİLİR VE GÖZLENEMEYEN KATMANLARI NELERDİR VE AÇIKLAMALARI NELERDİR?
3.BİR DÜNYA RESMİ ÜZERİNDE KARA VE SULARIN ORANI GÖSTEREN BİR RESİM


TEŞEKKÜREDERİM....
EN İYİ CEVABI SEDEPH verdi
Dünya Hakkında Herşey Lütfen tıklayınız. Açılan konuda Dünya hakkkında geniş bir içerik bulabilirsiniz. Aradığınız soruların cevapları da orada mevcut.
Kolay gelsin..
Sponsorlu Bağlantılar


SEDEPH tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
22 Mart 2010 18:20       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dünyanın şekli ve yapısı
Misafir
4 Nisan 2010 10:02       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dünyanın şekli ve sonuçları ile ilgii soruların cevaplanmış halini nasıl bulabilirim
Misafir
14 Nisan 2010 14:13       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dünya yuvarlaktır.ve bir portakala hatta yuvarlak bir karpuza dahada fazlası bir elmayada benzeye bilir yazan=kübra d
Misafir
3 Mart 2011 18:42       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yörüngesi ve Dünya ile olan ilişkisi (vikipedi)Apollo 8 görevi sırasında Ay'dan Dünya'nın görünüşü, 24 Aralık 1968.


Ay, sabit yıldızlara göre Dünya yörüngesinde her 27,3 günde bir tam tur atar. Ancak Dünya'da kendi yörüngesinde Güneş'in çevresinde döndüğü için AY'ın evrelerinin dönüşümü için biraz daha uzun bir zaman, 29,5 gün gerekir. Diğer gezegenlerin uydularının aksine Ay Dünya'nın ekvator düzlemi üzerinde değil, tutulum düzlemi yakınlarında yörüngededir. Gezegeninin boyutlarına göre Güneş Sistemi içinde en büyük doğal uydudur. (Charon cüce gezegen Plüton'dan daha büyüktür.)
Dünya üzerinde görülen gelgit etkilerinin çoğu Ay'ın kütleçekim alanı nedeniyle oluşmaktadır, Güneş'in etkisi çok azdır. Gelgit etkileri nedeniyle Dünya ie Ay arasındaki ortalama uzaklık her yüzyılda 3,8 m artmaktadır.Açısal momentumun korunumu nedeniyle Ay'ın yarı büyük ekseninin artmasıyla birlikte Dünya'nın dönüşü yüzyılda 0,002 saniye kadar yavaşlamaktadır.
Dünya ve Ay sistemi bazen gezegen-uydu sistemi olarak değil de çifte gezegen sistemi olarak değerlendirilir. Bunun nedeni Ay'ın çevresinde döndüğü gezegene göre oldukça büyük olan boyutlarıdır. Ay'ın çapı Dünya'nın dörtte biri, kütlesi de 1/81'idir. Ancak sistemin ortka kütle merkezi yeryüzünün 1.700 km. yani Dünya yarıçapının dörtte biri kadar altında olması nedeniyle bu görüş bazıları tarafından eleştirilmektedir. Ay yüzeyi Dünya'nın onda birinden azdır ve Dünya'nın kara alanının yaklaşık dörtte biri kadardır.
1997'de asteroit 3753 Cruithne'nin Dünya ile bağlantılı olağandışı bir atnalı yörünge üzerinde olduğu bulundu. Ancak gökbilimciler bu asteroiti Dünya'nın ikinci doğal uydusu olarak kabul etmemektedir çünkü yörüngesi uzun dönemde kararlı değildir. Daha sonra Cruithne ile benzer yörüngede bulunan Dünya'ya yakın üç asteroit daha bulunmuştur: (54509) 2000 PH5, (85770) 1998 UP1 ve 2002 AA29.

--------------------------------------------------------------------------------
irem 9
22 Mart 2011 19:55       Mesaj #7
irem 9 - avatarı
Ziyaretçi
Dünyanın Şekli

Dünyanın, Güneşten koptuktan sonra kendi ekseni etrafında oldukca hızlı sayılacak bir şekilde dönmesiyle oluşan "merkezkaç" kuvveti yerin, Ekvator kısmının şişkin, kutuplar tarafının basık olmasına neden olmuştur. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken kazandığı şekil hiç bir geometrik şekle benze

Dünyanın, Güneşten koptuktan sonra kendi ekseni etrafında oldukca hızlı sayılacak bir şekilde dönmesiyle oluşan "merkezkaç" kuvveti yerin, Ekvator kısmının şişkin, kutuplar tarafının basık olmasına neden olmuştur. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken kazandığı şekil hiç bir geometrik şekle benzemez. Dünyamızın bu özel, kendine özgü şekline "Geoid" (Jeoid) denilmiştir. Ancak pratik bilgi olarak Dünyanın şeklinin yuvarlak veya küre biçiminde olduğu kabul edilmektedir.

Dünyanın, Güneşten koptuktan sonra kendi ekseni etrafında oldukça hızlı sayılacak bir şekilde dönmesiyle oluşan "merkezkaç" kuvveti yerin, Ekvator kısmının şişkin, kutuplar tarafının basık olmasına neden olmuştur. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönerken kazandığı şekil hiç bir geometrik şekle benzemez. Dünyamızın bu özel, kendine özgü şekline "Geoid" (Jeoid) denilmiştir. Ancak pratik bilgi olarak Dünyanın şeklinin yuvarlak veya küre biçiminde olduğu kabul edilmektedir
Misafir
24 Mart 2011 20:59       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DÜNYA'NIN ŞEKLİNİN  SONUÇLARI     1. Ekvator’dan kutuplara gidildikçe yerçekimi artar.  2. Güneş ışınlarının düşme açısı kutuplara gidildikçe daralır.     3. Paralellerin boyları kutuplara gidildikçe küçülür.     4. Meridyenlerin arası kutuplara gidildikçe daralır.     5. Yeryüzünden yükseldikçe görülen alan genişler.     6. Dünya’ nın dönüş hızı Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe azalır. (Ekvator'da 1670 km/saat Kutuplarda O km/saat)     7. Kuzey kutbundan güneye gidildikçe Kutup Yıldızının görünüm açısı küçülür.     8. Doğuya gidildikçe Güneş daha erken batar.     9. Dünya’nın bir yarısında gece diğer yarısında gündüz yaşanır.     10. Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesi Ay üzerine daire biçiminde düşer.     11. Ekvator'dan kutuplara doğru sıcaklık azalır.     12. Ekvator çemberi, meridyenlerden ve paralellerden daha uzun olur.
nesrim
30 Mart 2011 16:53       Mesaj #9
nesrim - avatarı
Ziyaretçi
hani
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç