Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 180.905|Cevap: 116|Güncelleme: 25 Haziran 2016

Mimar olabilmek için gerekli yetenekler nelerdir?

berke aktaş
19 Nisan 2009 13:04   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mimar olabilmek için hangi yeteneklerimin olması gerekiyor?Mimarlık okuyabileceğim üniversite adlarını yazabilir misiniz?(ankara için olması rica olunur)
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaslar burda mımarlıgı dusunen bırınn resımı ıyı ooması gerekıyo yazıyo bundan kasıt nedır bı ınsan yuzu cızmek kadar zormu cızımlerı bna bu konu hakında yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tskler


Mimarlıkta resim iyi olmalı yazısını okuyup, defalarca tekrarladığım yazıyı okumamışsınız. Koyu renklerle belirttiğim kısmıyla birlikte lütfen alttaki yazımı okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar
En iyi yardımcı sizin bu mesleği istemeniz olacaktır. Alttaki mesajı okuyun ve yeteneğinizi geliştirecek alıştırmalar yapın ve bu bölümü kazanmak için çok çalışın. Sayısal puanla gireceğiniz bir fakültedir.

Eğer mimar olmak istiyorsanız, şimdiden kendinizi geliştirebilirsiniz. Mimarlıkta resim çizilmez, tasarım yapılır. Tasarladıklarınızın uygulanması için de sunum gerekir. İşte "resim" bu noktada devreye girer. Hem elle, hem de bilgisayarda çizim yapmak mimarlık eğitimi sırasında da öğrenilir. Yeter ki isteğiniz olsun ve biraz da yetenek.

Size önerim; karakalem resim yapayı deneyin. Gördüklerinizi oranlı olarak kağıda aktarın, arkasında kalanları perspektifte olması gerektiği gibi çizmeye çalışın. Öndekileri daha belirgin çizin, ağaç, insan vb figürler çizin. Bu daha da artırılabilir. Eğer şimdiden çizim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, çevrenizdeki Halk Eğitim ya da özel kurslardan yararlanabilirsiniz.
Yetenek doğuştan gelir ama geliştirilmesi gerekir. Resimde çok başarılı olamasanız da yapı, tasarım ve diğer bilgilerle iyi bir mimar olabilirsiniz.
Sayısal derslerinize ağırlık verin. Başarılar.


Mimarlık eğitimi, çok yönlü bir eğitimdir. Yapı bilgisinin yanı sıra, genel tasarım bilgisi, şehir ve bölge planlama, peyzaj, dekorasyon, endüstriyel dizayn, aydınlatma, malzeme vb alanlarda da eğitim alınır.

Bu nedenle de yetenekten önce istemek gerekir. Yetenek için ise, geniş perspektife,bakışa sahip olabilmek, matematiği hayatın içinde kavrayarak uygulayabilmek, bakmak değil görmek,görebilmek ve algılayabilmek gibi yeteneklere sahip olmak mutlaka gerekir.

Teknik çizim, çizim bilgisi, tasarım bilgisi, ve benzeri özellikler Mimarlık eğitiminin temelleridir.
Statik, Betonarme, Planlama, tümden gelim ve tüme gidim, fonksiyonel algı vb.hem eğitimle elde edilen, hem de uygulamayla gelişen özelliklerdir.


Diğer Konular:
SEDEPH
19 Nisan 2009 14:24   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mimarlık
Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.
Sponsorlu Bağlantılar

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara "Mimar" unvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.Kaynak

SEDEPH
19 Nisan 2009 14:30   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ankarada, Gazi Üniversitesi'nin, ODTÜ'nün, Hacettepe Üniversitesi'nin, Çankaya Üniversitesi'nin, Atılım Üniversitesi'nin mimarlık fakülteleri bulunmakta.
SEDEPH
19 Nisan 2009 14:54   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ayrıca İnceleyebilirsiniz >> Mimarlık Sanatı
Daisy-BT
19 Nisan 2009 15:21   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mimarlık eğitimi, çok yönlü bir eğitimdir. Yapı bilgisinin yanı sıra, genel tasarım bilgisi, şehir ve bölge planlama, peyzaj, dekorasyon,endüstriyel dizayn alanlarında da eğitim alınır.

Bu nedenle de yetenekten önce istemek gerekir. Yetenek için ise, geniş perspektife,bakışa sahip olabilmek, matematiği hayatın içinde kavrayarak uygulayabilmek, bakmak değil görmek,görebilmek ve algılayabilmek gibi yeteneklere sahip olmak mutlaka gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar

Teknik çizim, çizim bilgisi, tasarım bilgisi, ve benzeri özellikler Mimarlık eğitiminin temelleridir.
Statik, Betonarme, Planlama, tümden gelim ve tüme gidim, fonksiyonel algı vb.hem eğitimle elde edilen, hem de uygulamayla gelişen özelliklerdir.
berke aktaş
19 Nisan 2009 20:51   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim...
Sinan KRKRT
1 Ağustos 2009 11:59   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mimarlık diğer tıp hariç diğer mesleklere hiç benzemez,çünkü mimarlık kişinin yaşamının ta içine kadar sokulur ve bence kişisel yetenekler çok önemlidir.Bu mesleğe yatkın olayanlar kesinlikle seçmesinler.Kendininzi sakın yakmayın...
Misafir
15 Aralık 2009 17:29   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
bn şuan 6.sınıftayım ama mimar olmak en büyük isteğim olduğu için birazdaha açarmısınız?
15 Aralık 2009 17:47   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bn şuan 6.sınıftayım ama mimar olmak en büyük isteğim olduğu için birazdaha açarmısınız?


mimar1ka8

Mimarlar ev ve bina inşa eder,ofis ve apartmanlar için planlar yaparlar. Okul ve havaalanlarını dizayn ederler.Fakat yaptıkları planlar yapının dış görünümünden çok daha önemlidir. Çünkü yapıların güvenli ve güçlü olması çok önemlidir. Ayrıca binaları kullanan insanların ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. İşte mimarlar tüm bu ayrıntılardan sorumludurlar.
Bir mimar ve müşteri ilk olarak müşterinin ne istediğini konuşurlar. Mimar aynı zamanda konuşulan projenin doğru olup olmayacağını ve çevreye zarar verip vermeyeceğini de karar verir. Bu konuşmalardan sonra mimar müşteri için bir ön çizim yapar.

mimar2co7

Eğer fikirler kabul edilirse mimar planı çizer. Bu plan binanın nasıl görüneceğini ve ne şekilde inşa edileceğini gösterir. Çizim ise binanın ne şekilde havalandırılacağını, elektrik sistemini ve su tesisatının nasıl çalışacağını gösterir. Mimarlar eskiden kalem ve kağıt kullanarak çizim yaparlardı fakat günümüzde çoğu mimar bilgisayar kullanarak çizimlerini yapıyorlar.

Mimarlar genellikle konforlu ortamlarda çalışırlar ve zamanlarının çoğunu ofislerinde geçirirler. Bununla beraber bazen binanın yapıldığı yere giderek projenin nasıl yürüdüğünü kontrol ederler. Her meslekte olduğu gibi mimarlıkta da projenin zamanında bitmesi için stresli zamanlar yaşanır.
Mimarların çalışabilmesi için öncelikle yetkilerinin olması gerekmektedir. Bunun için mimari alanında üniversite bitirmek ve staj yapmak gereklidir.
Misafir
8 Mayıs 2010 18:12   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ben daha ilk okula gidiyorum ve ben mimar olabilmek için hangi lise üniverste sonra başka neler yapabilirim daha başka hangi mesleklerle uğraşabilirim bi bu okullara cevap gönderirmisiniz?
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç