Arama

Bilgisayar açılış hataları, sebep ve çözüm yolları hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Ekim 2014 Gösterim: 15.175 Cevap: 10
sonbahar - avatarı
sonbahar
Ziyaretçi
21 Nisan 2009       Mesaj #1
sonbahar - avatarı
Ziyaretçi
Msn HappyBilgisayar açılış hataları, sebep ve çözüm yolları hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
bilgisayarı açtığımda windows sesi sonradan geliyor nasıl düzeltebilirim yada tamamen sesi iptal etmek mümkünmü
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen SEDEPH; 21 Nisan 2009 19:52 Sebep: başlık ve içerik uyumu sağlandı
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
21 Nisan 2009       Mesaj #2
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Karşılaştığınız bir hata varsa, belirtirseniz daha açıklayıcı cevap verebiliriz. Genel olarak Windows açılışta hata vermesinin bazı nedenleri şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar
1 - Kurulu olan programların çakışması.
2 - Sistemden kaldırılan programların götürdükleri.
3 - Açılışta yüklenen programların Windows u yavaşlatması.
4 - Disk üzerindeki dosyaların dağınıklığı.
5 - Sistem içerisindeki gereksiz dosyaların oluşturduğu yoğunluk.
6 - Diski 1 den fazla kısma ayırarak kullanma.
7 - Sistem içerisindeki bozuk veriler, disk sağlık sorunları.
8 - Bilgisayarda ki donanımların uyuşmazlığı.
9 - Farklı dillerdeki programların bir araya gelmesinden oluşan dil kaosu.
10 - Günü geçmiş programlar.
11 - Virüs.
12 - Ağ ayarları yüzünden açılışta çıkan hata mesajları.


Çözümleri ise;

1- Kurulu olan programların çalışması
Bellekte çalışan programları kapatarak hangisinin sorun çıkmasına neden olduğunu bulmalısınız. Bellekteki programları kapatmak sorununuzu çözmedi ise Başlat-->Çalıştır-->Msconfig ekranındaki Başlangıç Sekmesi yolunu izleyip başlangıçta çalışan programları kapatmak sorununuzu çözebilir.

2- Sistemden kaldırılan programların götürdükleri
Eğer sisteminizde bir dosya eksikliği var ise;
1 - Hata veren rogramı yeniden kurarak.
2 - Dosyayı başka biryerden temin edip program yanına veya sistem klasörüne atark.
a) Dosyaya sahip olan bir bilgisayardan almanız mümkün.
b) Dosyayı internette aratmanız mümkün.
c) Dosyayı programın CD sinde veya başka bir CD de bulmanız mümkün.
3 - Dosyayı taşıyan yama programları ile tamamlamanız mümkün.
a)Visual Basic ile yapılmış dosyaların çalışmasu için Run-Time paketleri internette bir çok adreste bulunmakta ve çoğu dergi CD si de vermektedir.
b)Diğer dillerde yazılan programların sitelerinde bu tarz programlar için yükleme dosyaları bulunmaktadır.
4 - Aynı tarzdaki başka bir programı sisteme kurup, aynı dosyayı da setup programı ile sisteme yüklemesini sağlama

3 - Açılışta yüklenen programların Windows'u yavaşlatması.
Başlat-->Çalıştır-->Msconfig ekranındaki Başlangıç Sekmesi yolunu izleyip başlangıçta çalışan programlardan işinize çok yaramayan programları açılış listesinden kaldırmak.

4 - Disk üzerindeki dosyaların dağınıklığı.

Scandisk ve Defrag programlarını kullanarak bu dağnıklığı giderebiliriz. Norton firmasının çıkarttığı Norton Utulities paketi ve beraberinde getirediği Norton Disk Doctor ile Speed Disk programları, bu işi hızlı yapmak için biçilmiş kaftan.İlk önce Scandisk, daha sonra Defrag (Disk Birleştiricisi) yapark sistemi toparlayabiliriz.

5 - Sistem içerisindeki gereksiz dosyaların oluşturduğu yoğunluk.

Kurup kaldırdığınız programların dosyaları, sistem klasöründe kaldığı srece; Windows bunların ne işe yaradıklarını deneyip duracaktır. Özellikle çok fazla font, açılıştaki font yüklenme faslını uzatacaktır. Bu tip dosyaları sistemden ayıklamak için profosyonel programlar çıkmıştır. Internet üzerinde Clean Software diye arattığınızda benzer programları bulabilirsiniz.

6 - Diski 1 den fazla kısıma ayırarak kullanma.

Windows disk üzerindeki işlemlerden çok kolay etkilenir. Özellikle disk üzerinde hatırı sayılır yer kaplayan win386.swp dosyası Windows un çalışması için bir bel kemiği niteliğindedir. Diskin çok fazla bölümlenmiş olması Windows un çalışma verimini düşürecektir. Özellikle eski dsklerdeki hız yetersizliği, bir de disk bölünmesi ile bir araya gelince çekilmez bir yavaşlık durumu oluşturur.

Peki birden fazla bölümlediğiniz diski birleştirmeye karar verdiniz. En azında 2 parça kalmasında fayda gördünüz. İşte Partition Magic programı bu iş için oldukça yetenekli.

7 - Sistem içerisindeki bozuk veriler, disk sağlık sorunları.

Windows unuzun açılış azmanı scandisk for dos diskinizin bakımı için yetersiz kalabilir. Özellikle çapraz bağlı dosya bulduğunu söyleyip duran bu program ne işe yarar? Tamamı ile disk üzerindeki büyük sorunların habercisi olsun diye tasarlanan bu programı çoğu zaman dikkate almayıp esc tuşu ile es geçeriz. Bir çok uyanık kullanıcı açılıştan bile kaldırdıkları bu dosyanın önemini anladıklarında çok geç olmaktadır. Disk gerçekten işletim sistemi sağlığı için önemlidir. Bazen açılmayan sistemlerde scandisk yararlı olabilir. Norton Disk Doktor bu işi daha profosyonelce yapmaktadır

8 - Bilgisayarda ki donanımların uyuşmazlığı.

Bilgisayarlarda ki donanım uyuşmazlığı sorunu, başa en fazla dert çıkaran sorundur. Bu tip durumlarda sistemi yeniden kurmanız pek birşey ifade etmez. Genellikle sistemi yeniden kurarsını fakat, Windows kısa sürede tekrar çöker. Tnt2 kartlar ile Datron tv kartlarının, 133 mhz ramler ile Creative Live ses kartlarının çakışmaları piyasada çok bildik sorunlardır. Özellikle Creative Live ses kartı, siz driverı yükledikten hemen sonra Windows un kullanılmaz hale gelmesini sağlar. Creative firması bu sorun için yeni bir driver piyasaya sürmüştür.

Buradan çıkaracağımız ders, donanım uyuşmazlığı sorunlarunda, önce güncel driverları denememizdir.

Bazı donanımlar aynı Irq üzerinde çalışmazlar. Bu duruma çakışma adı verilir. Bilgisayarın açılışında gözüken donanımlar ve karşısındaki 11, 14, 8 gibi rakamlar bulundukları Irq yolunu göstermektedir. Genelde çakışan donanımların slotlarını değiştirme yolu ile bu sorun giderilebilir. Windows üzerinden Irq lerini değiştirme yollarıda vardır. Mouse seri ise yerine ps/2 tipinde alınmasıda kimi zaman modem gibi, com üzerinde hassas çalışan donanımların daha düzenli çalışmasına olanak verir.

9 - Farklı dillerdeki programların bir araya gelmesinden oluşan dil kaosu.
Bilgisayarınıza, aranız iyi ise standart dil olan Ingilizce türünde yazılımlar kurmanız, hem Ingilizce alışkanlığınızı hem de bilgisayarınızın kullanışlılığını arttırır. Özellikle Office sürümlerinde Türkçe sürüm üzerinde Ingilizce olan başka bir eklentisini yüklemeniz, diğer Türkçe Office uygulamalarınızında ingilizce olmasına sebep olur. Merak eder Internet Explorer ın yeni versiyonunu Ingilizce olmasına rağmen yüklerseniz, bilgisayarınızda ki çoğu komut, Ingilizce olacaktır. Örneğin sağ klikteki Yeni menüsü, New olarak adlandırılacaktır. Bu tip durumda, kurduğumuz Ingilizce kökenli programı kaldırıp (Program Ekle Kaldır dan ) mümkünse Türkçe sürümünü yüklemek, sorunumuzu çözecektir.

10 - Günü geçmiş programlar.

Bilgisayarımıza kurduğumuz, hadi bir deneyelim başlıkları altındaki ShareWare programlar, günü bittikten sonra başa bayağ bir bela olurlar. Bir resim programı günü bitince, resim dosyalarımızı açmaya çalışmamız tam bir kaos olur çıkar. Günü biten dosyayı kaldırıp, açmak istediğimiz resim dosyasına Shift (Üst Karakter) tuşuna basıp sağ kliki tıkladığımızda (önce dosyayı işaretleyin, sonra shift ile birlikte sağ klik tıklayın) Birlikte Aç seçeneği karşımızaçıkacaktır. Explorer .gif ve .jpg uzantılı dosyaları açmamızı sağlamaktadır. Başka bir resim gösterici var ise (bir zahmet günü bitmemiş olsun) onu seçip, Bu dosya türünü açmak için her zaman bu programı kullan kutucuğunuda işartledikten sonra tama butonunu tıklamamız sorunumuza çözüm olacaktır.

11 - Virüs.

Aslında üzerine gidilecek büyük bir konu. Ama kısaca bu bölümde anlatayım dedim. Çoğu virüs tarama programları update (virüs güncellmesi de diyebiliriz) edilmediğ için sistemde işe yaramaz bir hale gelir. Virüs bulaşan bilgisayarlarada bir Temizleme programı yüklemek faydasız olabilir. Bu tip durumlarda Dos üzerinde F-Prot gibi tarama yapan dosyaları kullanarak, Dos üzerinden (Windows virüsleri Dos üzerinde etkin olamaz) virüs temizlememiz daha yararlı olacaktır. Daha sonra virüs tarama programını kurup, güvenli kipte virüs taramamız sistemimizdeki virüsleri temizlemenin en sağlıklı yoludur.

12 - Ağ ayarları yüzünden açılışta çıkan hata mesajları.
Ağ ayarlarını karıştırıp bozduğumuz ayarlar açılşta bir çok hatanın oluşmasına neden olur. Bu tip durumlarda dos üzerinden (Windows açık değilken) Scanreg /Restore komutunu çalıştırmamız, sistemimizin karıştırılmadan önceki halini seçip yüklememize olanak verir. Bu sorununuzu çözmezse, tüm protokolleri (TCP, IPX, Net-Beu...) ve tanıtılmış bağdaştırıcıları (ethernet kartı, modem, çevirmeli ağ...) silmemiz sistemdeki hatalarıda silebilir. Daha sonra bu özellikleri yeniden yüklememiz gerekmektedir. Önce bağdaştırıcılar, daha sonra protokollerin yükenmesi işi daha da sağlamlaştırır.


Bir kısmı alıntıdır

ѕнσω мυѕт gσ ση ツ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
bilgisayarı açtığımda windows sesi sonradan geliyor nasıl düzeltebilirim yada tamamen sesi iptal etmek mümkünmü
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Nisan 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bılgısayar kapatırken kapat cok geç gelıyor acaba neden?
amazoom - avatarı
amazoom
Ziyaretçi
2 Haziran 2010       Mesaj #5
amazoom - avatarı
Ziyaretçi
bilgisayarı açtığımda windows sesi sonradan geliyor nasıl düzeltebilirim yada tamamen sesi iptal etmek mümkünmü ...
aynı sorun bendede var..çözümü varmıdır ki...?
DiSs-eR - avatarı
DiSs-eR
Ziyaretçi
2 Haziran 2010       Mesaj #6
DiSs-eR - avatarı
Ziyaretçi
denetim masası/ses/ses efekti oradan oturum açma bilgisayar açma ile ilgili olanların üstüne tıklayıp yok diye işraretlersen sesler iptal olur... (Windows7'ye göre açıkladım) Kolay Gelsin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Şubat 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar başlat ara kısmına msconfig yazın orda bilgisayarın arka planında çalışan dosyaları görürsünüz.bilmediğiniz dosyaların yanındaki kutucuğa hiç ellemeyin.orda windows sesi yazıyor onun yanındaki işaret kaldırın ses gidecektir.daha sesi çıkmayacaktır windowsun.
drys - avatarı
drys
Ziyaretçi
30 Mayıs 2011       Mesaj #8
drys - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayarı her açtığımda ekrana ilk önce kitaplıklar klasörü geliyor.Bu bir sistem klasörüdür.Bunu nasıl engelleyebilirim?
buğrahan - avatarı
buğrahan
Ziyaretçi
10 Haziran 2011       Mesaj #9
buğrahan - avatarı
Ziyaretçi
bilgisarı acıyorum 2dk bekliyorum 2dk daha bekliyorumnm aha
disk hatası olmuyor
denediğim yöntemler
*icini acıp kabloları cıkmışmı dıye kontrol etim
*cıkarıp geri taktım
olmadı yardım
efsane misafir - avatarı
efsane misafir
Ziyaretçi
21 Haziran 2011       Mesaj #10
efsane misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilgisayarım açılırken 4 kez hata sesi geliyo sonra ise ekran gelmiyo

Benzer Konular

7 Nisan 2010 / Ziyaretçieigatük Cevaplanmış
21 Haziran 2015 / careless_WhispeR Cevaplanmış
15 Kasım 2014 / Misafir Soru-Cevap
20 Nisan 2011 / mgemgemge... Soru-Cevap
28 Mart 2013 / ziyaret Soru-Cevap