Arama

Kimya dersine nasıl çalışmalıyım? Nasıl başarılı olabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Ekim 2015 Gösterim: 14.853 Cevap: 12
ZİYARETÇİ - avatarı
ZİYARETÇİ
Ziyaretçi
25 Nisan 2009       Mesaj #1
ZİYARETÇİ - avatarı
Ziyaretçi
kimya dersini anlamıyorum sizce ne yapabilirim?
EN İYİ CEVABI berke aktaş verdi
Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Kimya dersi, maddelerin yapısını, özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini inceler. Bu dersle, gözlemlerin formüle edilişi, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Kimya başlı başına bir bilim olmasına rağmen matematik, biyoloji ve fizik dersleri ile de bağlantılıdır. Bu sebeple ÖSS’de çıkan bazı kimya soruları biyoloji ve fizik konularını da kapsamaktadır. Eğer matematik dersinde başarılı iseniz kimya dersinde de başarılı olmanız kuvvetle muhtemeldir. Özellikle trigonometri, denklem kurma, grafikler ve türev gibi matematiğe ait konuların, bağıntı ve formüllerin iyi öğrenilmesi kimya dersine ait çalışmalarınızda işinizi kolaylaştırır.

KİMYA DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste Derste aktif olmanız gerekir. Bunun için derste işlenecek konuya ön hazırlık yaparak gelmeniz, hem aktif olmanızı, hem de konuya daha hızlı hakim olmanızı sağlar. Bu şekilde derste işlenen konuya dair eksiklerinizi fark ederek kısa sürede konunun bütününe hakim olabilirsiniz.
Tüm derslerde olduğu gibi kimya dersinde de başarılı olmak için kimya dersine veya bazı kimya konularına karşı önyargıdan kaçınmak gerekir. Dersi iyi dinlemeli, ayrıntıya kaçmadan önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmelisiniz. Anlamadığınız yerleri öğretmene sormaktan çekinmemelisiniz. Öğretmen tarafından sınıfta örnek olarak çözülen sorulara da dikkat etmelisiniz.

B) Bireysel Çalışmalarda Dersi derste dinlediğiniz zaman yapmanız gereken görevin % 70’ni halletmişsiniz demektir. Bundan sonraki göreviniz ise öğrenmiş olduklarınızı pekiştirmek, unutmamak, ve tam manasıyla öğrenemediğiniz konuları da öğrenmeye çalışmaktır. Dershaneden aldığınız tüm kaynakları bireysel çalışmalarda kullanmalısınız. Farklı kaynaklardan da yararlanarak değişik soru tiplerine aşinalık kazanabilirsiniz. Konu ve soru kitaplarını bitirdikten sonra ÖSS denemeleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz. En iyi öğrenme yollarından biri de deneme sınavlarının sonunda yapamadıklarınızı veya boş bıraktıklarınızı öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla tartışarak öğrenmeye çalışmanızdır.

Son düzenleyen SEDEPH; 25 Nisan 2009 17:09
berke aktaş - avatarı
berke aktaş
Ziyaretçi
25 Nisan 2009       Mesaj #2
berke aktaş - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Kimya dersi, maddelerin yapısını, özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini inceler. Bu dersle, gözlemlerin formüle edilişi, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Kimya başlı başına bir bilim olmasına rağmen matematik, biyoloji ve fizik dersleri ile de bağlantılıdır. Bu sebeple ÖSS’de çıkan bazı kimya soruları biyoloji ve fizik konularını da kapsamaktadır. Eğer matematik dersinde başarılı iseniz kimya dersinde de başarılı olmanız kuvvetle muhtemeldir. Özellikle trigonometri, denklem kurma, grafikler ve türev gibi matematiğe ait konuların, bağıntı ve formüllerin iyi öğrenilmesi kimya dersine ait çalışmalarınızda işinizi kolaylaştırır.

KİMYA DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste Derste aktif olmanız gerekir. Bunun için derste işlenecek konuya ön hazırlık yaparak gelmeniz, hem aktif olmanızı, hem de konuya daha hızlı hakim olmanızı sağlar. Bu şekilde derste işlenen konuya dair eksiklerinizi fark ederek kısa sürede konunun bütününe hakim olabilirsiniz.
Tüm derslerde olduğu gibi kimya dersinde de başarılı olmak için kimya dersine veya bazı kimya konularına karşı önyargıdan kaçınmak gerekir. Dersi iyi dinlemeli, ayrıntıya kaçmadan önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmelisiniz. Anlamadığınız yerleri öğretmene sormaktan çekinmemelisiniz. Öğretmen tarafından sınıfta örnek olarak çözülen sorulara da dikkat etmelisiniz.

B) Bireysel Çalışmalarda Dersi derste dinlediğiniz zaman yapmanız gereken görevin % 70’ni halletmişsiniz demektir. Bundan sonraki göreviniz ise öğrenmiş olduklarınızı pekiştirmek, unutmamak, ve tam manasıyla öğrenemediğiniz konuları da öğrenmeye çalışmaktır. Dershaneden aldığınız tüm kaynakları bireysel çalışmalarda kullanmalısınız. Farklı kaynaklardan da yararlanarak değişik soru tiplerine aşinalık kazanabilirsiniz. Konu ve soru kitaplarını bitirdikten sonra ÖSS denemeleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz. En iyi öğrenme yollarından biri de deneme sınavlarının sonunda yapamadıklarınızı veya boş bıraktıklarınızı öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla tartışarak öğrenmeye çalışmanızdır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Her ne kadar çalışırsam çalışayım anlayamıorm . Ne yapmalıyım lise 1 öğrencisiyim ve kimyam 15 , ne yapacağımı bilmiorm lütfen yardım edin .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ocak 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben öss ye hazırlandığım halde kimya konularının bir kısmını anlamakta zorlanıyorum..
Lise 1 konuları inan ki çook kolay, Sakın kimyaya ön yargıyla yaklaşma, anlamadığın yerleri hocana sor, evde muhakkak tekrar yap ve en önemlisi de kimyayı neden-sonuç ilişkisine dayanarak anlamaya çalış SAKIN EZBER YAPAYIM DEME !
Hocan madde ve özelliklerini anlatıyorsa sen de anlatılanları zihninde canlandır. Ve şunu da bil ; atom ve yapısı kimyanın en kolay konusu Msn Happy Hiç bir konuyu anlamıyorsan bu konuya biraz kafa yor muhakkak anlarsın dolayısıyla kimyayı sevmeye başlarsın Msn Wink
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mart 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hiç anlamıyorum bu kimyayı...:'(:'(
biresintiy - avatarı
biresintiy
Ziyaretçi
10 Nisan 2011       Mesaj #6
biresintiy - avatarı
Ziyaretçi
kimya'yı hiç anlamıyordum.. ama kimya beni anlıyordu..ben de şu an kimya'yı çok iyi anlıyorum.. biraz asabi ama çok sevecen..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Nisan 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kimya fiziğe göre çok kolay ve eğlanceli okadar da zor deil çalışınca yaparsınız
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bn lise 1 deyken kimyam iidi şimdi lise 2 deyim kimya kötü oldu niye anlamadım hocadan mı kaynaklanıyo acaba ?
İĞRENÇKİMYA - avatarı
İĞRENÇKİMYA
Ziyaretçi
7 Aralık 2011       Mesaj #9
İĞRENÇKİMYA - avatarı
Ziyaretçi
Ben Kimyadan Hiç Anlamıyorum Yazılı Notum 19 Hiç İlgim Yok Kimyaya Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya benim kimyam ii ama matematik iii deil.olmuyo ne yaptysam olmad yardmc olur musunuz?