Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Ağustos 2015  Gösterim: 117.722  Cevap: 47

Bebek kırklama diye bir şey var mıdır?

Ziyaretçi
12 Kasım 2008 15:50       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
kırklama adeti hangi illerde nasıo yapılır dersim varda yarına 13 kasım perşembe ye hemen cevaplarsanız memnu olurum
EN İYİ CEVABI sanar verdi
Kırklama

Loğusa ve kırklı çocuğa kırk basmaması için loğusanın ve çocuğun serbeste çıkması için; kırk gün içerisinde genellikle kadın ve çocuğun yıkanması biçiminde yapılan uygulamaya “kırklama” adı verilmektedir.Yaygın olarak kullanılan “kırklama” tanımlanmasının dışında bu olaya halk arasında; “kır dökme”, “kırk çıkarma” vb. adlar da tanımlanmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

Anadolu’da kırklama işlemi en yaygın olarak kırkıncı gün yapılmaktadır.Bu süre yörelere göre farklılık göstermekte; 7., 20., 30., 37., 39., 41. günlerde de kırklama yapılmaktadır.Bu işlem yörelere göre şekilde bazı farklılıklar gösteriyor olmasına karşın içerikte aynı amaca yönelik bir uygulamadır.Doğumla ilgili adet ve uygulamalar içerisinde kırklama işlemini geçmişte olduğu gibi günümüzde de değişmez bir kural olarak geçerliliğini sürdürmektedir.

..:: T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ::..Misafir
12 Kasım 2008 15:54       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEBEKLERİN KIRKLANIŞI:

Bebek kırklama işi iki aşamada yapılır. Birincisi yirmi kırkı, ikincisi tam kırktır. Kızların yarı kırkı doğumundan itibaren 19 gündür. Erkek çocuklarda 20 gün, tam kırk kızlarda 39 gün erkeklerde 40 gündür. Bebek ve annesinin yıkanacağı suyun içine altın, gümüş, nazarlık atılır. Bu suyla önce anne sonra bebek yıkanır. Anne çocuğun üstüne gitmez. Giderse çocuğu bastıracağı ve büyüyemeyeceğine inanılır. Bebekler, kırkları dolmadan evden çıkartılmaz. Kırkının çıktığı gün mutlaka gezmeye götürülür. Gidilen ev ne kadar uzak olursa, çocuğun sesinin o kadar güzel olacağın inanılır. Misafir gidilen evin sahibi annenin saçına un sürer, anlamı uzun ömürlü olmasıdır. Bebeğe de yumurta verilir bunun anlamı da sağlıklı olmasıdır.


12 Kasım 2008 15:55       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
kırklama geleneği tahminen şamanist dönemlerden günümüze kadar gelen bir gelenektir. bebek kırkıncı gününü doldurduğunda artık kötü güçlerin etkisinden kurtulduğuna inanılır ve ve bi nevi kutlama yapılır

Ege’ de bir inanışa göre doğumdan sonra kırk gün içerisinde anne ve bebek her türlü hastalık tehlikesine açıktır. Bu nedenle aile büyükleri tarafından loğusa kadın evde yalnız bırakılmamaya özen gösterilmektedir. Bebek kırkı dolmadan dışarı çıkarılmamakta, başka kırklı kadın ve çocuğu ile karşılaştırılmamaya dikkat edilmektedir.

Anne ve bebek kırk gün sonra “kırklanmaktadır”. Yalnız Ev Köyü’nde bu töre yalnızca kadınlar tarafından yerine getirilmektedir. Anne ve bebeğin, kırklama işleminden sonra tüm tehlikelerden kurtulacağına inanılmaktadır. Tüm akrabaların toplandığı bu törende içinde ayak değmeyen yerden toplanan kırk tane çakıl taşının olduğu kırklama suyu ile bebek yıkanmaktadır. Bunu anne ve bebeğin tüm kirli giysilerinin yıkanması izlemektedir. En son olarak kırklama suyu ayak değmeyecek bir yere dökülmektedir.
28 Nisan 2009 00:51       Mesaj #4
konçuy - avatarı
VIP ON TEMMUZ 2013
çevremde yeni doğan bebek 20 günlük ve 40 günlük olduğunda taş sayıp banyo yaptırılıyor. çevremde her aile bunu yapıyor sorum böyle birşey dinimizde var mıdır? yoksa tamamen hurafemi demeliyiz bu konu oldukca önemli cevabı yazacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..Allah(c.c) razı olsun...
sanar tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
16 Eylül 2009 18:57       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
babağim 25 günlük.ama biz dışarı çıktık.misafirliğe gittik.bu ne gibi bi sorun olur acaba.cvp verirseniz sevinirim .tşk
Misafir
12 Ekim 2009 13:43       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kırklama hakkında bilgi pls
Misafir
12 Ekim 2009 21:06       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çok kötü yapmışsın çünkü hemen dışarı çıkar mıycaktın yoksa çocuk büyülenir ve nazar değer


kırkı çıkınca çıkar daha iyi olur
Misafir
12 Ekim 2009 21:09       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence çok yanlış yapmışın çünkü kırkı çıkmadan çıkarmamalıydın çocuk hem büyülanir hemde nazar değer
Misafir
12 Ekim 2009 21:16       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çocuğun kırkı çıkmadan dışarı çıkarma çünkü zararlı sizinle yani anneye pek alışmaz ve nazar değer beddua ederler genellikle çocuğun aklı gider başka yere büyüyünce yaramaz şımarık olur nazar deydiği için hemen okutun okutmanız lazım ve birdaha çıkarmayın avsiyem bu ben doktorum kırkı çıkınca hemen çıkarın ki işiniz hep rast gelsin çocukta güzel ve iyi olsunCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç