Arama

Yangın alarmı nasıl yapılır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Haziran 2012 Gösterim: 48.918 Cevap: 40
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Nisan 2010       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yangın aarm devresi nasıl kuruluo ltfn bi cvp yazınnn performans ödeviii
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

yangin alarm devresi nasil kurulur

yangın alarmı yapmak için bir mandal ve bisikletlere takılan elektronik korna yeterli YAPILIŞI: BİSİKLET ALARMININ BASMA DÜGMESİNİ KESİN BİR MANDALA BASILI ŞEKİLDE 2 ADET ÇİVİ TAKIN HER İKİ UCUNA BASMA YERİNİ İNCE BİR İP İLE BAĞLAYIN İPİN UCU UZUN KALSIN DAHA SONRA MANDAL UÇLARINA GEÇİRDİĞİMİZ ÇİVİLERE BİRER KABLO BAĞLAYARAK ALARMIN BASMA DÜĞMESİ UÇLARINI BİRLEŞTİRELİM. İPİ YAKTIĞIMIZ ZAMAN İP KOPACAK VE MANDALDAKİ İKİ ÇİVİ BİRLEŞEREK ALARMIN ÇALMASI SAĞLANACAK. KOLAY GELSİN ....................
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Nisan 2010       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yalnız bu cob (chip on board) adında parçayı bulamadım . ama diğer devreyi yaptım .devreye baktım devre de doğru yani o cob yazan parçayı bulabilsem devre çalışır ama bulamadım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Nisan 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sadece basit bir alarm dewresi istiyorum ve hiçbir yerde yok
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Nisan 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bizim bir yangın alarmı yapmamızı istiyor hoca ama nasıl yapacağımı bilmyom yardım edin
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2010       Mesaj #16
misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha nasıl bi ödev bu aynısını bizde verdi yapamassam valla hem 0 rı hemde dayağı yicem lütfen kolay anlasılır bir şekilde anlatın bunu
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
27 Nisan 2010       Mesaj #17
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Yukarıdaki bilgiler yangın alarmı değil herhangi bir ikaz alarm sistemleridir..
Linke tıklayıp yangın alarm devreleri ve malzemeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.>>>> Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Alıntı
euphrates adlı kullanıcıdan alıntı

Dedektör vs Sensör Gibi Şeylere İhtiyacın Olucak Tam Olarak Buradan Sana nasıl Yapıldıgını Söylemek Açıklamak Zor Olur zaten zor bir konu bulamadım ama sana önerim yakınlardaki bir meslek lisesine git ve bir hocaya danış birilerine danış sana yardımcı olucaklardır... Msn HappyMsn Wink

Canım Pek Anlıcagını tahmın etmıyorum ama sana devreleri gösteriyim.

Alarm devreleri, istenmeyen bir durumun ortaya çıkması durumunda bizi çeşitli şekillerde uyaran devrelerdir. İstenmeyen durumlar, evi su basması, yangın çıkması, eve veya arabaya hırsız girmesi, yolda don olması vb.dir.

Elektronik devre elemanları arasında, bu gibi durumların ortaya çıkmasıyla birlikte bize gerekli uyarıyı verebilmek adına fiziksel olayları elektriksel büyüklüklere dönüştürecek malzemeler neyse ki vardır. Bunlar, ışığı, sesi, sıcaklığı, basıncı vb.ni, elektriksel olarak işlenebilen hale getirirler. Devrelerimiz sinyali işledikten sonra bize, ortamdaki insanları uyaracak fiziksel büyüklüğe karar vermek kalır. Genelde sesli ve ışıklı uyarılar dikkat çekici olduğu için tercih edilirler. Gelişmiş alarm devrelerinde yalnızca o anlık ve o çevreye uyarı vermekle kalmayıp, daha önceden kaydedilmiş mesajı dinletmek için girilmiş telefon numaralarını arama veya istenilen herhangi bir cihazı uzaktan çalıştırabilme özellikleri bulunur.

Aşağıda verilen basit devreler tipik algılama yöntemleridir. Bunlar, tasarımcının düşünce sınırlarını tetikleyecek birer ön-örnektir yalnızca. Geliştirmek veya kullanım alanlarına karar vermek bütünüyle size kalmıştır.

id537 1
Şekil.1 Işıkla aktif olan devre

id537 2
Şekil.2 Kontak açılmasıyla aktif olan devre

id537 3

Şekil3. Kapasitif Algılama (yaklaşım sensörü) Devresi
inceleyiniz

id537 4

Şekil4. Gerilimin Düşmesiyle Aktif Olan Devre

id537 5
Şekil5. Donma Alarmı Devresi. Termistörle trimpotu yer değiştirirseniz, devre bu kez ısının düşmesi değil de yükselmesi durumunda aktif olur.

id537 6

Şekil6. Su (nem) Algılayıcı Devre. Gerçekte bir iletkenlik algılayıcıdır; iletkenin direncine göre osilatör frekansı değişiklik gösterir.

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya bizim bir yangın alarmı yapmamızı istiyor hoca ama nasıl yapacağımı bilmyom yardım edin

Alıntı
misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yha nasıl bi ödev bu aynısını bizde verdi yapamassam valla hem 0 rı hemde dayağı yicem lütfen kolay anlasılır bir şekilde anlatın bunu

,
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Nisan 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha bnA Da Aynı Ödevi veRdi Hoca perforManS Ödevi Yha Ben bU DEvrelerİ nasIl Çizcem ve De >yangın Alarmı< nı anlatırsanız sevinirim
tuba beste - avatarı
tuba beste
Ziyaretçi
2 Mayıs 2010       Mesaj #19
tuba beste - avatarı
Ziyaretçi
fenci bize verdi biz şimdi bunu nasıl yapacaz yardım edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mayıs 2010       Mesaj #20
Misafir - avatarı