Arama

Bitki ve hayvanların canlılık özellikleri arasındaki farklılıklar nelerdir? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Mayıs 2014 Gösterim: 100.625 Cevap: 46
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2011       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayvanlar vebitkiler arasındaki fark nedir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mayıs 2011       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben 4.sınıfına gidiyorum.Bitki ve hayvanlarda görülen farklılıkları anlatırmısınız?
Sponsorlu Bağlantılar
akıllı_cocuq - avatarı
akıllı_cocuq
Ziyaretçi
21 Mayıs 2011       Mesaj #33
akıllı_cocuq - avatarı
Ziyaretçi
Bitki-Hayvan arası farklara acil örnek gerek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2011       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hayvan ve bitki nin arasındaki fark
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ekim 2011       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben bu siteyi çok beğendim hatta üye olmak istiyorum ama üyelik yeri yok kiMsn HappyMsn HappyMsn HappyMsn HappyMsn Happy

var en üste üye ol var oraya tıkla
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ekim 2011       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bitki ve hayvan hücresindeki benzerlikler nelerdir yaz çıkar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2011       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bitki hücresi:
+ hücre çeperi bulunur.
+ sitoplâzmada plastitler vardır.
+ kofullar çok ve büyüktür.
+ lisozom ve sentrozom bulunmaz.
+ anket yapamaz.

hayvan hücresi:
+ hücre çeperi bulunmaz.
+ plastitler yoktur.
+ kofullar az ve küçüktür.
+ lisozom ve sentrozom bulunur.
+ anket organeli bulunur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Nisan 2012       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bakmadığım yer kalmadı hep hüre hep hücre ben farklılıklarını arıyorum farklılıkların ne olur verin ama kısa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2012       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar:

Bitki ve hayvan hücreleri arasında farklılıklar olmasına rağmen tüm hücreler;hücre zarı,stoplazma ve çekirdek olmak üzere 3 temel bölümden oluşur.

1.Hücre Zarı:
Hücreyi dış ortamdan ayırır ve sarar. Hücreye şekil verir ve onu dış etkilerden korur. Üzerinde küçük delikler vardır. Bu delikler hücreye madde giriş çıkışını sağlar. Hücreye gerekli malzemeleri hücre içine alır. Hücre içinde oluşan atık maddeleri dışarı atar. Hücre zarı canlı,ince ve esnektir. Hücre zarı madde alışverişinde seçicilik gösterir. Kendisine gerekli olan maddelerin hücre içine girmesine izin verirken atık maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Zararlı maddelerin hücreye girmesine izin vermez. Bu yapısı ile hücre zarı seçici geçirgen özelliktedir.

2.Stoplazma:
Hücre zarıyla çekirdeğin arasını dolduran yumurta akına benzeyen sıvıdır. Hücre stoplazmasının içinde farklı görevleri olan bölümler vardır. Farklı canlılık olaylarının gerçekleştiği bu bölümlere organel denir. Hücrenin tüm yaşamsal faaliyetleri bu organellerde gerçekleşir. Hücredeki bu organellerin denetiminden düzenli ve uyum içerisinde çalışmasından hücre çekirdeğinin içindeki kalıtsal madde sorumludur. Hücre stoplazmasında bulunan organel ve görevleri şöyledir.

a.Mitekondri:
Hücreler farklı görevlerin yapılması için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Hücre için gereken enerji mitekondriler tarafından üretilir. Mitekondriler hücrenin enerji ocaklarıdır.

b.Kloroplast:
Yeşil bitkilerde bulunur. İnsan ve hayvan hücrelerinde bulunmaz. Kloroplast organeli en çok yeşil bitkilerin yapraklarında bulunur. Bitkilerin yeşil renkli olmasını kloroplastların içinde bulunan yeşil renk verici maddeler sağlar. Kloroplastlar bitkilerin güneş ışığını kullanarak besin üretmelerini sağlar.

c.Koful:
Hem bitki hem de hayvan hücrelerinde bulunan bir organeldir. Bitki hücresindeki kofullar büyük ve az sayıdadır. Hayvan hücresindeki kofullar ise küçük ve çok sayıdadır. Genç bitki hücrelerindeki kofullar küçük,yaşlı bitki hücrelerinde ise büyüktür. Kofullar hücrede besin ve atık maddeleri depolamakta görevlidir.

Kaynak: Bitki ve hayvanların canlılık özellikleri arasındaki farklılıklar nelerdir?
Selinaksoy - avatarı
Selinaksoy
Ziyaretçi
15 Ekim 2012       Mesaj #40
Selinaksoy - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben bu siteyi çok beğendim hatta üye olmak istiyorum ama üyelik yeri yok kiMsn HappyMsn HappyMsn HappyMsn HappyMsn Happy

Hayır canım var. Sağ en üstte üye ol yazıyor ordan kayıt olabilirsin Msn HappyMsn WinkMsn SarcasticMsn Grin