Arama

Sınıf geçme not ortalaması nasıl hesaplanır? - Sayfa 23

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Haziran 2015 Gösterim: 291.247 Cevap: 283
bekirr - avatarı
bekirr
VIP VIP Üye
11 Mayıs 2012       Mesaj #221
bekirr - avatarı
VIP VIP Üye
Yeni Lise sınıf geçme yönetmeliği

Sponsorlu Bağlantılar
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), hazırladığı yeni yönetmelik taslağını, görüşlerini almak için eğitim sendikaları ve sivil toplum örgütlerine gönderdi.

Taslağa göre başarılı öğrencilere liseyi 3 yılda bitirme hakkı verilerek erken mezun olma imkânı getiriliyor. Buna göre, 9. ve 10′uncu sınıflarda bütün derslerden başarılı olan ve ortalaması 90′ın üzerindeki öğrenci, 11. sınıfta geçici olarak 12. sınıfa kaydını yaptırabilecek. Merkezi sistemle yapılacak sınava giren başarılı öğrenci 11. sınıfın sonunda okuldan mezun olabilecek.

Yeni yönetmelikle uygulamalı derslerle ilgili olarak; mesleki ve teknik okullarda, imam-hatip liseleri, meslek, güzel sanatlar ve spor liseleri ise merkezi sınavla yapılamayacağı için yarıyıl, yaz tatillerinde veya en geç ağustos ayı sonuna kadar yoğunlaştırılmış eğitim verilecek.

Taslaktaki diğer değişiklikler şöyle:

Sınıf mevcutları fen liseleri ile sosyal bilimler liselerinde daha önce 26 iken bu sayı 30′a çıkarılıyor. Genel liselerde yer sıkıntısı yaşanır ise sayı 40′a kadar çıkacak.

Ders saatleri 45 dakikadan 40′a düşürülüyor.

Özürsüz devamsızlıktan kalma süresi önce 20 günden 45 güne çıkarılıyor.

Puanla değerlendirme sisteminde değişiklik yapılıyor. Şu anda puan olarak 0-24 ‘Etkisiz’, 25-44 ‘Geçmez’ iken yeni şekliyle 0-44 ‘Geçmez’ oluyor.

Ders yılı sonunda bir dersten başarılı olma kriterleri değişiyor. Mevcut haliyle birinci dönem notu etkisiz ’0-24′ ise ikinci dönem notu orta olunca geçilirken artık bu geçilemeyecek. En az birinci dönem 35, ikinci dönem 45 not almak veya birinci dönem notu 35′ten az ise ikinci dönem en az 70 almak gerekiyor.

Başarısız dersi olanların ortalamayla sınıf geçmesi bazı liselerde kolaylaştırılıyor. Yeni uygulamada ayrım yapılmaksızın bütün liselerde yıl sonu başarı puanı 50 olanlar, başarısız dersi olsa dahi sınıf geçebiliyor.

Sorumlu geçmede ders sayısı artırılıyor. Şu anda sınıfını geçemeyen öğrencilerden, alt sınıflar da dâhil toplam 5 dersten fazla başarısız olanlar sınıf tekrarı yaparken bu sınır 6 derse çıkarılıyor. Bir öğrenci okuduğu sınıfta 4, alttan kalan 2 ders olmak üzere toplam 6 dersten başarısız olsa dahi sınıfını sorumlu geçebiliyor. Diğer bir ifadeyle öğrenci ancak toplam 7 dersten başarısız olursa sınıf tekrarı yapıyor. Yeni uygulamada en fazla 4 dersten başarısız olan sınıf geçebilecek.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2012       Mesaj #222
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

lise sinif gecme hesaplama ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

notlarıma göre sınıf geçip geçemeyeceğimi hesaplamak istiyorum...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mayıs 2012       Mesaj #223
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
100 üzerindense 72,5 de geçiyorsunuz tam 2.50 den
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mayıs 2012       Mesaj #224
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar 9 .sınıf ögrencisiyim. İlk dönem ortalamam 3ün üzerindeydi fakat 2 . dönem ortalamamı düşürdüm. Yıl sonu agırlıklı ortalama hesaplanırken 2 dönemin ortalamasımı alınıyor yoksa sadece 2 . dönemin ortalamasımı. Birde benim 4 tane zayıfım var biri dil anllatım fakat ortalamam kurtarıyor soruml gecermiyim ? Yardım ederseniz teşekkür ederim .
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mayıs 2012       Mesaj #225
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şimdi bakın sınav notunuzla ders saati nekadarsa çarpın 14 derse yapın aynı şekilde haftada 30 saat ders görüoruz yha 30 a bölün çıkan sonuç 2.5 ve üzeriyse geçtiniz ama 2.4 ise allah kurtarsın kaldınız...
ŞU ŞEKİLDE
MATEMATİK=4.4=16
YANİ ÖNCE SINAV NOTU SONRA DERS SAATİ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mayıs 2012       Mesaj #226
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben anadolu lisesindeyim ortalamam yüksek ama 5 zayıfım var gecermıyım
danger4254 - avatarı
danger4254
Ziyaretçi
25 Mayıs 2012       Mesaj #227
danger4254 - avatarı
Ziyaretçi
beyler ben şunu soruyorum,şimdi 9.sınıfta hesap yaparken 1,2,3 diyemi yoksa 50,65,70 diyemi hesap yapıyoruz.yani 5 lik sistemmi 100 lük mü?eğer 5 lik se büyük haksızlık var çünkü 46 da 2-54 de 2.teşekkürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2012       Mesaj #228
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merb arkadaslar ßen Lise 1 e gidiyorum
-İngilizce öğretmenimin dediğine göre ilk dönem inglizcem
1.dönem=2
2.dönem=1 Toplayp 2 ye bölüyoruz yani 3 oluyor ve 1,5 dan 2 düşüyor Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir