Arama

Kanın incelmesiyle romatizmal ağrının azalmasının nedeni nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Eylül 2009 Gösterim: 4.591 Cevap: 2
mehmet_44 - avatarı
mehmet_44
Ziyaretçi
6 Haziran 2009       Mesaj #1
mehmet_44 - avatarı
Ziyaretçi
Ankilozon spondolit hastasıyım, kısacası romatizma.
- Romatizmanın kana etkileri nelerdir?
- Ağrı kesicilerin veya asprinin kanı sulandırdığını yani incelttiğini biliyorum. Kanın incelmesiyle ağrıların azalması arasındaki bağ nedir?
-Spor veya egzersiz yapıldığı zaman kana etkisi nasıl oluyor?

Şimdiden teşekkür ediyorum
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
merhaba ben artrit hastasıyım kortizon kullandım uzun süre fakat aşırı şişmanladım bu hastalık yüznden felç geçirdim şu anda çok bacagım kalçam belim agrıor agrı kesiciler yüzünden iğneler yüzünden perişan oldum ne yapmalıyım
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
6 Haziran 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
mehmet_44 adlı kullanıcıdan alıntı

Ankilozon spondolit hastasıyım, kısacası romatizma.
- Romatizmanın kana etkileri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
- Ağrı kesicilerin veya asprinin kanı sulandırdığını yani incelttiğini biliyorum. Kanın incelmesiyle ağrıların azalması arasındaki bağ nedir?
-Spor veya egzersiz yapıldığı zaman kana etkisi nasıl oluyor?

Şimdiden teşekkür ediyorum

Romatizma kalpte büyük bozukluklar yapabildiği gibi bazı hallerde de hiç bir bozukluk yapmadan geçtiği olur. Bozan da sadece hastalık sırasında kalp bozuklukları görülür. Hastalığın geçmesi ile birlikte bu bozukluklar da ortadan kaybolur. Romatizma kalp kapakçıklarında yetmezlik, darlık yapabildiği gibi kalp kasını ve kalbin dışını örten zarı da hasta edebilir. Kalp kasının hastalanmasında göğüste ağrı ortaya çıkar. Buna karşılık kalbin dışını örten zarın hastalanmasında kalp üzerinde herhangi bir ağrı hissedilmez.
Kapakçıkların hastalanması ise hem dolaşımda hem de kalbin çalışmasında bozukluklar yapar. Bunun sonucu olarak ta kalp yetmezliği ortaya çıkar. Hastaların aşırı hareketleri kolayca nefes darlığı doğurduğu gibi parmak uçlarında ve dudaklarda, oksijen yetersizliğinden morarmalar da ortaya çıkar. Hastanın aşırı kuvvet harcaması sonucu kalp çok kolay durabilir.
Kalp kaslarının hastalanması halinde hastalığın derecesine göre kalp yetmezliğine varan bozukluklar ortaya çıkabilir.
Romatizma mikrobu vücuda girdikten sonra kalp üzerinde yerleştiği için, genel belirtiler yani eklemlerdeki şişlikler görülene kadar kalpte bozukluklar meydana gelmişse bunun önlenmesi artık imkânsızlaşmıştı. Eklemlerde meydana gelen bozukluklar geçicidir ama kalpteki bozukluklar çoğu zaman kalıcı olur.

Romatizma bazı hastalarda kalbi direk etkiler.Kalbin en büyük göevi olan kan pompalama ve kan dolaşımı sağlama romatizma ile olumsuz etkilenir ve hasar görür.Kanın sıvılaşması bu bakımdan önemlidir.Kan pompalanması normal kan sıvılığına göre daha akıcı olacağından hasar oranı azalır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
merhaba ben artrit hastasıyım kortizon kullandım uzun süre fakat aşırı şişmanladım bu hastalık yüznden felç geçirdim şu anda çok bacagım kalçam belim agrıor agrı kesiciler yüzünden iğneler yüzünden perişan oldum ne yapmalıyım