Arama

Nöroloji ile asabiye aynı anlama mı geliyor?

Güncelleme: 22 Temmuz 2009 Gösterim: 7.742 Cevap: 5
asi_kara_melek - avatarı
asi_kara_melek
Ziyaretçi
22 Temmuz 2009       Mesaj #1
asi_kara_melek - avatarı
Ziyaretçi
Nörolojinin beyinl ilgili bir tıp dalı olduğunu biliyorum ama diğer adının asabiye olması beni kaygılandırıyor.Gerçekten asabiye nörolojiyle farklı ad altında aynı tıp dalımıdır?Ayrıca nöroloji nedir? söyleybilirseniz sevinirim....
Sponsorlu Bağlantılar
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
22 Temmuz 2009       Mesaj #2
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
asi_kara_melek adlı kullanıcıdan alıntı

Nörolojinin beyinl ilgili bir tıp dalı olduğunu biliyorum ama diğer adının asabiye olması beni kaygılandırıyor.Gerçekten asabiye nörolojiyle farklı ad altında aynı tıp dalımıdır?Ayrıca nöroloji nedir? söyleybilirseniz sevinirim....

Doğrudur. TDK her iki kelimeyi de anlam olarak aynı şekilde açıklamış:
Sponsorlu Bağlantılar
nöroloji
isim, tıp (***) (l ince okunur) Fransızca neurologie
1 . Sinir bilimi.
2 . Hastanelerde sinir hastalıklarıyla ilgili bölüm.

asabiye
isim, tıp (***) Arapça ¤a¹abiyye
1 . Sinir bilimi.
2 . Sinir hastalıkları ile ilgili hastane bölümü.
Aralarındaki fark; nöroloji Fransızca, asabiye ise Arapça kelimelerdir.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
ozti - avatarı
ozti
Ziyaretçi
22 Temmuz 2009       Mesaj #3
ozti - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

'Nöroloji', genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır. Nöroloji zamanla içine kapalı ve sınırlı bir dal olmaktan çıkmış, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin damar hastalıkları, bunamalar, uyku bozuklukları gibi ayrıca özelleşmişlik gerektiren alt disiplinlere bölünmüştür, bunun yanı sıra 19. yüzyılda ruh hastalıklarıyla birlikte ele alınırken, 20. yüzyıldan itibaren psikiyatri ayrı bir dal olarak ayrılmıştır. Tüm bu alanlarda ciddi bir laboratuvar arka planın yanısıra pek çok başka tıp alanı ile multidisipliner bir ilişkinin süreğen hale geldiği görülmektedir.Bir diğer adı'da asabiye olarak bilinmektedir.

Alıntı
asi_kara_melek - avatarı
asi_kara_melek
Ziyaretçi
22 Temmuz 2009       Mesaj #4
asi_kara_melek - avatarı
Ziyaretçi
ThinkerBeLL ve ozti ikinizede teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu lakin bir sorum daha var beyin cerrahı ve nöroloji dalları aynı sitede farklı katagorilerdeydi bunlar farklımıdır bir bilginiz varsa söylerseniz sevinirim
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
22 Temmuz 2009       Mesaj #5
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı

ThinkerBeLL ve ozti ikinizede teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu lakin bir sorum daha var beyin cerrahı ve nöroloji dalları aynı sitede farklı katagorilerdeydi bunlar farklımıdır bir bilginiz varsa söylerseniz sevinirim

Beyin cerrahisi ya da diğer adıyla Nöroşirürji; sinir sisteminin, cerrahi müdâhale gerektiren hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı
dır.
Nöroloji ise yeniden hatırlatmak gerekirse; beyni, omiriliği, beyinden ve omurilikten çıkıp vücudun tümüne ağ gibi yayılan sinirlerin hastalıklarını inceleyen daldır.
Yani nöroloji ile nöroşirurji birbiriyle bağlantılı ama farklı iki ana tıp bilim dalıdır.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
asi_kara_melek - avatarı
asi_kara_melek
Ziyaretçi
22 Temmuz 2009       Mesaj #6
asi_kara_melek - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ThinkerBeLL adlı kullanıcıdan alıntı

Beyin cerrahisi ya da diğer adıyla Nöroşirürji; sinir sisteminin, cerrahi müdâhale gerektiren hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalıdır.
Nöroloji ise yeniden hatırlatmak gerekirse; beyni, omiriliği, beyinden ve omurilikten çıkıp vücudun tümüne ağ gibi yayılan sinirlerin hastalıklarını inceleyen daldır.
Yani nöroloji ile nöroşirurji birbiriyle bağlantılı ama farklı iki ana tıp bilim dalıdır.

Teşekkürler ama kafam karışıktı iyice karıştı acilen doktora gitmem lazım bunu daha iyi anlıyorum bu sayedeMsn Happy