Arama

Xp'den Vista'ya nasıl geçilir?

Güncelleme: 8 Kasım 2011 Gösterim: 6.364 Cevap: 10
FGDFGSDFG - avatarı
FGDFGSDFG
Ziyaretçi
8 Ağustos 2009       Mesaj #1
FGDFGSDFG - avatarı
Ziyaretçi
ben xp kullanıcısıyım tamamen vistaya nasıl geçerim
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
8 Ağustos 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
FGDFGSDFG adlı kullanıcıdan alıntı

ben xp kullanıcısıyım tamamen vistaya nasıl geçerim

XP'den Vista'ya Yükseltme Yolları

Sponsorlu Bağlantılar
XP'nin üstüne Vista kurmanın artılarından bahsetmiştik: ayarları aktarmakla uğraşmazsınız ve kullanmakta olduğunuz sistemle çalışmaya devam edersiniz. En iyisi maliyeti düşüktür: sadece donanımsal olarak değil Vista'nın yükseltme lisansı da yeni lisansa göre daha ucuzdur. Hemen XP'nin üzerine kurulum işine girişmeden önce Windows Vista Yükseltme Danışmanı'nı internetten indirip kurmanızda ve sisteminizle ilgili söylediklerine kulak vermenizde sayısız fayda var.
Aşağıdaki tabloda yükseltme seçenekleri görebilirsiniz. Vista'dan önceki bütün Windows sürümleri var yapmanız gereken sizin için uygun olanı seçmek. Üstüne kurulum yükseltme anlamına geliyor ve eski Windows sürümünüzün üstüne Vista'yı kuruyorsunuz böylece bütün ayarlarınız korunuyor. Temiz kurulumda ise Vista'yı üzerinde hiç bir Windows olmayan bir sisteme sıfırdan kuruyorsunuz.

Windows Vista Home Basic Windows Vista Home Premium Windows Vista Business Windows Vista Ultimate Windows XP Professional Temiz Kurulum Temiz Kurulum Üstüne Kurulum Üstüne Kurulum Windows XP Home Üstüne Kurulum Üstüne Kurulum Üstüne Kurulum Üstüne Kurulum Windows XP Media Center Temiz Kurulum Üstüne Kurulum Temiz Kurulum Üstüne Kurulum Windows XP Tablet PC Temiz Kurulum Temiz Kurulum Üstüne Kurulum Üstüne Kurulum Windows XP Professional X64 Temiz Kurulum Temiz Kurulum Temiz Kurulum Temiz Kurulum Windows 2000 Professional Temiz Kurulum Temiz Kurulum Temiz Kurulum Temiz Kurulum
XP yükseltme seçenekleri özellikle XP'nin ve Vista'nın ortak özelliklerine göre belirleniyor. Ancak XP Pro x64 sürümü garip bir şekilde ortada kalıyor, her ne kadar Vista'nın bütün sürümleri 32-bit ve 64-bit seçeneklerine sahip olsa da XP'nin Pro x64 sürümü için yükseltme imkanı sunulmuyor.

Vista Kurulumu

Eğer yeni bir sistem almayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle üzerinde Vista kurulu olarak gelecektir. Ancak yeni bir Windows Vista kurulumu yapacaksanız veya XP sistemi yükseltecekseniz Microsoft bu işlemi XP kurulumundan daha da kolay hale getirmiş. Yapmanız gereken tek şey DVD'yi takarak gerekli ürün anahtarını girmek. XP'ye göre kurulumu kolaylaştıran şey Microsoft'un yerel bilgileri kurulumun başına taşımız olması. Ayrıca size ağ bilgileri de sorulduktan sonra 37 dk boyunca bir daha hiç ara verilmeden sistem kurulumu gerçekleştiriliyor.
Kopyalama ve yapılandırma işlemlerinin sonunda Vista sizden bir kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi istiyor. Daha sonra bu sistemi ne amaçla kullanacağınız (ev, iş yeri veya internet kafe gibi kamuya açık kullanım) soruluyor ki ayarlar buna göre uygun hale getirilsin.
Hatırlatma: Eğer Vista'yı denemek için veya merakınızı dindirmek için kuruyorsanız ilk ekrandaki Çevrim-içi Etkinleştir (Activate Online) kutucuğunun işaretini kaldırın. Bu sayede etkinleştirme haklarınızı yasal bir şekilde korunmuş olur. Benim tavsiyem normal kurulumlarınızı da etkinleştirilmemiş olarak başlatın her şey yerine oturduktan sonra ve sistemin tam çalıştığından emin olduktan sonra yani yaklaşık bir iki hafta içerisinde internet üzerinden etkinleştirmeyi kendiniz elle yapın.

kaynak
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
8 Ağustos 2009       Mesaj #3
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi

Windows XP'den Windows Vista'ya Yükseltme

Bu makalede Windows XP'den Windows Vista'ya işletim sistemimizi nasıl yükseltebileceğimizi göreceğiz
Xp'den Vista'ya nasıl geçilir?

Bu konuda okuyacaklarınız:

Bu makalede Windows XP'den Windows Vista'ya işletim sistemimizi nasıl yükseltebileceğimizi göreceğiz. Windows Vista dvd'mizi Windows XP yüklü olan bilgisyarımıza taktığımızda karşımıza şekil-1'deki ekran gelecektir. Burada iki seçenekten birincisi, uyumluluğu çevrimiçi denetle ve ikincisi ise şimdi yükle seçenekleri. Uyumluluğu çevrimiçi denetle seçeğini seçersek bizi aşağıdaki linkte bulunan Windows Vista yükseltme danışmanı RC sürümü download sayfasına yönlendirecektir. Windows Vista yükseltme danışmanı RC sürümü sayfasından Windows Vista Upgrade Advisor programını indirerek kullanmış olduğumuz Windows XP bilgisayarımız üzerindeki donanımın ve yazılımların Windows Vista'ya uygun olup olmadıgını denetleyebileceğiz.

Windows Vista Upgrade Advisor donanım ve yazılım gereksinimleri

Windows XP SP2 işletim sistemi.
Minimum .NET Framework 1.1 ve MSXML 4.0.
Buraya tıklayarak .NET Framework 1.1'i indirebilirsiniz.
Buraya tıklayarak MSXML 4.0'ı indirebilirsiniz.
İkinci seçenek olan şimdi yükle'yi seçersek yükleme işlemimize devam edebiliriz.
kaynak
Majeste - avatarı
Majeste
Ziyaretçi
9 Ağustos 2009       Mesaj #4
Majeste - avatarı
Ziyaretçi
XP'den Vista'ya geçilmez. Geçmeyi düşünen arkadaşa psikoloji testi uygulanır. Msn Tongue

Şaka bir yana geçme dostum. Windows 7'ye geç.
KLJJK - avatarı
KLJJK
Ziyaretçi
10 Ağustos 2009       Mesaj #5
KLJJK - avatarı
Ziyaretçi
nasıl nasıl dır iyimidir ben vistaya geçsem bile cd yi internetten indirmeyi düşünüyorum
hsyn0123 - avatarı
hsyn0123
Ziyaretçi
9 Eylül 2009       Mesaj #6
hsyn0123 - avatarı
Ziyaretçi
herkeze merhaba ben bilgisayarımı ilk aldğımda vista idi sonra bilgisayarıma virüs bulaştı xp yaptım xp'de bilgisayarım vistaya göre daha yavaş geri vista yapmak için ne yapmam lazımdı bize 3-4 tane cd verdiler birisinde widows vista yazıyor acaba onla mı vista yapacağım?yardım pls

cevap verin ne olur
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
9 Eylül 2009       Mesaj #7
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
hsyn0123 adlı kullanıcıdan alıntı

herkeze merhaba ben bilgisayarımı ilk aldğımda vista idi sonra bilgisayarıma virüs bulaştı xp yaptım xp'de bilgisayarım vistaya göre daha yavaş geri vista yapmak için ne yapmam lazımdı bize 3-4 tane cd verdiler birisinde widows vista yazıyor acaba onla mı vista yapacağım?yardım pls

cevap verin ne olur

.
Alıntı
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı

XP'den Vista'ya Yükseltme Yolları

XP'nin üstüne Vista kurmanın artılarından bahsetmiştik: ayarları aktarmakla uğraşmazsınız ve kullanmakta olduğunuz sistemle çalışmaya devam edersiniz. En iyisi maliyeti düşüktür: sadece donanımsal olarak değil Vista'nın yükseltme lisansı da yeni lisansa göre daha ucuzdur. Hemen XP'nin üzerine kurulum işine girişmeden önce Windows Vista Yükseltme Danışmanı'nı internetten indirip kurmanızda ve sisteminizle ilgili söylediklerine kulak vermenizde sayısız fayda var.
Aşağıdaki tabloda yükseltme seçenekleri görebilirsiniz. Vista'dan önceki bütün Windows sürümleri var yapmanız gereken sizin için uygun olanı seçmek. Üstüne kurulum yükseltme anlamına geliyor ve eski Windows sürümünüzün üstüne Vista'yı kuruyorsunuz böylece bütün ayarlarınız korunuyor. Temiz kurulumda ise Vista'yı üzerinde hiç bir Windows olmayan bir sisteme sıfırdan kuruyorsunuz.
XP yükseltme seçenekleri özellikle XP'nin ve Vista'nın ortak özelliklerine göre belirleniyor. Ancak XP Pro x64 sürümü garip bir şekilde ortada kalıyor, her ne kadar Vista'nın bütün sürümleri 32-bit ve 64-bit seçeneklerine sahip olsa da XP'nin Pro x64 sürümü için yükseltme imkanı sunulmuyor.

Vista Kurulumu
Eğer yeni bir sistem almayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle üzerinde Vista kurulu olarak gelecektir. Ancak yeni bir Windows Vista kurulumu yapacaksanız veya XP sistemi yükseltecekseniz Microsoft bu işlemi XP kurulumundan daha da kolay hale getirmiş. Yapmanız gereken tek şey DVD'yi takarak gerekli ürün anahtarını girmek. XP'ye göre kurulumu kolaylaştıran şey Microsoft'un yerel bilgileri kurulumun başına taşımız olması. Ayrıca size ağ bilgileri de sorulduktan sonra 37 dk boyunca bir daha hiç ara verilmeden sistem kurulumu gerçekleştiriliyor.
Kopyalama ve yapılandırma işlemlerinin sonunda Vista sizden bir kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi istiyor. Daha sonra bu sistemi ne amaçla kullanacağınız (ev, iş yeri veya internet kafe gibi kamuya açık kullanım) soruluyor ki ayarlar buna göre uygun hale getirilsin.
Hatırlatma: Eğer Vista'yı denemek için veya merakınızı dindirmek için kuruyorsanız ilk ekrandaki Çevrim-içi Etkinleştir (Activate Online) kutucuğunun işaretini kaldırın. Bu sayede etkinleştirme haklarınızı yasal bir şekilde korunmuş olur. Benim tavsiyem normal kurulumlarınızı da etkinleştirilmemiş olarak başlatın her şey yerine oturduktan sonra ve sistemin tam çalıştığından emin olduktan sonra yani yaklaşık bir iki hafta içerisinde internet üzerinden etkinleştirmeyi kendiniz elle yapın.

kaynak

Alıntı
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı

Windows XP'den Windows Vista'ya Yükseltme
Bu konuda okuyacaklarınız:

Windows Vista dvd'mizi Windows XP yüklü olan bilgisyarımıza taktığımızda karşımıza şekil-1'deki ekran gelecektir. Burada iki seçenekten birincisi, uyumluluğu çevrimiçi denetle ve ikincisi ise şimdi yükle seçenekleri. Uyumluluğu çevrimiçi denetle seçeğini seçersek bizi aşağıdaki linkte bulunan Windows Vista yükseltme danışmanı RC sürümü download sayfasına yönlendirecektir. Windows Vista yükseltme danışmanı RC sürümü sayfasından Windows Vista Upgrade Advisor programını indirerek kullanmış olduğumuz Windows XP bilgisayarımız üzerindeki donanımın ve yazılımların Windows Vista'ya uygun olup olmadıgını denetleyebileceğiz.

Windows Vista Upgrade Advisor donanım ve yazılım gereksinimleri

Windows XP SP2 işletim sistemi.
Minimum .NET Framework 1.1 ve MSXML 4.0.
Buraya tıklayarak .NET Framework 1.1'i indirebilirsiniz.
Buraya tıklayarak MSXML 4.0'ı indirebilirsiniz.
İkinci seçenek olan şimdi yükle'yi seçersek yükleme işlemimize devam edebiliriz.
kaynak

Bunun dışında Microsoft'un sitesinden kontrol edebilirsiniz > Windows Vista Yükseltme Danışmanı RC Sürümü
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ocak 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim leptop lenovo 3000 n500 sıfır aldım vista business idi.xpye gecirdim.2 ay kullandım ama cd ile tekrar vista busıness geccem.tam detayı anlatırmısınz..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar asus f3 serisi notebook da vista olan sistemimi xp yaptım şimdi vistaya geri dönmek istiyorum sistemi açarken f9 yapıyorum ama sonuç çıkmıyor.nasıl fabrika ayarlarına geri dönerim bilenler yardım lütfennnn........
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Mayıs 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

vistadan xp ye nasil gecerim ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

vistadan xp ya nasıl geçerim cd dan xp yi görmüyor