Arama

Psikolog desteği almadan dikkat dağınıklığı sorununu nasıl çözümleyebilirim? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Kasım 2012 Gösterim: 26.147 Cevap: 19
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #11
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kızım

Sponsorlu Bağlantılar
9 yaşında ders sırasında dinlediği konuları birdahaki güne unutuyor.sınavlarda soruları yarım yamalak yada bildiği halde yanlış yapıyor.Ders çalışırken yada dersi dinlerken aklı başka şeylerle meşgul gibi geliyor dikkatini veremiyor.Cümleleri yarım yamalak kuruyor ne yapabilirim.?

Alıntı

dikkat dağınıklığı olan bir çocuğu hangi daldaki bir doktora götürmeliyim?

En yakın zamanda bir Psikolojik danışman ya da Psikologa başvurmanızı öneririm.Sizin yapabileceğinizin ötesinde bir uzmanın görüp derecesine göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir.

Size önerim ise, ona seveceği hatta kendi seçeceği bir kitabı okuyup size anlatmasını isteyebilirsiniz. Kitap okumaya yanaşmazsa izlediği bir filmi anlatmasını isteyin. Ve bunu belirli aralıklarla tekrarlayın. Ona sorumluluk verin ve bu sorumluluğunun içinde bazı konulara dikkatini yoğunlaştırmasını sağlayın. Normal yaşamınızda da bunu yapın. Örneğin, ona belirli yönlendirmelerle sorumluluk verin. "Bana bir bardak getir" yerine, "Üst raftaki sarı bardağı getir" gibi. Ya da "çiçekli havlu neredeydi, ara" gibi. Bu örnekleri günlük yaşamınıza göre oluşturun ve onu zorlamadan dikkatini yönlendirmeyi deneyin. Ama benimki bir uzman önerisi değil, uzman yardımı alarak daha hızlı yol alırsınız.
Buna rağmen sonuç alamazsanız psikolog yerine bir sağlık kuruluşuna başvurup tetkikler yapılmasını sağlayın.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ocak 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2 3 DEFA DİKKAT TESTİNDE DİKKAT DAĞINIKLIĞI ÇIKTI. SON TESTE BARİZ DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLMADIĞI SZEL PUAN İLE PERFORMANS PUAN FARKI OLDUĞU SÖYLENDİ HİPERAKTİV DAVRANIŞI OLAN 12 YAŞINDAKİ OĞLUM ĞEÇEN YIL SINIF BİRİNCİSİ OLMASINA RAĞMEN PERFORMANSI DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN SBE DE ÇOK DÜŞÜK YAPTI. BU YIL DERS NOT
LARI DÜŞTÜ. İLGİSİ TAMEMEN GİTTİ. ÜMİDİNİN KIRILDIĞINI SÖYLÜYOR. NE YAPMALIYIZ. DR GÖTÜRDÜK DEPRESYON İLAÇI VERDİ. DAHA KÖTÜLEŞTİ. NE YAPALIM
Sponsorlu Bağlantılar
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
23 Ocak 2010       Mesaj #13
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

2 3 DEFA DİKKAT TESTİNDE DİKKAT DAĞINIKLIĞI ÇIKTI. SON TESTE BARİZ DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLMADIĞI SZEL PUAN İLE PERFORMANS PUAN FARKI OLDUĞU SÖYLENDİ HİPERAKTİV DAVRANIŞI OLAN 12 YAŞINDAKİ OĞLUM ĞEÇEN YIL SINIF BİRİNCİSİ OLMASINA RAĞMEN PERFORMANSI DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN SBE DE ÇOK DÜŞÜK YAPTI. BU YIL DERS NOT
LARI DÜŞTÜ. İLGİSİ TAMEMEN GİTTİ. ÜMİDİNİN KIRILDIĞINI SÖYLÜYOR. NE YAPMALIYIZ. DR GÖTÜRDÜK DEPRESYON İLAÇI VERDİ. DAHA KÖTÜLEŞTİ. NE YAPALIM

Başka bir psikiyatr,psikolog ya da psikolojik danışmana götürmenizde yarar var.İlaç değiştirilebilir farklı bir tedavi yöntemine geçilebilir.
Geçmiş olsun.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Eylül 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
test sonucum 101 çıktı kendimi çok kötü hissediyorum ileriki yaşamım ve akademik kariyer açısından çok tehlikeli bir vaziyetteyim farkındayım ama buna çare olamıyorum :s
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ocak 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar benim çocuğum 12 yaşında DEHB tir okulda ders kitaplarını unutuyor ödevlerini yarım yamalak yapıyor ve matematik öğretmeniyle arasında sorunları var ne yapabilirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Temmuz 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim 7,5 yaşında bir kızım var aşırı derecede dikkat dağınıklığı var psikoloğa götürdüm rehabilitasyon merkezindende eğitim aldım memnun kalmadım rehabilitasyon bu seferde o okula çok istekli gitti devlet okulunu istemedi ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
11 Temmuz 2011       Mesaj #17
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

benim 7,5 yaşında bir kızım var aşırı derecede dikkat dağınıklığı var psikoloğa götürdüm rehabilitasyon merkezindende eğitim aldım memnun kalmadım rehabilitasyon bu seferde o okula çok istekli gitti devlet okulunu istemedi ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

En yakın zamanda bir Psikolojik danışman ya da Psikologa başvurmanızı öneririm.Sizin yapabileceğinizin ötesinde bir uzmanın görüp derecesine göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir.

Size önerim ise, ona seveceği hatta kendi seçeceği bir kitabı okuyup size anlatmasını isteyebilirsiniz. Kitap okumaya yanaşmazsa izlediği bir filmi anlatmasını isteyin. Ve bunu belirli aralıklarla tekrarlayın. Ona sorumluluk verin ve bu sorumluluğunun içinde bazı konulara dikkatini yoğunlaştırmasını sağlayın. Normal yaşamınızda da bunu yapın. Örneğin, ona belirli yönlendirmelerle sorumluluk verin. "Bana bir bardak getir" yerine, "Üst raftaki sarı bardağı getir" gibi. Ya da "çiçekli havlu neredeydi, ara" gibi. Bu örnekleri günlük yaşamınıza göre oluşturun ve onu zorlamadan dikkatini yönlendirmeyi deneyin. Ama benimki bir uzman önerisi değil, uzman yardımı alarak daha hızlı yol alırsınız.
Buna rağmen sonuç alamazsanız psikolog yerine bir sağlık kuruluşuna başvurup tetkikler yapılmasını sağlayın.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2012       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İLKOKUL 1. SINIF ÖĞRENCİSİ KIZIM VAR MATEMATİKTE GERİ KALDIĞI İÇİN İŞLEMLERDE PROBLEM ÇÖZÜMLERİNDE BAŞARISIZ. PSİKOLOĞA DANIŞTIM DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLDUĞU ANLAŞILDI.BİZ ONA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ VE ONUN RAHAT ANLIYACAĞI BİR YAYIN TAVSİYE EDERMİSİNİZ? YA DA DİKKAT DAĞINIKLIĞI OLAN ÇOCUKLAR HAKKIDA BİLGİ ALABİLECEĞİMİZ BİR YAYIN VARMIDIR??? BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM....ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
boritta - avatarı
boritta
Ziyaretçi
15 Kasım 2012       Mesaj #19
boritta - avatarı
Ziyaretçi
Dikkat eksikliği tanısı ve tedavisi tıp doktoru psikiyatristler tarafından yapılması gereken bir durumdur.
boritta - avatarı
boritta
Ziyaretçi
20 Kasım 2012       Mesaj #20
boritta - avatarı
Ziyaretçi
Dikkat eksikliği-dikkat dağınıklığı hakkında detaylı bilgiyi şu sitede bulabilirsiniz: Dikkat Eksikliği | DEHB | Pedagog | Çocuk Gelişimi | Çocuk Psikiyatri