Arama

Sürücü kursuna 18 yaşımı doldurmadan kaydolabilir miyim?

Güncelleme: 27 Mayıs 2012 Gösterim: 27.759 Cevap: 5
Kursiyer - avatarı
Kursiyer
Ziyaretçi
20 Ağustos 2009       Mesaj #1
Kursiyer - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşalar nüfus kağıdıma göre 06/Ekim/1991 doğumluyum. yani ekimin altısında 18im bitiyor . size sormak istediğim ben yaşımın dolmasını beklemeden sürücü kursuna yazılabilirmiyim kabul ederlermi? ehliyet 3 ay gib ibi sürede alındığı için dolayısıyla bende 6 ekimden sonra almış olurum . bu konulardan anlıyan yardım ederse sevinirim
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ağustos 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Kursiyer adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşalar nüfus kağıdıma göre 06/Ekim/1991 doğumluyum. yani ekimin altısında 18im bitiyor . size sormak istediğim ben yaşımın dolmasını beklemeden sürücü kursuna yazılabilirmiyim kabul ederlermi? ehliyet 3 ay gib ibi sürede alındığı için dolayısıyla bende 6 ekimden sonra almış olurum . bu konulardan anlıyan yardım ederse sevinirim

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilecek Hususlar.&Ehliyet Hakkında Herşey
Sponsorlu Bağlantılar
Birazda Bilgi Topic O Kadar [SSS] oldu Değilmi ama ..

Ehliyet Almak İçin Aranan Şartlar

Sürücü belgesi alma zorunluluğu; motorlu araçların sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Araçlar, bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

Sürücü adaylarında aranacak şartlar:

Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır;

A) Yaş Şartı:

1-A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17,

2-B ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18,

3-C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okullarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.), yaşını bitirmiş olmaları,

B) Öğrenim Şartları;

F,G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu,

A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları,(Bu şart Milli Eğitim Bakanlığı'nın 22 MART 2000 tarihli emriyle ilkokul mezunları 21 Aralık 2004 yılına kadar uzatılmıştır)

C) Sağlık Şartları;

Sürücü belgesi alacakların, resmi ve özel sağlık kuruluşlarında İç Hastalıkları, Ortopedi, Göz, Kulak-Burun-Boğaz ve Psikiyatri uzmanları bulunan Sağlık Kurulunca, yönetmelikte belirtilen esaslara göre "Sürücü Olur" raporu almaları gerekir. Ortopedist bulunmadığı takdirde Genel Cerrahtan, Psikiyatri uzmanı bulunmadığı durumlarda Nörölog veya Psikologtan görüş alınarak Sağlık Kurulu kararını verir. Sağlık Kurulu raporuna bir defaya mahsus olmak üzere itiraz halinde Sağlık Bakanlığı nihai karar için sürücü adayını bir başka Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu'na sevkeder.

Ancak, verilen sağlık raporlarının eksik veya gerçeğe uygun olmamasının tesbiti halinde, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanununa göre işlem yapılmakla birlikte, bu tabiplerin daha sonra verecekleri raporlar da geçersiz sayılır.

D) Eğitim ve sınav şartı;

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifika almış olmaları

E) Hükümlü olmama şartları;

Türk Ceza Kanunu'nun 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 Sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun'un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci Maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

Önceden verilmiş aynı sınıf ve başka sürücü belgesinin bulunmaması, sürücü belgelerinin süresiz alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

- Sınavda toplam kaç soru sorulur?
50 trafik , 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 sorulur.

- Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

-Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.

- Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

- Sınav süresi toplam kaç saattir?
Toplam 2.5 saattir.

- Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

- Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

- Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav, direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

- Sürücü olur raporu (Heyet raporu) nerelerden alınabilir?
Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir.

- Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

- Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

- Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor?
Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu? Kurs başlangıç tarihinden itibaren 6 ay süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ve sabıka kaydı yenilenmesi gerekir.

- İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracat edebilir?
31 Aralık 2004'de kadar başvurulabilir.

- Sınav başarı puan barajı kaçtır?
Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir.

Nufus kagidiniza gore degerlendirme yapilicaktir.Yukaridaki bilgileri size beki merak ettiginiz bisey vardir diye ekledim umarim isinize yarar...

kaynak
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2009       Mesaj #3
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Kursiyer adlı kullanıcıdan alıntı

Sorun olmaz bende tam 18 i doldurmadan sürücü kursuna kayıt oldum 18 i doldurdum aldım yeni uygulama yoksa sorun olmaz.
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Aralık 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
alamazsın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Aralık 2010       Mesaj #5