Arama

Disleksi hastası olabilir miyim?

Güncelleme: 5 Ocak 2014 Gösterim: 11.270 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ağustos 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba
yıllarca Can DÜNDARın yazısındaki gibi hissettim kendimi çevremdekilerden normal insanlardan farklı bir acayip.aklımdaki düşüncelerimdekini kağda yada söze dökemmekti benim sıkıntım birkeresinde öğretmenlerimden birisi kitap etiketine kendi ismimdeki harflerden "a" harfini unutmuş olduğumu gördü alay etti.orta okul yıllarında derste öğretmen okuma yaptımasın diye dua ederdim çünki kelimeleri yanlış okuduğum için sınıf güler dalga geçerdi bu dönemde kekemelik başladı .bunun gibi "d"ile"b"karıştırmalar okurken kelime atlamalar "ve" yazdım diye "ev" yazmalar "ne " yi "en" olarak yazmak ve kelimenin son harfini unutmak gibi şeyler yüzünden okul hayatım hep kendimi eksik hissederek geçti şu anda 38 yaşındayım ve eskisi kadar olmasada bu sorunları yaşıyoru özellikle rakamların yerlerini değiştirdiğim için problemde yaşıyorum işimde 4567 yazmam gerekirken 4576 yazıyor ve yanlış sonuçlar çıkartıyorum . benim sormak istediğim ben disleksimiyim ve bunun tanısı nasıl konuyor .ben kendimi bu sorunum yüzünden daha dikkatli olmaya çalıştım.bu konuda ne yapa bilirim.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ağustos 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba
yıllarca Can DÜNDARın yazısındaki gibi hissettim kendimi çevremdekilerden normal insanlardan farklı bir acayip.aklımdaki düşüncelerimdekini kağda yada söze dökemmekti benim sıkıntım birkeresinde öğretmenlerimden birisi kitap etiketine kendi ismimdeki harflerden "a" harfini unutmuş olduğumu gördü alay etti.orta okul yıllarında derste öğretmen okuma yaptımasın diye dua ederdim çünki kelimeleri yanlış okuduğum için sınıf güler dalga geçerdi bu dönemde kekemelik başladı .bunun gibi "d"ile"b"karıştırmalar okurken kelime atlamalar "ve" yazdım diye "ev" yazmalar "ne " yi "en" olarak yazmak ve kelimenin son harfini unutmak gibi şeyler yüzünden okul hayatım hep kendimi eksik hissederek geçti şu anda 38 yaşındayım ve eskisi kadar olmasada bu sorunları yaşıyoru özellikle rakamların yerlerini değiştirdiğim için problemde yaşıyorum işimde 4567 yazmam gerekirken 4576 yazıyor ve yanlış sonuçlar çıkartıyorum . benim sormak istediğim ben disleksimiyim ve bunun tanısı nasıl konuyor .ben kendimi bu sorunum yüzünden daha dikkatli olmaya çalıştım.bu konuda ne yapa bilirim.

DİSLEKSİ (ÖĞRENME BOZUKLUĞU)
logok
DİSLEKSİ NEDİR ?
Sponsorlu Bağlantılar

Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.
İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadıgı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez.
Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık farkedilmeyebilir.Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: İzafiyet teorisini ortaya çıkaran büyük bilgin Albert Einstein, kalipso müziğinin kralı Harry Belafonte, büyük mimar, heykeltraş ve Mona Lisa’yı resim dünyasına armağan eden ressam Leonardo da Vinci, İrlandalı yazar Yeats, başta “Düşünen adam”olmak üzere pek çok önemli eserin sahibi heykeltraş Rodin, sinema oyuncusu Tom Crouse, şarkıcı ve sinema oyuncusu Cher disleksili ünlüler arasındadır.
einstein leotomcruise
Disleksi’li çocuklarda dikkat bozukluğu da görülür. Bu nedenle bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir.Sözel, işitsel, görsel eğitim metodları seçilmelidir. Sınav sorularını çabuk okuyamazlar ve cevapları yazamazlar. Bu nedenle bu çocuklara sözlü sınav yapılması daha etkin olur. Çoktan seçmeli sınavlarda (test) daha başarılı olurlar.
dis10 dis6
DİSLEKSİ TÜRLERİ

Disleksi doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi doğum öncesi ,doğum sırasında ve doğum sonrası komplikasyonlara bağlı olarak üçe ayrılır.

Doğum öncesi disleksiye, yetersiz ve dengesiz beslenme, gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar ve bilinçsiz ilaç kullanımı etken olabilir.Uzun ve zor doğum plesenta anomalileri doğum sırasında oluşan disleksiye ,doğumdan sonra bebeğin nefes almasındaki gecikme ve geçirdiği ateşli hastalıklar da doğum sonrası oluşan disleksi sebeplerindendir. Kalıtsal etmenlere bağlı olarakda disleksi ortaya çıkabilir.
dis
Beyin Kelimeleri Nasıl Okur ?
Beyin üzerinde yapılan çalışmalar normal beyinlerin sağ beyin yarım küresinin sol beyin yarımküresine göre daha küçüktür. Normal bir bireyde beyinin işleyiş şekli şöyledir :

Ses birimi üretimi : (sol inferior frontal gyrus)
Beyinin bu bölümü sesli veya sessiz olarak kelimeleri seslendirmeye yardımcı olur. Bu bölüm ayrıca kelimeleri oluşturan küçük sesleri analiz eder. Bu bölüm daha çok yeni okumaya başlayanlarda daha aktiftir.

Kelime çözümleyiciler : ( sol parieto temporal bölge)
Beyinin bu bölümü daha çok yazılı kelimelerin analizini yapar. Bu bölümde kelimeyi oluşturan hece, ses ve harfler uygun bir şekilde seslendirilir.
Otomatik Dedektör bulucu : ( sol occipito temporol bölge)
Beyinin bu bölümünün görevi kelimelerin otomatik olarak tanınmasını sağlamaktadır. Otomatik bulucu aktive edilir ve okuyucu hızlı bir şekilde kelimeyi algılar.

dis1
Bu durum disleksilerde daha farklıdır. Sağ beyin yarımküresinin, sol beyin yarımküresine eşit büyüklükte ya da sol beyin yarım küresinin daha küçük olduğunu ortaya koyar. Disleksilerin sol beyin yarımküresindeki farklılıkların bu bozukluğun nedeni olduğu düşünülüyor.
Disleksi okuma sorunu, yazmada meydana gelen ve matematiksel işlemlerde meydana gelen işlemler olarak ayrılır ve farklı adlar alır.

dis4

• Okuma sorunları reading disorder diğer adıyla Dyslexia
  • Yazma sorunu Disgraphia
  • Matematiksel işlemlerden kaynaklanan sorunlar dyscalculia terimleri ile adlandırılır.
Disleksi üzerine ilk çalışan nörologlardan Samuel T. ORTON disleksinin sık karşılaşılan özelliklerini şöyle belirlemiştir.

Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk.
dis8 bullet1 b ve d, p ve q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri yada sayıları karışık algılama, ne’yi en; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılamak gibi.
bullet1 Okurken kelime atlamak.
bullet1 Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek, sıklıkla yazım hatası yapmak.
bullet1 Yazı yazmada zorluk.
bullet1 Gecikmiş ya da yetersiz konuşma.
bullet1 Konuşurken anlama en uygun kelimeyi seçmede zorluk.
bullet1 Yön (yukarı, aşağı gibi) ve zaman (önce, sonra, dün, yarın gibi) kavramları konusunda sorunlar.
bullet1 Elleri kullanmada hantallık ve beceriksizlik.

dis2 Erken tanı bu çocukların gelecekte alacakları eğitimin tespiti açısından çok önemlidir.Bu konuda çocuğa yardımcı ve destek olunmalıdır.
Bu da veli-öğretmen-psikolog işbirliği ile olmalıdır.

Size bu konuda evet yada hayır diyemeyiz sadece bilgilendirme amaçlı size yardım edebiliriz.Konunun uzmanlarına danışınız lütfen.

kaynak

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Eylül 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kızım 12 yaşında dikkat eksikliği tanısıyla tedavimize devam ediyoruz. Fakat 5.sınıfı bitirmesine rağmen okuma.yazma.matematikte zorlanıyor,hatta okuma inanılmaz geri. ama doktorumuz öğrenme bozukluğundan bahsetmedi. verdiğiniz bilgileri okurken benzer sorunlar yaşıyoruz,örneğin b ve d harfi sürekli karıştırıyor bu yaz tamamen okumanın ve özellikle b ve d harflerini düzelmesi için uğraştım ama hala sonuç alamadım. biz İzmirde yaşıyoruz kızımı götürebileceğim bir yer varmı. Biz Ege ünüversitesine gidiyoruz. veya ben doktorumuzdan hangi testleri uygukamasını istemeliyim. Teşekkür ediyorum iyi günler.....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba ben 15 yaşındayım 10. sınıf öğrencisiyim ve ben de Disleksi olduğumu düşünüyorum. Ezberim kuvvetlidir fakat ellerim tembel..

Ana okuluna giderken verilen yazı ödevlerini yapmazdım ve sınıfımdaki tüm çocuklardan farklıydım.. Özel eğitim gördüm evimize öğretmen gelirdi ve düzeldim biraz.

1. sınıfa geçtim okumayı çok severdim bu yüzden okumayı çok kolay sökebildim fakat yazmayı sınıftaki herkesten geç öğrendim yazma zorluğu çektim 1. sınıfı tekrar okumam gibi bir durum söz konusuydu yazmak istemiyordum çok zorluk çekiyordum. Daha sonra yazmayı da öğrendim yazım çok çirkindi ama yine de yazıyordum bu bile bir mucizeydi yani.. Bir de "Güler" yerine "Gülür" diyordum. Küçük B ve küçük D'yi karıştırırdım.

2. sınıftayken çarpım tablosunu ezberlettirdiler. 6'lara kadar ezberledim. Şimdi yarım yamalak ezberimde. Yavaş yavaş unutuyorum. Toplama işleminde çok başarılıydım. Fakat aynı şeyi çıkartma ve çarpma işlemi için söyleyemem. Çok zorlanıyordum. Annemin bu yüzden ben ufakken bana baskı yaptığını asla unutmam. Bu yüzden Matematik'le aram hiçbir zaman iyi olmadı.

3. sınıftayken bölme işlemini öğrenmiştim onu yapıyordum ve bana çok zevkli gelirdi. Daha sonra ne olduysa unuttum birden. Bir de biz 5. sınıfa kadar her gün Matematik işlerdik Matematik işlemediğimiz gün yoktu. Ve ben çok sıkılırdım. Öğretmen problem yazdırınca ben sadece etrafıma bakınıyordum ve arkadaşımın çözdüklerine bakıp yazıyordum. Kendim yapmıyordum.

7. sınıfta Yıldız Teknik'te Matematik Mühendisliği okuyan bir abladan Matematik dersi aldım ama hiçbir işe yaramadı anlayamıyordum her ne kadar istekli olsam da olmuyordu yapamıyordum. Sınavlardan yine düşük alınca artık ders almamaya başladım annem izin vermedi. Ve başarısızlığım yine devam etti öyle...

Matematik 9. sınıfta zorlaşıyor biliyorsunuz. Asıl o zaman bitmiştim. Hiçbir şey bilmiyordum, anlamıyordum. Lise 1'de Matematik'te notlarım 2-18-2, 5-5-15'ti düşünün. Etrafımdakiler "Senin Matematiği öğrenmeye niyetin yok" diyorlar ama yok böyle birşey her ne kadar öğrenmeye çalışsam da olmuyor. Matematik'te öğrendiklerimi de 1-2 saat içinde unutuyorum zaten. Lise 1'de karneme 0 geldi Matematik. Allahtan 1. dönem 1'di o 0'ı 3 yapmak zorunda kalmadım neyse ki..

Şu an 10. sınıftayım dediğim gibi. Çocuk Gelişimi okuyorum. Sayısal ders görmüyoruz. Fakat buna rağmen sözel derslerimden de zayıf olanlar var. Ama onlara işime gelmediği için çalışmıyorum Msn Happy İstesem hepsini düzeltirim.

Bu arada yüzmeyi de çok geç öğrendim 11 yaşımdayken, kendi imkanlarımla. Ve ayakkabı bağcığı bağlamayı bilmiyorum hala.. Her ne kadar denesem de yok, olmuyor. 12 yaşımdayken annem yine baskıyla öğretti gerçekten gayette güzel öğrenmiştim ama sonra spor ayakkabı giymedikçe artık unuttum. Bağlayamıyorum yani yine.

Bir de insanlarla konuşurken ne diyeceğimi bulamıyorum arada bir 5 sn. düşünüyorum sonra söyleyeceğim şeyi buluyorum ve söylüyorum. İlk okulda çok asosyaldim. Lise zamanlarında açıldım fakat o kadar da herkesle sıkı fıkı değilim...

Ben bu hastalığın zeka geriliğinden ötürü olduğunu düşünüyordum fakat tam tersiymiş.. Albert Einstein, Tom Cruise, Thomas Edison, Orlando Bloom, Mozart, Graham Bell, Bill Gates, Stephen Hawkings vs. bunlar da Disleksi olan tanınmış kişilerden.. Yalnız olmadığımı öğrenmek beni çok mutlu etti Msn Happy