Arama

Yerçekimi kanunu ile ilgili şu soruların yanıtları nedir?

Güncelleme: 10 Haziran 2014 Gösterim: 11.376 Cevap: 9
by.fernetti - avatarı
by.fernetti
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #1
by.fernetti - avatarı
Ziyaretçi
SORU 1. BÜYÜK PATLAMADA (BİG BANG)AYNI KÜTLENİN PARCALANMASINDAN MEYDANA GELEN DÜNYA VE
AY'I ELE ALALIM DÜNYAMIZDA OLUŞAN YER CEKİMİ KANUNU AYDA NEDEN YOK?
Sponsorlu Bağlantılar

SORU 2. GÜNEŞ TE NEDEN DÜYANIN 28 KATI FAZLA YER CEKİMİ VAR?

SORU 3.DENİZ VEYA TATLI SUYUN İCİNDE NEDEN YERCEKİMİ ORANI %70 DAHA AZDIR
Son düzenleyen Blue Blood; 4 Eylül 2009 14:30 Sebep: Mail adreslerinizi ulu orta koymayınız lütfen.Forum kurallarını okuyunuz
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
by.fernetti adlı kullanıcıdan alıntı

SORU 1. BÜYÜK PATLAMADA (BİG BANG)AYNI KÜTLENİN PARCALANMASINDAN MEYDANA GELEN DÜNYA VE
AY'I ELE ALALIM DÜNYAMIZDA OLUŞAN YER CEKİMİ KANUNU AYDA NEDEN YOK?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 2. GÜNEŞ TE NEDEN DÜYANIN 28 KATI FAZLA YER CEKİMİ VAR?

SORU 3.DENİZ VEYA TATLI SUYUN İCİNDE NEDEN YERCEKİMİ ORANI %70 DAHA AZDIR

Çekim kuvvetini belirleyen uzaklık, iki cismin kütle merkezleri arasındaki uzaklıktır. Dünya ve üzerindeki topu alırsak bu uzaklık Dünya'nın ortalama yarıçapından çok az farklıdır (6371 km). Onun için, deniz seviyesinde veya yükseklerde, ekvatorda veya kutuplarda olmak pek fazla değiştirmez Dünya'nın bize uyguladığı çekim kuvvetini. Yaklaşık olarak 1 kg kütleye bu ortalama uzaklıkta 9,83 N (Newton) etki eder. Benim kütleme göre İstanbul'da, örneğin 700 N kuvvetle çekiliyorsam, Antarktika kıyılarında ancak 5 N daha fazla, Everest zirvesinde 2 N daha az bir çekim kuvvetine maruz kalacaktım. Peki daha uzaklarda? Yer'den 240 km yüksekte (herhangi bir uydu uzaklığında) 650 N, 36 000 km de (yer istasyonu uzaklığında) 22 N, Ay uzaklığında 0,19 N; yani uzaklığın karesiyle azalan bir kuvvet, ama yine de sıfır değil. Dünya yerine başka büyük kütleleri alırsak, örneğin Ay yüzeyinde 115 N, yani Dünya'dakinin 1/6'sı, Merih'te (Mars) 0,4, Müşteri'de (Jüpiter) 2,7, Güneş'te 28 katı. Tipik bir nötron yıldızı üzerinde ise, Dünya'dakinin 1012 katı kuvvetle çekiliyor olacaktım; çünkü Güneş kadar büyük bir kütleye, nötron yıldızının ancak birkaç kilometre olan yarıçapı kadar yaklaşmış bulunacaktım. Yalnız, yaklaşırken başımla ayaklarım arasındaki çekim kuvveti farkı o kadar büyüyecek ki, daha yıldıza erişmeden çok önce, pişmaniye haline gelmiş olacaktım.

Yeryüzünde bir noktadaki çekim kuvveti:
a) Bu noktanın Yer merkezine olan uzaklığına;
b) Noktanın deniz seviyesine nazaran yüksekliğine ve
c) Noktayı çevreleyen maddelerin yoğunluğuna bağlıdır. Cisimlerin ağırlığı Yeryüzünden uzaklaştıkça azalmaktadır.

Yer merkezinden uzaklığa ve deniz seviyesinden yüksekliğe göre hesaplanan çekim değerine "teorik gravite değeri" denir. Eğer gravimetre ile ölçülen gerçek çekim değeri teorik değerden başka ise, bu iki değer arasındaki farka "gravite anomalisi" adı verilir. Ölçülen gravite değeri teorik değerin altında ise, anomali eksi (negatif), teorik değerin üstünde ise, anomali artıdır (pozitiftir) denir. Anomalilere, aslında, kütle ve yoğunluk farklarından ileri gelir.

Ay ve Güneşin Yerküreye uyguladıkları çekim etkisi (med-cezir) ile Yerin ekseni etrafında dönmesi sonucu meydana gelen merkez kaç kuvvet, yerçekimi zıt yönde etkiler.

Merkezkaç kuvvetin değeri ekvatorda en fazla olup yerçekiminin %0.33'ü kadardır. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe bu değer azalır. Bu kuvvetin yeryüzüne yaptığı en önemli etki, yerin ekvator bölgesinin şişkinliğini ve kutuplar çevresinin basıklığını sağlamış olmasıdır. (İki yarıçap arasındaki fark 21.4 km'dir).

Deniz yüzeyinden yükseldikçe yerçekiminin metre başına 0.3086 miligal azaldığı hesaplanmıştır.

Yerkabuğunun kütleleri ve yoğunlukları birbirinden farklı büyük parçaları (blokları) arasındaki denge durumuna İzostazi denir. Bu prensibe göre, yüksek dağlık bölgeler çevrelerindeki basık araziye nazaran daha hafif maddelerden meydana gelmişlerdir. Bu vakıa, 1735'te P. Bouguer'in And dağlarındaki inceleme gezileri sırasında ve yüz sene kadar önce Sir George Everest'in Kuzey Hindistan'da Kalina ile Kallianpur şehirleri arasındaki sahanın haritasını alırken dikkati çekmiş, gerek And dağlarının ve gerekse Himalayaların kütlelerinin, beklenen değerlerin çok altında oldukları ve bu nedenle çekülleri hesaplanan derecelerden daha az saptırdıkları gözlenmiştir. Nitekim, 1855'te Pratt'ın yaptığı hesaplara göre, çekülün Himalayalara doğru sapması: Kaliana'da 27,853" (kavis/saniye), Kalianpur'da 11,968" (kavis/saniye) ve aralarındaki fark 15,885" (kavis/saniye) olması gerekirken, ölçülen değerler arasındaki fark ancak 5,23" (kavis/saniye) bulunmuştur. Böylece Himalayaların beklenenden daha az bir çekim etkisi uyguladığı, dolayısıyla daha hafif maddelerden oluştuğu anlaşıldı.

İzostazi aynı zamanda, hafif maddelerden oluşmuş dağlık bölgelerin daha yoğun bir temel (substratum) üzerinde yüzmekte olduğunu ve dağların yükseklikleri ile orantılı derin "kökleri" bulunduğu gerçeğini de açıklar. Böylece yüksek dağlar, kuzey denizlerinde yüzen Iceberg'ler gibidir; büyük ve derin kökleri yeraltında, küçük ve sivri tepeleri ise yerüstünde bulunur. Şöyle ki, ortalama yoğunluğu 2.7 gr/cm^3 olan Sial maddelerinden oluşmuş dağ şeritleri, yoğunluğu 3.0 gr/cm^3 olan plastik Sima kayaçları içine gömülmüşlerdir. Dağ kütlesinin tüm hacminin 9/10'unu kök, 1/10'unu ise yüksek zirveler oluşturur, tıpkı su içinde yüzen buz kütleleri gibi.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sorularımı net olarak sordum klasik cevaplar yazdınız geçininiz efendim

bu cevaplar yıllardır bizleri uyutmak adına yapılan yazılan işler net olarak soruyorum

verdiginiz cevaplar dogru ise size ve tüm ilim bilim adamlarına vede bu konunun muhatabı

üniversitelere soruyorum dünya ve ay aynı kütlenin parcaları dünyada sizlerin tabiriyle yer cekimi

var ayda neden yok bir sebeb bulun kardeşim gecerli olsun.dünyada olupta ayda olmayan ne?

2:güneşte neden dünyanın 28 katı daha kuvvetli yer cekimi var.güneşte olupta dünyada olmayan ne

bırakın pişmaniye gibi olma halini elbet insan oğlunun erişemeyeceği yerdir güneş 2 yaşında çocuk bile

bilir de sobaya cıs deyip elini geri, ceker

3:en basit soru tatlı veya tuzlu suda neden yercekimi % 70 oranında azdır suda olupta karada olmayan

veya karada olupta suda olmayan ne sakın arşimetin hamam hikayesini anlatmayın suyun kaldırma

gücünü arşimet'den cok önceleri NUH(as) bulmuştu'da dev gibi bir gemi inşa etmişti vede mukaddes

kitabımız KUR'AN'da bir cok ayeti kerimede suyun kaldırma gücünü belirten ayetler vardır.

ben by.fernetti olarak sordugum soruların cevabını biliyorum'da bilim nediyor onu arıyorum.

saygılarımla by.fernetti 29/09/2009
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aydaki ve dunyadaki yer çekimi arasındaki fark nedir ??
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Mart 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ayda neden yercekimi yok
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yer çekimi kanunu nedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
EKVATORDA YERÇEKİMİ NEDEN DAHA AZ? KUTUPLARDA NEDEN DAHA FAZLA? LÜTFEN MESAJIN JEVABINI ÇABUK YAZIN 9 ARALIĞA ÖDEV VAR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
19 Eylül 2013       Mesaj #8
misafir - avatarı
Ziyaretçi
denizde neden yer cekimi yok
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2014       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Birkere kurani falan geç bilimde inanç yoktur ikincisi ayın da yer cekimi vardır ama bu cok cuzi bir miktardir örneğin 3 bin tonluk demir yığınıni ay uzay boşluğunda kendine cekebilir ayrıca kütle çekim kuvvetine etki eden faktörlerden biri basinctir dunyada atmosfer basıncı senin kütle çekim kuvvetini arttırır iken ayda atmosfer olmadığı icin daha az olacaktır ikinci olay ise merkez ayın merkezini düşünürsen sönük katı donmuş lavlarla kaplıdır fakat enerjisini yitirmemistir dünyada halen sıcak hareketli olduğundan yercekimi daha güçlüdür yani ŞU SAÇMA DOLDURUSLARA GELMISSIN SEN KURTUL BENCE ILESTISIM: facebook.com/diyap.dmr
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Haziran 2014       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
denizde yer çekimi var mı?