Arama

Edebiyat ve gerçeklik nedir, türleri nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Aralık 2011 Gösterim: 16.022 Cevap: 7
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
EDEBİYAT VE GERCEKLİK NEDİR?

HANGİ TÜRLERE AYRILIYOR?

COK ACİL YARDIM EDİN.
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
edebiyat ve gerçeklik test sorusu yok acil koyarmısınız lütfennnnn :D :S :D
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

EDEBİYAT VE GERCEKLİK NEDİR?

Sponsorlu Bağlantılar
HANGİ TÜRLERE AYRILIYOR?

COK ACİL YARDIM EDİN.

Bir edebî eserin temel özelliklerinden biri de sanatçının, eserinde meydana getirdiği dünyadır. Edebî eserde dış dünya, insan ve insana özgü özellikler kurmaca yoluyla dile getirilir. Bununla birlikte edebî eserlerde oluşturulan bu dünya tamamen hayalî değildir. Yani dış dünya dediğimiz gerçek dünya ile bağlantılıdır. Fakat gerçeğin tıpatıp aynısı da değildir.
Gerçeğin olduğu gibi yansıtılmaya çalışıldığı metinler, bilimsel metinlerdir. Nasıl ki bir ressamın yaptığı tablodaki görüntü ile o görüntünün gerçeği arasında "ressam farkı" varsa, edebî eserlerde de "yazar farkı" vardır. Sanatçı, görüp duyduklarından etkilenir, onları yeniden biçimlendirir ve hayalinde yorumlar. Bu yorumlamada şair ya da yazarın hayata bakışı aldığı eğitim, yaşadığı dönem, içinde yaşadığı çevre etkili olur. Ayrıca bilim ve bilgi alanlarının ortaya koyduğu sonuçlar, edebiyatın gerçekliğine kaynaklık eder.

Edebî metinlerin özelliklerinden biri de dikkatlere sunulan olayın hayalî olmasıdır. Destan, masal, mesnevî, hikâye ve roman gibi edebî eserleri, tarih, biyografi, seyahat yazısı, hatıra ve benzeri eserlerden ayıran hususiyet de burada aranmalıdır.

Kısacası edebi metinde olay, tarihî ve yaşanmış olandan farklıdır. Hiçbir romanın tarihî ve yaşanmış olayı olduğu gibi dikkatlere sunduğu iddia edilemez. Gerçek dediğimiz şey, değişikliğe uğrayarak edebî eserin dünyasına girer. Bundan dolayıdır ki hayatın gerçeği ile sanatın gerçeği birbirinden farklıdır. En gerçekçi olduğu iddia edilen edebî eserler dahi yaşanmış olanı değil, gerçeğe uygun olanı dikkatlere sunar.

Kurtuluş Savaşı, tarihî bir hadisedir. Tarihçiler bu hadiseyi anlatırlar, romancılar da eserlerine konu alırlar. Tarihçinin çalışması bir fotoğrafa; romancının çalışması ise resme benzer.

İçinde bulunduğumuz, yaşadığımız âlemin dışında edebî metinde yer alan âleme haricî âlem (kurmaca dünya) denir. Bu âlem, insanın hayalinde oluşur ve anlatma vasıtasıyla dışa aksettirilir.

Özet olarak, edebiyat, gerçek hayatın yorumlanmasıdır.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Şubat 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
edebiyat ve gerçeklik test sorusu yok acil koyarmısınız lütfennnnn Msn Grin Msn Confused Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
edebiyat nedir cevap bekliyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ekim 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kurmaca metin nedir
zagatho - avatarı
zagatho
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #6
zagatho - avatarı
Ziyaretçi
edebi gerçeklk nedir? hemen cwp beqLiyoRm Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
emin değilim ancak metinde anlattığının gerçek hayatta olamayacğı mesela
Dünyaları veririm sevgine-- burada edebiyatla gerçeklik farklıdır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana acil kurmaca ile ilgili 5 soru 5 cvp yazabilir misinizzMsn Happy)))