Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ekim 2012  Gösterim: 56.947  Cevap: 16

Balıkların üreme şekilleri nasıldır?

Misafir
7 Ekim 2009 15:15       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

balıkların üreme şekilleri

ÜREME ŞEKİLİ NEDİR
EN İYİ CEVABI _cesminaz_ verdi
BALIKLARIN ÜREME SEKILLERI

Balıklarda üreme eşeylidir. Dişi balık sarı renkte olan yumurtalarının üzerine, erkek balık beyaz renkte spermalarını atar. Döllenme vücudun dışında su içinde gerçekleşir. Kuluçka devresi 4 -5 gün bazen de aylarca sürer. (Alabalık gibi) Bir kısım balıkların yumurtaları, vücut içinde erkeğin üreme organları vasıtası ile döllenir. Bu takdirde gelişme içeride olur. Yavru doğar. Yahut içeride döllenen yumurta dışarıya atılır. Gelişme dışarıda devam eder. (Köpek balıklarının bazı cinsleri) Balıklar çoğunlukla erkek ve dişi olarak ayrı cinstendirler. Fakat bazılarında hem yumurta hem de spermaya sahip bulunanları olur. (hünsa) Bunlar kendi kendilerini döllerler. Örnek olarak Hani balıklarının birkaç türü gösterilebilir. Balıkların üreme mevsimi, kuşlarda olduğu gibi ekseriya ilk bahar aylarına rastlar. Türlerine göre 10,000,000 kadar yumurta yapanları vardır. ( Kalkan balığı.)
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
8 Aralık 2009 02:24       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

baligin ureme sekli

hakkında detaylı bilgi
_cesminaz_ tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
herdem
17 Eylül 2010 13:22       Mesaj #4
herdem - avatarı
Ziyaretçi
ben balığı yavrulaması için ayrı bir kaba koydum fakat yavruladığını veya yavruyu nekadar zamanda yapar ve yumurtamı yapacak yavrumu yardımcı ulursanız sevinirim erdem
Misafir
4 Nisan 2011 20:09       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anlattıkya 1-2 ay bekle doğurmasa hamile deil anlamına gelir
26 Eylül 2011 16:33       Mesaj #6
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
Tatlı su veya tuzlu su da yaşayan balıkların hepsinin vücut anatomisi aynıdır sadece balina ve yunus bunun dışında kalır onlarda solunumları itibari ile farklılık gösterirler onun dışında vücutlarındaki bütün organlar aynıdır.Balıklar su içerisinde yaşamlarını sürdürdükleri için vücut yapıları da buna uyumludur.

Balık, solungaçları ile solunum yapan, vücut ısıları çevreye bağlı olarak değişen, soğukkanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen, suda yaşayan omurgalı hayvanların genel adı.

Bir kulakcık ve karıncıktan meydana gelen yüreklerinde daima kirli kan bulunur. Yürekten çıkan kirli kan solungaçlarda temizlendiğinden, vücutta temiz kan dolaşır. Ağızdan alınan su, solungaçlardan dışarı atılırken suda çözülmüş oksijen, osmozla kana verilir. Bu arada suda bulunan besinler ise yutulur. Köpek balıklarında su hem ağızdan hem de ilk solungaç yarığından alınır. Tuzlu su balıkları su içtikleri halde, tatlı su balıkları su içmezler. Gerekli su ihtiyaçlarını solungaç zarlarından osmozla alırlar. Deniz balıkları içtikleri suyun tuzunu böbrekle değil, solungaçları ile ayırır. Balıklarda göğüs ve karın yüzgeçleri çift, sırt, kuyruk ve anal yüzgeçleri tektir. Tek yüzgeçler nadiren birden fazla olsalar da simetrik çiftler meydana getirmezler.Uçan balıklar çok gelişmiş olan göğüs yüzgeçlerini açarak bir-iki dakika su üstünde uçabilirler. Yaşadığı yerlerde su kuruduğu zaman balçığa gömülüp akciğer solunumu yapabilen, sürünerek gölden göle geçebilen, kısa bir süre havada uçabilen, elektrik ve ışık üretebilen çeşitli balık türleri mevcuttur. Balıkların pulları birbirleri üzerine kiremit gibi dizilmiş, kemiksi, kaygan ve antiseptiktir. Antiseptik mukus salgısı, üzerine yapışan bakteri ve sporları yok eder.

Balıkların hareket etmesinde önemli rol oynayan değişik kuyruk tipleri mevcuttur. Çatallanmış kuyruk tipine “difiserk”, çatallı olup eşit parçalı olana “homoserk”, köpek balıklarında olduğu gibi çatalları eş olmayan kuyruk tipine de “heteroserk” denir.

Balıklar omurgalı canlılar içerisinde sayıca en fazla olanıdır. Çalışmalarda balık türünün 40.000 kadar olduğu söylenmektedir.
Yumurtlama zamanlarında dişi balık, bir kaç saat içinde dibe binlerce yumurta bırakır. Erkek, yumurtalar üzerine sperm ihtiva eden sıvısını püskürterek yumurtaları döller. Böyle döllenmeye vücut dışında cereyan ettiğinden “dış döllenme” denir. Yumurtadan çıkan yavrular, etraftaki “plankton” denen küçük organizmaları yiyerek gelişirler. Köpek balığı gibi bazı balıklarda döllenme, dişinin vücudunda olur. Yumurtalar vücud içinde açıldığından doğuruyormuş hissini verir. Böyle doğurucu balıklara “ovovivipar” denir. Zaman zaman bazı balıklar hermofrodit (erkek ve dişi organa sahip) olurlar. Uskumru, sazan ve alabalıklarda bu duruma rastlanır.
kaynak
Misafir
11 Ekim 2011 14:54       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kardeşim balıklar dış gebelik mi yoksa iç gebelik mi yaşarlar?
Bilgin
11 Ekim 2011 15:23       Mesaj #8
Bilgin - avatarı
Ziyaretçi
Balıklarda dış döllenme ve dış gelişim görülür.

Dış Döllenme: Dişi balık yumurtalarını bırakır, sonrada erkek balık spermlerini dişi balığın yumurtalarını bıraktığı yere bırakır.

Dış Gelişme: Balıklarda memeli canlılarda olduğu gibi gelişim anne karnında olmaz. Bu gelişim ana vücudunun dışında gerçekleşir.

Ne Mutlu Türküm Diyene. (Atatürk)Türkiyem
Misafir
13 Ekim 2011 09:34       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
balıklar çok sayıda üreme hücresi bırakmassa ne olur
The Eniqmatic
13 Ekim 2011 09:40       Mesaj #10
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Balıklar için gerekli ortamların kurallarına uygun olarak hazırlanması ve balık eşleşmelerinin bilinçli yapılması üremeyi kolaylaştıracaktır.
Balıklar yumurtalarının aşılanması ile üreyip çoğalırlar.Balıkların türlerine göre yumurtaları, dişi balığın bünyesinde yada dışında aşılanır.Balıkların Üreme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

1-Yumurta Yayanlar:
Bu balıkların yumurtalarının döllenmesi suyun içinde, balık bünyesi dışında olur.Yumurtalar dibe iner veya bir bitki, kayaya tutunurlar.Akvaryumlarda, yumurtalardan çıkacak yavrular için tedbirler alınması, yavru ve yumurtaların büyük balıklara yem olmaması gerekir.
Yumurta yayan balıklar:
*Barblar
*Daniolar
*Bazı Rasborolar
*Japon Balıkları, örnek olarak verilebilir.

2-Yumurtalarını Gömenler:
Killi balıklarda görülen bir üreme yöntemidir.Bu balıklar doğal ortamlarında yumurtalarını çamura gömrler.Bu balıkların bulunduğu ortamlarda, balığın yaşadığı sular çekilir ve yetişkin (ebeveyn) balıklar ölür.Yumurtalar çamura gömülü olarak kalır.Çamura gömülü yumurtalar, yağmurların yağması ve suların arttmasıyla canlanır ve yavrular meydana gelir.Yavrular yetişkin olup, sular çekilene kadar yumurtalarını çamura gömerler ve bu döngü sürekli devam eder.
Akvaryumlarda bu balıklar çok daha uzun yaşarlar.Çünkü suyun kuruması yada çekilmesi sorunu yoktur.Bunlar yumurtalarını, akvaryum dibindeki "peat" denen çamura bırakırlar.

3-Yumurtalarını Biriktirenler:
Bu üreme yöntemine sahip balıklar, ilk olarak kendi eşlerini seçerler ve daha sonra yumurtalarını bırakacakları ortamı bulurlar.Yumurta bırakılacak yerin gözden uzak olması, sakin ve taenha bir yer olmasına özen gösterirler.Anne ve Baba balığın ebeveynlik ve koruyucu duyguları çok fazladır.Yumurtalar bırakıldıktan sonra, anne ve baba adayı yumurtaları dikkatle gözler, yelpazeleyerek yumurtalar üzerinde hafif akıntı oluşturur, gerektiğinde daha güvenli bir yere naklederler.Yumurta ve yavruları diğer balıklardan korurlar.
Özellikle bazı cichlid balıklarında bu yönteme gözlemlemek mümkündür.Bu üreme yönteminde, akvaryumda kayalardan mağaralar oluşturulmalı yada akvaryuma saksı ve kırık testi tarzı malzemeler konmalıdır.
Yumurta Biriktiren Balıklar:
*Cichlidlerin bazıları
*Yayın Balıkları
*Gün Balığı
*Rasboraların bir kısmı
*Rainbow Balıkları

4-Ağızda Yavrulayanlar(Ağızda Kuluçka):
Bu üreme yöntemini kullanan balıklar, yavrularını ağızlarında dünyaya getirirler.Balıklar, yumurtalarını ilk olarak zeminde bulunan düz bir taş veya akvaryum kumu üzerine bırakırlar.Daha sonra dişi balık yumurtları ağzında toplar.Döllenme bazen yumurtaların bırakıldığı zeminde, bazende yumurtalar dişi balık tarafından alındığında yapılır.Ağızda kuluçka süresince, dişi balık en az 14 gün yem yemez.Ağızda yavrulayan balıklara en güzel önek olarak cichlid balıklarının bir kısmı verilebilir.

5-Yuva Yapanlar:
Bu üreme yöntemini kullanan balıklar, inşa ettikleri yuvalar içine yada su yüzeyine oluşturulan baloncuklar içine yumurtalarını bırakırlar.Yumurta inşası çakılların dişi tarafından kazılıp, çukur haline getirilmesi ile meydana gelir.Yuvanın meydana gelmesi için, su yüzeyinde hava kabarcıkları(Örenğin su yüzeyindeki hava kabarcıklarını erkek beta balığı oluşturur) ve zeminde uygun bir yer yeterlidir.Erkek yumurtaların ortaya çıkmasıyla birlikte aşırı agresifleşir.Erkek balık, yumurtaları korur.Dişi balık ise, erkek balığın agresifliğinden dolayı genelde ortalarda gözükmez.
Yuva Yapan Balıklar:
*Beta Splenden
*Gurami
*Bazı Yayın Balıkları

6-Canlı Doğuranlar:
Bu üreme yönteminde, döllenme dişi balığın bünyesinde olur.Yumurtalar anne karnında gelişir.Doğuran balıklar belli aralıklarla, 30-300 kadar yavru dünyaya getirirler.Yavrular peşisıra dişi üreme organı olan vent' ten çıkarlar.
Bazı dişi balıklar erkeğin spermini bünyesinde saklar.Bunları zaman zaman döllenme için kullanır.
Canlı Doğuran Balıklar:
*Lepistes
*Plati
*Kılıç Kuyruklar
*Moli
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç