Arama

En son inen ayetler hangileridir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Şubat 2013 Gösterim: 58.979 Cevap: 8
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
en son inen ayetler hangileri dir???????
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ILK GELEN AYET: ALAK SURESI (96): 1-5. ayetler

Sponsorlu Bağlantılar
ILK INEN SURE: FATIHA SURESI (1)

SON INEN AYET: MAIDE SURESI (5): 3. ayet

SON INEN SURE: NASR SURESI (110)
Kur'ân'ın son inen âyeti de şudur:

"Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah'a itaatten kopmak)tır. Bugün kafirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı seçtim. Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (Mâide, 3).
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
12 Ekim 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Sponsorlu Bağlantılar

Kur'ân'ın son inen âyeti de şudur:

"Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah'a itaatten kopmak)tır. Bugün kafirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı seçtim. Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (Mâide, 3).
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya suhuflar hakkında bilgi verirmisiniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa lütfen suhuflar hakkında bilgi verinnn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Mart 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sure değil ayet son ayet
şiçeyang - avatarı
şiçeyang
Ziyaretçi
27 Mart 2012       Mesaj #6
şiçeyang - avatarı
Ziyaretçi
Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.(maide 3)

bu ayet yüce kuranın indirilen son ayetidir çünkü risaletin olgunlaştığı ve nimetin tammalndığını ilan etmektedir. Allahın şeriati bir bütündür asla parçalanmaz bu ilahi şeriatin ister düşünce ve inanca ister ibadetlere helal ve harama yada toplum ve devletler arası hukuka ilişkin olsun tamamı mükemmeldir.işet tüm bunlar yüce Allahın bu ayette mükemmel kıldığını bilidirdiği dindir.ve iman edenlere tmamaldığını bilidirdiği nimetidir. bu dinde düşünce ve inanca ilişkin olanlar ile ibadete helal ve haramlara ilişkin olanlar yada toplum devletler arası hukuka ait hükümler arasında hiç bir ayrım yapılmamaktadır. bunların tamamı Allahın müslümanlara seçtiği ilahi sistemi oluşturmaktadır. bu sistemin bir kısmından sapma tamamını terk anlamına gelir.bu dine karşı gelme dolayıyla bu dinden çıkma anlamını taşır.kuranın indirildiği dönemdeki bu şeriat her zaman için geçerli olan dindir.çünkü o Allahında şehadeti ile insana her zaman ve mekan için gelmiş olan dinin şeriatidir.daha önceki peygamberler gibi sadece belirli bir topluma belirli bir nesle yada mekana özel değildir.

bugün yani bu ayetin indiği veda haccı günü Allah bu dini noksansız kılmıştır ona birşey eklemek isteyen artık ne ilave edebilirki?müminlere olan en büyük nimeti bu mükemmel ve kapsamlı sistemle yerine gelmiş ve onlara din olarak islamı seçmiştir.dünya görüşü olarak bu sistemi benimsemeyen ise Allahın müminlere seçtiği şeyi tepmiş olur.
şiçeyang - avatarı
şiçeyang
Ziyaretçi
27 Mart 2012       Mesaj #7
şiçeyang - avatarı
Ziyaretçi
suhuf nedir:
Allah'ın, dört kutsal kitaptan başka Vahiy meleği Cebrail vasıtasıyla bazı peygamberlere gönderdiği sayfalara suhuf denir.

Adem Peygambere 10,
Şit Peygambere 50,
İdris Peygambere 30,
İbrahim Peygambere ise 10 suhuf verilmiştir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mart 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Misafir - avatarı
Misafir