Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 12 Aralık 2010  Gösterim: 5.884  Cevap: 2

Oksijenin insan vücuduna verebileceği zararlar nedir?

Misafir
19 Ekim 2009 20:20       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
rica etsem bana oksijenin insan vücuduna verebileceği zaraları açıklar mısınınz?
Sponsorlu Bağlantılar


fadedliver
19 Ekim 2009 20:24       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

rica etsem bana oksijenin insan vücuduna verebileceği zaraları açıklar mısınınz?

OKSİJEN TEDAVİSİNİN ZARARLARI:

Her ne kadar çok yararlıysa da, oksijen kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Oksijenin zararlarını tıbbi ve tıbbi olmayan şeklinde, iki başlık altında inceleyebiliriz.
Oksijen kullanımının tıbbi olmayan zararları:

·Acil bakımda kullanılan oksijen, yüksek basınç altında, tüplerde depolanmıştır. Tüpteki herhangi bir delinme, zedelenme, ya da vanasındaki bir kırılmanın tüpü hızlı bir mermiye dönüştürdüğünü biliyor musunuz? Bu tüpün ambulans içinde yaratacağı hasarı hayal edebiliyor musunuz?
·Oksijen yanıcı özelliğinden dolayı çok kısa sürede yangına neden olabilir. Oksijen, havluların, çarşafların ve giysilerin içine yayılma özelliği sonucu, yangının büyümesini hızlandırır.
·Yüksek basınç altında oksijen ve akaryakıt karışmaz. Ancak bir araya geldiklerinde birçok tepkime meydana gelir, en şiddetlisi ve bizi etkileyebilecek olanı patlamadır. Bu nadiren olabilecek bir durumdur, sebebi dağıtım veya vana sisteminin petrol ürünleri ile yağlanması ya da petrol kökenli yapışkanlar kullanılmasıdır.
Tıbbi olmayan zararlar nadiren görülmektedir, oksijen kaynağının ve cihazların kurallara uygun kullanımı ile bu zararlar önlenebilir.
Oksijen kullanımının tıbbi zararları:

Alanda, oksijenin tıbbi zararları nadiren görülmektedir. Çünkü, oksijenin olumsuz etkileri, uzun süre ve yüksek yoğunlukta oksijen verildiğinde ortaya çıkar. Alanda çok az görülmesine rağmen, oksijen tedavisinin daha iyi anlaşılması için tıbbi zararlarının bilinmesi gerekir. Bunlar:
·Oksijen zehirlenmesi yada hava kesesi kollapsı - Bazı hastaların akciğerleri, oksijen verildiğinde veya yüksek yoğunlukta uzun süre oksijen verildiğinde, istenmeyen tepki gösterirler. Aşırı miktardaki oksijene tepki olarak akciğer aktivitesi azalır veya hava kesesi kollapsı ( atelektazi ) gelişir.
· Yenidoğanda körlük - Şayet yenidoğan bebeğe çok yüksek konsantrasyonda oksijen verilirse, kandaki yükselen oksijen seviyesi sonucunda bebeğin lens tabakasının arkasındaki dokuda skar ( retrolental fibroplazi) oluşur. ve kalıcı körlüğe neden olur.
·Solunumun baskılanması ( depresyonu ) veya solunumun durması ( arresti) - Bu durum özellikle kronik bronşit, amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ( KOAH ) olan hastalara, uzun süre ve yüksek yoğunlukta oksijen verildiğinde görülebilir.
İlk ikisi alanda çok az görülmesine rağmen, akılda tutulması gereken durumlardır.
KOAH olan hastaların özellikleri vardır: Bu hastalar sürekli hipoksiktirler. Dolayısıyla bu hastalarda karbondioksit seviyesine tolerans gelişmiştir ve hastada solunum gereksinimi, karbondioksit yerine oksijen seviyesi ile ayarlanmaktadır. Oksijen verildiğinde, kandaki oksijen seviyesi yükseleceğinden beyne, solunumun azalması veya durması, yönünde sinyaller gidecektir. O nedenle, KOAH’ lı hastalarda oksijen verirken dikkatli olmak gerekir.

Hafif belirtilerde: - Normal yaşam bulguları
- Cümle kurarak konuşabilme ®® 2-4 litre/dakika oksijen,
- Solunum seslerinin iyi olması nazal kanül ile
Orta derece ağır belirtilerde:
- Solunum sayısı dakikada 24 ün altında
- Kısa cümle kurabilme ®® % 50 yoğunlukta oksijen,
- Solunum seslerinde azalma venturi maske veya eşdeğeri ile
Şiddetli KOAH belirtilerinde:
- Solunum sayısı dakikada 24 ün üstünde
- Güçlükle konuşma ®® 8-15 litre/dakika oksijen,
- Bilinç düzeyinde değişmeler geridönüşsüz torbalı maske ile
- Solunum seslerinde duracak kadar azalma (solunum durmasına karşı hazırlıklı olun)
KURAL: Hastanın oksijene gereksinimi varsa, tıbbi olan veya olmayan zararlar, sizi oksijen vermekten alıkoymasın.

kaynak
Misafir
12 Aralık 2010 23:30       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu konuda Bitkisel Kanser tedavileri da bir yazı var oksijen ile alakalı bilinçlenmek lazım


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç