Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Aralık 2013  Gösterim: 35.397  Cevap: 23

Besinlerin oksijenli solunuma katılım yolları nedir?

müsafir
21 Ekim 2009 21:12       Mesaj #1
müsafir - avatarı
Ziyaretçi
besinlerin oksijenli solunuma katılım yolları
EN İYİ CEVABI HackerInside verdi
Solunum oksijenli ve oksijensiz solunum olarak ikiye ayrılır. Oksijenli solunum, aerobik solunum olarakta bilinir. Organik besinlerin Oksijen yoluyla yakılarak ATP elde etme işidir. Hücrede besinlerdeki kimyasal enerjinin oksijen kullanarak açığa çıkarılması demektir. Solunum, canlıların enerji elde etmek için organik besin maddelerini parçalamalarına denir. Solunum oksijenli ve oksijensiz solunum olarak ikiye ayrılır.
OKSİJENLİ SOLUNUM: Enerji verici organik maddelerin mitokondride oksijen ile yakılarak ATP enerjisi üretmesine oksijenli solunum denir. Oksijenli solunum, sitoplazma adındaki hücrenin içinde bulunan yarda başlayarak tekrar hücrenin içinde bulunan mitokondride sona erer. Bu olay çok sayıdaki enzim sayesinde gerçekleşir.Oksijenli solunum sırasında glikoz oksijen ile yakılır ve ortaya karbon di oksit ile enerji çıkar. Burada glikoz karbondioksit ve su açığa çıkana kadar parçalanır. Bu yüzden oksijenli solunumdan daha çok enerji açığa çıkar:

Sponsorlu Bağlantılar
glikoz + oksijen → su + karbon dioksit + enerji (38ATP) + ısı C6H12O6 + 6O2 → 6H 2O + 6CO2 + enerji (38ATP) + ısı


Oksijenli solunum sonucu 40ATPlik bir enerji açığa çıkar. Fakat hücre enerji açığa çıkarma sırasında bunun 2ATP’sini harcarlar. Solunum sırasında çıkan ısı vücut ısılarını düzenlemelerini sağlar. Solunum işlemini pek çok açıdan ateşin yanmasına benzetmek mümkündür. Ancak ateşin yanmasına göre solunum daha yavaş ve daha düşük ısılarda gerçekleşen bir kimyasal işlemdir. İnsan vücudundaki hücrelerin her birinin sürekli olarak oksijene ihtiyacı vardır. Örneğin şu anda sayfayı okuyabilmeniz, gözünüzün retina tabakasındaki milyonlarca hücrenin hiç durmaksızın oksijenle beslenmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Bunun gibi, vücuttaki tüm kasların, bu kasları oluşturan hücrelerin, karbon bileşiklerini "yakarak", yani bunları oksijenle reaksiyona sokarak enerji elde etmeleri gerekir. Her nefes aldığınızda vücudunuza 100 trilyona yakın hava molekülü girer. Bunun yaklaşık %21'i yani 21 trilyonu, oksijen molekülüdür. Solunum sistemi yoluyla vücudunuza giren ve kan dolaşımına yüklenen bu moleküller, yine kan yoluyla vücudun en derin noktalarına kadar ulaştırılır. Ve burada bulunan karbondioksit molekülleriyle yer değiştirir. Biz sadece nefes aldığımızı zannederken, gerçekte bu sırada vücudumuzun derinliklerinde hiç durmadan oksijen, karbondioksit ve su alış-verişi gerçekleşir.
Üç şekilde incelenir:
  1. Glikoliz (sitoplazmada)
  2. Krebs devri (mitokondride)
  3. Elektron taşıma sistemi (mitokondride)
Glikolizin net enerji verimi, glikoz başına 2 ATP ve 2 NADH'dır.


fadedliver
21 Ekim 2009 21:35       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
müsafir adlı kullanıcıdan alıntı

besinlerin oksijenli solunuma katılım yolları

Canlılar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duyulan bu enerji besinlerden karşılanır. Hücre içerisinde besinlerden enerjinin üretilebilmesi için, besinlerin oksijen ile parçalanması gerekir.
Hücre içerisinde besin maddelerinin oksijen gazı kullanılarak parçalanması ve enerji üretilmesine solunum denir. Solunum için besin ve oksijen gereklidir ve solunum sonucu ise hücrelerde su, karbondioksit gazı ve enerji açığa çıkar. Solunum sonucu üretilen enerji yaşamsal faaliyetlerde kullanılırken su ve karbondioksit gazı ise hücre dışına atılır.

enerji3
HackerInside tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
17 Kasım 2009 19:10       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hücrede solunum tepkimeleri sırasında enerji elde etmek için öncelikle hangi besin kullanılmalıdır?
17 Kasım 2009 19:50       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

hücrede solunum tepkimeleri sırasında enerji elde etmek için öncelikle hangi besin kullanılmalıdır?

Oksijenli solunumda; karbonhidrat,yağ ve protein oksijen varlığında birbirini takip eden enzimatik tepkimelerle CO2 ve H2O ya kadar parçalanır ve ATP üretilir.
Misafir
27 Şubat 2010 21:12       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kendini eşleyebilen dna rna ribozom ve enzimlere sahip olan mitokondri hücreden çıkarıldığında ölür yaşayamaz ölür sizce bunun sebebi ne olabilir
3 Mart 2010 17:22       Mesaj #7
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kendini eşleyebilen dna rna ribozom ve enzimlere sahip olan mitokondri hücreden çıkarıldığında ölür yaşayamaz ölür sizce bunun sebebi ne olabilir

Mitokondri,hücrelere enerji sağlayan bir organeldir Oksijenli solunum yapan ökaryot hücrelerde bulunuyordur Prokaryot hücrelerde ve alyuvarlarda bulunmaz mitokondriler. Hücrenin yaşamsal faaliyetleri için gereksinim duyduğu enerjinin neredeyse %100 e yakın bir kısmı mitokondri tarafından sağlanır. Ayrıca solunum ve diğer tepkimeler(oksidasyon vsvs gibi) için gerekli olan enzim ve koenzimlere sahip olan organel mitokondridir Bu nedenle mitokondrinin hücreler için önemi büyüktür
Misafir
5 Nisan 2010 21:13       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
katılım herhangi bir şeye eylem göstermek o şeye katılmak anlamına gelir.
Misafir
5 Ekim 2010 16:33       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hücrelerde solunum tepkimeleri sırasında enerji elde etmek içinöncelikle hangi besin kullanılır
Misafir
20 Ekim 2010 17:41       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yağlar ve proteinler solunuma nasıl katılırlar?Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç