Arama

Kişi temel hak ve hürriyetleri nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Ekim 2014 Gösterim: 173.751 Cevap: 24
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2014       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İNSANLARIN SAHİP OLDUĞU HAK VE HÜRRİYETLER

Sponsorlu Bağlantılar
EĞİTİM HAKKI,SEÇME SEÇİLME HAKKI,ÖZEL YAŞAMIN GİZLİLİĞİ,YAŞAMA HAKKI, DİN VE VİJDAN ÖZGÜRLÜĞÜ,KİŞİ DOKUNULMAZ HAKKI.
Misafir kort - avatarı
Misafir kort
Ziyaretçi
18 Şubat 2014       Mesaj #22
Misafir kort - avatarı
Ziyaretçi
yaşama hakkı sağlıklı yaşama hakkı
Sponsorlu Bağlantılar
tusubasa - avatarı
tusubasa
Ziyaretçi
23 Şubat 2014       Mesaj #23
tusubasa - avatarı
Ziyaretçi
insanların hak ve hüriyetleri nelerdir acil söyleyin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2014       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
nazlı prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Kişi temel hak ve özgürlükleri nedir?

Inşallah guzel olmuştur
Temel Haklar ve Özgürlüklera. Temel HaklarBu haklar insanın doğuştan sahip olduğu, insanın insanca yaşayabilmesi için gerekli olan haklardır. Bu hakların başlıcaları şunlardır:Yaşama hakkı (En temel haktır. Hiçbir şekilde ortadan kaldırılamaz sınırlandırılamaz.)Kişi dokunulmazlığı hakkı (Kişinin hem beden hem ruh bütünlüğünü korumaya yöneliktir.)Sağlık hakkı (Herkes sağlıklı bir çevrede yaşama ve sağlığını koruyacak tedbirler alma hakkına sahiptir.)Eğitim hakkı (Herkes eğitim - öğretim hakkına sahiptir.)Dilekçe hakkı (Herkes şikayetlerini ve isteklerini yetkili makamlara ve TBMM'ye iletme hakkına sahiptir.)Özel yaşamın gizliliği ( Herkes özel yaşamına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Kanunla belirlenen özel durumlar dışında hiç kimsenin üzeri ve özel eşyaları aranamaz, haberleşme araçları dinlenemez.)Konut dokunulmazlığı (Hiç kimsenin konutuna izinsiz girilemez.)Seçme ve seçilme hakkı (Herkes ülke yönetimine katılmak için seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Bu amaçla siyasi parti kurabilir ve siyasi partiler üye olabilir.) Ülkemizde yukarıda belirtilen temel haklar anayasa ve yasalarla koruma altına alınmıştır. Devlet bazı özel durumlarda bu haklardan bazılarında kısıtlamaya gidebilir. b. Temel Özgürlüklerİnsanların kişiliğini geliştirme ve insanca yaşayabilmesi için başkalarının haklarını ihlal etmeden özgürce yaşayabilmesini sağlayan haklardır. Bu hakların başlıcaları;Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğüBasın özgürlüğüDin ve vicdan özgürlüğüHaberleşme özgürlüğüYerleşme ve seyahat özgürlüğüToplantı hak ve özgürlüğüBilim ve sanat özgürlüğü,Bu haklar da devlet tarafından anayasa ve yasalarla koruma altına alınmıştır. İnsanlar bu hak ve özgürlükleri kullanırken, başkalarının hak ve özgürlüklerine zarar vermemek için devletin belirlediği kanunlara uymak zorundadır.3. İnsan Haklarının İşlevselleştirilmesinde Devlete Düşen Görevlera. Eğitim GöreviDevlet insanların haklarını bilmeleri ve korumaları konusunda bireylere gereken eğitimi vermek veya gerekli ortamı hazırlamak zorundadır.b. Yasama GöreviDevlet temel hak ve özgürlüklerin korunması ve sınırlarının belirlenmesi için gerekli kanunları yapmalıdır. Bu yetki TBMM'nindir.c. Yürütme GöreviDevletin vatandaşlara gereken hizmeti vermesi için gereken etkinlikleri yapmasıdır.d. Yargı GöreviBireylerin birbirleri ile ve devlet ile olan sorunlarını çözmek yargının görevidir. Yargı görevi bağımsız mahkemelere aittir. Yargıçlar insan hakları konusunda uluslar arası hukuka uygun kararlar vermek zorundadır. Anayasamızda belirtilen başlıca yüksek mahkemeler; Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ile Uyuşmazlık Mahkemeleridir.Kaynak: https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/277007-kisi-temel-hak-ve-hurriyetleri-nedir.html#ixzz3Eop1LJGb
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ekim 2014       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
i kimsenin üzeri ve özel eşyaları aranamaz, haberleşme araçları dinlenemez.)

Konut dokunulmazlığı (Hiç kimsenin konutuna izinsiz girilemez.)

[/COLOR]Seçme ve seçilme hakkı (Herkes ülke yönetimine katılmak için seçme ve seçilme hakkına sahiptir. Bu amaçla siyasi parti kurabilir ve siyasi partiler üye olabilir.) Ülkemizde yukarıda belirtilen temel haklar anayasa ve yasalarla koruma altına alınmıştır. Devlet bazı özel durumlarda bu haklardan bazılarında kısıtlamaya gidebilir.

b. Temel Özgürlükler

İnsanların kişiliğini geliştirme ve insanca yaşayabilmesi için başkalarının haklarını ihlal etmeden özgürce yaşayabilmesini sağlayan haklardır. Bu hakların başlıcaları;

Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü

Basın özgürlüğü

Din ve vicdan özgürlüğü

Haberleşme özgürlüğü

Yerleşme ve seyahat özgürlüğü

Toplantı hak ve özgürlüğü

Bilim ve sanat özgürlüğü,

Bu haklar da devlet tarafından anayasa ve yasalarla koruma altına alınmıştır. İnsanlar bu hak ve özgürlükleri kullanırken, başkalarının hak ve özgürlüklerine zarar vermemek için devletin belirlediği kanunlara uymak zorundadır.

3. İnsan Haklarının İşlevselleştirilmesinde Devlete Düşen Görevler

a. Eğitim Görevi

Devlet insanların haklarını bilmeleri ve korumaları konusunda bireylere gereken eğitimi vermek veya gerekli ortamı hazırlamak zorundadır.

b. Yasama Görevi

Devlet temel hak ve özgürlüklerin korunması ve sınırlarının belirlenmesi için gerekli kanunları yapmalıdır. Bu yetki TBMM'nindir.

c. Yürütme Görevi

Devletin vatandaşlara gereken hizmeti vermesi için gereken etkinlikleri yapmasıdır.

d. Yargı Görevi

Bireylerin birbirleri ile ve devlet ile olan sorunlarını çözmek yargının görevidir. Yargı görevi bağımsız mahkemelere aittir. Yargıçlar insan hakları konusunda uluslar arası hukuka uygun kararlar vermek zorundadır. Anayasamızda belirtilen başlıca yüksek mahkemeler; Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ile Uyuşmazlık Mahkemeleridir.

e. Devletin Kişi Özgürlüğüne İlişkin Görevleri

Temel haklar, devletler tarafından korunsun ya da korunmasın insanlar bu haklara sahiptir. Devletler bu hakları korumak için gerekli düzenlemeleri yapmalı gereken kanunları çıkarmalıdır. Temel hak ve özgürlüklerin korunması bilim sanat ve edebiyatın gelişmesi, toplumun refah ve mutluluğunun gelişmesi, devletin siyasi, askeri ve ekonomik gücünün artması için mutlaka korunmalıdır.

Atatürk vatandaşların haklarının korunması ve geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapmıştır. Ülkemize demokrasi yönetimini getirmesi, halk egemenliğine dayanan bir yönetim kurması bunun en açık delilidir.


arkadaşlar umarım işinize yarar.ama güzel bildgi benim işime yaradı hoca performans ödevine tam 99 verdi bir puanıda pilotla yazzmadık diye vermedi neyse inşallah sizde iyi puanlar alırsınız.sevgilerimle...Smiley9Smiley9RoseRose[/QUOTE]

Benzer Konular

9 Mayıs 2013 / By_Dark Soru-Cevap
12 Ocak 2010 / ThinkerBeLL Siyasal Bilimler
2 Eylül 2009 / Misafir Soru-Cevap
27 Nisan 2010 / Misafir Soru-Cevap
11 Mart 2014 / Misafir Cevaplanmış